Kemény férfiak, akik magassarkút viseltek
A magassarkú cipők manapság a nők ruhatárát ékesítik. Az elmúlt történelmi korokban a magas sarok azonban alapvetően a legférfiasabb férfiak kiváltsága volt. Jelképeztek vele magas társadalmi rangot, katonai bátorságot, kifinomult ízlést és hűvös távolságtartást is.
Gyilkos sarok

A magas sarok előnyeit a 10. században fedezték fel. A perzsa katonák használták elsőként, mert rájöttek, hogy a magasított sarok révén lovaglás közben könnyebben a kengyelben tudják tartani a lábukat. Ez pedig nagy segítségükre volt abban, hogy megőrizzék stabilitásukat, amikor lóháton az ellenséget nyilazták.
A cowboy csizma tehát nem más, mint egy 10. századi perzsa hagyomány folytatása.
A hatalom jelképe

A 17. században a perzsák már nem csak lovaglás közben, hanem a mindennapokban is magassarkút viseltek. Ha valaki lótulajdonos volt, az gazdag embernek számított. A magas sarkú lovaglócipő pedig tökéletes szimbólum volt arra, hogy ezek a férfiak vagyonukat és hatalmukat fitogtassák.
A sarok meghódítja Európát

A 17. század végén Abbasz perzsa sah delegációkat küldött Oroszországba, Németországba és Spanyolországba, hogy jó diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat alakítson ki a birodalmakkal. Ezzel párhuzamosan pedig óriási hatással lett a divatra is: az egész nyugati világ Perzsia-lázban égett. Az európai arisztokraták pedig szintén elkezdtek magassarkút hordani a férfiasság és a katonai bátorság szimbólumaként.
A 17. századi férfi divat egyébként erőteljesen hangsúlyozta a lábakat: a magassarkú cipők, és a szűk, színes harisnyák is segítettek kiemelni egy férfi formás vádliját és combját. Sőt
a nemesek direkt olyan pózban festtették meg magukat, ami magassarkúba bújtatott lábukat hangsúlyozza.
A magassarkúk királya

XIV. Lajos talán a leghíresebb magassarkút viselő férfi a történelemben. Az uralkodó saját divatszabálya szerint, minél magasabb és pirosabb volt a sarok, annál magasabb rangú volt viselője. 1670-ben még rendeletet is kiadott arról, hogy csak a nemesek járhatnak magas sarkakon. A piros sarok azt jelképezte, hogy viselője eléggé gazdag ahhoz, hogy ne piszkolja össze cipőjét, és hogy elég erős ahhoz, hogy eltiporja ellenségeit.
A Napkirály csak kedvenc kiváltságosainak engedte, hogy piros sarkú cipőt viseljenek,
a korabeli festményekről így pontos képet kaphatunk arról, kik tartoztak az uralkodó kegyeltjei közé.

A magas sarok divatját a nők a 18. századra vették át. Az ő cipőik keskenyebbek, díszesebbek és magasabb sarkúak lettek, míg a férfiak cipője szélesebbé és szilárdabbá vált. A pasik végül az 1730-as években szálltak le a magas sarokról, amikor annak viselete már túlságosan elnőiesedett.
.
Forrás: artsandculture.google.com
Képek: Wikipédia