„Nem fájnak a csontjaink, egészen addig, míg át nem hajtotok rajtuk a járműveitekkel!” – Az újvidéki tüntetésen jártunk
Szerbiában minden nap 11 óra 52 perckor megáll az idő. Legalábbis 15 percre. Három hónapja ekkor szakadt le a nem sokkal előtte felújított vasútállomás előteteje Újvidéken, 15 embert maga alá temetve. Azóta minden nap, abban a percben sokan megállnak az utcán, a zebrán, a kávézókban, és megáll a forgalom egy része is. Minden eltelt perc egy-egy áldozatot szimbolizál.
Szombaton, a katasztrófa után pontosan három hónappal több ezer ember vonult Újvidék utcáira sípokkal, zászlókkal. A tüntetők lezárták Novi Sad három fő hídját, a Szabadság-hidat pedig 24 órán keresztül blokád alatt tartották. Mi is velük tartottunk.
Képgaléria: Gyülekezik a tömeg (Fotókért kattints a képre)
Az újvidéki vasútállomáson történt tragédia komoly tüntetéssorozatot indított el az országban. Az egyetemisták blokád alá vonták az iskoláikat, és sokan azóta folyamatosan az utcán vannak. De a tiltakozás nem csak a baleset következménye,
A támadásokat a kormányon lévő Szerb Haladó Párt (SNS) szimpatizánsai hajtották végre. Az erőszak azonban visszaütött. Az egyre erősödő felháborodás hatására a múlt héten lemondott a hivatalban lévő miniszterelnök, Miloš Vučević. A rendszer elsőszámú működtetője Aleksandar Vučić köztársasági elnök azonban továbbra is hatalmon van, igaz, igyekszik csillapítani a kedélyeket, sok dologban engedve a diákok követeléseinek. Ők azonban láthatóan úgy érzik, egyre erősebbek, és ezt megmutatták Újvidéken is, ahová sokan Belgrádból gyalogoltak el.
Nehéz lett volna eltéveszteni a várost, ugyanis ilyen hangzavarral ritkán találkozik az ember. Mindenhol szerb zászlók, a tüntetés jelképévé vált vörös kéz és megszámolhatatlan síp. Hatalmas transzparensekkel vonult végig a tömeg a városon. Nemcsak egyetemisták voltak a tömegben, hanem szülők, nagyszülők, párok, kisgyerekek is. Volt, aki még a kutyáját is elhozta. Mint kiderült, minden út a Szabadság-hídhoz vezet, ott egyesült a tömeg egy apró, néhány kordonnal elbarrikádozott színpad előtt. Rendőrt alig láttunk a környéken.
A diákok az emelvényen arról beszéltek, nem hátrálnak meg.
– mondta az egyik szónok.
Természetesen szóba került az újvidéki tragédia is, az egyik felszólaló úgy fogalmazott: a felelősök kezéhez vér tapad.
Egy művészeti sulit végzett lány elmondta, hogy azóta is elsírja magát néha, amikor eszébe jutnak az áldozatok. „Nemcsak a halottak, a hozzátartozóik is eszembe jutnak. Borzalmas, amit ki kell állniuk. Történik egy ilyen szörnyű baleset, amiben meghalnak a szeretteik, és mindez mások kapzsisága miatt következik be! Nem beszélve arról, hogy senki sem kapta meg a méltó büntetését!”
Ezen a ponton átvette tőle a szót a barátnője, aki az egyik helyi egyetemre jár. „Az a szép az egészben, hogy amikor végeztek a több mint tízmillió dináros felújítással, a fejesek mind ott virítottak egy képen az állomás előtt. Viszont amikor megtörtént a baj, hirtelen senki sem jelentkezett, hogy vállalja a felelősséget”.
Egy helyi, fiatal újságíró lány arról beszélt, hogy nemrég járt Magyarországon, és gyakran beszélget a barátaival, akik nálunk élnek. Elmondta, tudja, hogy a magyar és a szerb vezetők jóban vannak egymással, de ők már nem bírják tovább.
– mondta.
Képgaléria: Ilyen volt a tömeg
A Vučićot szidalmazó közönség elé ezután egy nagyjából 15 tagú kórus állt ki, akik egy pillanat alatt fesztiválhangulatot teremtettek, ami onnantól kezdve az egész estére jellemző volt.
A fiatalok bográcsokat állítottak fel, tüzeket raktak, sütögettek, vizeket osztogattak, fociztak, csocsóztak, kosaraztak, de a röplabda aratta a legnagyobb sikert. Mindezt a hídon és annak 100 méteres körzetében. Szólt a zene, előkerült néhány sör, sőt, még egy techno-bulit is rögtönöztek az egyik panelház bejáratánál.
A tömeg egy jó része ezután hazament, ám több ezer fiatal ott maradt virrasztani a farkasordító hidegben. Matracokon és sátrakban aludtak azok, akiket elnyomott az álom, de jónéhányan az egész éjszakát átvirrasztották. Nekik éjjel háromnegyed 1-től reggelig filmeket vetítettek. Рadivoje Andrić, Ivan Marinović, Marko Đorđević és Goran Marković alkotását is végignézhettük.
A szerb fiatalok mosolyogtak, nevettek, beszélgettek. Többen is szóvá tették, hogy a közel száz szerb TV-csatorna közül jó ha kettő volt, amelyik tisztességesen beszámolt az eddigi megmozdulásokról. Azt mondták, azok, amelyek állami kézben vannak, igyekeznek a szőnyeg alá söpörni a történéseket.
Köveket és különböző tárgyakat dobáltak az épületekhez, megrongálva például a városházát is. Ezt azután folyamatosan mutogathatta az állami média, vandáloknak állítva be a diákokat.
A film-maraton alatt úgy döntöttünk, pihenünk egyet és melegedünk kicsit. Sokan az egyetemek fűtött auláiban és tantermeiben aludtak, több mint két hónapja ugyanis a diákok elfoglalták az egyetemeket. Azóta szünetel a tanítás, és azt mondják, ez egészen addig így is marad, amíg a kormány nem teljesíti a követeléseiket. Az egyetemekre azonban csak a diákokat engedték be, így jobb híján az autónkban éjszakáztunk. Míg mi a félóránként felfűtött Opelben harcoltunk a kihűlés ellen, addig a diákok egy része minden melegítő-berendezés nélkül is kitartott a hídon.
Képgaléra: Egy éjszaka a fiatalok között
Másnap reggel megkérdeztem az egyik fiatal lányt, aki pokróc nélkül, egy szál kabátban ült egy padon, hogy bírta a nagy hideget. Azt mondta, Belgrádból rengeteg diák érkezett gyalog a tüntetésre, a több napos, közel 80 km-es utat megtevő fiatalokat azonban nem mindenhol várták tárt karokkal. „Sokuknak a mezőkön, a szabadban kellett aludniuk, mert nem engedték be őket a épületekbe.” Úgy gondolta, ha ők kibírták a pusztában az éjszakát, akkor ő is ki fogja, és végig maradt.
A 24 órás hídfoglalást végül közös megegyezés alapján meghosszabbították három órával, vasárnap este hatkor pedig mindenki békésen távozott. Belgrádból több mint 700 taxis érkezett Újvidékre, hogy hazavigyék a diákokat.