Hogyan hordjuk helyesen a kokárdát?
Egy ideje minden márciusban fellángol a vita a Facebookon a kokárdáról. Mindig akad valaki, aki szerint a a kívül zöld, belül vörös a jó, és szerinte több mint 160 éve rosszul hordja mindenki. Aztán erre válaszként érkezik egy másik hozzászólás arról, hogy csak a kívül vörös, belül zöld kokárda a jó.
Az egyik leggyakrabban hangoztatott érv, hogy Katona Tamás történész kutatásai szerint is kívül kellene lennie a zöld színnek.
Mi igaz ebből? Tényleg a kívül zöld kokárda az igazi? Hogyan kell helyesen hordani a kokárdát? Utánajártunk.
Egy másik legenda szerint hibásan, kívül vörösen terjedt el a kokárdaviselet, mert Szendrey Júlia elrontotta a színek sorrendjét.
A harmadik legenda meg egyenesen úgy véli, hogy az olasz kokárdát hordjuk.

Petőfi Sándor kokárdája

Jókai Mór kokárdája a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Jókai kokárdája mellett egy kitűző 1848-ból
A kívül zöld elmélet hívei egy Katona Tamásnak tulajdonított kutatásra szoktak hivatkozni. A történész egyik előadásából idéznek: "Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb."
Csakhogy ez a fenti leírás a szalag, azaz a szalaghal hajtogatásáról szól, és nem a kokárdáéról!
Több blog is foglalkozik azzal, hogy bár valójában a kívül zöld kokárda a helyes, így KELL JÓL hordani, attól a legenda még legenda: Szendrey Júlia nem rontotta el el kokárdát, az olaszokkal való egyezés pedig vagy egyszerű azonosság, mivel ők is így hordják, vagy a velük való szolidaritás kifejezése.
Gyakran idézik Kovácsné Ágit is, aki azt írja: "a zászló fölső része kerül a kokárda belsejébe, az alsó része pedig a külső szélére", mert így helyes. Csakhogy e logika szerint az iráni kokárdának kívül pirosnak, belül zöldnek kellene lennie.

A zöld-fehér-piros kokárda az irániak kokárdája. Íme, az iráni zászló

Hermann Róbert történész szerint érdemes az eredeti formánál maradni. "Mégiscsak így hordták-hordjuk 162 éve. No és azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a ‘heraldikai tévedés’ tudatos volt. Vagyis hogy a kokárdát hordók ilyen módon kívánták kifejezni a rokonszenvüket az olasz forradalmi egységmozgalommal. De ez csak feltételezés, bizonyítani nem tudom" nyilatkozta az UrbanLegendsnek.
Jókai Mór kokárdája, Petőfi és Vasvásri billiárd dákója és néhány pohár a Pilvaxból:
A gyerekek pedig így ábrázolják a kokárdát:
A Petőfi Irodalmi Múzeumban készült képek minősége azért ilyen, mert a történelmi értékeink védelmében nem szabad vakut használni a fotózáshoz.
Tűzzünk március tizenötödikén kokárdát, ezzel fejezzük ki, hogy fontos a hagyomány!