UTAZZ
A Rovatból

Vadregényes séta a Bakony legtisztább vizű patakja mentén

A Gaja-völgyi Tájcentrumban ellátogathatsz az Ádám-Éva fák helyszínére, és megtudhatod miért hívják Sobri Jóskának az egyik barlangot.

Link másolása

A Bakony legtisztább vizű patakja a Veim-pusztán eredő Gaja-patak, amely a Keleti-Bakony legfontosabb vízfolyása. Átlagos vízmélysége 40 cm, vízhozama a csapadék mennyiségétől függ. Vize táplálja a Fehérvárcsurgói-víztározót. Mohánál a Móri-vízzel, Székesfehérvárnál a Sárvízzel és a Séddel egyesül, majd a Nádor-csatorna viszi tovább a Dunába.

A vadregényes tájon áthaladó patak mentén korábban több malom is működött. A vízfelszínét nagy területen növényzet fedi.002 viztarozo

A patak útja vadregényes tájakon halad. Két festői szépségű szurdokvölgyét is érdemes felkeresni. A bakonynánai Római-fürdő szurdok és a fehérvárcsurgói Gaja-völgy megér egy kirándulást. A Fehérvárcsurgói-víztározó építése miatt a patakot több helyen is új útra terelték, és a mesterséges mederben több zúgót is láthatsz.

A víztározó alatti szakasz halban gazdag,

nem ritka a 2 kilós ponty, de kárászt, csukát, sügért és szélhajtó küszt is lehet horgászni errefelé.

A patakba több másik patak és ér is torkollik, a Malmi-patak, a Szápári-ér, a Súri-patak, a Fekete-berki-vízfolyás és a Velegi-vízfolyás. A 96 km hosszú patak Veszprém és Fejér megyén halad át.

003 viztarozo004 viztarozo

A Gaja-patak táplálta azokat a mocsarakat, amelyek a koronázó város, Székesfehérvár falait is védték az egykori királyi székhelynek.

A vidék szépsége és gazdag természeti adottsága miatt az egyik legkedveltebb kirándulóhelye lett Fejér megyének. 005 latkep a viztarozo partjarol0014

Galya-völgyi Tájcentrum

A csobogó patak, a fölé tornyosuló sziklák, a szakadékok, a magaslatokról feltáruló panoráma a kirándulók nagy kedvence. Ráadásul családbarát, egy része – Fehérvárcsurgó és Balinka felől – babakocsival is végigsétálható.

A túrázók mellett piknikezők és horgászok is szívesen keresik fel a vidéket.

Néhány fontos tudnivaló:

- Naponta 6 és 21 óra között látogatható

- Az erdőben lovagolni, vagy motorozni csak külön engedéllyel lehet

- Kutyát csak pórázon lehet bevinni

- Tüzet csak a kijelölt helyen szabad gyújtani

- A területén lévő halastóban csak érvényes napijeggyel lehet horgászni

- A tóban tilos fürdeni

006a tajcentrum halastava007 halasto

Látnivalók

A Gaja-patak mentén számtalan látnivalót érdemes felkeresni, sőt a környéken található településeket se hagyd ki.

A felújításoknak és fejlesztéseknek köszönhetően még több érdekességet kínálnak és a kényelmi szolgáltatások is bővültek. A Pisztrángos tó, a száz férőhelyes erdei pihenőház, az Ádám-Éva fánál lévő híd, az Alba Regia-forrás, a Bársony István természetíró emlékszobáját is bemutató erdészeti-vadászati múzeum egész napos programot kínál.008 gaja-parti turista osveny009 forras0010 kilato

Az Ádám-Éva fa

A történet szerint réges-régen két hatalmas öreg tölgy állt a Gaja-patak partján. A nagyobbat Ádámnak, a kisebbet Évának hívták. A kisebb tölgy már sok-sok éve elpusztult, és csak az emléke él. Ádám egy több évtizede pusztító tűz áldozata lett, ám törzse még őrzi a fa-páros emlékét.

Egy éve adták át a Károlyi-kilátót, ahonnan csodálatos panorámában gyönyörködhetsz. A tetejéről szétnézve szinte a teljes Gaja-szurdokot láthatod. A horganyzottacél szerkezet a Gaja-völgyön áthaladó kéktúra útvonal itteni, hat kilométeres szakaszán található.0011 kilato0012 kilato0013 kilato

A szurdok hossza kb. négy kilométer, és bő egy óra alatt lehet végigsétálni rajta, visszafelé szintén legalább ennyi időt kell rászánni.

Az ösvény mentén tájékoztató táblákat is kihelyeztek, a központi részen pedig tűzrakó hely, asztalok és még egy kis játszótár is találhatók.0015 gaja-parti turista ösveny0016 gaja-parti turista ösveny

A barlangok titka

A patak mentén több barlang is található. A legenda szerint az egyikben betyárok tanyáztak, innen ered a Sobri Jóska-barlang neve. A barlang eleje még elég széles és magas, ám később összeszűkül. A barlangban nyáron is kellemesen hűs van.

0017 gaja-parti turista osveny0018 gaja-parti turista osveny0020 halasto0021 halasto

Információk ITT

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: