KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Hangák: nők magyar zöld termékekkel a helyi közösségekért

Egy, az országot behálózó civil mozgalom nőtt ki a földből, amelyben tenni akaró nők segítenek lassan több mint ezer családnak.

Link másolása

A Hangák, avagy a Zöldre érett nők közösségének története csak másfél éve indult, de máris sikertörténet. Észre sem vettük, és létrejött egy közösség Magyarországon, amelynek a mindennapokban, kézzelfoghatóan valósítja meg a környezettudatos gondolkodást és az önzetlen segítségnyújtást. A Hangákat, mint szervezetet a hangák, illetve az általuk országszerte létrehozott hangaközösségek alkotják.

A dolog úgy kezdődik, hogy egy (leendő) hanga - vagyis a szűkebb közösségükért tenni akaró nő - a környezetében létrehoz egy vásárlói közösségek, ahonnan begyűjti a környezetbarát termékekre vonatkozó rendeléseket. Ezeket leadják a Hangák-központnak, amely ilyen termékeket készítő, kizárólag magyar gyártókkal van kapcsolatban. A Hangák hálózatán keresztül rendelhetők tisztító- és mosogatószerek, a kozmetikumok teljes skálája, baba-mama termékek, de még autóápolási cikkek is. Természetesen mindegyik 100 százalékban magyar áru és 100 százalékban környezetbarát. Tehát a „főhangák”, mint egy nagykereskedés beszerzik a gyártóktól a megrendelt árucikkeket, elosztják és a hangákon keresztül eljuttatják azokat a vásárlókhoz. A hanga pedig a szervezésért, szállításért, közös munkáért cserébe engedményt kap az általa összegyűjtött rendelésekből.

DSC_0161-1024x576

logo

DSC_01641-1024x576

Azok a nők, a hangák, akik jelenleg már az ország több mint 50 különböző pontján létrehozták a helyi hangaszervezetet, jóval többet tesznek annál, mint hogy egy sajátos magyar bio multi-level marketing helyi kirendeltségét működtetik. A Hangák ennél jóval többről szól. Minden egyes hangaközösség támogat egy alapítványt, vagy egyesületet, méghozzá a termékek forgalmazása után keletkező haszonból.

A hangák tehát nonprofit alapon működnek, mert a teljes hasznot jótékony célokra - például a helyi óvoda, vagy egy sportegyesület, esetleg hátrányos helyzetűeken segítő alapítvány segítésére - fordítják.

Az első évben összesen 624 ezer forintot adományoztak különböző arányban 24 szervezet számára.

Mi ez a fehér por, amire ha rászoksz, az anyukád megdicsér érte? Nézd meg a flasmobot és megtudod!

“Ha készen állsz megóvni a Földet, emeld fel a kezed!” Ez a mondat állt a Hangák által elhelyezett táblán az Aréna Plázában. A feltartott kezekért tapsvihar és meglepetés járt: szódabikarbónát, mosószódát, citromsavat és perkarbonátot, vagyis a környezetbarát háztartás kellékeit kapták meg kis tasakokban a bátor Földmentők.

A hangázás a fentieken túl összekovácsolja a tagokat, igazi élő közösségként működik. Kifejezetten megéri hangává válni például azoknak a kismamáknak, akik gyed vagy gyes alatt szeretnének bekapcsolódni a külvilág körforgásába. Sokan pedig úgy érzik, hogy a jó társaság és az ügy önmagában elég vonzó számukra ahhoz, hogy munka mellett szánjanak rá heti egy-egy órát.

Furdogolyot

Fürdőgolyót gyártanak a Hangák

A Zöldre érett nők közössége négyből másfél év alatt 60 fős társasággá nőtte ki magát, és továbbra is bővülnek. Tevékenységük által közel ezer család mindennapjait könnyítik meg különféleképpen.

Jó áron adnak megbízható, magyar termékeket, és már a vásárlással is jót teszel, hiszen a gyereked sulija kaphat belőle pénzt.

Tudatos vásárlás, környezetvédelem, támogató női közösségek, jó ügyek felkarolása alapítványok támogatásával - erről szól a Hangák. Újrahasznosítás másképp: a csajok a hasznot forgatják vissza a közösség és a közösségért tevők javára. Tegye fel a kezét, aki tud ennél jobbat!

Kucsinka Gabriella, az első hanga

A Hangák rendszerét Kucsinka Gabriella alkotta meg. Három kisgyermeke mellett kereste helyét, és mivel nem találta, megalkotta egy új, számára értékes formában. Olyat álmodott meg, amiben van életigenlés, tiszteletadás a Föld felé, női közösség és ügyek szolgálata. Aztán nekiült másik három kismama barátnőjével, és amíg a 10 gyerek az udvaron játszott egy nyáron át, addig az anyukák – főzés, sebápolás, fenéktörlés, stb. közben – összerakták a rendszert.

Gabi_800x1200

Kucsinka Gabriella és kislánya, Léna

“Olyan megoldást akartam, ami mindenki számára elérhető, mert nem igényel tőkét, nincsen benne elvárás, saját jó érzésed szerint kapcsolódhatsz” - avat be Gabi. A terv, hogy az emberek nyitottabbak legyen a környezettudatos életmódra, működik. A termékeket a hangánál lehet átvenni, jó áron, szállítási költség nélkül. Legújabb szolgáltatásuk, hogy MINDEN flakont és tégelyt visszavesznek, amik amúgy a kukákban és a hulladék-feldolgozókban (tehát előbb-utóbb a természetben) végeznék, és gondoskodnak az újrahasznosításukról.

Amikor debütáltak a Facebookon, olyan élmény volt Gabi szerint, mint egy új gyerek világrahozatala. „Ez az érzés azóta sem változott, hol könnyebb, hol nehezebb, akárcsak a gyerekeimmel, de aztán egy ölelés, egy apró siker, összemosolygás, és nem kérdés, hogy megérte!”

Hangagyerekek_1200x400

Hangagyerekek

egyevesek

Első születésnapjukat ünneplik a Hangák

A Zöldre érett nők közössége profit helyett értékalapon működik. Nem vesznek ki belőle pénzt, sőt! Gabiék családi vállalkozásának jó pár lábon kell állnia ahhoz, hogy a Hangák értékeit felajánlhassák a köz javára. „A férjem tizenhárom éve mellettem áll, támogat az önmegvalósításban. Nem mindig boldogság egyéb munkáink után éjfélkor táblázatok felett ülni, de az nem kérdés ma már, hogy a teljességünkhöz ez az ügy is hozzátartozik.”

Tudtad?

• Egy doboz hagyományos mosószerrel körülbelül öt négyzetméter területű rétet károsítasz maradandóan.

• Egy átlagos háztartásban élő ember bőrén keresztül napi több száz, az egészséget fokozottan megterhelő anyag szívódik fel.

• Egy közösséghez nem tartozó ember évi 245 órával mosolyog kevesebbet, mint közösségben élő embertársai. A statisztikák végtelenek, a bolygónk nem.

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Több mint száz éves tapasztalatukkal segítenek a látássérült embereknek
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetséget több mint száz éve alapították, azóta is az év minden napján kiemelt figyelmet fordítanak a vakok, gyengénlátók érdekeinek képviseletére. Most adód 1%-ával te is támogathatod őket!

Link másolása

A közvetlen környezetünkről elsősorban a szemünkkel szerzünk információt. Ezért, ha valaki elveszíti a látását, kénytelen a többi érzékszervére hagyatkozni, például a hallására, szaglására, tapintására és ízlelésére. Látó emberként elképzelni sem tudjuk, hogy milyen lehet a teljes sötétség, amikor semmit nem látunk a körülöttünk lévő világból. Milyen lehet tapintással anyagokat felismerni és párosítani, vagy szaglással fűszereket, élelmiszereket használni.

A vak és gyengénlátó emberek viszont így járnak iskolába, lesznek szerelmesek és alapítanak családot, így járnak mindennap dolgozni, kikapcsolódni, sportolni. Ahhoz, hogy ezeket a tevékenységeket akadálytalanul tudják elvégezni, sok segítségre van szükségük. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) olyan szolgáltatásokat működtet részükre, amelyek segítik őket ezen mindennapi tevékenységekben.

Adód 1%-ának felajánlásával, most te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy a jövőben is minél többet fejleszthessék a látássérült emberek életminőségét. Alább bemutatjuk őket és munkájukat!

