HÍREK
A Rovatból

A hét álhíre: a Holdon 250 millió állampolgár él - és ezt ezrek osztják

Új sorozatunkban felvesszük a harcot a fake news-zal, mert a jelek szerint sajnos sokan komolyan veszik a legnagyobb őrültségeket is.


A lapos Föld és a belső vagy üreges Föld után és újabb hajmeresztő elmélet jelent meg egy magyar nyelvű oldalon. A beszédes nevű "Avilágtitkai" a nemrég közzétett cikkben azt állítja, hogy egy CIA-pilóta kitálalt, a Hold lakott, emberek élnek ott (csak ezt persze eltitkolják előlünk, hogy ki, hát ŐK), és hogy a Holdon "250 millió idegen és földi állampolgár dolgozik együtt, egy titkos és mindent átszövő kutatási program keretében".

Az oldal szerint John Lear, aki sok mindent tud a Holdról, az idegenekről, sokkoló információkat osztott meg, meggyőződése, hogy a Hold nem is égitest, hanem egy szerkezet, egy műhold, amit régen tettek ide, és a Holdon mesterségesen gerjesztett lélegezhető levegő is van.

John Learről azt írják: "személye igen komolyan vehető, mivel tényleg a CIA berkeiben mozgott egy időben, hosszú éveken keresztül, és olyan információkba látott bele, melyekbe egy átlagember aligha."

Ennél a pontnál álljunk meg egy kicsit, és nézzünk utána, ki is ez a John Lear, akire úgy hivatkoznak, mintha a CIA belső munkatársa lett volna.

John Lear ahogyan a How Stuff Works oldal is írja, igen sötét összeesküvés-elméletekkel foglalkozik.

Nyugalmazott amerikai pilóta, aki egykor repült egy CIA-hez köthető vállalatnál,

de azt állítja magáról, hogy a CIA-nek dolgozott.

Az 1942-ben született John Lear ufológusként van feltüntetve az egyik róla szóló netes életrajzban. Saját elmondása szerint az 1980-as évek közepén fordult az érdeklődése az idegen lények felé, amikor elolvasott egy könyvet a testrablásról. 1988-ban ismerkedett meg Bob Lazarral, egy hasonlóan gondolkodó UFO-hívővel, és együtt kutatták az 51-es körzet titkait. Két évvel ezelőtt az Origo írt terjedelmes cikket Bob Lazarról, és az ufológiában betöltött szerepéről.

John Lear mindenesetre megrögzött híve az összeesküvés-elméleteknek.

Néhány éve azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy azt bizonygatta: a 2001. szeptember 11-i terrortámadásban nem is repültek igazi gépek a WTC-nek, csak hologramok voltak.

Azt is elmondta már interjúi során, hogy szerinte semmi sem igaz abból, amit a NASA mond vagy nyilvánosságra hoz.

Egyébként az Avilágtitkai által most közzétett bejegyzésben leírtak egyáltalán nem új keletűek. (És valószínűleg ebből a videóból származnak.) John Lear már vagy másfél évtizeddel ezelőtt előrukkolt a Holddal kapcsolatos elméletével.

"A NASA és a Pentagon titkos missziók, űrprogramok keretében valósított meg valamit, az emberek háta mögött... Szerinte az Apollo-missziók során fedezték fel az idegeneket, de már azelőtt sejtették, hogy van valami fejlett civilizáció az égitesten, és az űrverseny csak egy álca volt ahhoz, hogy az egész Apollo-programot megvalósítsák.

Ennél többet nem tudni, így az sem tiszta, hogy pontosan milyen kutatásokról van szó, de az bizonyos, hogy napjaink technológiai újításaihoz nagyban hozzájárulnak a Holdon felfedezett és kikísérletezett dolgok - állítja sok, Learhez hasonló belső figura."

Ezekkel az állításokkal kapcsolatban az egyik legnagyobb gond, hogy semmilyen kézzelfogható dolog nem bizonyítja azokat. Így csupán elméletek maradnak.

A másik probléma, hogy azok, akik ezeken a területeken szakértőnek mondják magukat, nem mindig tudják hitelt érdemlően bizonyítani azt sem, hogy valóban szakértők, és tényleg rendelkeznek azokkal a végzettségekkel, amelyeket megjelölnek.

John Lear barátja, Bob Lazar például azt állította magáról, hogy többdiplomás fizikus, hogy találkozott annak idején Teller Edével, és ő segített neki munkát találni, így keveredett bele a kormány Galileo-programjába: az S4 nevű titkos telepen őrzött idegen űrhajó hajtóművét próbálták lemásolni. "Bár a fizikus stílusa és előadásmódja több mint meggyőző, az elmondottakból semmit nem tud bizonyítani. Sőt igazából azt sem támasztja alá semmi, hogy Lazar diplomás szakember: sem a Massachusetts Institute of Technology (MIT), sem a California Institute of Technology (Caltech) nem jegyzi mint egykori diákot, holott a férfi az állítása szerint mindkét egyetemet sikeresen elvégezte." - írja az Origo.

A fenti, Holdról szóló bejegyzést egyébként eddig több mint négyezren osztották meg Facebookon. Elsőre döbbenetesnek látszik, de nem árt tudni, hogy ugyanúgy, ahogy a világon másutt, Magyarországon is ezrek hisznek ezekben az elméletekben. Mi, magyarok ráadásul történelmi okoknál fogva is szeretjük az összeesküvés-elméleteket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Fotógaléria – Egy nappal az alakuló ülés előtt vette át megbízólevelét Szijjártó és Lázár
A hétfői parlamenti ünnepségről távol maradó politikusok a Nemzeti Választási Irodában vették át a dokumentumot. Az átvevők között volt Kocsis Máté és az új KDNP-frakcióvezető, Rétvári Bence is.


Közvetlenül a szombati alakuló ülés előtt, péntek délelőtt a Nemzeti Választási Irodában is átvették megbízólevelüket azok a listáról bejutott politikusok, akik nem vettek részt a hétfői, országházi ünnepségen. A távolmaradók között volt többek között Szijjártó Péter, Lázár János és Kocsis Máté is. Ezzel az országos listáról bejutott, hétfőn távol maradt politikusok közül többen is átvették a megbízólevelüket a szombati alakuló ülés előtt.

A pénteki átadón több ismert politikus is megjelent, akik az új, ellenzéki szerepben készülő Fidesz–KDNP-frakciókban kapnak feladatot.

Szijjártó Péter mellett ott volt Lázár János, aki még korábban jelezte, egy évre vállalja a parlamenti munkát, valamint Kocsis Máté, aki a frakcióvezetői poszt után frakcióvezető-helyettesként folytatja.

Mellettük Tuzson Bence, Hankó Balázs, Pócs János és Németh Balázs is pénteken kapta meg a képviselői munkához szükséges dokumentumot. Az átvevők között volt Rétvári Bence, aki a KDNP frakcióvezetője lesz, Vitályos Eszter, az Országgyűlés leendő fideszes alelnöke, valamint Latorcai Csaba, a KDNP alelnökjelöltje is. A Mi Hazánk Mozgalom részéről Szabadi István vette át megbízólevelét – írta az Index.hu.

Az új Országgyűlés szombaton 10 órakor tartja alakuló ülését,

ahol a képviselők eskütétele után megválasztják a Ház tisztségviselőit, és hivatalosan is megalakulnak a frakciók. Az Országgyűlés Hivatalának napirendi javaslata szerint az ülésen dél körül következik a házelnökválasztás és az alelnökök megválasztása, majd délután a miniszterelnök megválasztása.

Sasvári Róbert László, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke a dokumentumok jelentőségéről beszélt: „A megbízólevél szimbolizálja a felhatalmazást arra, hogy a nemzet szolgálatába álljanak”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Izgulok, persze” – Győrfi Pál felkészült arra, hogy őt is leválthatják
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője bevallotta: az új kormányzat és egészségpolitika miatt sok ezer emberrel együtt ő is izgul a jövője miatt. Azt is elmondta, hogy a személye annyira összeforrt a mentőszolgálattal, hogy a szervezetet érő kritikákat is magára veszi.
DP - szmo.hu
2026. május 08.



„Benne van a pakliban”, hogy leváltják, és az sem kizárt, hogy egy nő lesz az utódja – mondta Győrfi Pál a László Lilla vezette Legyen az! című vacsora-talkshow-ban. A szóvivő, aki több mint két évtizede az Országos Mentőszolgálat kommunikációs arca nyíltan beszélt a jövőjével kapcsolatos bizonytalanságokról és a rá nehezedő felelősségről a műsorban, amit az nlc.hu szemlézett.

Győrfi a kormányváltás utáni helyzetet úgy értékelte, hogy az sok ezer egészségügyi dolgozó számára bizonytalanságot hoz.

„Teljesen új kormányzat, teljesen új egészségpolitika és teljesen új állami intézményrendszer alakul ki. Ebben mi lesz az irányvonal? Hát ez most szerintem velem együtt nagyon sok ezer embernek izgalom, úgyhogy izgulok, persze”

– mondta a szóvivő.

Azt sem zárta ki, hogy ha leváltják, női utódja is lehetne.

„Ez abszolút benne van a pakliban. Szerintem egy nő még lehet, hogy olyan szempontból jó választás is lenne, mert ugye, azért mégiscsak az egészségügyben meg az ilyen szolgáltatásokban azért fontos a női habitus, vagy ez a gondoskodó, érzelmes női típus”

– fogalmazott.

Bár elismerte, hogy egy esetleges váltás nem lenne számára könnyű, a józan eszére is hallgat. „Számolok ezzel a lehetőséggel, és valószínűleg túl fogom élni, nem biztos… De ugyanakkor meg a józan eszem azt mondja, hogy szükség van változásra.”

Arról is beszélt, hogy az évek alatt a személye annyira összeforrt a mentőszolgálattal, hogy a szervezetet érő vádakat és kritikákat személyes támadásként éli meg. „Nem tudom szétszedni a dolgot – ha valaki a mentőszolgálatra mond valami rosszat, vagy merül föl valami vád, az egyben Győrfi Pálra is vonatkozik.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor utolsó döntéseinek egyikével a Fradinak kedvezett
A leköszönő kormány a Magyar Közlönyben tette közzé az Orbán Viktor által aláírt határozatot, amely a Ferencvárosi Torna Club állami kötelezettségeinek átütemezését teszi lehetővé.


A leköszönő kormány a tegnap megjelent Magyar Közlönyben egy Orbán Viktor által aláírt döntéssel egyedül a Ferencvárosi Torna Club esetében tette lehetővé az állami kötelezettségek átütemezésének vizsgálatát.

A határozat felkéri a sportügyeket felügyelő honvédelmi minisztert, hogy amennyiben az FTC kezdeményezi az állam felé fennálló kötelezettségeinek időbeli átütemezését, és ezt a jogszabályok lehetővé teszik, vizsgálja meg a kérelem kedvező elbírálásának lehetőségét.

Az általános indoklás szerint szerint a sportszervezetek tevékenysége kiemelt jelentőséggel bír, az elmúlt évek gazdasági kihívásai pedig, mint a koronavírus-járvány, az energiaválság és az orosz–ukrán háború, komoly nehézségek elé állították őket.

Noha a problémát általánosként írják le, a döntés egyedi elbírálást biztosít a Ferencvárosnak. Arra nincs magyarázat, hogy a felsorolt nehézségek miért sújtják jobban a Fradit, mint a többi sportszervezetet.

Az FTC Labdarúgó Zrt. 2025-ös üzleti jelentése szerint alapvető kockázat nem fenyegeti a mindennapokat, de bizonytalansági tényezőt jelentenek a személyi jellegű ráfordítások.

A cég többségi tulajdonosa a Ferencvárosi Torna Club, mellette egy luxembourgi székhelyű cég, a Fotex Holding birtokol 0,01 százalékot. A zrt.-t Orosz Pál vezérigazgató irányítja, az igazgatóságban pedig ott ül Kubatov Gábor is. Felügyelőbizottság nincs, a vezetők járandósága tavaly összesen bruttó több mint 170 millió forint volt.

Az FTC elnöke a Fidesz pártigazgatója, Kubatov Gábor, aki nemrég bejelentette, hogy lemond parlamenti mandátumáról, de követi Orbán Viktort a jobboldal újraszervezésében, és a jövőben még több időt szán a klubra.

Via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Gyurkó Szilvia lehet a Tisza-kormány gyermekvédelmi államtitkára
A HVG értesülése szerint a Hintalovon alapítvány vezetőjét, Gyurkó Szilviát kérik fel a gyermekvédelmi terület irányítására. A szakember a Kátai-Németh Vilmos vezette Szociális- és Családügyi Minisztériumban kaphat pozíciót.
F O. - szmo.hu
2026. május 08.



Gyermekjogi és gyermekvédelmi államtitkárnak kérheti fel a Tisza-kormány Gyurkó Szilviát, a Hintalovon gyermekjogi alapítvány alapítóját – írta a HVG több forrásra hivatkozva. A szakember, aki telefonon nem erősítette meg, de nem is cáfolta az értesülést, a Kátai-Németh Vilmos által vezetett Szociális- és Családügyi Minisztériumban kaphat pozíciót.

Egy esetleges kinevezés fordulatot jelenthet a gyermekvédelem irányításában, amely az előző ciklusban a Belügyminisztériumhoz tartozott. A terület reformja a Tisza Párt egyik központi ígérete volt a kampányban.

A párt programjában a gyermekvédelmi rendszer azonnali megerősítését vállalta,

beleértve a dolgozók 25 százalékos béremelését, az ágazat működési költségeinek 20 százalékos emelését és a költségvetés felülről nyitottá tételét. Terveik között szerepel a gyermekotthonok 2030-ig történő felújítása, a Gyermekjogi Ombudsman intézményének létrehozása, valamint egy 20 évre visszamenőleges vizsgálat elindítása a rendszerben történt visszaélésekről.

Gyurkó Szilvia, aki jogi diplomája mellett a New York-i Columbia Egyetemen is folytatott gyermekjogi tanulmányokat, és 2016-ban alapította a Hintalovon Alapítványt, régóta a rendszer egyik legismertebb kritikusa. Egy korábbi interjúban a gyermekvédelmi szakellátás súlyos állapotáról beszélt.

„Nagyon komoly bajban van a gyermekvédelmi szakellátás. De ha teljesen őszinték akarunk lenni, az 1997-es gyermekvédelmi törvény hatálybalépése óta sosem volt olyan «aranykor», amikor az előírások mindenütt teljesültek volna az országban” – mondta.

Gyurkó szerint a rendszer egyik legsúlyosabb ellentmondása, hogy bár jogszabály tiltja, mégis minden harmadik gyereket valamilyen anyagi problémával összefüggő ok miatt emelnek ki a családjából.

Gyurkó Szilvia neve a bicskei gyermekotthon ügyében is felmerült. Még 2012-ben, az Eszter Alapítvány munkatársaként hozzá fordult az otthon három nevelője bizonyítékokkal az igazgató által elkövetett szexuális zaklatásokról. Gyurkó a kegyelmi botrány kirobbanása után elismerte, hogy hibát követett el, amikor azt tanácsolta a nevelőknek, hogy ne forduljanak a sajtóhoz.

„Azt hittem, mivel annyira egyértelmű az ügy, hogy nem lehet más a vége, mint az, hogy a bűnös elnyeri méltó büntetését” – idézte fel.

A szakember hozzátette, hogy a sajtónyilvánosság szükségessége súlyos szegénységi bizonyítvány a hazai gyermekvédelemnek.

A pozíció éles kontrasztban állna az előző ciklus gyakorlatával, amelyet Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár neve fémjelzett.

Fülöp volt az, aki megüzente Magyar Péternek, hogy a gyermekvédelmi intézményekben „további »képviselői látogatására« a jövőben nem tartunk igényt, és nem biztosítunk rá lehetőséget”. Ő volt az is, aki adminisztratív okokra hivatkozva megakadályozta, hogy a Tisza Párt adományai célba érjenek, és azzal is bekerült a hírekbe, hogy kivonult a parlament Népjóléti Bizottságának üléséről, ahol a Szőlő utcai botránnyal kapcsolatban vártak volna tőle válaszokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk