Újévi meglepetés az időjárástól: havazott a Mátrában – fotó
Az Időkép észlelései szerint hétfő délelőtt Mátraszentistvánon, és a Kékestetőn is havazott egy rövid ideig.
A képeken azonban az is látszik, hogy
országszerte marad a tavaszias idő.
Az Időkép észlelései szerint hétfő délelőtt Mátraszentistvánon, és a Kékestetőn is havazott egy rövid ideig.
A képeken azonban az is látszik, hogy
országszerte marad a tavaszias idő.
Ahogy már hírt adtunk róla, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) két személyt vett őrizetbe, akik az ukrán hatóságok szerint a magyar katonai hírszerzés hálózatához tartoztak. A nyomozás megállapította, hogy a gyanúsítottak irányítója a magyar katonai hírszerzés egyik kezdő tisztje volt, akinek kilétét már azonosították.
Az egyik őrizetbe vett személy egy 40 éves volt katona a Beregovi járásból, akit külföldi személyek toboroztak, és már 2021-ben „készenléti üzemmódba” helyeztek. Az SBU szerint 2024 szeptemberében „aktiválták”, és ekkor kezdte meg a kémtevékenységet – tájékoztatta a közvéleményt az SBU.
Emellett adatokat kellett gyűjtenie a kárpátaljai feketepiacon beszerezhető katonai felszerelésekről, a magyar lakosság elvándorlásáról, valamint a térségben található katonai járművekről és rendvédelmi szervekről.
A kémelhárítás információi szerint
Ezek után Magyarországra utazott volna, hogy jelentést tegyen a kurátorának. A határátlépéshez gondozási igazolást szerzett beteg édesapjáról.
A nyomozás szerint a találkozón készpénzt kapott, amelyet a feladatok ellátására fordíthatott, valamint megpróbált besúgói hálózatot kialakítani. Az SBU legalább két beszervezési kísérletet dokumentált. A cél az volt, hogy a magyar hírszerzés kibővítse az információgyűjtést, beleértve a frontvonalra vonatkozó adatokat is.
Ekkor egy speciális szoftverrel ellátott mobiltelefont kapott a titkos kommunikációhoz, és új megbízásokat is kapott. Ezek között szerepelt az ukrán biztonsági és honvédelmi szervek szolgálati járműveinek azonosítása, valamint a háborús veszteségekről és a frontvonal eseményeiről szóló adatok megszerzése. Az ukrán elhárítóknak felvételük van arról is, hogy egy Signallal ellátott telefont kap kommunikáció céljára Magyarországon a férfi az általuk tartótisztként azonosított magyar férfitől.
„Felcsatlakozol wifire, a Signalon küldök egy 1-est, és ez azt jelenti, hogy küldtem valamit a másikra. Te is csinálj így, ha valamit küldeni akarsz”
– hangzik el a felvételen.
A másik elfogott személy korábban az Ukrán Biztonsági és Honvédség állományában szolgált, és 2025-ben szerelt le. A hatóságok szerint ő a kárpátaljai térségben működő repülőgépekről, helikopterekről és katonai egységek védelmi rendszereiről adott információt a magyar különleges szolgálatoknak.
A házkutatások során a nyomozók lefoglalták a gyanúsítottak telefonjait és más tárgyi bizonyítékokat is. Az SBU a két személy ellen Ukrajna Büntető Törvénykönyvének 111. cikke 2. bekezdése alapján,
Mindkét gyanúsított előzetes letartóztatásba került, és a hatályos jogszabályok szerint életfogytiglani szabadságvesztés is kiszabható, vagyonelkobzással.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat tájékoztatása szerint jelenleg is tartanak az intézkedések a magyar hírszerzési hálózat többi tagjának felkutatására és felelősségre vonására. A műveletet a Legfőbb Ügyészség irányítása mellett hajtották végre.
A történteket videón is dokumentálták az ukránok:
Ahogy már hírt adtunk róla, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) két embert vett őrizetbe, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy magyar ügynökhálózat tagjaiként tevékenykedtek Ukrajnában. Az SZBU szerint a gyanúsítottakat egy magyar titkosszolgálati tiszt szervezte be, akinek személyazonosságát ismerik, de a nyilvános jelentés nem nevezi meg.
A szolgálat közlése szerint az egyik feladat az volt, hogy információt szerezzenek Kárpátalja katonai biztonságáról, feltérképezzék a szárazföldi és légi védelem gyenge pontjait, valamint
A gyanúsítottak megbízatása kiterjedt arra is, hogy adatokat gyűjtsenek a régióban található katonai erőkről, harci és szállítójárművekről, valamint a rendfenntartó szervek készültségi szintjéről. Vizsgálniuk kellett a katonai felszerelések elérhetőségét a feketepiacon, és meg kellett figyelniük a magyar nemzetiségű lakosság mozgását.
A közlemény szerint a beszervezett férfi egyik kiemelt feladata az SZ–300-as rakétarendszerek elhelyezkedésének feltérképezése volt.
A biztonsági szolgálat tájékoztatása alapján
A házkutatás során telefonokat és más tárgyi bizonyítékokat foglalt le.” Az ukrán jelentés szerint a külföldi hírszerző szolgálat célja a saját hálózatának bővítése volt.
(via Telex)
Egy 11 éves lány zuhant szakadékba egy iskolai kiránduláson az ausztriai Tirolban. A baleset csütörtök délután, 16 óra körül történt az Imst közelében található Hachleschlucht-szurdok feletti ösvényen, ahol egy 12 fős diákcsoport és egy tanár túrázott. A rendőrség közlése szerint a gyerek hirtelen eltűnt, ezért azonnal riasztották a mentőket, írta a Kronen Zeitung.
A hegyimentők csapata és a mentőhelikopter azonnal a helyszínre indult, hogy megkezdjék a keresést. A gyereket végül a szurdok alsó részén, a vízben találták meg, mozdulatlanul – közölték az osztrák nyomozók. A mentés során kötél segítségével emelték ki a mélyből, majd helikopterrel szállították az innsbrucki kórházba.
– mondta péntek reggel Johannes Schwamberger, a kórház szóvivője.
A többi diákot az Imst hegyimentő szolgálat kísérte le a szurdok kijáratához, ahol a Vöröskereszt kríziscsoportja gondoskodott róluk.
(via Telex)
Hónapok óta tart a magyar és ukrán titkosszolgálatok közötti játszma. A Telex szerint a történet egyik fontos fordulópontja az volt, amikor a magyar parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága februárban arról beszélt, hogy Ukrajna egy titkosszolgálati műveletet indított, ami Orbán Viktor lejáratását célozta. Ezt a kormánypárti politikusok és a kormánymédia a Dinasztia című filmmel kötötték össze. Ekkor már állítólag elindult a beépített ügynökök keresése.
A Telex úgy tudja, hogy valóban zajlott egy művelet, és miután erről a magyar nemzetbiztonsági szervek információkat szivárogtattak ki, az ukrán titkosszolgálat is komoly erőket mozgósított, hogy kiderítse, kik súgnak a magyar oldalnak.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, péntek reggel az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy lelepleztek egy olyan ügynökhálózatot, amely közel áll a magyar katonai hírszerzéshez. A közlés szerint két magyar állampolgárt is elfogtak, mert a gyanú szerint kémkedtek Ukrajna ellen. Az ukrán szolgálat szerint a magyar sejt feladata az volt, hogy adatokat gyűjtsön a kárpátaljai katonai biztonságról, figyelje a légvédelmi és szárazföldi alakulatok sebezhetőségeit, és felmérje a helyi lakosok társadalmi és politikai nézeteit. A jelentés szerint azt is meg kellett figyelniük, hogyan reagálna Kárpátalja lakossága, ha magyar katonák lépnének a térségbe.
A magyar külügy pénteken bejelentette, hogy kiutasított két ukrán kémet, akik diplomáciai fedésben dolgoztak a budapesti ukrán nagykövetségen. Szijjártó Péter a döntésről azt mondta: „már át is adták Ukrajna budapesti nagykövetének”.
A Telex szerint a titkosszolgálati műveletek egy idő után átléptek a katonai hírszerzés szintjére.
A hírszerzés szerint a drónokat ukrán területről irányították. A feltételezések szerint ezek a gépek a tokaji Kopasz-hegyre telepített, francia rakétákkal felszerelt légvédelmi rendszert tesztelhették.
A lap úgy tudja, hogy a magyar szolgálatok olyan információkat szereztek, amelyek szerint az ukránok szabotázsakciókra készültek, nem Magyarország, hanem Oroszország ellen, és ezekhez Budapestet is érintő útvonalat használtak volna. A magyar fél szerint az ukrán kiképzések Kárpátalján zajlottak, és az elfogott személyek feladata lehetett, hogy ezeket az akciókat figyeljék. A források azonban nem tudják, mennyire pontosak ezek az értesülések.