KÉK HÍREK
A Rovatból

Fekvőtámasszal kell bizonyítaniuk állóképességüket, de a sajtónak nem nyilatkozhatnak az iskolaőrök

A ruházatukról és testékszereikről is pontos utasítás jelent meg a Magyar Közlönyben. Az is kiderült, milyen esetben hogyan intézkedhetnek.


A pénteki Magyar Közlönyben megjelent a részletes szabályozás a szeptembertől munkába álló iskolaőrökre vonatkozóan.

A belügyminiszter rendelete a pénteki Magyar Közlönyben jelent meg, és részletesen szabályozza az iskolaőrök alkalmazási feltételeit, ruházatukat, igazolványukat, valamint egészségügyi, pszichológiai alkalmassági feltételeiket, és azt, hogy hány fekvőtámaszt kell tudniuk megcsinálni, és mennyi idő alatt kell tudniuk lefutni 1500 métert - írja a Hvg.hu.

A rendelkezés pszichológiai minimumként kiemeli többek között kiegyensúlyozott pszichés állapotot, a stressztűrő képességet, és azt, hogy átlagos intellektuális és kommunikációs képességgel, valamint felelősségtudattal kell rendelkezniük.

A külső megjelenés taglalásánál külön kitérnek arra, hogy gyűrűn és nők esetében diszkrét fülbevalón kívül semmilyen testékszert nem viselhetnek.

A szabályozás kitér arra is, hogy az őrök semmilyen esetben nem nyilatkozhatnak munkájukkal kapcsolatban a sajtónak Arról is szól a jogszabály, hogy nem nyilatkozhatnak a sajtónak - akkor sem, ha valamilyen esemény főszereplői lesznek.

Persze a legtöbbeket nyilván az érdekli, mit tehet és mit nem tehet meg egy iskolaőr. Igazoltathatja „a biztonságot sértő vagy veszélyeztető személyt”, továbbá szükség esetén testi kényszert, bilincset, vegyi eszközt, rendőrbotot alkalmazhat kiskorúakkal szemben is, ha az illető „biztonságot sértő vagy veszélyeztető magatartása, ellenszegülésének mértéke” ezt indokolja.

Ütnie vagy rúgnia azonban semmilyen esetben sem szabad.

”Súlyosabb korlátozással, illetve sérüléssel vagy károkozással járó kényszerítő eszköz akkor alkalmazható, ha a kisebb korlátozással, sérüléssel vagy károkozással járó kényszerítő eszköz alkalmazása nem vezetett eredményre, vagy sikere eleve kilátástalan” - szól a szabályozás.

Érdekes része a most megjelent szabályoknak, hogy az iskolaőröknek minden intézkedésükről a munkáltatójuknak (szolgálati elöljárójának), azaz a megyei vagy budapesti rendőrfőkapitánynak kell írásban jelentést tenniük.

Arról azonban nem szól a rendelet, hogy a tanárokkal, osztályfőnökkel vagy az igazgatóval kötelesek-e megosztani a rendellenes cselekedet részleteit.

Ez annak fényében különös, hogy korábban több helyen kiemelték, és másutt a jelenlegi szabályozás is írja, hogy a cél az, hogy az őrök együttműködjenek a pedagógusokkal.

Továbbá oktatási, pszichológiai, jogi ismereteket is elvárnak tőlük, de a tanfolyam utáni vizsgáztató bizottságról az olvasható, hogy tagjainak csak rendészeti, pszichológiai vagy pedagógiai diplomával kell rendelkezniük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Videón a halálos gázolás: zebrán ütött el két részeg fiatal egy nőt az Astoriánál
A nő épp a lányával talákozott volna. Hívta az édesanyját, de már a mentős vette föl a telefont, és ő mondta el, hogy mi történt. Az asszonyt kórházba vitték, ahol néhány héttel később meghalt.


Az RTL Híradó egy megrázó videót szerzett meg egy két évvel ezelőtti halálos gázolásról. A tragédia a budapesti Astoriánál történt. Egy nő a zöld lámpánál ment át a zebrán, amikor egy részeg fiatal elütötte. Az asszony a kórházban meghalt. Kiderült, hogy a sofőrnek nem volt jogosítványa, egy barátja bérelte ki neki az autót, és megengedte, hogy a férfi vezesse az autó.

Nemrég bíróság elé kerültek, a sofőr pedig egy betegség miatt elmeorvos is vizsgálja.

A felvételen látszik, hogy a nő a buszról leszállva a zebrához ment, ahol a zöld lámpánál lépett a zebrára. Ekkor érkezett neki balról a külső sávban egy autó, ami elgázolta. A kocsi két utasa a jobb első ajtón keresztül szállt ki, majd odaszaladtak segíteni az eszméletlenül fekvő nőhöz, aki métereket repült.

A Híradó által megszerzett drámai felvételek 2022 szeptemberében, este fél 10-kor készültek a budapesti kiskörúton. Az asszony épp a 16 éves lányával találkozott volna, aki a közelben várta, de már hiába.

Kiderült, hogy a lány hívta az édesanyját, de már a mentős vette föl, és ő mondta el, hogy mi történt. Az asszonyt kórházba vitték, ahol néhány héttel később meghalt.

A Híradó úgy tudja, hogy az akkor 25 éves sofőr és 22 éves barátja a belvárosban ittak, és épp egy mésik szórakozóhelyre készültek.

A sofőr elismerte a bűnösségét, de nem mondott le a tárgyalás jogáról. Védője arra hivatkozott, hogy betegségben is szenved, ezért a bíróság az igazságügyi elmeorvos szakértői vizsgálatát rendelte el a vádlottnak.

Az elhunyt nőt édesanyja és két gyereke gyászolja. A család ügyvédje szerint a tragédia is arra figyelmeztet, hogy a gyalogosnak csak akkor van elsőbbsége, ha azt meg is adják: "Mindig feltételezzük, hogy esetleg valaki nem fogja betartani a szabályokat, és vigyázzunk magunkra. Tehát még ott is, ahol zöld lámpánk van, és teljesen egyértelműen elsőbbségünk van, mindig figyeljünk, hogy a másik valóban vigyáz-e ránk" - mondta.

A gázolás ügyében jövő héten tart újabb tárgyalást a bíróság.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Radioaktív anyagot szállító kamion borult fel az M3-as autópályán
A fülkében utazó két férfit az arra járók mentették ki a roncsból. A radioaktív anyagot szállító tartály szerencsére nem sérült meg a balesetben.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Csütörtök délután durrdefektet kapott egy kamion az M3-as autópályán, Gyöngyös közelében. A nyerges vontató Nyíregyháza felé haladt, amikor a terelés környékén kidurrant a vontatmánya egyik kereke.

A defekt miatt a sofőr elveszítette az uralmát a jármű felett, a kamion oldalra borult, átszakította a szalagkorlátot, és a szemközti oldalon az úttestre csúszott. A baleset során majdnem eltalálta a szemből érkező autókat is.

A vezetőfülkében két férfi utazott, akik nem tudtak kiszállni a roncsból, ezért az arra járók siettek a segítségükre. Egy szemtanú a Tényeknek arról számolt be, hogy bekötötte az egyik férfi vérző kezét.

A kamion radioaktív anyagot szállított, de a tartály szerencsére nem sérült meg. A szakemberek már elszállították a veszélyes anyagot.

A rendőrök az autópálya mindkét oldalát lezárták közel fél napra. Az útszakasz kiürült, a mellékutakon viszont jelentősen megnőtt a forgalom.

„A teherautó veszélyes anyagot szállított, de az annak tárolására szolgáló eszköz nem sérült meg, így lakossági védelmi intézkedésre nem volt szükség” – mondta el Soltész Bálint, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.

A Tények riportját a balesetről itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Fejbe lőtte volt párját egy magyar férfi Ausztriában, a rendőrség nagy erőkkel keresi
A 34 éves nőt éjjel, egy bolt parkolójában lőtték fejbe Salzburg közelében. A rendőrség szerint volt párjával, P. Krisztiánnal találkozott volna, hogy tisztázzák a kapcsolatukat.


Egy 34 éves nő vesztette életét szombatra virradóra Salzburg környékén, miután fejbe lőtték egy élelmiszerbolt parkolójában – írja a Kronen Zeitung. A gyilkossággal a nő korábbi, 32 éves magyar élettársát gyanúsítják. A férfi szökésben van, a rendőrség nagy erőkkel keresi.

A lap szerint a nő és a férfi korábban hónapokig párkapcsolatban éltek, azonban a szakításuk után rendszeresek voltak a viták. Úgy tudni, Maria Almban találkoztak, hogy rendezzék a nézeteltéréseiket.

A Kronen Zeitung információi szerint

a nő nem egyedül érkezett, elkísérte egy barátja is, aki a háttérben maradt. A lövés után az elkövető elhagyta a helyszínt.

A helyi rendőrség szóvivője azt közölte: „Az elkövető ismeretlen helyre távozott.” A lap később frissítette a cikket, és arról számolt be, hogy a hatóságok P. Krisztiánt keresik. A rendőrséget a környéken élők riasztották, miután hallották a lövést.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Szándékosan ugorhatott a halálba egy brit ejtőernyős a rendőrség szerint
A 32 éves nő több mint 400 ugráson volt túl. Egy mezőgazdasági területen zuhant le Anglia északkeleti részén.


Több mint 400 sikeres ugráson volt túl Jade Damarell, amikor április 27-én végzetes baleset érte, írja a New York Post. A 32 éves, házas nő a SkyHigh Skydiving alkalmazásában dolgozott, és ezen a napon is egy ilyen ugrás során történt a tragédia.

Damarell Anglia északkeleti részén, Durham megyében zuhant le egy farm területén, és a helyszínen életét vesztette. A Wrefords’ Farms megerősítette, hogy egy nő tragikus körülmények között meghalt a birtokukon. A gazdaság később emlékfát ültetett a tiszteletére.

A SkyHigh Skydiving közlése szerint az ejtőernyősük szándékosan ugorhatott a halálba.

A rendőrség kizárta az idegenkezűséget. A British Skydiving, az Egyesült Királyság nemzeti ejtőernyős szervezete szintén azt közölte, hogy a rendelkezésre álló adatok öngyilkosságra utalnak.

Egy barátja a Daily Mailnek úgy nyilatkozott: „A halála előtti két napban 11 ugrást hajtott végre.” Elmondása szerint Damarell fontos tagja volt az ejtőernyős közösségnek.

(via 24.hu)

Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged vagy rokonodért, ismerősödért aggódsz, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 06 80 820 111 telefonszámot, vagy látogass el ERRE AZ OLDALRA, ahol többféle segítséget kaphatsz.

Link másolása
KÖVESS MINKET: