ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

5 dolog, amiről bárcsak tudtam volna a felvételi idején

Február 15-ig lehet beadni a felsőoktatási jelentkezéseket. Mielőtt entert nyomtok, olvassátok el a listát, hogy ne bánjatok meg később semmit!
Kelemen Dorottya írása az INSPO blogon, Képek: Pexels - szmo.hu
2019. január 21.



Mert inspiráció mindenhez kell... A blogírás már nem először, nem is másodszor fogalmazódott meg bennem. Egy dolog azonban mindig hiányzott: az inspiráció. Ezúttal azonban mindenhez felhasználom ezt a titkos összetevőt. A filmek, sorozatok, könyvek kiválasztásánál, a DIY projektjeim kitalálásánál, a történeteim megfogalmazásánál - írja Dorottya az INSPO blogon. Engedd el magad, inspirálódj!

Én 2014-ben érettségiztem, azóta már mögöttem van egy alapszak és a mester fele is, így bátran állíthatom, hogy rám tapadt némi tudás, hasznosabbnál hasznosabb infó, amitől sokkal könnyebb lett volna az életem akkor, amikor belekezdtem a továbbtanulásba.

1. Egy szakra jelentkezel, nem egy szakmára

A legtöbb szak esetében, mert kivétel persze mindig van, lehetőséged van arra, hogy ezer meg egy felé indulj el, és nem csak a diplomával a kezedben.

A legtöbb szakban benne van a potenciál, hogy különféle pozíciókat tölts be,

különböző helyeken is megálld a helyedet. Én sokáig egy kicsit feketén-fehéren láttam a világot, és tartottam attól, hogy fiatalon, tapasztalatlan fejjel kiválasztok valamit, ami aztán az egész életemre rányomja a bélyegét. Pedig, ha tudtam volna, hogy az a sok stressz mennyire nem éri meg...

2. Van élet a szeminárium és az előadás után is

Ha egyszer vége van a tanár előadásának, akkor sem érdemes rögtön tovább állni, érdemes körbe nézni, hogy milyen lehetőségeink vannak a fejlődésre. Csatlakozhatunk különféle rendezvényszervező csoportokhoz, részt vehetünk előadásokon, versenyeken (pl. TDK) is, sőt

lehetőség van szakkollégiumokhoz felvételizni.

Ez utóbbit kifejezetten ajánlom, hiszen nem csak szakmai fejlődés, szuper csapat és oktatás van, de több szervezetnél a lakhatást is biztosítják a tagok számára egy közös kollégiumban. Saját tapasztalatból beszélek, amikor azt mondom, hogy megéri szakkolisnak lenni, én 3 és fél évet töltöttem el a kommON Kommunikációs Szakkollégium berkeiben és életre szóló élmény volt, megannyi hasznos tapasztalattal.

3. Ha gazdaságtudományi szakra jelentkezel, lesz mikro -és makroökonómia órád

Ugyan a fenti példa csak az én esetemet példázza, de sokszor csak hangzatos szakneveket látunk, de fogalmunk sincs, hogy mi az. Én hiába tanultam kommunikációt, a karon mindenkinek kötelező volt a mikmak, ami egy komoly szórótárgy volt, de találkoztam olyan hallgatóval is, aki matekból nem volt a legjobb, mégis sikerült egy menő szakot kiválasztania magának, ahol elég sok gazdasági tárgy volt. Kicsit talán tovább tartott neki, de ő is elvégezte, viszont, amikor

a szakokat nézzük, feltétlenül csekkoljuk a tantárgyakat is,

mert hiába szeretnénk valamit nagyon, ha nincs meg az affinitásunk a tárgyakhoz, amik szükségesek lesznek hozzá.

4. Hogy miért van katalógus egy órán és mi az a sillabusz

Azt hiszem az egyik legnagyobb koppanás volt az életemben, amikor megtudtam, hogy bizony vannak órák, amik

katalógusosak,

tehát a 70%-ukon részt kell venni, és, hogy vannak olyan egyetemek, ahol egyáltalán nincs ilyesmi (de persze nem ott, ahová én jártam). Ez inkább csak hasznos infó, mindenki akkor jön rá, ha beül az órájára és a tanár közli az óra teljesítésének a feltételeit, de lélekben már készülhetünk rá.

A

sillabusz

viszont, amit szintén megkap mindenki az első óráján, azoknak is hasznos lehet, akik még nem kerültek be egy adott intézménybe, és választás előtt állnak. A sillabusz ugyanis bőséges leírása a tárgynak, a teljesítés feltételeinek, a tárgyalt szakirodalomnak és persze az órák tematikájának is. Ezekből elég sok információt megtudhatunk, még, ha sok helyen előfordulhat, hogy ezeket nem töltik fel egészben a kar honlapjára, vagy jól eldugják.

5. Hogy, ha egyszer bejutsz egy egyetemre, akkor tényleg vissza fogod sírni az érettségit

Most még biztosan azt gondolod, hogy az érettségi, a rettegett vizsga, ami meghatározza majd a jövődet, biztosan milyen rettentően nehéz lesz. És nem hazudok, tele lesz izgalmakkal, izzadással és sok-sok tanulással, de az egyetem ennél sokkal nehezebb, hiába élsz azzal a tudattal, hogy már azt tanulod, amit akarsz. Az egészséges izgalom még hasznos is, de

a töriatlaszos feladatokat és a szövegértést a vaskos olvasmányok, a beadandók, a kávétúladagolás és az alváshiány váltja.

Ha inspirálódni szeretnél, a INSPO blogon minden szükséges feltétel adott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megjelent a 2024/2025-ös tanév rendje, ilyen hosszúak lesznek a tanítási szünetek
Nagyjából 180 napot kell majd iskolába járniuk a diákoknak. A téli szünet december 20-án, a nyári szünet pedig június 21-én kezdődik majd a következő tanévben.


Megjelent a Belügyminisztérium rendelettervezete a 2024/2025-ös tanév rendjéről, vette észre az rtl.hu.

Ezek szerint a tanítási év első tanítási napja 2024. szeptember 2. (hétfő) lesz. Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. október 25. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2024. november 4. (hétfő).

A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. december 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. január 6. (hétfő) lesz. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2025. április 16. (szerda), míg a szünet utáni első tanítási nap 2025. április 28. (hétfő) lesz.

A nyári szünet 2025. június 21-én kezdődik és augusztus 31-ig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap június 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. szeptember 2. (hétfő) lesz.

A végzős középiskolásoknak az utolsó tanítási nap a középfokú iskolákban 2025. április 30. (szerda), míg a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban 2025. május 30. (péntek) lesz.

A tanítási napok száma oktatási intézménytípusonként változik. A legtöbb intézményben, kivéve a gimnáziumokat, szakgimnáziumokat és szakiskolákat, az éves tanítási napok száma 183. A nappali oktatás rendje szerint működő szakgimnáziumokban a tanítási napok száma 179 lesz, míg a gimnáziumokban és szakiskolákban 180 tanítási napot tartanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nem született meg a baba? Így úszhatják meg a büntetést a gyermektelen babaváró hitelesek
Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben. Kedden azonban elfogadtak egy törvényt, ami majd enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit.


A kedden elfogadott törvény enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit: nem feltétlenül kell visszafizetniük a kamattámogatást, ha nem született meg a vállalt gyermek – írja a Bank360.hu. A méltányossági eljárás pontos feltételei még nem teljesen tisztázottak, de ígéretes lehetőségeket rejt a törvény.

Az új szabályozás szerint a babaváró és csok hitelesek is reménykedhetnek, de a változások leginkább az első babaváró hiteleseket érintik.

Vrazsovits Rita, a Bank360.hu szakértője elmondta, hogy a törvény időzítése nem véletlen, hiszen sokaknak idén júliusban jár le az öt éves határidő a gyermekvállalásra. Ha nem teljesítették a feltételeket, akkor 2 millió forint körüli összeget kell visszafizetniük, ráadásul a fennmaradó tartozást magasabb kamatokkal törleszthetik tovább, ami akár a többszörösére is növelheti a korábbi, legfeljebb 50 ezer forintos törlesztőrészletet.

Az államháztartásról szóló törvény egy új bekezdéssel egészült ki, ami szerint

a kormányhivatalok méltányossági eljárás keretében részben vagy egészben lemondhatnak az államot megillető követelésről.

A pontos részletek egy kormányrendeletben lesznek meghatározva, amely tisztázza, hogy milyen körülmények között lehet elengedni a büntetést, ha nem teljesültek az állami támogatás feltételei.

Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben:

  • Ha a pár egyik tagja megváltozott munkaképességűvé vált, és ezért nem tudtak gyermeket vállalni.
  • Ha igazoltan részt vettek lombikbébi programban, de nem jártak sikerrel, illetve ha a program során derült ki, hogy egészségügyi okok miatt a terhesség nem javasolt.
  • Ha a párnak orvosi igazolása van arról, hogy nem javasolt a terhesség.

    Ezen felül legfeljebb 24 hónapos részletfizetést lehet kérvényezni, ha az egy összegben történő visszafizetés aránytalanul súlyos terhet jelentene a család jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire tekintettel.

    A törvénymódosítás célja, hogy a méltányossági eljárás és az államháztartási törvény szabályozása összhangba kerüljön, ami remélhetőleg további könnyítéseket hoz a babaváró hitelesek számára.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


  • ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Autók tízezreiről kell leszerelni a zöld rendszámot egy új törvénytervezet szerint
    A tervezet célja, hogy kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek kapják meg a kedvezményeket. A plug-in hibridek így elveszítenék a zöld rendszámot.


    Új törvénytervezet látott napvilágot a héten, amely szerint szeptember elsejétől a plug-in hibrid autók nem kaphatnának zöld rendszámot Magyarországon, tudta meg a Pénzcentrum.

    A javaslat szerint a már kiadott zöld rendszámtáblákat is le kell cserélni legkésőbb 2026. november 30-ig.

    A tervezet célja, hogy a zöld rendszámmal járó kedvezményeket a jövőben kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek vehessék igénybe.

    Ha a javaslat átmegy, a plug-in hibrid autók tulajdonosai elveszítik azokat a különleges kedvezményeket, mint az ingyenes parkolás, regisztrációs adómentesség, teljesítményarányos gépjárműadó-kedvezmény, cégautóadó-mentesség és az adásvételkor fizetendő vagyonszerzési illeték mentessége – ezek jelenleg mind járnak a zöld rendszámnak köszönhetően.

    A rendszámcsere nem azonnal történne meg, hanem legkésőbb a következő műszaki vizsga alkalmával.

    A Belügyminisztérium adatai szerint május végéig több mint 41 ezer ilyen autó kapott zöld rendszámot Magyarországon.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Leállás lesz a K&H banknál, itt vannak a tudnivalók
    Szünetel majd az internetbanki és mobilbanki alkalmazás is, és az ATM-nél sem lehet majd készpénzt befizetni.


    A banki informatikai rendszerek fejlesztése miatt június 8-án 6:00 órától június 9-én 12:00 óráig szünetelnek a K&H elektronikus csatornái (internetbanki és mobilbanki alkalmazás) és az azokon elérhető pénzügyi, kiegészítő pénzügyi és befektetési szolgáltatások, valamint az ATM készpénzbefizetési szolgáltatás is - írja a pénzintézet a honlapján.

    Szünetel az azonnali átutalási megbízások indítása és a fizetési kérelem fogadása. A bejövő azonnali átutalások visszautasításra kerülnek, azokat a bankszünnapokat követően szükséges újra benyújtani - írják a közleményükben.

    Ügyfeleiket arra figyelmeztetik, hogy a leállás miatt tekintsék át a bankszünnapokon esedékes fizetéseiket, és azt javasolják, hogy a bankszünnapok előtti munkanapon rendezzék azokat.

    A bankszünnapokra eső előre megadott határidős, vagy rendszeres megbízásokat, csoportos beszedéseket automatikusan, a bankszünnapokat követő első munkanapon teljesítik.

    Betét- és hitelkártyák használatára a bankszünnapok alatt a június 8-án 6 órakor elérhető egyenleg erejéig lesz lehetőség. Az online bankkártyás és SZÉP kártyás fizetéseknél fennakadás, a tranzakciókhoz kapcsolódó SMS üzenetek és az online vásárlást megerősítő SMS üzenetek érkezésénél akadozás vagy leállás fordulhat elő.

    Forrás: 24.hu

    Link másolása
    KÖVESS MINKET: