Orbán Viktor: Kapsz egy ilyet, ráütsz ide és ugrott a lóvéd
Kijött egy videó Orbán Viktor Facebook-oldalán, amelyben a kormányfő a holnapi kormányülésről ad előzetest. Ezt az alkalmat használta fel arra, hogy elmondja, szerinte ukrán hátterű kiberbűnözők lesnek a magyar családok pénzére.
„Így csinálják az ukrán kibercsalók! Ráütsz, és ugrik a lóvéd” - mondja Orbán, tőle szokatlanul egy okostelefonnal a kezében.
Olyannyira felháborította egy múltkori eset, amelyet fel is emlegetett, hogy a roppant fontos témát be is viszi a kormányülésre. A kibercsalások, amelyek szerinte évi 8 milliárdos kárt okoznak a magyaroknak, tehát az egyik nagy téma lesz a szerdai ülésen. Ami nagyon jó adat lenne, ha a valóságban nem negyedévente lett volna annyi a kár.
„A felvilágosító kampányok és az egyre szervezettebb felderítő munka, valamint a bankok saját csalásmegelőző, szűrő rendszerei dacára még 2024 harmadik negyedévében is történt 4856 sikeres visszaélés csaknem 6 milliárd forint értékben, vagyis egy átlagos károsult 1,23 millió forintot veszített, amikor rászedték a csalók” – írja a Bank360.
Orbán azt is mondja, hogy „az utóbbi időben feltűnően megszaporodtak az ukrán hátterű kibercsalások”, de ezt nem tudni, mire alapozza, majd azt is hozzáteszi, hogy „nemrég számoltunk fel egy 19 főből álló, az ukrán szervezett bűnözéshez köthető hálózatot” – ez egy tavalyi hír volt. "Az ukrán és a magyar rendőrök közös együttműködés keretében léptek fel a banki csalásokra szakosodott szervezett bűnözői csoport ellen."
Azt ígérte a kormányfő, hogy az eddigi akciókat fokozni fogják.
Egy idei hír szerint viszont, hogy a kiberbűnözés 2023-ban volt a csúcson Magyarországon, azóta sikerült valamennyire megfékezni a növekvő trendet. Ellentmondani látszik a teljes kormányfői teóriának a rendőrség közleménye, tapasztalataik szerint ugyanis „a kiberbűnözés területén 2023-ban és 2024 elején történt a legnagyobb felfutás, a csúcs 2023 augusztusában volt. Mostanra a nyomozók már több mint 2 ezer kiberbűnözést elkövetőt azonosítottak egyebek között az ukrán rendőrséggel együttműködve. Az ilyen telefonközpontok többsége ugyanis Kárpátalján működik.”