Az Országos Bírói Tanács szerint Handó Tünde sorozatosan törvényt sértett
Szerdán ülést tartott az Országos Bírói Tanács, az Országos Bírói Hivatal felügyeleti szerve, amelynek egyik legfőbb feladata az OBH széles jogkörökkel felruházott elnökének, Handó Tündének az ellenőrzése.
Az OBT idén januárban két olyan bírót is a tagjává választott, akik korábban összetűzésbe kerültek Handó Tündével. Egyikük, Vasvári Csaba, a Pesti Központi Kerületi Bíróság büntetőbírója be is perelte Handó Tündét, amiért az állás pályázatok eredményeitől függetlenül csak azt nevezi ki vezetőnek, akit akar - írja az Index.
Az ügyben pár hete született első fokú ítélet, mely szerint Handó az Országos Bírói Hivatal elnökeként visszaélt a jogkörével.go
Más a helyzet, ha Handó vezetői gyakorlatáról nem az elsőfokú bíróság, hanem az őt ellenőrző testület mond véleményt: az OBT-hez a Győri Ítélőtábla és a Fővárosi Törvényszék összbírói értekezletei intéztek kérdéseket Handó egyes lépéseivel kapcsolatban.
Amit az előzményekről tudni lehet: április 19-én összesen öt OBT-tag lemondott, ami veszélybe sodorta a testület működőképességét. A lemondott tagok száma azóta 7-re nőtt, valamint egy bírót időközben áthelyeztek, így az ő tagsága is megszűnt.
A tagok lemondása mögött a New York Times tegnap egyenesen Handót sejttette,
mondván, így gyengítené az őt ellenőrző testületet. A cikk témája az volt, hogy kétharmados parlamenti többségével Orbán Viktor miként hajtaná a bíróságokat is az uralma alá. A mai ülés az OBT honlapján megjelent beszámoló szerint Handó Tünde bejelentésével kezdődött,
aki szerint a testület működésképtelenné vált.
Az OBT tagja Darák Péter, a Kúria elnöke is, aki viszont Handónak ellentmondva azt közölte, hogy szerinte a testület így is működőképes, de majd új póttagokat kell választani. Az OBT végül egyhangúlag úgy határozott, hogy működés- és határozatképes, és felhívta Handó Tündét, hogy gondoskodjon az új póttagok megválasztásáról.
Az OBT a Győri Ítélőtábla által feltett mindhárom kérdésben arra jutott, hogy az OBH elnökének gyakorlata törvénysértő volt:
• indoklás nélkül nyilvánított eredménytelenné egy bírósági vezetői pályázatot,
• nem az ügyteher csökkentésére, hanem vezetői feladatok ellátására rendelt ki egy törvényszéki vezetőt,
• 2016-17 között az eredménytelennek nyilvánított vezetői pályázatokat követően nem intézkedett késedelem nélkül a vezetői kinevezésről.
Az OBT a Fővárosi Törvényszék által feltett kérdések esetében is törvénysértést állapított meg. Handó nem indokolta meg a személyzeti döntéseit, nem volt jele, hogy tájékoztatta volna a pályázókat és a véleményező testületeket az álláspályázatokkal kapcsolatos döntéseiről. Ezen felül a vezetői pályázatok elbírálása nem átlátható, valamint a bírói álláspályázatoknál nem állapítható meg, hogy valósak voltak-e az eredménytelenné nyilvánítás indokai.
Az OBT-ülés teljes összefoglalója ide kattintva olvasható el.