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége megalakulása

A látássérült emberek érdekeit több mint száz esztendeje sikeresen képviselő szövetség 1918-ban alakult, létrehozói olyan értelmiségi vak hadirokkantak voltak, akik az I. világháborúban vesztették el látásukat.  A szövetség többszöri névváltoztatás után 1990-ben vette fel a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) elnevezést. A kezdetben kizárólag a vak embereket támogató szervezet 1960-tól vesz fel gyengénlátó személyeket is tagjai sorába, akikre azonban egészen a közelmúltig nem irányult kiemelt figyelem a szolgáltatások fejlesztése során és az érdekképviselet területén.

A látássérült emberek társadalmi integrációját és érdekvédelmi képviseletét ellátó szervezet első évtizedeinek komoly nehézségei dacára a szövetség folyamatosan fejlődött,

így mára már mintegy 86 ezer látássérült személy érdekeinek a képviseletét látja el.

Főbb tevékenységeik

Évszázados működésük során számtalan különféle tevékenységet végeztek és korról korra megújuló szolgáltatási palettát kínáltak. Ilyenek például az utazási kedvezmények, a vak személyeket foglalkoztató védett üzemek, a vakok személyi járadéka, a látássérült emberekre nézve kedvező munkaügyi szabályozás kiharcolása, az akadálymentesítés mind-mind a szövetség érdekképviseleti munkájának eredménye.

Az elmúlt évszázad sorra jelentkező kihívásaira adott válaszként jött létre a Homérosz Kórus, a Vakok Világa folyóirat, a Braille-nyomda és könyvtár, a szakipari-, a telefonkezelő- és a gyógymasszőr képzés, vakvezetőkutya képzés, a sportkörök, a segédeszközbolt, az informatikai csoport majd az Informatika a Látássérültekért Alapítvány, a tankönyvek speciális formátumú megjelenését biztosító szolgáltatás, a nyelvtanfolyamok, az Okosklub és legújabban a Távszem projekt. Az MVGYOSZ történetéről a Vakok Világa folyóirat hasábjain túl a jeles évfordulókra kiadott kötetek is gazdag ismeretanyaggal szolgálnak. Alább bemutatunk pár tevékenységet részletesen is!

Pótolhatatlan segítség a vakvezetőkutya

Egy látássérült számára a vakvezetőkutya nemcsak egy hű társ, hanem egyben az önálló életvitelhez szükséges segítő is, akivel magabiztosabban közlekedhet, ügyet intézhet, vagy akár dolgozhat, ráadásul a kapcsolatteremtést is megkönnyíti. Kevés kutya felel meg a magas követelményeknek, hiszen nemcsak nyugodtnak, okosnak, barátságosnak kell lenniük, hanem mindenben fegyelmezetten hallgatniuk kell gazdájukra és biztonsággal kell vezetniük őt. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége 1978 óta vakvezetőkutya kiképzésével segíti a látássérült emberek biztonságosabb közlekedését, munkába járását. A kiképzés mellett a tenyésztéssel, kölyökneveléssel és az utógondozással is foglalkoznak. Egy vakvezetőkutya kiképzés közel kétéves folyamat, amelynek költségei meghaladják a 4,5 millió forintot.

Távszem szolgáltatás

A Távszem szolgáltatás abban segít, hogy a nap 24 órájában egy okostelefon vagy táblagép segítségével összekapcsolja a vak vagy gyengénlátó felhasználót az ép látású operátorral, aki a távolból, a látássérült személy okos eszközének kamerája segítségével lát helyette, és segít megoldani különböző szituációkból adódó kérdéseket. Azaz felolvassa a postai értesítőt vagy az élelmiszer nevét, összetevőit és lejárati dátumát vagy segít a bankjegyeket felismerni és sorba rendezni.

Braille- és hangoskönyvek gyártása és kölcsönzése

Azoknak, akik szeretnek olvasni mindig különleges élmény betérni egy könyvesboltba, lapozgatni a friss, nyomdaillatú újdonságok között, beleolvasni egy-egy szépirodalmi kötetbe. A látássérült emberek ugyanúgy szeretnek olvasni, mint látó társaik, csak más módon teszik: Braille-írásos és hangoskönyvek segítségével. A szövetség egyedülálló Braille- és hangoskönyvtárat tart fenn, ahol több mint 1200 tapintható mű áll a látássérült olvasók rendelkezésére.

Hol találom őket?

Budapesten, a Hermina út 47. szám alatt található Sipeki-villa ikonikus épületnek számít a látássérült emberek körében, hiszen több emberöltő óta a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének (MVGYOSZ) a székháza. Az évszázad alatt nagyon leromlott épület az elmúlt években megújult, a csodálatos építmény felújítására a kormány 3,5 milliárd forint támogatást adott. A sokat látott épület nemcsak küllemében és belső tereiben nyerte el a már rég megérdemelt formáját, de funkciója és használhatósága is nagy mértékben javult, ráadásul a klasszikus villa mögött egy teljesen új, önálló, többfunkciós szolgáltatóház is felépült, ahol konferenciaterem, Braille-nyomda, ügyfélszolgálat és segédeszközbolt is helyet kapott. Ha ellátogatsz a májusi villa sétáik egyikére, te magad is megnézheted az átalakulását!

Támogasd te is adód 1%-ával a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségét!

Az 1% felajánlást 2024. május 21-ig bármikor benyújthatod, akkor is, ha adóbevallásodat már beadtad.Jónak lenni minden nap jó! Segíts te is könnyebbé tenni a látássérült emberek életét.

Közvetlen bankkártyás adományozás biztonságosan, ide kattintva!

Adományvonal: 13600, az MVGYOSZ kódja a 96-os. A hívás díja 500 Ft.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Horgásztragédia: „Feszes zsinórt odafent” – Így búcsúznak a sporttársai a balatoni versenyen meghalt 40 éves férfitól
A férfi pénteken lett rosszul a pontyozó verseny közben. Másfél óráig küzdöttek az életéért, de már nem tudták visszahozni.

Link másolása

Már ezernél is többen nyilvánítottak részvétet a Nemzetközi Balatoni Pontyfogó Kupa (IBCC) posztjánál, amiben közölték: a pénteki verseny közben meghalt egy 40 éves magyar horgász, írja a Blikk. Tót Gergő péntek reggel lett rosszul, és bár gyorsan a helyszínre ért a segítség, az életét a mentőhelikopterrel érkező mentők sem tudták megmenteni másfél óra küzdelem után.

„Feszes zsinórt odafent”

– ilyen és ehhez hasonló mondatokkal búcsúznak sporttársai a horgásztól, akinek párja nem kívánt nyilatkozni a lapnak a férfival történtekről. Értesüléseik szerint Gergő évek óta imádta a horgászatot, több versenyen is indult.

Nemcsak a magyar horgászok, hanem török, orosz, román és német sporttársak is küldtek szomorú üzenetet.

A péntek reggel elhunyt horgászról a Fishing&Hunting televíziós csatorna esti összefoglalójában is megemlékeztek, amit itt lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Valóra vált SMA Tomika egyik legnagyobb álma, a kisfiú hihetetlen tempóban fejlődik
Végre csokit ehetett a gyerek, akit korábban csak pépesített ételekkel tudtak táplálni nyelési nehézségei miatt.

Link másolása

Húsvét után megkapta az életmentő kezelést Galó Tomika, miután összegyűlt az ehhez szükséges 700 millió forint. Az SMA-val küzdő kisfiú azóta rengeteget fejlődött, a napokban pedig az egyik legnagyobb álma is valóra vált: csokit ehetett, írja a Bors

A kisfiúnak korábban komoly gondjai voltak a nyeléssel, ezért az anyukája mindent pépesített számára.

„Nagyon-nagyon sokat nyel félre evés közben, és mivel a felköhögés is nehezített az SMA-s gyerekeknek, ezért sokkal nehezebben birkózik meg a félrenyelt falatokkal.

Tomika egy olyan másfél évvel ezelőttig még pontosan ugyanazt ette, amit mi. Tehát ha egy rántott húst apró darabokra vágtam neki, akkor nagyon ügyesen megrágta, le tudta nyelni, és azt vettük észre, hogy hetek alatt bekúszott a turmixgép az életünkbe” – mondta a lapnak egy évvel ezelőtt Hornischer Anikó.

A korábbi helyzet nemcsak a szülőket, hanem a kisfiút is megviselte.

„Sokszor eltolja a tányért, és szól, hogy "Anya, ezzel csinálj valamit, mert ez nem fog menni”. Ami a legrosszabb az egészben, hogy nagyon vágyik például egy szelet pizzára vagy egy Túró Rudira, de már nem kéri, mert tudja, hogy nem megy.”

Ehhez képest hatalmas a fejlődés már rövid idő alatt is. A kisfiú csokievős posztját itt lehet megnézni:

.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk