ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Ne csak kívánd a boldog karácsonyt, hanem tegyél is érte!

Ha téged is átjár az ünnep hangulata, akkor biztos érzed, hogy ilyenkor különösen jóleső érzés másoknak örömet szerezni.
Forrás: A mókusok spórolnak blog, Fotók: Pixabay - szmo.hu
2017. december 21.



Nem ismered még a Mókusunkat?

Házi praktikák, receptek, DIY, napi mókusmóka, hasznos tippek, női lélek, gondolatébresztő témák... mindezekkel jön napról napra, úgyhogy érdemes követned!

Ez a cikk arról szól, hogyan szélesítsük ki azoknak a körét, akiknek boldogságot csempészünk a mindennapjaiba. Ne feledd, a világ attól lesz jobb, hogy teszünk érte és hogy odafigyelünk egymásra. Több módja is van annak, hogy a barátaidon és családtagjaidon kívül másoknak is szebbé tedd ezt az időszakot. Mutatom!

Hogyan tehetek jót?

És igen, sokszor ennél a mondatnál közbevágnak az emberek, a mókusok, és jönnek a kifogások. "Nekem erre nincs időm." "Így se látok ki a teendőkből." "Így is kevés a pénzem, nincs keret adakozásra is." A jó hír az, hogy mindegyikre nincs is szükség. Válogass kedvedre, attól függően, neked melyikre van lehetőséged:

* fordíts időt másokra

* oszd meg a tehetséged másokkal

* nyújts segítő kezet

* adj ajándékot

* adományozz egy bizonyos összeget (sokaknak bizony 500 Ft is sokat segít)

Ha időd van bőven

Ha szeretnél segíteni, de te magad is szűkölködsz, akkor az egyik legértékesebb tulajdonodat oszd meg másokkal: az idődet.

Én annak örülnék a legjobban, ha valaki jelentkezne, hogy gondoskodik a házi kedvencemről egy-két napig, így végre meg tudnám látogatni a távolabbi rokonokat is az ünnepek alatt. Azt már csak zárójelben merem megemlíteni, hogy a virágaimat is locsolni kellene. Hidd el, sokaknak jól jönne egy hasonló felajánlás... csak kérdezz körbe az ismerősök között! Azt mondanom se kell, hogy a menhelyen hány kutyus várja a sétáltatást. (Ha az ismerőseid körben már minden kutya foglalt lenne.)

boldog_karacsony4

Néhány nappal ezelőtt olvastam a Facebookon egy lányról, aki felajánlotta, hogy egy külföldi példát követve rászoruló gyerekeket hív meg magukhoz, hogy több órát töltsenek vele és a lovával. A gyerekeknek lehetősége nyílik megfésülni a lovat, befonni a sörényét, lovagolni rajta, adni neki néhány falat finomságot stb. Sok gyerek számára ez egy igazi karácsonyi kívánság teljesülése lehet. Lehet, hogy neked nincs lovad, de biztos, hogy van valami, amivel kedveskedni tudsz.

Ha szervezeten keresztül szeretnél segíteni, akkor például jelentkezz karácsonyi ételosztásra, sok-sok egyesület várja a segítséget!

Nem kell nagy dolgokra gondolni. A kreativitásodon múlik, hogy mit találsz ki, és kit lepsz meg vele. Ha sok szabadidőd van - bezzeg az ismerőseidnek levegőt venni sincs idejük -, ajánld fel, hogy egyik délután vigyázol a gyerkőceikre (addig szabadon intézhetik az ügyeiket), vagy ugorj el helyettük a postára. Már az is nagy segítség, ha nemcsak a saját gyerekeidet, hanem a csoport- vagy iskolatársaikat is te viszed el a közös edzésre, és értük is mész.

Ha szívesebben készítesz inkább valami ajándékot a szabadidődben, az is egy szuper választás. Egy különleges karácsonyfadísz vagy egy mutatós girland mindenkinek jól jön.

A tehetség és a tudás a legnagyobb kincs

Egyszer olvastam egy olyan jótékonysági akcióról, melynek keretében nyugdíjas hölgyek kötöttek otthon meleg ruhát a menhely kutyusai számára, hogy ne fázzanak a nagy hidegben. Szívesen csatlakoztam volna hozzájuk, csak sajnos én abszolút nem tudok kötni, varrni vagy hímezni.

boldog_karacsony7

Az év minden időszakában, de karácsony körül különösen örülnek a nyugdíjas otthonok, ha valaki jelentkezik egy kis szórakoztatásra, előadásra. Ha tudsz hangszeren játszani, vagy szépen énekelsz, látogass el hozzájuk és vigyél egy kis melegséget a szívükbe!

Fizikai segítség

Egy ismerősöm mesélte, hogy náluk a társasházban szinte mindenki idősebb. És náluk nagy gond, hogy télen ki takarítja el a havat a járdáról. Bizony a hólapátolás kemény fizikai munka. Pillanatok alatt sikerült megszervezni, hogy télen legyen valaki, aki már munkaidő előtt elszalad, és gyorsan elhányja a havat a ház elől. De nem feltétlen kell a hidegre várni, ha a lépcsőház takarítása nálatok is a lakókra hárul, adott beosztás szerint, lepd meg a szomszédod azzal, hogy megcsinálod helyette. Imádni fogja!

Ha a szomszédodnak el van törve a lába, biztos nagyon hálás lenne neked, ha néhány hétig neki is vennél egy-egy doboz tejet, vagy kiló kenyeret a saját bevásárlásod alkalmával.

A fizikai segítséghez sorolom a véradást vagy a plazmaadást is. Ha egészséges vagy és szeretnél segíteni valahogy valakinek, gondolkodj el ezen az alternatíván is. A kórházba kerülők, a beteg emberek egy jelentős része plazma és vér nélkül nem gyógyítható. Folyamatos vér- és plazmahiánnyal küzdenek hazánkban az egészségügyi intézmények.

boldog_karacsony5

Ha a segítségnyújtásnak ezt a formáját választod, akkor helyszíni kitelepüléseken vagy a kórházakban tudsz vért adni. Plazmát az ország 7 pontján tudsz adni, ahol pénzt, ajándékot is kapsz viszonzásul, mert segítettél. Részleteket a plazmapontok oldalán találsz, keress rá!

Ha szívesen beszélgetnél a véradás vagy a plazmaadás menetéről, írj a mókus Facebook oldalunkra, mert személyes tapasztalatmegosztással is tud támogatni egy kolléganőnk, aki rendszeresen jár.

Ha a tárgyi adomány mellett döntenél

Ajándékot adni fantasztikus érzés, én pl. csomagolni is imádok... alig várom, hogy hegyekben álljanak a becsomagolt ajándékok. Helyesebben már el is kezdtem, és vajon kinek az ajándékával kezdek?

Idén készítek plusz egy csomagot, amit egy számomra ismeretlen gyereknek szánok. Soha nem láttam, és nem is fogom. De olyan jó érzés, ahogy elképzelem, ahogy bontogatja a neki szánt meglepetést a fa alatt. Ha te is szeretnél egy rászoruló gyereknek játékokat, ruhát vagy apróságot küldeni, akkor még bőven van időd. Hallottál már a cipősdobozról? Figyelmességedet rajtuk keresztül tudod eljuttatni a kicsikhez.

boldog_karacsony2

Ha karácsonyra lecserélnéd a kevésbé hatékony hűtőd vagy a régebbi mosógéped, akkor ne dobd ki, hanem ajánld fel a műszaki cikket egy szegényebb családnak vagy egyesületnek. Tudom, hogy egyértelműnek tűnik, mégis kevesen tesznek így!

Minden forint számít

Ha nincs időd vagy energiád a fentiek közül teljesíteni valamelyiket, akkor se keseredj el! Ha legközelebb találkozol egy aluljáróban vagy a bolt ajtajában egy kéregetővel, akkor ne fordulj el, hanem add oda neki a visszajáródat.

Ha az idősebbeket szeretnéd segíteni, akik anyagilag nem engedhetik meg maguknak a meleg otthont vagy az ünnepi menüt, akkor keress olyan kezdeményezéseket, amik őket támogatják. A Deményista Mentor Klub és az Eszkuláp Állatvédő Egyesület, bár az év többi hónapjában az állatok megsegítésén dolgozik, most kivételesen a mélyszegénységben élő időseket szeretné meglepni. Tárgyi és anyagi adományt egyaránt várnak, és még a szervezéshez sincsenek elegen.

Az értelmileg és mozgásukban akadályozott gyerekeknek rendszeresen és sok helyen gyűjtenek adományokat. AZ Adjuk Össze! szervezői a befolyó pénzt arra fordítják, hogy megoldják a gyerekek szakszerű felügyeletét, így az anyukák és apukák elmehetnek kikapcsolódni, pihenni, lazítani. A karácsonyi időszakban ez jól jön, különösen nekik. Keresd az adjuk össze kampányt!

boldog_karacsony6

A karácsonyi vásárok is nagyon népszerűek külföldön és itthon is. A jótékonysági sütivásárt imádom, mindig megyek, amikor csak meghirdetik. Kitalálod melyik a kedvenc édességem? Naná, hogy a mogyorós süti és a mandulás forrócsoki. No meg a pisztáciás...

A rengeteg jótékonysági koncert, hangversenyt és színházi előadást szerencsére meg sem lehet számolni, tuti te is megtalálod a számodra - vagy szeretteidnek - leginkább megfelelőt.

Segíts te is, hogy a "Békés, boldog, meghitt karácsony" ne csak egy elcsépelt karácsonyi közhely legyen a képeslapok hátán! Tegyünk róla, hogy olyan emberek számára is elérhetővé váljon, akik ma még ezt nem tudják elképzelni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Öltönyben tárgyalnak, a ringben és a vízen újulnak meg – egészséges életmód 40 felett
Ha az Anantara New York Palace elegáns folyosóin találkoznál velük, eszedbe sem jutna, hogy munka után mindketten kemény edzéseken vezetik le a feszültséget.


Fazekas Tamás, az Anantara New York Palace Hotel igazgatója és Földes Gábor, az Anantara Hotels PR- és marketingigazgatója nap mint nap vezetői döntéseket hoznak, tárgyalnak, szerveznek. Mégis, amikor kilépnek a hotel falai közül, teljesen más arcukat mutatják:

egyikük a vízen, másikuk a ringben találja meg azt a fajta testi-lelki frissességet, ami nélkül nem tudnák ugyanolyan lendülettel végezni a munkájukat.

Most arról meséltek, miért fontos számukra a sport, hogyan fér bele a vezetői lét sűrű napjaiba, és mit tanácsolnak azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni.

Fazekas Tamás és a kenu

Mit jelent az Ön számára az egészséges életmód – hogyan jelenik meg ez a mindennapjaiban?

Híve vagyok az „Ép testben ép lélek” mottónak. Gyermekkorom óta hozzá vagyok szokva a rendszeres sportoláshoz, és már akkor érzem rosszul magam, ha nem tudok eleget mozogni. A kenuzást is egészen fiatal korom óta űzöm, és a mai napig, heti több alkalommal jelen van az életemben. És amellett, hogy a hétköznapjaim része, néha még Masters versenyeken is elindulok.

Miért épp ezt a mozgásformát választotta? Hogyan segít ez a testi-lelki egyensúly fenntartásában?

Általános iskolás voltam, amikor eljöttek az iskolánkba diákokat toborozni, és azonnal a kenuzás bűvkörébe kerültem. Annyira hozzánőtt a mindennapjaimhoz, hogy amikor külföldön dolgoztam, ott is találnom kellett egy klubot, ahova lejárhattam. Úgy gondolom, a szellemi munka szint megkívánja, hogy valamilyen fizikai fáradságban is legyen részem. És bármilyen furcsán is hangzik, végül kifejezetten feltölt.

Mennyire tud időt szakítani a rendszeres sportolásra a vezetői munka mellett? Van-e valamilyen trükkje az egyensúly megtartására?

Mivel a sport valóban segít megőrizni az egyensúlyt és a koncentrációt, igyekszem mindig időt találni rá. Van, amikor már reggel hétkor vízre szállok, máskor csak munka után fér bele. A lényeg, hogy legyen elég belső motiváció a mozgásra.

Van olyan reggeli rutin, szokás vagy étkezési szabály, amit mindig betart, és ami bevált?

Igazából nincs. Persze igyekszem egészségesen étkezni, de mivel a sport eléggé kimeríti az embert, utána jól esik, azt enni, amit szeretek.

Mit tanácsolna azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni?

Úgy gondolom, nem az számít, mennyit edz az ember vagy hányszor egy héten, hanem az, hogy rendszeresen végezze. Legyenek fix napok a héten, amikor akkor is elmegy edzeni, ha esik, ha kánikula van. Ez a rendszeresség vezet a kitartáshoz és ahhoz, hogy az egész mozgás egy életformává váljon.

Földes Gábor és a thai box

Mit jelent az Ön számára az egészséges életmód – hogyan jelenik meg ez a mindennapjaiban?

Megmondom őszintén, pár éve tért vissza az életembe az egészséges életmód. Fiatalon jégkorongoztam, akkor napi szinten jégen vagy teremben voltam. Szinte minden magától ment.

Később a karrier egy kicsit elvette ezt tőlem, de cserébe kaptam plusz kilókat, így pár éve újra eldöntöttem, hogy odafigyelek az étkezésre és a mozgásra.

Miért épp ezt a mozgásformát választotta? Hogyan segít ez a testi-lelki egyensúly fenntartásában?

Húsz év jégkorong után nagyon hiányzott valami sport, de mivel egyre nehezebb volt beépíteni a rendszerességet az életembe, először könnyebb mozgásformát választottam: a teniszt. Nagyon komolyan vettem, heti három alkalommal edzővel edzettem, de még így is éreztem, hogy kell valami, ami fizikailag jobban megdolgoztat. A feleségem ajánlotta a helyi Muay Thai termet, és már az első edzés után tudtam, hogy itt a helyem. Az érzést úgy tudnám leírni, hogy minden edzésen „meghal” az ember, majd utána „feléled”. Kitisztulok, eltűnik a stressz, nyugodt vagyok, és persze nagyon fáradt.

Mennyire tud időt szakítani a rendszeres sportolásra a vezetői munka mellett? Van-e valamilyen trükkje az egyensúly megtartására?

Nem mindig egyszerű, de tudatos tervezéssel megoldható. Nálam a naptáramban a mozgás ugyanolyan fontos napirendi pont, mint egy tárgyalás. Ha beírom, akkor igyekszem nem kihagyni. Most hetente három alkalommal járok edzésre, szerencsére reggelente, amikor még könnyebben megoldható.

Van olyan reggeli rutin, szokás vagy étkezési szabály, amit mindig betart, és ami bevált?

Imádok enni, de sajnos rá kellett jönnöm, hogy a kenyeret és a cukrot le kell tennem, mert nem tesznek jót nekem. Csak ez a változtatás fél év alatt 16 kilótól szabadított meg (persze a mozgás mellett). Szerencsés vagyok, mert gyerekkorom óta nagyon szeretem a zöldségeket, így nem kell sanyargató diétát követnem. Elég, ha egy kicsit jobban odafigyelek.

Mit tanácsolna azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni?

Mindenkit más ösztönöz, ezért szerintem erre nincs univerzális válasz. Nekem az segít, hogy a motivációt megkapom az edzőmtől. Hajlamos vagyok halogatni, és nagy szerencsémre megtaláltam őt, aki képes húzni, és nem fél keményen hajtani.

Golden Muay Thai SE – Edzés minden korosztálynak és szinten

Gábor edzője, Berkes Ádám, a Golden Muay Thai SE vezetőedzője. Ádám 21  éve foglalkozik a Muay Thai sportág oktatásával és népszerűsítésével. Edzői pályafutását Dunaújvárosban kezdte, és azóta számos versenyző felkészítésében vett részt. Jelenleg Veresegyház és Fót városokban kínál lehetőséget a Muay Thai sportág megismerésére és elsajátítására. Célja, hogy a sportágat minden korosztály számára elérhetővé tegye, és hozzájáruljon a helyi közösség fejlődéséhez.

Fazekas Tamás és Földes Gábor példája jól mutatja, hogy a rendszeres mozgás nemcsak a fizikai állóképességet erősíti, hanem a vezetői munka terheit is segít kiegyensúlyozni.

Mindketten más sportágban találták meg a saját útjukat, mégis közös bennük, hogy a sport nem kötelesség számukra, hanem energiaforrás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Jön a nyár leglátványosabb meteorraja, mutatjuk, mikor érdemes az eget kémlelni
A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát. Ebben az időben óránként akár 100 hullócsillagot is láthatunk.


A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát, óránként 50-70 hullócsillaggal - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtökön az MTI-t; az obszervatórium augusztus 9-től több napon át különleges csillagászati programokkal várja a látogatókat.

A közleményben úgy fogalmaztak, hogy bár a telihold fénye idén zavarni fogja a "meteorlest", a meteorzápor megfigyelése így is szép élménynek ígérkezik.

A Perseidák meteorraj a maximum idején óránként akár 100 hullócsillagot is produkál. A rajból származó csillaghullás várhatóan augusztus 12-én hajnalban lesz a legsűrűbb. Hajnali 4-kor a raj radiánsa, azaz a hullócsillagok kisugárzási pontja a Perseus csillagképben, kb. 65 fok magasan helyezkedik majd el, így ideális pozícióban lesz a megfigyeléshez

- írták a szakemberek, hozzátéve, hogy

a Perseidák radiánsa már este 22 órakor is 25 fok magasan jár, így egész éjszaka láthatóak lesznek hullócsillagok.

A sajtóanyag szerint a Perseidák aktivitása július 17-től augusztus 24-ig tart, így az érdeklődők a maximum előtt és után is megfigyelhetnek Perseida meteorokat.

Mivel a hullócsillagok szabad szemmel látszanak, nem szükséges távcső a megfigyelésükhöz. Különösen sötét, fényszennyezéstől mentes helyről nézve szépek. A meteorok az égbolt bármelyik részén feltűnhetnek - olvasható a tájékoztatóban, amelyben arra is kitértek, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgáló augusztus 9-től több napon át különleges csillagászati programokkal várja a látogatókat. Az érdeklődők nemcsak hullócsillagokat láthatnak, de távcsővel a nyári este legszebb csillaghalmazait és a hold sugárkrátereit is megfigyelhetik - olvasható a tájékoztatóban.

A szakemberek hozzátették, hogy augusztus 12-én hajnalban a Vénusz és a Jupiter is egészen közel, alig egy fok távolságra kerülnek majd egymástól, az év leglátványosabb bolygóegyüttállását rajzolva az égre. Úgy fogalmaztak, hogy "a két legfényesebb bolygó egy erőteljes fénnyel világító "csillagpárost" formáz majd, közel 15 fokkal a látóhatár felett". Mint írták, a jelenség augusztus 11-én és 13-án is látványos közelségből lesz megfigyelhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ez hogy lehetséges? Kétszer született meg egy csecsemő Texasban
A szükségszerű beavatkozás miatt a babát 23 hetesen kiemelték az anyaméhből, majd a műtétet követően visszahelyezték. Három hónappal később a baba újra megszületett.


A texasi Margaret Boemer ikreket várt, de a terhesség első trimeszterében elvesztette az egyik babát, írja cikkében a CNN. Egy későbbi vizsgálaton az orvosok észrevették, hogy a másik magzat, Lynlee, egy sacrococcygealis teratoma nevű ritka daganatot növesztett. Ez a daganat a magzat vérét vonta el, ami súlyos szívproblémákat okozhatott volna.

A daganat majdnem akkora volt, mint maga a baba, és az orvosok szerint mindössze egy a 30–70 ezer élve születésből fordul elő ilyen eset. Lynlee túlélési esélyét 50 százalékra becsülték.

Margaret a CNN-nek így mesélte a döntést: „A 23. héten a daganat leállította a szívét, és szívelégtelenséget okozott, így választanunk kellett, hogy hagyjuk a daganatot átvenni az uralmat a teste felett, vagy esélyt adunk neki az életre. Könnyű döntés volt számunkra: életet akartunk neki adni.”

A terhesség 23. hetében tehát, amikor Lynlee mindössze 0,53 kilogrammot nyomott, az orvosok kiemelték az anyaméhből, hogy eltávolítsák a daganatot. A műtét közben a szíve majdnem leállt, miközben a levegőben tartották. A daganat nagy részét sikerült eltávolítani. A beavatkozást követően a babát visszahelyezték az anyaméhbe, és a méhet összevarrták.

Margaret a terhesség hátralévő részét ágyban fekve töltötte. Lynlee 13 héttel később, június 6-án, császármetszéssel született meg, 2,4 kilogrammos súllyal. Nyolcnapos korában újabb műtétet végeztek rajta, hogy eltávolítsák a daganat maradékát a keresztcsont környékéről.

Ma, kilenc évvel később, Lynlee egészségesen él.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Kétszer érkezik a családi pótlék augusztusban, és az is kiderült, hogy miért
A júliusi összeget augusztus elején, az augusztusit a hónap végén utalják. Szeptemberben ennek okán már nem lesz újabb kifizetés.


Augusztusban kétszer érkezik a családi pótlék. A júliusi hónapra járó összeget augusztus elején, várhatóan 2–4. között utalja a Magyar Államkincstár, míg az augusztusi juttatást már a hónap végén, várhatóan 23–27. között kapják meg a jogosultak – számolt be róla az atv.hu.

Az iskolakezdés sok család számára jelentős kiadással jár a tanszerek és az iskolatáska megvásárlása miatt, ezért a szeptemberre járó családi pótlékot előrehozzák augusztusra.

Az előrehozott utalás következtében szeptemberben már nem érkezik újabb családi pótlék.


Link másolása
KÖVESS MINKET: