SZEMPONT
A Rovatból

„Egyik pillanatról a másikra elkap a sírás, és nem tudom abbahagyni" – kárpátaljaiak a háború első napjáról

Amit sokan még tegnapelőtt sem tudtak elképzelni, az tegnap bekövetkezett. Háborús hírekre ébredtek Kárpátalja lakosai is.

Link másolása

Vannak napok, melyekre az ember egész életében emlékszik, mit csinált akkor. Ilyen volt egy generációnak a Kennedy elleni merénylet, egy másiknak meg az 1987-es Nagy Havazás. És sajnos ilyen nap lesz minden Ukrajnában élő embernek 2022. február 24. napja. A nap, amikor Oroszország lerohanta keleti szomszédunkat. Pár nappal ezelőtt már egyszer megkérdeztem néhány kárpátaljait, milyen a közérzetük. Akkor legtöbben abban értettek egyet, hogy nem lesz háború. Nem értettem őket. Hiszen az egész világ látta, mi készül. Hogyan gondolhatják? Ma már sejtem, az életösztön mondatta velük. Nem akarták elhinni azt, ami tegnap bekövetkezett. Erről az első napról vallanak alanyaim.

János

– Otthon nyugalom van. A páromat, aki tanítónő, hazaküldték az iskolából a rendkívüli állapot miatt. Áttérnek online oktatásra. Kárpátalján csend van és nyugalom.

– Ebben a megváltozott helyzetben is otthon maradnak?

– Persze. Nincs otthon semmi gond. Inkább attól tartunk, hogy ukrán nacionalisták csinálnak valami provokációt. Minket, magyarokat nem szeretnek.

– De most marad kint, gondolom, mert katonaköteles.

– Igen, persze, maradok. Én voltam sorkatona.

Egy évet az orosz hadseregben húztam le, egy évet meg már az ukránban. Éppen akkor esett szét a Szovjetunió, és menet közben cseréltem egyenruhát. Meg kell mondjam, az oroszok rendesebbek voltak velünk, magyarokkal, mint az ukránok.

Ez '91-ben volt. Gondold meg, azóta a helyzet csak rosszabb lett. Mi, magyarok Ukrajnában inkább tőlük tartunk, mint az oroszoktól.

Szilárd

– Nálunk hál' istennek, nincsen háború. Nem hallani lövést, semmi efféle nincsen. A híradót folyamatosan nézem, egész nap. Délelőtt bent voltam a városban, láttam azért szokatlan dolgokat is.

Például az óriási felvásárlási láz, ami elkezdődött. Az emberek nagy mennyiségben vásárolják az alapélelmiszereket, sótól kezdve mindent. Tisztálkodószereket, nagy mennyiségben.

Nagyok a sorok a bevásárlóközpontokban, sok helyen már hiánycikk a só, hiánycikk néhány alapvető élelmiszer. Az árakat hirtelen megemelték, visszaélve a helyzettel. Megindult a spekuláció.

A becstelenebb kereskedők kihasználják az alkalmat. Egy ár van a pulton, és másik árat ütnek be a kasszán az embereknek.

Mondom, jártam a városban, sokat láttam, voltam bent a munkahelyemen is, onnan is hazaküldtek, azt mondták, nem kell bemennem, mivel hadiállapot van. Elvettem a ruhámat onnan, és hazaindultam. Útközben volt három vagy négy benzinkút, mindegyik dugig volt autókkal, óriási sorban álltak ott is a kocsik. A városközpontban az emberek tömegével állnak a banki automatáknál. A pénzüket veszik ki. Ahány automata, mind rengeteg ember veszi körül. Meg vannak ijedve az emberek.

Azt mondják most, hogy Facebookot ne olvassuk, mert ott dezinformáció terjed. Viszont a híradókat nézem, valóban folynak a harcok, Kijev és Odessza mellett is.

– Sokan vették a határ felé az irányt?

– Sokan. De inkább azok, akik nem szeretnének behívót kapni. Mivel megvan az általános mozgósítás, most már sok embernek kézbesítik ma és holnap a behívókat. Ez a 18 és a 60 közötti korosztályt jelenti. Viszont a fiatalabbak inkább úgy gondolják, hogy jobb ebben nem részt venni. A kocsik mennek a határ felé, látni, hogy arrafelé igyekeznek a legtöbben.

– Önt nem fenyegeti a veszély, hogy bevonuljon?

– Most örüljek, vagy ne örüljek? Én már hatvanöt vagyok. Én már nem vagyok hadköteles. Illetve nagyon nagy baj lenne, ha már rám is szükség lenne.

– Mit hallott a városban? Miről beszélnek az emberek?

– Az emberek össze-vissza beszélnek. Az emberek különbözőek. Van, aki csak magával foglalkozik most is, van, aki arra is gondol, hogy megvédje az országot, mert fel van háborodva. Van aki csak az áruját akarja eladni, hogy hasznot húzzon az egészből. Különben is, a többség csak a telefonját böngészi, onnan meg jönnek a hamis hírek, szóval nem is érdekes, mit beszélnek. Csak a kivárás megy. Hogy mi lesz holnap, mi lesz holnapután.

– Beszélgettem tegnapelőtt emberekkel, akik még akkor is azt mondták, hogy nem lesz itt semmi.

– Azok az emberek csak a Facebookon terjesztették ezeket, mert személyesen nekem senki sem mondta, hogy nem kell félnünk. De persze bíztak is az emberek abban, hogy csak megbeszélnek valamit, csak lesz valami megegyezés.

Erre azért nem számított senki sem. Ezt csak az tudta, aki elindította. Mindig az van előnyben, aki elsőnek üt, a mondás szerint is.

Megvárták a huszonharmadikát. Huszonharmadika a régi szovjet hadsereg napja. Kimondottan ezt választották ki a támadásra. Huszonharmadika után, huszonnegyedikén elkezdték.

– Ön hogyan értesült erről?

– Rögtön. Már reggel öt órakor. Akkor már sokan tudták. Nekem is ismerősök mondták, hogy már több helyen lőttek. Magam is meg voltam döbbenve, hogy mégis megtörtént. Reméltem, hogy lesz valami megegyezés, de hát úgy tűnik, hogy mások meg mást akartak.

– Családja, rokonai vannak, akik nehéz helyzetben van?

– Az egyik fiam itt van, közelemben, a másik kint él Csehországban. Ő felajánlotta, hogy eljön értünk a magyar határig, ha úgy döntünk, hogy elmegyünk, de mi maradunk. Egyelőre. A határ nyitva van. Iratok megvannak. Ha úgy alakul, hogy menni kell, akkor elindulunk. De a rokonságunkban vannak harminc-negyvenéves korú fiatalok, akik félnek attól, hogy behívják őket. Különösen a feleségeik.

– Ilyenkor mit tudnak tenni?

– Ha valaki nem akar katona lenni, mi marad neki? Szerezni kell valahogyan orvosi igazolást, hogy nem mehet. Van, aki önként megy, sok az önkéntes is, de akinek családja van, az félti a családját és az inkább igyekszik kimaradni ebből. Váratlan, hihetetlen a dolog, pánikban vannak az emberek.

Ilona

– Nálunk a faluban nagyon nagy ijedelem van. Felvásárolják az élelmiszert, sorokban állnak a benzinkutaknál. De hogy mi lesz most, azt senki sem tudja. Egy perc alatt is megváltozhat a helyzet. Hogy ennek most jó vége lesz-e, vagy még rosszabb lesz, mint most, azt nem tudni.

– És önök?

– Mi úgy vagyunk vele, hogy amit hoz a sors, azt hoz.

Nem tudom nagyon beleélni magam ebbe. Úgyis az lesz, ami lesz.

Nálunk az élet még ugyanúgy zajlik, én is a munkahelyemen vagyok.

– Vannak, akik elmenekültek?

– Fiatalok főleg. Mondják, hogy a határokon sor van. És mi is láttuk, amikor tankolni mentünk Csapig, hogy végig áll a sor a határig. És gondolom, hogy a tizennyolc és negyven közötti korosztályt érinti ez a probléma. Ők mennek, illetve próbálnak átjutni a határon. De inkább csak fiatalok, nem családok mennek.

– Történik esetleg önök közelében valami rendkívüli?

– Nem, itt teljes nyugalom van. Azonkívül, hogy bezárták az iskolákat, meg bezárták az óvodát. A piacok, üzletek nyitva vannak. Azért Kárpátalja igen messze van onnan, ahol ez most történik.

Putyin megmondta, hogy neki csak Kijev, ami piszkálja az orrát, őt Kárpátalja nem érdekli. Itt csak Zelenszkijjel nem tud megegyezni azon a két városon.

Csak arra megy ki az egész. De hogy mi lesz ebből, az nem tudom.

László

– A helyzet már nyolc éve háborús. Én tartalékos vagyok. Voltam '14 ben a fronton. Még nem tudom mi lesz a sorsom, ugyanis egy véletlen elírás folytán szerencsére a behívó nem a nevemre szól. Tizennégyben Marinka környékén, nem messze a donyecki repülőtértől voltunk.

A minszki béke után fél nappal már lőtték a civil lakosságot.

– Került éles helyzetbe akkor?

– Szerencsénk volt, mert abban az időszakban Debalcevót foglalták el. Mi nem voltunk célpont. Az akkori kormány feladta Debalcevót.

– Tehát éles bevetésen nem volt akkor. Mit gondol, kik voltak szemben, milyen hírek mentek? Orosz katonák, vagy valóban szakadárok?

– Putyin katonái. Így helyes. Részben reguláris orosz hadsereg részben helyi toborzottak.

– És ha most behívnák, menne?

– Azóta családom van, tehát nem szívesen. Itthon a fekvőbeteg apám és az ötéves kislányom. És ha mennék, megint elveszteném a munkám, mint tizenötben.

– Mi a B terv? Mit tud csinálni, ha behívják?

– A sorozásnál elírták a nevem.

Ha akarok megyek, ha nem, nem.

Múltkor két éve továbbképzésre hívtak. Akkor nem mentem, és nem volt semmi. Nem attól félek, mi lesz ott velem, hanem attól, mi lesz itthon, a családommal. Tizennégyben saját akaratomból mentem, de most már más a helyzetem.

Franciska

– Kárpátalján születtem, jelenleg Debrecenben élek, de a szüleim jelenleg is ott vannak.

Korán reggel 6 óra előtt a telefonom csörgésére ébredtem, nem sokkal az ébresztőm megszólalása előtt, a barátnőm keresett, aki Kijevben lakik, hogy az oroszok támadtak.

Nagyon megijedtek ők is a párjával. Hajnalban a párja nem tudott aludni. Hallotta a robbanások hangját, de nem tudta mi az. Nem sokkal utána derült ki, hogy bombákat dobtak le, és azok hangját hallották. Nem tudták, hogy hirtelen mi történik. Akkor megijedtem én is. Próbáltam megnyugtatni. Folyamatosan sírt a telefonban.

Utána egyből a szüleimet hívtam. Aggódtam, hogy nem-e esett bajuk, mert mindenhol megjelentek a hírek, hogy hol bombáztak.

Az megnyugtató volt, hogy Kárpátalját nem érte egyelőre bombázás. De akkor nyugodtam meg igazán csak, amikor hallottam édesanyám hangját, hogy jól vannak.

– A szüleivel mi van? Velük mi történt ma? Mi a tervük?

– Egy élet munkája van kint. Félnek, és nem tudják mitévők legyenek, de próbálják reménnyel tele nézni a helyzetet. Nagy a pánik kint. Ma édesanyám, hogy tankoljon, 2 órát állt sorba a benzinkúton, de minden kúton ekkora sorok vannak. A helyiek próbálják megőrizni a nyugalmukat, de sokan próbálnak menekülni. Érthető, hisz mindenki félti a családját.

De mindenki fél otthagyni az otthonát is, hisz sokaknak mindenüket kellene hátrahagyni.

Egyelőre Kárpátalján nincs lövöldözés vagy bombázás. Szerintem emiatt nyugodtabb a helyzet még, mint máshol. Az én szüleim, nagyszüleim és a teljes családom próbálnak kitartani, amíg lehet. Nem szeretnének elmenekülni az otthonukból, de nem zárják ki a lehetőséget sem, hogy lehet, hogy jönniük kell.

– Édesapja mennyi idős? Őt nem fenyegeti a veszély, hogy behívják?

– Édesapám még fiatal, sajnos bőven bele esik a korhatárba. Ő katona volt, nem fél, én vele ellenben félek, nagyon nem szeretném, ha elvinnék. A barátaim közül is sokan menekülnek, mert katonakötelesek.

Senki nem szeretné, ha a fia vagy a férje, esetleg az édesapja golyófogó lenne egy olyan országért, amelyben kisebbség vagyunk és nem igazán tisztelik a magyarokat.

A közeli ismerősök között van katona is, sajnos őket már napokkal ezelőtt elszállították. Nem mondhatták meg, pontosan hová. Annyit tudunk róla, hogy jól van, de lövéseket, bombázásokat látnak és hallanak. Aggódunk mi is egymásért. Ami biztos, hogy a kárpátaljaiak nem hagyják el a családjaikat. Vagy együtt mennek vagy együtt maradnak.

– Tervez hazamenni mostanában?

– Én egészségügyis vagyok.

Ha Kárpátalján esetleg rossz lesz a helyzet, és szükség lesz egészségügyisre, abban az esetben haza mennék, de csak Kárpátaljáért. Ukrajnáért és egy olyan háborúért, amelyhez semmi közünk, nem szívesen kockáztatnám az életem.

Ezen kívül akkor mennék még haza, ha a családom úgy dönt végül, hogy otthon maradnak.

– Ezek szerint lehet, hogy eljönnek?

– Még nem döntötték el, én abban reménykedem, hogy nem maradnak otthon.

– Lenne hova jönniük?

–Én itt élek 8 éve, így igen. Én még csak 23 éves vagyok, nem vagyok házas, de van párom már 3 éve.

– A párja is kárpátaljai?

– Nem, ő debreceni.

– Vannak a debreceni baráti körötökben még kárpátaljaiak?

– Igen, van sok ismerősöm Debrecenben, akik vagy ott élnek, vagy ott tanulnak.

– Velük ma beszélt? Mondtak valamit?

– Egy-két emberrel beszéltem, tanév miatt ők is Debrecenben vannak, mindenkiben benne a félelem, de nem tudják mi lenne a jó, van olyan ismerősöm, akinek a családtagjai már átjöttek hozzá.

– Ma a nap folyamán?

– Igen, ma reggel óta. Van több ismerősöm akik szállásokkal foglalkoznak. Nagyon sok kijevi és távolabbi területekről érkező ukrán is, akik szállásokat kerestek néhány éjszakára, és továbbállnak. A határokon folyamatosan gyűlnek a sorok.

– Ők meséltek valamit? Mit éltek át?

– Azt mondták, hogy nagy sorok vannak, órákig kellett állni, de akik gyakran mennek át a határon, hozzá vannak szokva. Sokszor, ha öt autó áll előttük, akkor is négy óra az átkelés. Jelenleg kivételesen szaporán dolgoznak a határokon, de nagyok a sorok.

– Végül személyes kérdés. Azt mondta, hogy azért választja, hogy írásban kérdezzek, mert gombóc van a torkában. Hogy van most?

– Általában nyugodt, higgadt természetem van. De reggel óta a sírás fojtogat. Egész nap gombóc van a torkomban. Egyik pillanatról a másikra elkap a sírás, és nem tudom abbahagyni. Aggódom a családomért és a szeretteimért. Féltem az ott lakó embereket is. A szívem szakad meg, hogy ennyi ember van veszélyben, meg hogy már most sok az áldozat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Suhajda Szilárd felesége: Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről
Legindi Tímea több okot is mondott, amiért úgy döntött, hogy a serpák a most induló akciójuk során ne hozzák le a férje holttestét. A nepáli hatóságok szeretnék megtisztítani a hegyet a sok hátrahagyott hulladéktól, és több holttestet is lehoznának.

Link másolása

Nem hozzák le Suhajda Szilárd testét a Mount Everestről - ezt özvegye, Legindi Tímea mondta el a Blikknek.

A magyar hegymászó 2023. májusában indult a 8848 méter magas csúcsra, de életét vesztette. Utoljára 23-án adott életjeleket magáról. A holttestét nem találták meg.

A nepáli hatóságok most úgy döntöttek, hogy megtisztítják a hegyet a sok szeméttől, hulladéktől, amit az expedíciók hagytak maguk után. A serpák feladatai között állítólag az is szerepelt, hogy öt alpinista testét is hozzák le. Suhajda Szilárd neve is felmerült, de felesége cáfolta, közölte, hogy erről szó sem lehet.

"Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről, ez az én személyes elhatározásom és döntésem. Több ok is áll emögött. Egyrészt a keresés során nem találták meg a testét. Másrészt egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, akik megpróbálkoznának vele, önmagukat is veszélybe sodorhatják"

- mondta a lapnak.

Hozzátette: ritka, hogy egy-egy hegymászó holttestét a családtagok megpróbálják lehozatni. Előfordult azonban, például, mikor egy amerikai mászó családja egy hagyatéki ügy miatt indított expedíciót. De ha nincs ilyen ok, vagy vallási meggyőződés, akkor felesleges bolygatni az ott elhunyt személy testét.

Egy ilyen küldetés szinte emberfeletti és nagyon veszélyes. Egy példát is elmesélt: korábban a Broad Peak (8051 méter) csúcs első magassági táborából – ez az alaptábor fölött elhelyezkedő első tábor – egy magatehetetlen hegymászó mentése – akiért több mint egytucatnyian indultak el – csaknem egy napba telt, ennyi idő alatt sikerült visszavinni az alaptáborba. És ez még nem is a csúcsrégióban történt.

A most útnak induló serpák fő feladata a hegy megtisztítása, ebben a nepáli hadsereg 18 katonája is segíti őket. 2019 óta 110 tonna hulladékot hoztak le a Himalájából. Az idei terv szerint 10 tonnányi szeméttől szabadítanák meg a hegyet. A legtöbb hulladék a táboroknál van, mert az expedíciók a felszereléseiket általában ott hagyják, így az üres, széltépte sátrak, oxigénpalackok fent maradnak.

A lap megjegyzi, hogy 2023-ban Suhajda Szilárd emlékére a Szemlő-hegyi barlang feletti parkban tartottak búcsúztatót. Özvegye idén várhatóan a közösségi oldalán emlékezik meg férje elvesztésének első évfordulójáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: