Szoktál a tus alatt pisilni? Az orvosok elárulták, miért lehet hasznos és környezetbarát megoldás
Szokatlannak tűnhet, de egyre több szakértő állítja, hogy a zuhany alatti vizelés nemcsak egészséges lehet, hanem a környezetet is védi – számolt be róla az Unilad.
Úgy tartja a fáma, hogy kétféle ember létezik: azok, akik pisilnek a zuhany alatt, és azok, akik hazudnak róla, és úgy tűnik, ez az állítás nem is áll olyan távol az igazságtól.
Dr. Hana Patel háziorvos a Daily Starnak nyilatkozva elmondta:
„Azok a férfiak, akik nehezen tudnak vizelni, gyakran tapasztalják, hogy a folyó víz hangja segíti őket ebben. Ez azért van, mert a víz nyugtató hatással van a testre, és aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert (PNS).”
A Cleveland Clinic szerint ez az idegrendszeri hálózat segít a testnek ellazulni a stressz után, és olyan folyamatokat irányít, mint az emésztés vagy a légutak izmainak lazítása.
A Swinburne University of Technology is egyetért az állítással, szerintünk „a folyó víz hangja ellazítja a húgyhólyag izmait, és felkészíti azt az ürítésre.” De van itt még valami: a folyó víz hangja pszichológiai kondicionáló hatással is bírhat.
– állítják a szakértők, akik szerint ez hasonló Ivan Pavlov klasszikus kísérletéhez, amikor a kutyák a csengő hangjára kezdtek nyáladzani.
De nem mindenki rajong a gondolatért. Dr. Alicia Jeffrey-Thomas TikTok-videójában arra figyelmeztetett, hogy a női medence anatómiája nem alkalmas az álló helyzetben történő vizelésre, mert „ez nem kedvez a medencefenék izmainak ellazulásának”.
Ugyanakkor a zuhany alatti pisilés a bolygónknak is jót tesz. A Princeton University szerint egy hagyományos vécéöblítés kb. 26 liter vizet használ el, míg a Michigan Daily azt írja, hogy ha egy öblítést helyettesíthetünk egy hosszabb zuhanyzással, aminek eredményeképpen akár kb. 23 liter vizet is megtakaríthatunk.
Egyetlen öblítés kihagyása naponta máris csökkentheti az átlagos – kb. 590 liter – napi vízfogyasztást, ami kevesebb vízfelhasználást és némi költségmegtakarítást is jelenthet hosszú távon.