Offshore-botrány: világszerte hullanak a fejek
A világ eddigi legnagyobb offshore-botránya zajlik, miután a német Süddeutsche Zeitung hatalmas mennyiségű titkos dokumentumot szerzett arról, hogy politikusok, üzletemberek, sportolók hogyan kerülték el hazájukban az adózást, és halmoztak fel titokban óriási vagyonokat külföldön.
A sajtó által csak Panama Papírokként emlegetett adatcsomagot az eddigi hírek szerint hackerek lopták el a világ egyik legnagyobb, offshore-ügyeket intéző ügyvédi irodájából, Panamából. Akkora adatmennyiségről van szó, hogy a Süddeutsche Zeitung szerkesztősége a világ többi újságírójának segítségét kérte. Az International Consortium of Investigative Journalists nevű tényfeltáró újságírószervezet koordinálásával végül 76 ország 380 újságírója dolgozott az ügyön. Itthon Pető András volt a csapat tagja, a Direkt 36 nevű magyar tényfeltáró csapattól.
VIDEÓ: Orbán Viktor ezt mondta 2010-ben az offshore-lovagokról
Ők írták meg, hogy Horváth Zsolt volt fideszes képviselőnek, valamint Boldvai László volt szocialista pártpénztárnok feleségének is vannak eddig eltitkolt offshore-érdekeltségei. A Direkt36 szerint nem lehet tudni, hogy a parlamentet 2014-ben otthagyó Horváth Zsoltnak miből volt 14 millió forintja, amivel itthon eltitkolt offshore-cégébe beszállt. Ahogy azt sem, hogy az MSZP-s Boldvainak miből telt a hatalmas salgótarjáni házára, és arra, hogy középiskolában tanító felesége BMW terepjáróval járjon, valamint számlát nyisson egy méregdrága svájci privátbankban.
Boldvai László
Horváth Zsolt
Boldvai máris lemondott az MSZP Nógrád megyei elnöki posztjáról, sőt, a pártból is kilépett. Horváth Zsolt egyelőre hallgat. Róla azt írta a Fidesz, hogy bár a párt tagja, de már nem tartják a kapcsolatot.
A botrányba nemcsak Magyarországon, világszerte is egyre többen buknak bele. Csak Németországban több ezer érintett van, köztük Nico Rosberg, a Forma–1 jelenlegi listavezetője. De a sportolók közül felbukkant Messi neve is.
(Lionel Messi)
Van mitől tartaniuk a világ politikai vezetőinek is. Elsősorban az orosz elnöknek, Vlagyimir Putyinnak. Ő ugyan név szerint nem szerepel az adatbázisban, de rokoni és baráti körének számos tagja igen. Kiderült: dollármilliárdok landoltak náluk titokban. A Kreml nevetségesnek minősítette a vádakat, szerintük csak egy propaganda-fogás az egész, és kijelentették, csalódtak az oknyomozó újságírók alaposságában.
Tízezrek követelik hazájában az izlandi miniszterelnök lemondását is, aki közvetlenül a gazdasági válság előtt menekítette vagyonát titkos külföldi offshore-számlákra. Minderre egy svéd tévéstáb rá is kérdezett, mire a miniszterelnök először csak hebegett-habogott, majd felpattant a székéből, és méltatlankodva elhagyta a szobát.
VIDEÓ: Az izlandi miniszterelnök feláll az interjú közben
A legfrissebb információk szerint Sigmundur Davíð Gunnlaugsson lemondott. Miután hiába kérte a parlament feloszlatását - Gunnlaugsson kérését Ólafur Ragnar Grímsson államfő elutasította - a kormányfő bejelentette távozását.
De szerepel az érintettek közt David Cameron brit miniszterelnök apja is, amit a kormányfő köreiből egyelőre senki sem akart kommentálni.
Lemondott viszont a Transparency International chilei elnöke, miután az ő neve is előkerült az offshore-botrányban.
Offshore céget létrehozni egyébként önmagában nem bűncselekmény, jelen pillanatban az "adóoptimalizáció" legális eszközének számít. Csakhogy a politikusoknál egyáltalán nem mutat jól, hogy míg a kisembereket keményen megadóztatják, ők maguk drága ügyvédek és adószakértők alkalmazásával az egészet megússzák. A névtelenség pedig lehetővé teszi, hogy illegálisan megszerzett vagyonokat rejtsenek így, ami származhat például szívességekért elfogadott kenőpénzekből, drogcsempészetből, prostitúcióból, emberkereskedelemből, vagy bármilyen más illegális tevékenységből is.
A lényeg: nagyon nehéz kideríteni, honnan van a pénz, sőt gyakran még azt is, egyáltalán kié.