prcikk: Itt az új vasúti menetrend, mutatjuk a változásokat | szmo.hu
KÉK HÍREK
A Rovatból

Itt az új vasúti menetrend, mutatjuk a változásokat

Vasárnap lép életbe, érdemes átböngészni, ha szoktál vonaton utazni.


Vasárnap lép életbe a MÁV-START 2018/2019-es menetrendje. Figyelembe vették az utazási szokások változásait, az utasforgalmi igényeket is.

Kiemelt belföldi menetrendi változások

- A Szentgotthárd–Budapest, illetve Sopron–Budapest viszonylaton utazókat érinti, hogy Szentgotthárd–Budapest, illetve Sopron–Budapest viszonylaton a reggeli Savaria–Scarbantia InterCity (IC) különválik. Ezek önálló vonatokként közlekednek Szentgotthárdról és Sopronból. A Savaria IC menetideje Szentgotthárdról 21, Szombathelyről 15 perccel csökken. Győrtől Budapest-Keleti pályaudvarig csak Kelenföldön áll meg.

- A pénteki erős utasforgalom miatt két új vonat közlekedik Budapest és Győr között a hét utolsó munkanapján. A Keleti pályaudvarról 12:53-kor és 14:53-kor indulnak. Péntekenként új járat indul 15:09-kor Győrből a Keleti pályaudvarra. Pár vonat Komárom–Budapest helyett Győr–Budapest viszonylaton közlekedik. A Déli pályaudvarról 23:20-kor, Győrből pedig 3:44-kor startol.

- Budapest és Pápa közvetlen kapcsolatát IC minőségű kocsikkal biztosítja a MÁV-START. A vonat Pápáról 5:11-kor, a Keleti pályaudvarról 16:10-kor indul.

- A Tatabánya–Oroszlány vonalon munkaszüneti napokon Oroszlányból 5:00-kor indul vonat. A munkanapokon Budapest-Déli pályaudvar és Oroszlány között közlekedő vonatok a Tatabánya–Oroszlány vonalszakaszon 6 perccel később járnak. A munkanapokon Oroszlány–Budapest-Déli viszonylaton közlekedő vonatok Oroszlányból 4 perccel később indulnak és Tatabányán csak 1 percet tartózkodnak.

- Győr, Szombathely és Zalaegerszeg felől a Balaton irányába új átszállási, eljutási lehetőségek lesznek. A Balatonszentgyörgy–Tapolca–Ukk vonalon néhány vonat menetrendi módosításával új átszállási, eljutási lehetőségek adódnak Győr, Szombathely és Zalaegerszeg felől a Balaton irányába. A Balatonszentgyörgy–Ukk viszonylaton eltérően változik a megállási rend Fenékpusztán, Becehegyen és Nyírlakon. Elő- és utószezonban a vasárnapi közlekedési rend szerinti, Keszthely–Balatonszentgyörgy és Balatonszentgyörgy–Budapest-Déli viszonylatú vonatokat összevonják.

- A Fonyód–Kaposvár vonalon a vonatok rövidebb menetidővel közlekedjenek. Egyes vonatok több állomáson fognak megállni, így a Pécs és Tapolca között közlekedő fürdővonat megáll Somogyjád, Osztopán, Somogyvár és Öreglak állomásokon is. A Kaposvárra közlekedő vonat 15 perccel korábban, 19:30-kor érkezik meg; a Szombathely/Celldömölk–Kaposvár viszonylatú vonat csak Fonyódig közlekedik.

- A Dombóvár–Kaposvár–Gyékényes vonalon az IC 828/IC 829-es számú, Somogy IC vonatok december 9-től megállnak Kiskorpád, Jákó-Nagybajom, Kutas, Beleg, Ötvöskónyi és Bolhás településeken is.

- A Budapest–Vác–Szob vonalon Dunakeszi állomáson is megállnak a gyorsított vonatok. A nyári időszakban, hétvégenként Vác és Szob között négy pár személyvonat közlekedik meghosszabbított útvonalon; indulási idejük 30 perccel korábbra kerül.

- Egy Budapest-Keleti és Somoskőújfalu közötti, iskolai időszakban vasárnaponként közlekedő járat megszűnik. A hatvani állomáson a csatlakozások biztosítva lesznek a Hatvan–Somoskőújfalu–Hatvan útvonalon közlekedő személyvonatokhoz, Budapest és Miskolc felé is.

- A Debrecen–Nyírábrány, Debrecen–Nagykereki, Debrecen–Tiszalök és Debrecen–Füzesabony vonalon kiszámíthatóbbá vált a menetrend.

- A Debrecen–Nyírbátor–Mátészalka vonalon Nyíradony és Mátészalka között megnő a menetidő pályakarbantartások miatt.

- A Nyíregyháza–Mátészalka–Fehérgyarmat–Zajta vonalon Nyírbátor és Mátészalka között a vonatok menetideje pár perccel megnő.

- A Mátészalka–Csenger vonalon munkanapokon Mátészalkáról Csengerbe 4:40-kor is indul vonat, onnan pedig 5:39-kor Mátészalkára. Vasárnap kivételével naponta Mátészalkáról Csengerbe 15:03-kor is indul vonat, onnan pedig 16:06-kor Mátészalkára. Szombati és ünnepnapi közlekedési rend szerint Mátészalkáról 11:03-kor is lesz járat, amely 12:09-kor indul Mátészalkára. Vasárnapi közlekedési rend szerint 9:03-kor, 13:47-kor indul a személyvonat Mátészalkáról, Csengerből vissza 10:07-kor Mátészalkáig, illetve 14:47-kor közvetlenül Nyíregyházáig.

- A Budapest–Cegléd–Kecskemét–Kiskunfélegyháza–Szeged vonalon Cegléd helyett Kecskemétig megy a Nyugati pályaudvarról 21:43-kor induló járat.

- A Budapest–Százhalombatta–Pusztaszabolcs–Dunaújváros és a Budapest–Hatvan–Miskolc–Szerencs–Sátoraljaújhely vonalakon a pályafelújítások miatt egyes szakaszokon pótlóbuszos átszállásokra is számítani kell.

Nemzetközi összeköttetések változásai

- A Transilvania EuroCity-vel új összeköttetés valósul meg Bécs, Budapest és Kolozsvár között. A járat egyúttal közvetlen kapcsolatot teremt Kelet- és Északnyugat-Magyarország között is. A Transilvania Eurocity Kolozsvárról 7:35-kor indul, Budapest-Keletibe 14:20-kor fut be, 14:40-kor megy tovább Bécsbe, ahová 17:21-kor érkezik. Bécsből 10:42-kor startol, a Keletibe 13:19-kor érkezik, onnan pedig 13:40-kor megy tovább Kolozsvárra, ahová helyi idő szerint 22:25-kor érkezik.

- Az EuroCity vonatokon felújított CAF gyártmányú kocsik lesznek a győri fővonalon.

- Budapest és Berlin között újra közvetlen éjszakai összeköttetés lesz, Lengyelországon keresztül. A vonat Budapest-Keletiből 19:25-kor indul, Břeclav–Bohumín–Wroclaw–Frankfurt am Oder útirányon át közlekedik, 9:36-kor érkezik Berlin-Charlottenburgba. Ellenkező irányba 18:22-kor indul, a Keleti pályaudvarra 8:35-kor érkezik meg. Budapest és Berlin között hálókocsi, fekvőhelyes kocsi és ülőhelyes kocsi közül is választhatnak az utasok.

- Budapest és Krakkó között közvetlen, nappali összeköttetés lesz.

- A Budapestről késő délutánonként eddig Brnóba induló Metropolitan EuroCity vonat hosszabb útvonalon, egészen Prágáig közlekedik.

- A Pécs–Villány–Magyarbóly–Pélmonostor (Beli Manastir) útvonalon négyóránként utazhatnak a december 9-i menetrendváltástól. Pécsett a Budapest felőli intercityről és a regionális személyvonatokról lehet majd átszállni, Eszék felé pedig Pélmonostoron biztosít csatlakozást a horvát vasút.

- A Citadella vonatpár a turisztikai szezonban, június 20-tól augusztus 24-ig nagy befogadóképességű kerékpárszállító kocsit is továbbít.

- A Hargita vonatpár menetideje Budapest–Brassó viszonylaton 89 perccel csökken. A román vasútvonalon módosított útirányon, Marosvásárhely érintése nélkül halad, ugyanakkor Marosvásárhelyre közvetlen kocsit is továbbít, de csak időszakosan. A Hargita Brassó és Budapest közötti járata 21 perccel rövidebb menetidővel teszi meg az utat.

- A Budapest-Déli–Zágráb–Budapest útvonalon közlekedő 200-as számú Agram nemzetközi gyorsvonat neve Gradecre változik, 200/205-ös számú Gradec nemzetközi gyorsvonatként közlekedik 2019. június 15-től szeptember 15-ig. A kieső közlekedési időszakban ugyanazon menetrendi adatokkal gyorsvonatok járnak Budapest-Déli pályaudvar és Nagykanizsa között mindkét irányban. A 204-es számú Gradec viszont december 9-től Agram nemzetközi gyorsvonatként közlekedik.

Nemzetközi utazási kedvezmények

A Budapest–Bécs EuroCity vonatoknál a megszokott kedvezmények a megújult vonatokon is érvényesek, Bécs 13 euróért már elérhető. A Budapest–Berlin közötti vonatra 29 eurótól válthatóak jegyek felnőttek részére. A Budapest–Krakkó, valamint Budapest–Prága viszonylaton utazók pedig már 19 euróért igénybe vehetik a korszerű, étkezőkocsival is közlekedő vonatot. A Citadella vonatpárra, Ljubljanába már 15 euróért vásárolható menetjegy, a kerékpárszállítás díja 5 euró.

A vonatok 2018/2019. évi menetrendje már letölthető és megtekinthető a MÁV-csoport honlapján, a www.mavcsoport.hu oldalon, a Belföldi utazás/Menetrendek, vagy a Nemzetközi utazás/Menetrendek menüpontokban, továbbá az internetes menetrendi keresőben és a Vonatinfó mobiltelefonos applikációban.

Az utasok nemcsak a jelenleg érvényben lévő menetrend járataira tudják megvenni az e-vonatjegyet, de elővételben azokra a járatokra is, amelyek december 9. után, már az új menetrend szerint közlekednek.

A jegyértékesítő automatákból szintén lehetséges a belföldi jegyvásárlás a menetrendváltás utáni időszakra is. A külföldi utazást tervezők a MÁV-START nemzetközi pénztáraiban előre meg tudják szervezni utazásaikat az új menetrend külföldi ajánlatai között válogatva, és a helyszínen intézhetik a jegyvásárlást, de számos esetben online is megtehetik.

Ugyanakkor szigorít a MÁV: csak 4 órán át lesznek érvényesek a 100 kilométer alatti vonatjegyek.

Bővebb tájékoztatást a MÁVDIREKT telefonos ügyfélszolgálat +36 (1) 3 49 49 49-es telefonszámán is kérhetnek az utasok. Telekom-hálózatból hívhatják a +36 (30) 499 4999-es, Telenor-hálózatból a +36 (20) 499 4999-es, Vodafone-hálózatból pedig a +36 (70) 499 4999-es számot is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
„Mintha csak direkt el akarta volna ütni!” – a Veszprémben elgázolt 23 éves rendőr apja nem hisz a véletlen balesetben
Zalavári Bálint Zsolt és társa egy elütött szarvas tetemét mozgatták az útról Veszprém vármegyében, amikor egy autó elsodorta őket. A fiatal rendőr meghalt, apja szerint a sofőr áttért a sávjukba a belátható úton.


A rendőrség halálos közúti baleset gondatlan okozása miatt indított eljárást, és vizsgálja a körülményeket. A Blikk úgy tudja, a gázoló autó sofőrje nem állt sem alkohol, sem drog befolyása alatt.

Eközben az autó egyik utasának testvére a közösségi médiában azt állította, nem úgy történtek az események, ahogy a hírekben szerepeltek; szerinte a gyanúsított ártatlan, amit egy kamerafelvétel is bizonyít – írta a Blikk. Az érintett nem reagált a lap kérdéseire.

A baleset csütörtök hajnalban történt Veszprém vármegyében. Zalavári Bálint Zsolt és járőrtársa egy korábban elütött szarvas tetemét próbálták eltávolítani az úttestről, hogy megelőzzenek egy újabb balesetet. Az édesapa elmondása szerint a rendőrök mindent az előírások szerint csináltak: használták a kék villogót, viselték a láthatósági mellényt és bójákat is kihelyeztek. Munkavégzés közben érkezett egy autó, amely elsodorta a két rendőrt. Az ütközés erejétől mindketten több métert repültek, és súlyos végtag-, gerinc-, valamint koponyasérüléseket szenvedtek. Kórházba szállításuk után a 23 éves Bálint belehalt sérüléseibe.

A gyászoló édesapa, Zalavári Zsolt szerint a tragédia körülményei több kérdést is felvetnek.

„Ismerem a környéket, az útszakasz messziről belátható. Nincs ott se kanyar, se emelkedő, látszódnia kellett a kivilágított rendőrautónak! Hajnalban nincs arra semmi forgalom. Még ha az ember eszeveszetten száguld, akkor is meg tud állni, ha akar” – mondta az apa, aki úgy véli, a sofőr szándékosan okozhatta a balesetet. „Láttam a helyszíni rajzokat, előttem van, mi történt. Az az autó áttért abba a sávba, ahol a fiam volt. Mintha csak direkt el akarta volna ütni! Miért?”

Zalavári Bálint Zsolt gyerekkori álma volt, hogy rendőr lehessen. Egykori tanára szerint már az iskolában is erről beszélt. „Bálint, hisz még alig éltél... Közgázos diák voltál. Mindannyian tudtuk, hogy te nem egy könyvelőirodában fogsz dolgozni” – emlékezett vissza rá. A fiatalember tíz hónapos rendőrképzés után tavaly januárban lett próbaidős, és alig két hónapja került a rendőrség állandó állományába. Édesapja szerint „mindene volt a rendőrség”.

Bálint halála a szerelmét is megviselte, akivel a közös jövőt tervezték. A fiatal lány a közösségi oldalán búcsúzott tőle.

„Szerelmem! Annyi minden köt hozzád, annyi mindent szerettem volna még veled átélni. Elmondhatatlanul hiányzol, remélem, még találkozunk egyszer. Felfogni sem tudom, hogy nem vagy nekem többé. Minden álmodat megvalósítom, és úgy cselekszem, hogy te mindig ott vagy velem! Szeretlek mindig, ameddig a szívem utolsót nem dobban!”

- írta párja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Meglátott egy pókot az apa, félrerántotta a kormányt, felborult és kigyulladt az autójuk az M7-esen
A családnak csak másodpercei voltak kimenekülni a lángoló roncsból. 11 éves lányuk súlyosan megsérült, a 14 éves lánytestvér is sérüléseket szenvedett, és a szülőket is kórházba szállították.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2026. március 23.



Másodperceken múlt egy négyfős család élete vasárnap délután az M7-es autópályán, amikor a sofőr egy autóban felbukkanó póktól megijedve félrerántotta a kormányt. A kocsi felborult és porig égett, egy 11 éves lány pedig súlyosan megsérült – számolt be a drámai esetről az RTL Híradó.

A család Balatonőszöd közelében, Budapest felé tartott, amikor a sofőr, az édesapa hirtelen meglátott egy pókot a kocsiban. A döbbenettől elrántotta a kormányt, az autó pedig irányíthatatlanul a jobb oldali szalagkorlátnak csapódott, majd letarolta a segélykérő telefonoszlopot is, végül felborult és lángra kapott. A családnak épphogy sikerült kimenekülnie a roncsból, mielőtt az teljesen kiégett.

A helyszínre riasztott tűzoltók már egy lángoló roncshoz érkeztek, a sűrű, fekete füstöt messziről látni lehetett. Mihályka Szabina, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta: „Az autóban utazó családnak sikerült időben kiszállnia a gépkocsiból, mielőtt az lángba borult volna. A balatonboglári önkormányzati tűzoltók kiérkezésekor a jármű már teljes terjedelmében égett, a lángokat két vízsugárral sikerült elfojtani.”

A mentők több egységgel vonultak a helyszínre, hogy ellássák a sérülteket. „Bajtársaink két gyereksérültet találtak. Egy 14 éves lány az arcán könnyű hámsérüléseket szenvedett. Egy 11 éves lányt súlyos kulcscsonttörés miatt vizsgáltunk” – közölte Drávavölgyi-Katz Judit mentőtiszt, a régió kommunikációs munkatársa. Hozzátette, az elsődleges ellátás, a rögzítés és a fájdalomcsillapítás után mindkét gyermeket és a szüleiket is kórházba szállították további megfigyelésre.

A baleset pontos körülményeit a rendőrség vizsgálja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Beleesett a forró bográcsba, és súlyosan megégett egy 5 éves kislány Hajdúszoboszlón
A családi kertészkedés közben történt a borzalmas baleset. A gyereket súlyos égési sérülésekkel ápolják egy miskolci kórház speciális osztályán.


Drámai pillanatok játszódtak le vasárnap délelőtt egy hajdúszoboszlói kertvárosban, amikor egy családi bográcsozás rémálommá változott. Egy ötéves kislány a forró slambuccal teli bográcsba esett, miközben a család a kertben tett-vett. A helyszínre mentőhelikopter is érkezett, a gyereket súlyos égési sérülésekkel ápolják kórházban.

A család egész délelőtt az udvaron volt, közösen kertészkedtek, miközben a bogrács alatt már ott ropogott a tűz. Legalább egy órája főhetett az étel, amikor bekövetkezett a baj. A kislány eddig tisztázatlan körülmények között hanyatt beleesett a forró lével teli edénybe – számolt be róla az RTL Híradó. A környéken élők először egy éles sikoltást, majd a kétségbeesett szülők kiabálását hallották.

A szülők azonnal a gyerek segítségére siettek, kirántották a bográcsból és mentőt hívtak. A helyszínre érkező mentőhelikopter hangjára többen a házak mögötti üres telekre szaladtak, ahol a gép leszállt. A mentők egy testszerte égési sérüléseket szenvedett gyermeket láttak el. Az Országos Mentőszolgálat regionális szóvivője, Ménes Dávid elmondta: „a mentők a fájdalmait gyógyszerekkel csillapították, majd a sebellátást követően súlyos, de stabil állapotban azonnal égéscentrumba szállították.”

A kislány a hátán, a karján és a lábán égett meg. Jelenleg a miskolci kórház speciális gyermekégési osztályán ápolják. Úgy tudni, állapota továbbra is stabil, sérülései nem életveszélyesek. Szülei egy percre sem mozdulnak mellőle.

Az ügyben a rendőrség is vizsgálódik. Megkeresésre azt közölték, „kiskorú veszélyeztetése miatt indítottak eljárást.”

Az ilyen eseteknél a gyors és szakszerű elsősegély kulcsfontosságú lehet. Az Országos Mentőszolgálat ajánlása szerint az égett testrészt azonnal, legalább 10-15 percen keresztül folyó, hűvös (de nem jéghideg) vízzel kell hűteni. Szigorúan tilos az égett sebre jeget, olajat, zsírt vagy bármilyen házi kenőcsöt tenni. Kiterjedt sérülés esetén a hűtést követően a legfontosabb a mentők azonnali értesítése a 112-es segélyhívón.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Brutális medvetámadás Székelyföldön, mentőhelikopter vitte kórházba az 58 éves túrázót
Egy 58 éves férfit ért medvetámadás a Maros megyei erdőben, Torboszló és Székelyabod között. A súlyos, nyílt sebekkel és töréssel küzdő sérültet a marosvásárhelyi kórházba szállították műtétre.


Brutális medvetámadás áldozata lett egy 58 éves, tapasztalt idegenvezető vasárnap délben Székelyföldön – írja a Maszol.ro. A férfi a Nyárádmagyarós községhez tartozó Torboszló és a Makfalvához tartozó Székelyabod közötti erdős területen tartózkodott egyedül, amikor az állat rárontott.

A nyárádszeredai tűzoltókat 12:30 körül riasztották a helyszínre. A sérülések súlyossága és a nehezen megközelíthető terep miatt a mentőautó mellett azonnal útnak indították a brassói SMURD rohammentő-helikoptert is.

Amikor a mentőcsapatok megérkeztek, a férfi eszméleténél volt, de súlyos sérüléseket szenvedett.

Az orvosi vizsgálat több nyílt sebet állapított meg a lábain, a bal karján pedig nyílt törést szenvedett. A sebeket az állat fogai és karmai okozták.

A helyszíni stabilizálás után a sérültet a helikopterrel sürgősen a marosvásárhelyi kórház sürgősségi osztályára szállították, ahol műtéti beavatkozások vártak rá.

A Digi24 hírtelevízió információi szerint az áldozat idegenvezetőként dolgozik, rendszeresen járja a környéket, és a támadás idején is megfelelő túrafelszereléssel rendelkezett.

A mostani eset nem előzmény nélküli a térségben. Februárban szintén a Nyárádmente egyik településének, Nyárádgálfalvának a határában támadt medve egy 45 éves pásztorra. A Maros megyei hatóságok statisztikái is azt mutatják, hogy a medvék egyre több problémát okoznak: csak a tavalyi évben több mint 4,4 millió lejnyi kárt tettek a mezőgazdaságban, ami jelentős növekedés az azt megelőző évekhez képest.


Link másolása
KÖVESS MINKET: