Egy régi vásárcsarnok a 21. században
A VI. kerület (Terézváros) közepén majdnem eredeti állapotában maradt meg ez a 118 éve épült vásárcsarnok. A fő falait és szerkezetét a világháborúk sem tudták elpusztítani, csak kisebb sérüléseket szenvedett, és úgy látható az épület, ahogy azt régen megépítették.
1889-ben döntött úgy a Fővárosi Közmunkák Tanácsa, hogy a megnövekedett népesség részére fedett élelmiszer árusító helyeket építtet. Budapesten 1896-tól sorra épültek a vásárcsarnokok és rendeletben tiltották meg az utcai árusítást a belvárosban. Így kulturált helyeken árusíthatták a kereskedők és a termelők a portékáikat. Addig csak szabad ég alatti standok és piacok voltak, így ez jelentős előrelépésnek tekinthető.
Fővám tér
Rákóczi tér
Klauzál tér
Hunyadi tér
Hold utca
A Hunyadi téri Vásárcsarnok Cziegler Győző (építész, műegyetemi tanár, 1850-1905, ő tervezte a Hunyadi térin kívül a Hold utcai csarnokot is) tervei alapján épült. A külső homlokzat díszei a falpilléreken lévő ökör- és sertésfej gipszstukkó elemek, valamint szatírfejek és oroszlánfők díszítik.
Az idők folyamán a belső térben sok otromba rongálás történt, az oldalhajókban azonban máig megmaradtak az eredeti kofastandok öntöttvas díszítéseikkel és rácsaikkal. A tetőszerkezet acéltartói ellipszis ívűek, szegecseltek.
EGYKOR ÉS MOST: az egérrel told arrébb a képet!
Sikerült a vásárcsarnokon belül le- és feljutnom pár különleges helyre és lefotóznom ezt a XIX. századot idéző műemlék épületet. Látszik, hogy a kor kőművesei mindent beleadtak, művészileg is, és nem spórolták ki a téglákat és az anyagot az épületből. A csarnokot soha nem újították teljesen fel, a külső homlokzata, pincéi eredetiek.
Az Eötvös utca felé néző homlokzat, a tetőn ott van az eredeti IV. Vásárcsarnok felirat és az ajtó fölött: "Fő kijárás"
Az oldalsó "Bejárat"
A Szófia utca és a Hunyadi tér által határolt sarok
A csarnok hosszú oldalsó homlokzata az eredeti díszítésekkel
A hentes hátsó ajtaja
A pince jóval alacsonyabb, mint az építésekor, a talajvíz miatt fel lett töltve
A pincében levő boltívek nem csak szépek, de a súlyt is jobban tartják
A kereskedők által bérelt pince-részek
A Vásárcsarnok mögött levő világítóudvar, régiesen lichthof
Egy másik hátsó világítóudvar, érdekes megfigyelni, hogy milyen szépen építették még ezeket a falakat is, amelyeket nem látni kívülről
Eredeti beépített kövek és sziklák a pince falában
A csarnok belülről, felső nézetből
A csarnok tetőrésze
A tetőt tartó vasszerkezet
A pincébe vezető lift gépháza
A pecsenyesütős Imre által sok év alatt összegyűjtött fociklub-zászlók és más sport-emlékek
Oszd meg a cikket, ha tetszettek a fotók!