HÍREK
A Rovatból

Fekete nap az amerikai tőzsdén: gazdasági visszaeséstől tartanak a piacok

Egyetlen nap alatt 800 pontot zuhant az amerikai tőzsdeindex, a német és a kínai adatok egyformán aggasztóak.


Miközben a magyar pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a magyar növekedési adatok a legjobbak az unióban, a német adatokról ezt már egyáltalán nem lehet elmondani. A német gazdaság a júniussal záruló negyedévben visszaesett. Márpedig Németország Európa motorja, és a német visszaesés hosszabb távon a magyar gazdaságnak is nagyon rossz hír.

De ez csak egy azon dolgok közül, amelyek aggasztják a világ befektetőit.

A német növekedési kilátásokat erősen befolyásolja az amerikai-kínai vámháború alakulása, ami még ennél is jobban kihat magára Kínára. Szerdán onnan is nyugtalanító adatok érkeztek, a kínai ipari termelés a vártnál is jobban lassult, júliusra 4,8%-ra csökkent, ami 2002 óta a legalacsonyabb szint.

A New York Times szerint egyre több jel utal arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága, az amerikai és a kínai közti konfliktus máris súlyos károkat okozott a világgazdaságnak. Donald Trump kedden hiába hátrált ki a korábban szeptember elsejére ígért újabb vámtarifák bevezetéséből, ami például a laptopokat és a mobilokat drágította volna meg, épp a karácsonyi csúcsszezon előtt. A visszakozás csak egyetlen napra nyugtatta meg a piacokat. Míg kedden 1,5%-os emelkedéssel reagált az amerikai tőzsde, szerdán minden a visszájára fordult.

Az összes részvény mélyrepülésbe kezdett.

Estek az energiaipari részvények, és a kereskedelmi háborúnak különösen kitett technológiai részvények is. Az Amazon több mint 3%-ot, az Apple és a Microsoft több mint 2,5%-ot zuhant. Az S&P 500 2,93%-os, a Nasdaq pedig 3,02%-os mínuszban zárta a napot.

A befektetők ilyenkor rendszerint biztonságosabb megoldások felé fordulnak, és például államkötvényeket vásárolnak. A kötvények árai most el is indultak felfelé, miközben a hozamok csökkeni kezdtek.

A piac ennél is riasztóbbnak értékelt egy 2007/2008 óta nem látott jelenséget: a 10 éves államkötvények hozama a 2 éves államkövényhozamok alá került az Egyesült Államokban. Vagyis több pénzt kap, aki rövidebb időre fekteti be a pénzét. Ezt fordított vagy inverz hozamgörbének hívják, és rendszerint recessziót, vagyis gazdasági visszaesést jelez előre.

Legutóbb nem is csak visszaesés, hanem gazdasági világválság jött.

Most azonban az amerikai jegybank, a Fed korábbi elnöke, Janet Yellen igyekezett megnyugtatni a piacokat. Szerinte az inverz hozamgörbe ezúttal nem jelzi egyértelműen a helyzetet, és az amerikai gazdaság még mindig elég erős ahhoz, hogy elkerülje a recessziót.

A helyzeten mindenesetre nem sokat segítenek Trump kirohanásai a Fed jelenlegi vezetője ellen. Szerda este ugyanis a tőzsdei zuhanást látva az amerikai elnök arról tweetelt, hogy a Fed az USA igazi problémája, és túl sokat késlekednek a kamatvágásokkal. Szerinte az inverz hozamgörbe is a jegybankelnök hibája, de úgy zárta posztját, "győzni fogunk!"

Az biztos, hogy egyre több jel utal a világgazdaság lassulására, miközben a jegybanki alapkamatok szinte mindenhol túl alacsony szinten vannak ahhoz, hogy a jegybankok kamatcsökkentésekkel érdemben segíteni tudják a gazdaságok újabb felfűtését. Mindeközben rengeteg a politikai bizonytalanság, ott van például az amerikai-kínai viszony, a Brexit, Irán vagy épp Hong Kong.

A befektetők, cégvezetők egyre kevésbé hisznek abban, hogy a világ politikusai képesek lesznek hatékonyan kezelni ezeket a konfliktusokat, vagyis egyre inkább eltűnik a bizalom, ami pedig nélkülözhetetlen lenne a növekedéshez.

Egy gazdasági visszaesés nagyon rosszul jönne az épp újraválasztási kampányára készülő Trumpnak, olyan problémákat okozva, amiket aligha lehet néhány tweettel megoldani, de keresztülhúzhatná a magyar kormány növekedési elképzeléseit is, olyan kihívások elé állítva az Orbán-kabinetet, amilyenekkel eddig még nem kellett szembenéznie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Orbán Viktornak: Hogy lehet még a helyén a valaha volt legkutyaütőbb gazdasági miniszter?
Szerinte Nagy Márton poszton tartása árt a magyar gazdaságnak, miközben „amikor a saját havi fizetését kellett 27 %-kal 6 millió forint felé emelni, akkor nem jutott eszébe fizetési sapkát hirdetni.”


Magyar Péter most épp Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterbe szállt bele legújabb Facebook-posztjában. A Tisza Párt elnöke kérdéseit ennek ellenére a miniszterelnöknek fogalmazta meg.

Mint írja: „Nagy Márton miközben éppen bedöntötte a teljes magyar gazdaságot és rászabadította a magyarokra az Európa-rekorder inflációt, most éppen mindent befagyasztana.”

Hozzáteszi: „Milyen érdekes, hogy amikor a saját havi fizetését kellett 27 %-kal 6 millió forint felé emelni, akkor nem jutott eszébe fizetési sapkát hirdetni.”

Ezután szólítja meg Orbán Viktort:

„Hogy lehet még a helyén a valaha volt legkutyaütőbb gazdasági miniszter? Ki felel az elszabaduló inflációért, a zuhanó gazdaságért? Mivel fogják pótolni a gazdaság összeomlása miatt az egészségügyből, a közlekedésből, a fizetésekből, a nyugdíjakból hiányzó 2 ezer milliárd forintot?”

– teszi fel a kérdést.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Az ingatlan megvásárlása magáncélú, befektetési célú ügylet” – Megszólalt az olasz luxusingatlan tulajdonosa
A vevő az Influentia Kft. lett, amely a Progressus Magántőkealap tulajdonában áll. A cég szerint a magántőkealapnak „nincs és soha nem is volt olyan befektetési jegy tulajdonosa, aki Magyarországon, vagy bárhol a világon kormányzati tisztséget viselt volna.”


Hétfőn olasz sajtóhírek alapján derült ki, hogy egy magyar kormányközeli kör tagjai egy luxusvillát vásároltak az olasz–svájci határ közelében fekvő Varesében. A Domani című lap arról írt, hogy az ingatlan 4,3 millió euróba, azaz nagyjából 1,7 milliárd forintba került, és a vevő az Influentia Kft. lett, amely a Progressus Magántőkealap tulajdonában áll.

A céget Balogh András képviseli, aki több mint harminc éve ismert szereplő a magyar vállalati szektorban. Korábban a Magyar Telekom egyik felső vezetője volt, az utóbbi időben pedig olyan ügyekben jelent meg, amelyek Garancsi Istvánhoz, Habony Árpádhoz vagy Szalay-Bobrovniczky Kristófhoz köthetők – például a Magyar Vagon vasúti vállalat esetében is.

Az olasz lap „Orbán-villaként” emlegette az ingatlant, azonban a beszámolók szerint nem a miniszterelnök, hanem inkább Habony Árpád környezete lehet a magántőkealap végső haszonhúzója. Orbán Viktor néhány órával a cikkek megjelenése után a közösségi oldalán reagált: „Ma azt találta ki a fake-news sajtó, hogy a zebrák mellett olasz villám is van. Győzike ide kevés lesz. Indulnak a sajtóperek!”

Kedden közleményt adott ki az Influentia Kft., amelyben azt írta: „Az ingatlan 100%-os tulajdonosa az Influentia Kft.

A társaságot tulajdonló magántőkealapnak nincs és soha nem is volt olyan befektetési jegy tulajdonosa, aki Magyarországon, vagy bárhol a világon kormányzati tisztséget viselt volna.”

A cég hangsúlyozta: „Az ingatlan megvásárlása magáncélú, befektetési célú ügylet, ezért annak semmilyen politikai vonatkozása nincs és nem is lehet.” Hozzátették azt is: „Minden ezzel ellentétes híresztelés hazugság. Ezek a valótlanságok súlyosan sértik társaságunk jó hírnevét, ezért a megfelelő fórumokon meg fogjuk tenni a szükséges jogi lépéseket.”

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Íme, a középszintű matekérettségi nem hivatalos megoldásai
Az Eduline közzétette a keddi matekérettségi feladatainak nem hivatalos megoldásait.


Elsőként a középszintű matekérettségi első részének megoldásait mutatták meg az érdeklődőknek. Ezt követően folytatták a 13-15. feladatok megoldásával, majd a 16., a 17. ás a 18. feladat megoldását tették közzé.

Az oldal készítői felhívták a figyelmet arra, hogy ez még nem hivatalos megoldókulcs, azt majd szerdán reggel lesz elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Polt Péterről: Orbán Viktor haladéktalanul valljon színt!
A TISZA párt szerint Polt Péternek nincs helye az Alkotmánybíróság élén. Magyar Péter szerint az ügyész eddig csak fedezte a Fidesz embereit.


Ahogy arról nemrég írtunk, Polt Péter jelenlegi legfőbb ügyész lehet az Alkotmánybíróság elnöke – a 24.hu értesülései szerint.

Magyar Péter szerint Orbán Viktornak haladéktalanul színt kellene vallania arról, valóban azt tervezi-e, hogy Polt Pétert, „a világ legnagyobb bankrablását végigasszisztáló” legfőbb ügyészt ülteti a fideszes bábként jellemzett Alkotmánybíróság élére – írta a Facebookon a Tisza Párt elnöke.

Úgy véli, elfogadhatatlan lenne, ha egy olyan „bukott legfőbb ügyész” kerülne az egyik legfontosabb intézmény élére, aki hivatalban töltött ideje alatt – állítása szerint – egyetlen fideszes politikus letartóztatását sem kezdeményezte, viszont azon dolgozott, hogy az ügyészség „ne emeljen vádat Rogán Antal ellen a végrehajtó maffia ügyében”.

Szerinte az sem megmagyarázható, hogyan vezethetné az Alkotmánybíróságot egy olyan személy,

„aki nyugodtan végignézte, hogy a világ legnagyobb bankrablásának elkövetői lelépjenek Magyarországról magukkal víve a lopott szajrét”.

Magyar hangsúlyozta, hogy a TISZA párt a leghatározottabban tiltakozik az ellen, hogy az Alkotmánybíróság és a Legfőbb Ügyészség élére „újabb Orbán-janicsárokat” nevezzenek ki. Hozzátette: a TISZA biztosít minden magyar állampolgárt arról, hogy a választások után „nem maradhatnak Orbán-bábok a legfontosabb nemzeti intézményeink élén”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: