Amerika első nagyvárosi farmja 2000 háztartást lát el ingyen élelmiszerrel
A michigani Detroitban található agrihood több ezer család étkezését biztosítja a városban. A projektben résztvevő gyerekek és felnőttek egyaránt a fenntartható mezőgazdaságról tanulhatnak.
Eszedbe jutott már valaha, hogy az ember az egyetlen élőlény a Földön, amelyik fizet azért, hogy itt élhessen? És ez még sokáig így lesz, pedig elég élelmiszer lenne az emberiség minden tagja számára. Sőt, elengedő étel juthatna akár 10 milliárd ember számára is bolygónkon.
Mégis, az élelem 70%-a az állattenyésztés számára termelődik, ezért 795 millió ember megy éhesen tér aludni minden este.
Sokaknak nagy álma, hogy az éhséget felszámolja egyszer s mindenkorra. És remélhetőleg a társadalom megoldja ezt a problémát az elkövetkezendő évszázadban. Talán az egyik módja ennek a közösségi termelés lehetne, amely modell szerint egy-egy közösség minden tagja tápanyagban gazdag, egészséges élelemhez jutna teljesen ingyen.


Túl szép, hogy igaz legyen? Pedig Michiganben már megvalósult. Detorit városában sok család küzd a szegénységgel, és itt született meg az első amerikai "agrihood", ahol a közösségi termelés révén 2000 család kap élelmet ingyen.
A Michigan Urban Farming Initiative (MUFI) az alig másfél hektáros projekt kitalálója. A terület kétharmadán gabona-, zöldség- és gyümölcstermelés folyik, a fennmaradó részen pedig gyümölcsfák találhatók. Emellett egy olyan kertet is építettek, ahol a gyerekek a fenntartható termelésről tanulhatnak.
A MUFI egy olyan közösségi termelési modellt talált ki, amely a városi mezőgazdálkodásra épül. A nonprofit egyik alapítótagja és elnöke, Tyson Gersh, a következőket nyilatkozta a projektről: „Az elmúlt 4 évben egy olyan városi kertet hoztunk létre, amely friss élelmiszerrel látja el az itt élőket. Ennek következtében hozzájárul a kerület fenntarthatóságához, és sok új lakót és vállalkozást is idevonzott a projektünk.”

Rendszerint elhanyagolt lakótelepi zöldterületek, iskolaudvarok vagy épp üresen álló belvárosi foghíjtelkek alakultak rövid idő alatt helyi és egészséges zöldségek, gyümölcsök megtermelésére, pihenésre, kapcsolatépítésre alkalmas sokfunkciós közösségi terekké.
A most bemutatott amerikai közösségi kert tehát ebben az értelemben nem újdonság. Az projekt hírértéke abban rejlik, hogy ez a terület ingyenesen lát el 2000 háztartást élelmiszerrel.
A MUFI működése önkéntes munkán alapul. A jövőben 300 négyzetméteres közösségi házat szeretnének felépíteni, amely a projekt irodájaként és oktatási központjaként fog üzemelni. A közelben pedig egy egészséges ételeket felszolgáló kávézót terveznek, amely az itt termesztett zöldségekből és gyümölcsökből készült ételeket fogja felszolgálni.
Mert minden egyes ember megérdemli, hogy egészséges és tápláló élelemhez jusson.
Via trueactivist.com, fotók: MUFI Facebook
Ha érdekes volt a cikk, oszd meg másokkal is!