Vádat emeltek az Orbán-interjút meghekkelő felelős szerkesztő ellen
Vádat emelt a Veszprémi Járási és Nyomozó Ügyészség információs adat megsértése miatt azzal a szerkesztőségi munkatárssal szemben, aki a 2016 decemberében több helyen is megváltoztatta a Fejér megyei napilapban az Orbán Viktor miniszterelnökkel készített interjú szövegét, még a nyomdába kerülés előtt.
A vádiratban azt írják, a vádlott négy dunántúli megyében öt napilapot megjelentető kiadó alkalmazottja volt felelős szerkesztői munkakörben. Munkaköréből adódóan ő is használta azt a belső számítógépes rendszert, aminek segítségével a kiadói csoporthoz tartozó szerkesztőségek a napilapokat szerkesztették, formázták, korrektúrázták, majd a kész lappéldányt a nyomdának elküldték.
A megyékben megjelenő napilapokban a központi cikkekért a veszprémi szerkesztőség arra kijelölt tagjai feleltek. A vádlott, akinek a lapszámok koordinálása a feladata, 2016. december 23-án a kora délutáni órákban, kizárólag tájékoztatásként maga is megkapta a miniszterelnöki interjú szövegét, amelyet a központi szerkesztő a szükséges szerkesztési feladatok, korrektúra elvégzését követően, még a délután folyamán a Fejér megyei, a dunaújvárosi és a Vas megyei lapok megfelelő oldalaira bemásolt - idézi a 24.hu.
A lapcsoport egy olyan számítógépes rendszert használ, amelyben a rendszer aktuális használói valamennyien láthatták, hogy az interjút a különböző napilapok anyagába beillesztették.
A veszprémi szerkesztőségben tartózkodó vádlott ezután a saját gépéről az egyik szabadságon lévő kollégájának felhasználói nevével és jelszavával belépett a számítógépes rendszerbe, és a Fejér megyei napilap anyagába bemásolt interjú szövegét négy ponton módosította. Az interjú végül emiatt a megváltoztatott szöveggel jelent meg.
Az ügy kapcsán korábban 5 alkalmazottat elbocsátottak, köztük Klecska Ernő és Hajnal Csilla szerkesztőket is, akik emiatt munkaügyi és kártérítési pert indítottak a Mediaworks Hungary Zrt. azt a kiadóvállalat ellen. Az alkalmazottakat azzal az ürüggyel rúgták ki, hogy állítólag nekik észlelniük kellett volna a nyomdába adáskor, hogy módosították a cikket. Klecska és Hajnal szerint azonban ők nem hibáztak, és sérelmezték az elbocsátás körülményeit is: többórás kihallgatást tartottak a cégen belül, ahol elmondásuk szerint emberi mivoltukban megalázó módon jártak el, és azt a téves látszatot keltette a Mediaworks a sajtóban, mintha a két elbocsátott személy bármiben felelős lett volna a történtekért. A Mediaworks május 3-án elvesztette a pert, de a bíróság ítélete egyelőre nem jogerős.
A Mediaworksnek sokat kell majd fizetnie: bíróság az elsőrendű felperes számára mintegy 3,12 millió forint kártérítést, és annak törvényes kamatát, valamint 2,94 millió forint elmaradt munkabért és 381 ezer forint perköltséget állapított meg. A másodrendű felperes a Mediaworkstől 2,9 millió forint kártérítést, annak kamatát, 1,62 millió forint elmaradt bért, 291 ezer forint perköltséget kaphat, ha az ítélet a mostani formában jogerőre emelkedik.
A 24.hu korábban arról számolt be, az elkövető akár öt évet is kaphat a tettéért, és azzal is számolnia kell, hogy a miatta ártatlanul meghurcolt újságírók jogi úton fellépnek vele szemben.