HÍREK

Döbbenetes szám: mintegy kétezer új ATM-automatát szereltet fel a kormány néhány hét alatt

A döntés összefüggésben áll azzal, hogy a kormány legújabb alaptörvény-módosítása szerint állampolgári alapjog lesz a készpénz használata. Jelenleg a magyarországi települések közel kétharmadában nincs bankautomata.


Lázár János a közösségi oldalán jelentette be, hogy a következő hetekben minden magyar településen pénzkiadó automata lesz. A miniszter szombaton a miniszterelnökkel egyeztetett az ügyben, ahol meghozták a döntést. „Ezt a döntést hoztuk, és ezt fogjuk végrehajtani a következő hetekben” – fogalmazott a videóban.

Pár nappal korábban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte, hogy minisztériumának célja, hogy minden magyar településen legyen legalább egy ATM. Azt is bejelentette, hogy a cél elérése érdekében munkacsoportot állítanak fel.

Jelenleg körülbelül ezer településen működik pénzkiadó automata, miközben Magyarországon összesen 3155 település van. A kormány most azt szeretné elérni, hogy mindenhol legyen lehetőség készpénzfelvételre.

A bankok eddig nem mindenhol helyeztek ki automatát, mivel ezek kiépítése és üzemeltetése költséges. A szakértők szerint a co-branded ATM-ek jelenthetnek megoldást. Ezeknél a bankok egy kereskedelmi márkával közösen működtetik az automatát. Jogszabály nem tiltja ezek használatát, de a megjelenésükhöz szabályozói lépésekre is szükség lehet.

A BiztosDöntés.hu adatai szerint az OTP Bank nagyjából 1900 ATM-et üzemeltet, az MBH Bank 927-et, a K&H Bank 550-et, az Erste Bank körülbelül 400-at, az UniCredit 180-at, a Raiffeisen 122-t, a CIB Bank pedig 118-at.

Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédében hangsúlyozta a készpénzhez való jog fontosságát. Kijelentette: „pozitív választ adunk arra a képviselői indítványra, amely alkotmányban garantálná a készpénzhez való jogot. A készpénz szabadságkérdés”. Ez a nyilatkozat is hozzájárult ahhoz, hogy a kormányzat prioritásként kezelje az ATM-ek telepítését minden településen, biztosítva ezzel a készpénzhez való hozzáférést az ország teljes területén.

Jelenleg Magyarországon több ATM működik, mint ahány település van, azonban ezek eloszlása nem egyenletes. Számos kisebb településen nincs bankautomata, ami megnehezíti a helyi lakosok számára a készpénzhez jutást.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Jön a nagy fordulat: záporokkal, széllel érkezik a lehűlés vasárnap
A kánikula után 4–9 fokkal alacsonyabb hőmérsékletek jönnek, és egyben többfelé élénk, erős északias szél fúj majd.


Ahogyan korábban mi is megírtuk, szombaton még kitart a kánikula, de estére már érezhető lesz a változás. A Dunántúl északi részén erősödik az északnyugati szél, és helyenként záporok, zivatarok is kialakulhatnak.

Vasárnap országszerte felfrissül az idő, írja az Időkép.

Az északi, északnyugati szél többfelé élénk, erős lesz, a hőmérséklet pedig 4–9 fokkal mérséklődik a szombati értékekhez képest.

A maximumok 28 és 33 fok között alakulnak.

Éjjel még több helyen trópusi melegre számíthatunk, de

napközben már mindenütt enyhül a forróság. Szórványosan előfordulhatnak záporok, zivatarok, melyeket helyenként felhőszakadás és 1–2 centiméteres jégeső is kísérhet.

Hétfőn is élénk, keleten erős északias szél fúj majd. Napos, gomolyfelhős, száraz idő várható, a délutáni csúcshőmérséklet 26 és 31 fok között lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Feljelentést tett Semjén Zsolt ellen a KDNP volt képviselője
Gaal Gergely szerint a pártelnök tusványosi nyilatkozata alkalmas volt arra, hogy megsértse a becsületét.


Gaal Gergely, a KDNP korábbi országgyűlési képviselője feljelentést tett Semjén Zsolt ellen a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróságon, írja a 24.hu. A politikus aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett becsületsértéssel vádolja a párt elnökét, és magánvádas eljárást indított ellene.

A beadvány szerint Semjén egy tévés interjúban úgy beszélt Gaal távozásáról, mintha valójában el kellett volna távolítani a KDNP-ből valamilyen „csalárd, tisztességtelen cselekedet” miatt. A tusványosi találkozón az RTL Híradója kérdezte a politikust a kettejük közötti viszonyról, amire Semjén úgy reagált:

„Ameddig én vagyok a KDNP elnöke, addig itt korrupció nem lesz.”

Gaal közösségi oldalán azt írta:

„Mindenkinek felelnie kell a kijelentéseiért! Miniszterelnök-helyettesként meg még inkább!”

Hozzátette, hogy a riportot nézők tízezrei láthatták, ezért pártjának tagsága is fontosnak tartotta a nyilatkozat tisztázását. Először levélben kereste Semjént, de választ nem kapott. Szerinte a KDNP vezetésének problémája valójában az volt, hogy ő kritikát fogalmazott meg a párt belső működésével kapcsolatban, majd kilépése után új pártot alapított.

Gaal május 22-én mondott le az országos elnökségi tagságáról. Akkor azzal indokolta döntését, hogy az ülésen rákérdezett: a párt a kampányban tervez-e önálló stílussal, karakterrel és témákkal előállni. Állítása szerint Semjén érdemi válasz helyett „megdöbbentően indulatosan, magából kikelve, kontrollt vesztve, szerepéből kiesve személyes vagdalkozásba kezdett”.

A lemondás után nyilvános vita alakult ki közte és a párt vezetése között, majd Gaal kilépett a KDNP-ből. Júliusban MERJ Magyarország Párt néven új politikai szervezetet alapított. A politikus korábban miniszteri biztosként is dolgozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Készen állunk fenntartani a nyomást Oroszországon” – Az európai vezetők közös nyilatkozatban értékelték a Trump–Putyin-csúcsot
A nyilatkozatot Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron, Giorgia Meloni, Friedrich Merz, Keir Starmer, Alexander Stubb, Donald Tusk és António Costa írta alá.


Az alaszkai csúcstalálkozó után Donald Trump amerikai elnök telefonon beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, amiben arról egyeztettek, hogy hétfőn az ukrán delegáció Washingtonban találkozik Trumppal. Az ukrán elnök ezután nem sokkal, szombaton napközben az X-en arról írt, hogy szerinte Donald Trumpnak szigorítania kell az Oroszország elleni szankciókat – adta hírül a BBC. Hangsúlyozta, hogy minden Ukrajnát érintő kérdést az ország részvételével kell megvitatni, és nem lehet dönteni nélküle, különösen a területi ügyekben. Kiemelte:

„Valódi békét kell elérni, amely tartós lesz, és nem csak egy újabb szünet az orosz inváziók között”.

Az ukrán elnök bejegyzésében a harcok leállítását, a földi és légi tűzszünetet, az ukrán hadifoglyok szabadon engedését, valamint az Oroszországra nehezedő nyomás fenntartását sürgette. Úgy fogalmazott: „A biztonságot megbízhatóan és hosszú távon kell garantálni, Európa és az Egyesült Államok bevonásával”.

Donald Trump a Truth Social-ön arról írt, hogy szerinte Oroszország és Ukrajna háborújában békemegállapodásra van szükség, nem fegyverszünetre, ezért ő erre összpontosít.

Közben az európai vezetők közös nyilatkozatban értékelték az alaszkai Trump–Putyin-csúcstalálkozót. Kiemelték, hogy

készen állnak fenntartani a nyomást Oroszországon, és hangsúlyozták: további egyeztetésekre van szükség Putyinnal és Zelenszkijjel is.

A közlemény szerint az európai politikusok együtt kívánnak működni az amerikai és az ukrán elnökkel egy háromoldalú csúcstalálkozó megszervezésében.

A nyilatkozatot Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron, Giorgia Meloni, Friedrich Merz, Keir Starmer, Alexander Stubb, Donald Tusk és António Costa írta alá.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
MÁV: Nem működik az online jegyvásárlás
A vasúttársaság közleménye szerint a hiba elhárításáig a vonatokon, a pénztárakban és az automatáknál lehetséges a jegyvásárlás.


Szombat délelőttől rendszerhiba miatt

nem működik a jegyértékesítés az online csatornákon, a MÁV appban és a jegy.mav.hu felületen sem,

a szakemberek dolgoznak a hiba elhárításán

– tudatta a MÁV-csoport az MTI-vel.

A hiba elhárításáig a vonatokon, a pénztárakban és az automatáknál lehetséges a jegyvásárlás – írták.


Link másolása
KÖVESS MINKET: