Könnyen elszúrhatod az érettségidet - 13 hiba, amit jobb, ha elkerülsz
Akad néhány alapvető hiba, amivel elronthatod az érettségit, bármennyit is tanultál rá.
Az Eduline cikkének segítségével most elmondjuk, melyek azok a hibák, amiket elkerülhetsz.
1. Nem ismételsz érettségi előtt
Nem olvasod át újra a tananyagot, nem gyakorlod azokat a feladatokat, amik nehezebben mennek, nem olvasod át az életrajzokat, vázlatokat.
2. Éjszakázol
Alapszabály: kipihenten érdemes nekifutni az érettséginek. Ne most vesd bele magadat az esztelen bulizásba, és ne is most akard 2-3 nap alatt megtanulni több év anyagát. Olvasd át a vázlatokat, és érettségi előtti este ne maradj fenn egész éjszaka, mert csak nem forog majd az agyad, csak kimerült és kétségbeesett leszel.
3. Elkésel
Inkább legyél ott sokkal korábban, minthogy elkéss. Ha késel, nem kapsz több időt a feladat megírására. Tervezd meg az utadat előre és legyen B meg C terved is, ha pont alattad rohadna le a busz vagy hasonló váratlan dolog történne.
4. Reggelizz!
Legalább pár falatot. És vigyél magaddal müzliszeletet, csokit, vizet, rostos üdítőt, esetleg szőlőcukrot, mert az jótékony hatású lehet vizsga közben. (Eleve csökkenti picit a feszkót, ha iszol és eszel.)
5. Nem olvasod el figyelmesen a feladatot
"Az írásbeli érettségin a leggyakoribb hiba a figyelmetlenség. A feladatleírások nem megfelelő értelmezése helytelen megoldásokhoz és elvesztett pontokhoz vezet - ezért mindig alaposan olvassátok el a feladat utasítását, és húzzátok alá benne a legfontosabb részeket (magát a kérdést, amire válaszolni kell)" - írja az Eduline.
6. Nem ellenőrzöd vissza, jól számoltál-e
Az egyik ismerősünk egy teljes jeggyel rosszabbat kapott a matek írásbelire, mint amire számított, mert kapkodott, és nem ellenőrizte vissza, hogy biztosan jól írt-e le minden számot, stimmelnek-e a számításai. Egy helyen figyelmetlenségből mínuszt írt plusz helyett, így a teljes számolás rossz lett, és pont ezen a feladaton múlott egy jegy... A matektanára mérges volt rá, azt mondta neki, ha nem követi el ezt a hibát, akkor a lehető legjobb lehetett volna az eredménye.
7. Nem töltöd ki a teljes rendelkezésre álló időt, mert azt hiszed, mindent jól leírtál
Lásd: fenti példa. Túl magabiztos vagy, esetleg sietnél haza? Őrületes hiba lehet. Ha még van időt, újra és újra nézd át a feladatlapot, elképzelhető, hogy kiszúrsz egy hibát, vagy rájössz, hogy nem fejeztél be egy mondatot.
8. Nem használod az összes rendelkezésre álló eszközt
A négyjegyű függvénytáblázatot, a földrajzi vagy a történelmi atlaszt használhatod. Az atlaszokban egy csomó olyan infó van, amiből fel tudod építeni a választ, ami segíthet megírni az érettségit.
9. Azt hiszed, majd tudsz lesni a másikról
Pedig nem, mert szépen, szellősen ültetnek majd le benneteket.
10. Szöveges feladatra nem adsz szöveges választ
"A matekból érettségizők közül rengetegen megoldják hibátlanul az adott szöveges feladatot, kiszámolják a végeredményt, de nem írják oda a szöveges választ, ami pontvesztéssel jár annak ellenére, hogy csak egy kis odafigyelésre lenne szükség. A feladat ott ér véget, hogy ismételten elolvassátok az eredeti kérdést, és arra válaszoltok" - írja az Eduline.
11. Nem használod a helyesírási szótárt
"Ha az írásbeli magyarérettségin marad néhány percetek, fussátok át a megírt esszét, és azokat a szavakat, amelyeknek az írásmódjában bizonytalanok vagytok, keressétek ki a helyesírási szótárból (tantermenként négy példány lesz). A helyesírásra ugyanis nyolc pontot adnak, kár lenne ennyi pontot veszíteni néhány hiba miatt" - írja az Eduline.
12. Puskázol
A tanárok, vizsgáztatók - tapasztalatból tudjuk: nem hülyék, és látják, hogy ki puskázik. Ha elveszik tőled a feladatlapot, és kizárnak a vizsgáról, akkor azzal pont nulla esélyed lesz legalább kettesre megírni. Erre gondolj. Puskát viszont otthon írhatsz, többet is, ugyanis minél többször írsz le valamit kézzel, annál jobban fogsz rá emlékezni.
13. Atlasz, függvénytáblázat: nem tudod, mit hol találsz
"Ha az érettségin ott van mellettetek a függvénytáblázat és a történelmi atlasz, és tudjátok, hogy hol kell kinyitni, mit merre találtok benne, akkor nem fogtok időt veszíteni a keresgéléssel. Ha viszont nem ismeritek függvénytáblázatot, kifejezetten időrablóvá válhat, ha elkezditek keresgélni a tárgymutatóban azokat a képleteket, amelyeket használni szeretnétek. Ez főleg a középszintű érettségi első, 45 perces, rövidebb feladatokat tartalmazó részénél lehet nagy buktató, sok érettségiző veszít értékes perceket a lapozgatással."