Elhagyhatná az országot, mégis Vuhanban marad karanténba zárt feleségével a brit férfi
Csütörtökön evakuálják a brit állampolgárokat a koronavírus miatt lezárt Vuhan városából, egy brit férfi azonban biztosan nem lesz a gépen - írta meg a Metro.
Benito Crolla azért mond le a hazaútról, mert feleségét, Maddie Wut nem engedték ki az országból, mivel kínai állampolgár.
Az egykor pilótaként dolgozó férfi 75 éves édesanyjával jogosult arra, hogy felszálljanak az evakuálást végző brit gépekre, ám nem fognak, a férfi ugyanis félti feleségét, és nem akarja egyedül hagyni a járvány epicentrumában, ráadásul demenciában szenvedő édesanyja ápolásában is nélkülözhetetlen segítség.
A pár egy éve házasodott össze, egy kínai randiappon keresztül találkoztak, amikor a férfi egyhónapos nyaralásra érkezett az országba. A férfi a lapnak elmondta, hogy kedden kapott egy emailt a brit külügyminisztériumtól, miszerint családjával együtt kimenekítik őket az országból. Örömük nem tartott sokáig, egy nappal később ugyanis egy másik email is érkezett, amely egyértelműen kimondta, hogy a kínai állampolgárok nem hagyhatják el az országot még akkor sem, ha házastársi kötelék fűzi őket egy brit állampolgárhoz. Crolla azonnal intézkedni kezdett, hogy megtalálja a módot felesége utaztatására is, ebből viszont egy bürokráciai rémálomba cseppentek:
a brit hatóságok azt mondták, hogy a kínai kormányzás nem teszi lehetővé felesége kijuttatását, a kínaiak viszont a britekre fogták az egészet.
A férfi szerint a Külügy- és Nemzetközösségi Minisztérium (FCO) rendkívül rosszul kezeli az ügyet, nem csak az övét, de az egész koronavírus-helyzetet is:
"Nem adnak ki semmilyen információt, nem csinálnak ezzel kapcsolatban semmit. Biztos vagyok benne, hogy keményen dolgoznak a probléma megoldásán, de ha arról van szó, hogy informáljanak minket, akkor teljesen tanácstalanok."
Crolla szerint már egy héttel ezelőtt evakuálni kellett volna a briteket az országból, hisz nyilvánvaló volt, hogy egyre romlik a helyzet. Dominic Raabot, a britek külügyminiszterét lemondásra szólította fel az ügy nem megfelelő kezelése miatt. Hozzáteszi, hogy ő maga is a brit konzervatívokkal szimpatizál, de nem szabadna így bánniuk állampolgáraikkal.
"Édesanyám 75 éves, demenciával küzd, egész életében fizette az adót az államnak, és mégis, az egyetlen dolog, amit kintlétünk során a brit kormányzástól kaptunk, az az ellenségeskedés."
A Metro megkereste a brit külügyminisztériumot, akik elmondták, hogy csak brit útlevéllel rendelkezők szállhatnak fel az evakuációban résztvevő gépekre, kínai állampolgárok a helyi kormányzat szabályai szerint nem. Azt is hozzátették, hogy bár a britek evakuálása a prioritás, igyekeznek elérni a kínai hatóságoknál, hogy a britek rokonait is kijuttassák az országból.
Nem ez az első eset, hogy a bürokrácia szétszakítana egy családot, egy brit családnak szintén az országban kell hagyni a kínai édesanyát, csak az apa és lánya utazhat haza: