HÍREK
A Rovatból

Orbán az EU zsarolására használhatja a két ország NATO-csatlakozásának jóváhagyását a finn és svéd lapok szerint

Az északi országok lapjai nem igazán értik a magyar kormányt.


Finnországban és Svédországban is egyre többet foglalkoznak azzal, hogy a Fidesz parlamenti frakciója és Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke továbbra sem akarja napirendre venni a két északi állam NATO-csatlakozásának jóváhagyását - írja a 24.hu.

Bár a finn államfő korábban hangsúlyozta, hogy elsősoron Törökországon múlik a finn és a svéd belépés, homályosan azért utalt arra, hogy Magyarországnak az EU-val vannak vitái. Ennek köszönhető szerinte, hogy Magyarország nem hagyja jóvá automatikusan a két ország csatlakozását, ugyanakkor emiatt nem aggódik Sauli Niinistö.

A lap azt is kiemeli, bár a finn államfő nem mondta ki, de utalt arra, hogy Magyarország „aduászként” tartja a kezében a finnekről és a svédekről szóló döntés jogát.

A finneknél egyébként sokan félreértették a magyar döntést, ezért olyan posztok jelentek meg a Twitteren, amik azt sugallták, hogy Magyarország megvétózta a finn NATO-csatlakozást. Erre volt példa a Centrumpárt Vantaa városbeli oktatáspolitikusa, Jussi Korso is, aki Korso az Ilta-Sanomat című bulvárlap hírére hivatkozott, amely szerint a Fidesz leszavazta a finn és a svéd NATO-tagságot. Ám az újság félreértette a Népszava hírét, amely pontosan tudósított a történésekről, a magyar lap a napirendre vétel leszavazásáról írt csupán, nem az északiak NATO-tagságának megvétózásáról - írja a 24.hu.

Emellett a Helsingin Sanomat finn lap szerint Törökország több tárgyalást is folytat a finnekkel és a svédekkel. Ők bizonyosan zsarolásra használják a két északi állam NATO-tagságát, Recep Tayyip Erdogan török elnök sikereket akar felmutatni, hiszen országát súlyos gazdasági válság teszi éppen tönkre, az infláció már 80 százalék körüli.

A tekintélyes svéd napilap, a Dagens Nyheter (DN) eközben arról írt a momentumos Tompos Mártonra hivatkozva, hogy Magyarország lassíthatja Svédország NATO-csatlakozását.

Ennek oka az, hogy Magyarország nehéz gazdasági helyzete miatt uniós politikai befolyásának növelésére használhatja a svéd belépési kérelmet.

A lap az ügyben Németh Zsoltot, a parlament külügyi bizottságának atlantistaként elkönyvelt fideszes elnökét is megszólaltatta. Ő azonban nem akart válaszolni a kérdésre, hogy mikor hagyná jóvá Magyarország a belépéseket, de azt mondta: „pozitívak vagyunk Svédország és Finnország NATO-csatlakozását illetően”, és az ellenzék feleslegesen aggódik. „Ha valaki ezt meg akarja vétózni, az úgyis az én asztalomon landol majd, de ez nem valószínű”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter túl van az első 14 ezer lépésen, hatalmas tömeg kíséri a politikust
A tiszás politikus szerdán indult egy gyalog Nagyváradra. Úgy számolta, hogy a 300 kilométeres út során egymillió lépést tesz majd meg.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



„Az első 14 ezer lépésen túl. Már csak 986.000 van hátra” - írta szerda délutáni posztjában Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke néhány órával korábban indult egy gyalog Nagyváradra, hogy Orbán Viktor május 9-én a Tihanyi Apátságban a korábban magyarellenes megnyilvánulásaival ismertséget szerző, szélsőjobboldali román elnökjelölt, George Simion szavait idézte egyetértően. Magyar hazaárulással vádolta Orbánt, majd bejelentette, hogy szerdán gyalog indul Erdélybe.

„Köszönjük, hogy ilyen sokan csatlakoztok hozzánk lépésről lépésre. Köszönöm annak a bukaresti születésű román polgártársunknak, akik szintén csatlakozott a menethez. Mèlységes tisztelet az idősebb és látássérült barátainknak, akik szintén velünk tartanak. Örülök, hogy Kárpátaljáról és Sepsiszentgyörgyről is velünk vagytok”

– olvasható a politikus posztjában, aki több fotót is megosztott magáról és az őt kísérő tömegről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gerendai Károly szerint az üzleti életben megindult a felkészülés egy esetleges kormányváltásra
A Sziget alapítója a Dellában mesélt arról, hogy a Tisza Párt indulásakor Magyar Péter tőle kért színpadtechnikát. Azt is elárulta, fontolgatja, hogy idén először elmegy a Pride-ra.


A vendéglátásról és a fesztiválpiacról indult a beszélgetés a 24.hu Della podcastjában Gerendai Károllyal, de hamar politikára terelődött a szó. Gerendai elmondta, hogy tavaly tavasszal a Tisza Párt első embere hozzá fordult segítségért. Magyar Péternek akkor színpadtechnikára volt szüksége, a mozgalom berobbanásának idején. Azóta még néhányszor találkoztak rendezvényeken, de Gerendai nem akar szorosabb kapcsolatot kiépíteni vele.

A gasztrovállalkozó a műsorban arról is beszélt, hogy lát esélyt a változásra a következő választáson. Úgy fogalmazott: „Egy petákot nem mertem volna arra tenni másfél évvel ezelőtt, hogy itt fogunk tartani, hogy van egy olyan valós erő, amelyiknek reális esélye van adott esetben a kormányváltásra.” Szerinte üzleti és kulturális köreiből is sokan konkrét igényként fogalmazzák meg a változás szükségességét. Azt is tapasztalja, hogy megindult a felkészülés egy esetleges kormányváltásra azok körében, akik eddig jól tudtak élni a NER nyújtotta lehetőségekkel.

Azt is tapasztalja, hogy azok az emberek, akik eddig jól tudtak élni a NER nyújtotta lehetőségekkel, most új pozíciót próbálnak felvenni, mozgásba lendültek Magyar Péter megjelenésével.

Gerendai a műsorban elmondta, hogy lát hiányosságokat a Tisza Pártban, de ezekről részletesebben nem beszélt. Azt is hozzátette, eddig nem vett részt a Pride eseményein, de most „eszembe juttatták, hogy el kellene menni.” Végül arról is szó esett, hogy mit kezdett az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló kormányzati véleménynyilvánító szavazólappal. Szerinte nincs sok realitása annak, hogy 2030-ig megtörténjen Ukrajna felvétele az EU-ba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Push-üzeneteket küldene a kormány a lakosságnak – a rendszer 2026-ban indulhat, de még nem sokat tudni róla
A kormány egy új törvénnyel kötelezné a mobilszolgáltatókat, hogy ingyen küldjenek riasztást veszély esetén. Akár több milliárdos bírságot is kaphat, aki nem működik együtt.


Külföldön már bevett gyakorlat, most viszont Magyarországon is bevezethetik a mobiltelefonokra érkező, úgynevezett push-üzenetes riasztási rendszert – írta meg a 24.hu. A cél az, hogy vészhelyzet – például természeti katasztrófa vagy terrortámadás – idején gyorsabban és hatékonyabban értesítsék a lakosságot. Jelenleg itthon csak SMS-ben küldhetnek figyelmeztetéseket, ami technológiailag elavult és egyben korlátozott módszer.

Az új rendszer jogi alapjait egy Semjén Zsolt által benyújtott, salátatörvény-tervezet fektetné le, amely számos más témát – például kábítószer-ellenes intézkedéseket és sportbiztonságot – is érint. A javaslat szerint az új rendszer nem váltaná ki teljesen az SMS-eket, hanem azokat kiegészítve működne, és nemzetközi szabványok szerint alakítanák ki. Ezek a szabványok határoznák meg, hogy például a klasszikus GSM-hálózaton vagy mobilinterneten keresztül működne-e a riasztás, és garantálnák, hogy gyenge hálózati lefedettség mellett is megérkezzenek az üzenetek.

A rendszer bevezetésével kapcsolatban több jogi és adatvédelmi kérdés is felmerül.

A push-üzenetek más országokban – például Dél-Koreában – kikapcsolhatók, a magyar tervezetben azonban nem szerepel ilyen opció.

Az értesítések magyar és angol nyelven is megjelennének, így külföldiek is értesülhetnének a veszélyhelyzetekről.

A rendszer üzemeltetése a három nagy hazai mobilszolgáltató (Telekom, Yettel, One) feladata lenne, térítésmentesen. Ők biztosítanák a technikai kapcsolatot a riasztásokért felelős állami szervekkel, továbbá az előfizetőknek is díjmentesen kellene továbbítaniuk az üzeneteket. A jogszabály szerint, ha nem teljesítik megfelelően a kötelezettségeiket, akár éves árbevételük 0,25 százalékára rúgó bírságot is kaphatnak – a Telekom esetében ez akár 2 milliárd forint is lehetne.

A jogi szakértők szerint a rendszer technikailag nem jelentene komoly megterhelést, és a szolgáltatók akár közösen is kialakíthatnák azt. Ugyanakkor aggályokat vet fel, hogy mi számít pontosan „védelmi és biztonsági eseménynek”: a törvény szövege szerint akár előre be nem jelentett tüntetés is indokolhat riasztást, ha azt a közbiztonságot súlyosan veszélyeztető eseménynek ítélik. Ilyen esetekben politikai visszaélések lehetősége is felmerülhet, mivel a döntést nem jogilag, hanem csak politikailag lehet megkérdőjelezni.

A riasztási rendszer bevezetése 2026. július 1-től várható, de ehhez előbb végrehajtási rendeletre van szükség, amelyben részletezik a technikai követelményeket. Ezek kidolgozása és társadalmi egyeztetése 2025 őszére várható. A kisebb, virtuális mobilszolgáltatók helyzete továbbra is kérdéses, különösen a költségek és az esetleges díjszabás miatt.

A Nemzeti Hírközlési és Médiahatóság (NMHH) szerint a rendszer működtetéséhez csak a Védelmi Igazgatási Hivatal férhet majd hozzá, politikai célokra nem használható. A három nagy szolgáltató egyelőre nem nyilatkozott a lapnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Szentkirályi Alexandra a tavaszi nagytakarítás-törvényről: Beindult a pánik, noha konkrétan a törvényt még nem alkalmazták senkire
A politikus szerint árulkodó, hogy kik kezdtek el tiltakozni az új jogszabály ellen. Karácsonynak is odaszólt egy mondat erejéig.


Szentkirályi Alexandra szerint máris pánikhangulat uralkodik a baloldalon, pedig a frissen benyújtott törvényt még senkire sem alkalmazták. A politikus úgy véli, árulkodó, hogy kik és milyen gyorsan kezdtek el tiltakozni.

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője egy bejegyzésben így fogalmazott:

„Na erre be is indult a pánik – noha konkrétan a törvényt még nem alkalmazták senkire –, árulkodó mennyien és kik kezdték el egyszerre verni a vészharangokat.”

A javaslat kizárná az 1 százalékos felajánlásokból azokat a civil szervezeteket és médiumokat, amelyek külföldi támogatást fogadnak el.

Szentkirályi szerint a kormány „tavaszi nagytakarításba” kezdett, amely során „Soros-csapokat” is elzárnának. „Soros-csapok elzárva, tavaszi nagytakarítás indul – az egész külföldről pénzelt balliberális világ pedig máris jajveszékel” – írta.

A politikus külön is reagált Karácsony Gergely főpolgármester szavaira. A főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy „Budapest nem Moszkva”, és kiállt a civil szervezetek mellett. Erre válaszul Szentkirályi azt üzente: „Semmi baj főpolgármester úr, szokjon le a korrupt dollárokról, és kezdjen el dolgozni a budapestiekért. Mi ezt tesszük, és csak ajánlani tudjuk, csodálatos érzés!”

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: