HÍREK
A Rovatból

10 állat, amelyik egészen keményen nyomja a kábítószerezést

Némelyek egész keményen tolják, még akkor is, ha nem lesznek éppen túl jól. Bódulat és ájulás az állatvilágban.
Forrás: Listverse - szmo.hu
2017. március 23.



1. A maki és százlábú rovarirtó

A madagaszkári fekete makimajmok százlábúak által kibocsájtott anyaggal védekeznek a rovarok és paraziták ellen. A becserkészett százlábúakba harapnak a makik, amik fájdalmukban kémiai anyagot bocsátanak ki. Valószínűleg eredetileg saját védelmükben fejlődött ki ez a rendszer az evolúció során. Ez az anyag annyira kellemetlen illatú, hogy elriaszt minden kártevőt. A makik magukra spriccelik ezt az anyagot, mint az emberek az Off!-ot a szúnyogok ellen.

Miközben a maki rovarirtásra használja a százlábú által kibocsátott anyagot, nagyon úgy tűnik, hogy be is tép tőle. Az anyag hatására az állat erősen nyáladzik, előre hátra dülöngél, és magához is nyúl.

2. Gombázó szarvasok

A légyölő galócát - Amanita muscaria - nem kell bemutatni, minden kisgyerek először annak mintájára tanul meg gombát rajzolni. Impozáns külseje ellenére nagyon is mérgező, 15 fej már halálos dózisnak számít. Ez mégsem tántorítja el az emberek attól, hogy fogyasszák, ugyanis pszichedelikumot is rejt a kalapja.

Meglepő módon, nem csak az emberek fogyasztják ezt a gombát szórakozás céljából. A szarvasok diétájának fontos része. Rájuk ugyanis nem hatnak a gombából származó méreganyagok. A légyölő galóca fogyasztásának meglepő hatásai vannak a rénszarvasra, teljesen ellazul tőle, lustálkodni kezd, kiszámíthatatlanul kezd viselkedni, és furcsa hangokat hallat.

A rénszarvasok szervezete feldolgozza a légyölő galóca méreganyagait, a hallucinogén anyag azonban vizelet formájában távozik a szervezetükből, a kísérletező kedvű sámánok ezt kortyolgatva biztonságosan be tudnak állni.

3. Locoweed (őrült fű)

A locoweed, más néven őrült fű (nálunk astragalus, asztragálusz, kínai csűdfű, csűdfű neveken ismerik) hatásai nem túl kellemesek, mégis fogyasztják az állatok. A locoweed fogyasztása locoizmust okoz az állatokban, ami egy levertséghez, depresszióhoz hasonlító állapot.

Az állatok a növény elfogyasztás után céltalanul kóborolnak, szomorúak lesznek és folyik a nyáluk. Ezek a hatások nem tűnnek túl kellemesnek, a locoweed fogyasztása azonban komoly függőséget okoz. Az egyébként tápláló növény hosszú távú fogyasztása depressziót, kóros fogyást idézhet elő, sőt az is előfordulhat, hogy az állat elveszti az egyensúlyérzékét.

Ez a növény annyira gyakori Amerikában, hogy a farmereket külön megtanítják a locoizmus kezelésére.

4. A jaguár és az ayahuasca

A dél-amerikai őserdőben honos Banisterpsis caapi indáiból készül az ayahuasca-főzet. Az erőben élő jaguárok sem vetik meg a növényben lévő drog áldásos hatásait. A jaguárok a növény leveleit és gyökerét fogyasztják. Amint beüt a szer, a jaguárok játszadozni kezdenek mindennel, ami az útjukba kerül, mint a kiscicák. Néha még a földön is végiggurulnak. Az ayahuasca-szertartás nagyon népszerű manapság az európai turisták között is.

Egy elmélet szerint a jaguárok egészségügyi okokból rágcsálják a növényt. Fogyasztása ugyanis hányást és hasmenést okoz. Valószínű, hogy az állatok így védekeznek a bélférgek ellen.

5. Cicák és a macskamenta

Különböző szerek különböző módon hatnak egyes fajokra. Míg az ember számára macskamenta nem tudatmódosító szer, a cicákat nagyon feltüzeli. Fogyasztása után a macskák hozzádörzsölik nemi szervüket a növényhez, hangosan nyávognak és nyáladznak. Még a pupillájuk is kitágul, mint egy beszívott tinédzsernek.

A macsakmentában lévő olaj aktiválja a macska hipotalamuszát, ez okozza a kellemes érzést. A nagyobb macskákon, mint leopárdok, tigrisek is hasonló hatást vált ki. A macskák szerencséjére a macskamentának nincsenek káros hatásai, úgyhogy akkor ehetik, amikor csak akarják. Mázlista macskák.

6. A szép wallabyk és az ópium

A kép szerint a kenguruk nem csak a mákra gyógyultak rá - bár ez csak egy illusztráció...

Ausztráliában óriási mákültetvények vannak, itt termesztik a világ orvosi ópiumellátásához szükséges mennyiség több mint felét. A mák gubójából állítják elő többek között a heroint, az ópiumot a morfiumot. Ennyi narkotikummal a területen nem csoda, hogy páran kísértésbe esnek. A kísérletezni vágyók azonban nem emberek, hanem kenguruk.

Sok kengurut találnak a veteményes körül a mákgubóktól beállva. A szép wallabyk (ez a kenguruk egyik fajtája) beszabadulnak a veteményesekbe, és addig tömik magukba a mákgumót, amíg már nem tudnak egyenesen ugrálni többé. A farmerek néha találnak rejtélyes „mákköröket”, csomókban elhajlott növényeket. Ezek valószínűleg nem az ufómegszállás előjelei, csupán a megfáradt kenguruk pihentek meg egy kicsit a veteményes közepén.

Nem csak a kenguruk ilyen szemfülesek, bárányok is vállalkoztak már hasonlóan vakmerő kísérletekre az ópiumültetvényeken.

7. A delfinek körbeadják a fugu halat

A delfinek a legintelligensebb állatok a földön. A viselkedésük és a társas interakcióik sokban hasonlítanak az emberekéhez. Ahogyan a serdülő fiatalok, a tinédzserdelfinek is szeretnek beállni.

A fenti videón látszik, ahogy a fiatal delfinek valósággal körbeadnak egy fugut. Emmel a halnak a védekező rendszere a gerincénél neurotoxinokat bocsát ki. Ez az anyag transszerű állapotban juttatja el a delfineket, ezért elszeretettel fogyasztják.

8. Hangyázás

A madaraknál különös viselkedést regisztrálta évekkel ezelőtt az ornitológusok, és még mindig találgatják, mi lehet az oka. Előfordul, hogy egy madár felkap egy hangyát a csőrével és testéhez dörgöli. Ezt a jelenséget hangyázásnak hívják, és több madárfajnál is előfordul.

Az egyik elmélet szerint ezt a madarak azért csinálják, hogy hatástalanítsák a hangya által kibocsájtott méreganyagokat így kellemesebbé téve annak fogyasztását.

Egy másik elmélet szerint a hangyázás addiktív. A hangyázás után egyes madarak kitárják a szárnyukat és nyitott csőrrel táncolnak körbe-körbe, ameddig jól esik nekik. Más madarak a hangyázás után a földre fekszenek, kitárják a karjukat és nézegetik a tájat.

9. Madarak és a nikotinfüggőség

Egy új kutatás szerint a madarak felhasználják a cigarettacikkeket a fészkük építésekor. Mégpedig azért csinálják ezt, hogy a paraziták ellen védekezzenek. A nikotin halálos a rovarok számára. Az okos madár ezzel üldözi el a rovarokat, amik veszélyeztetik fiókái életét.

Ez a viselkedés azonban hosszú távon többet árt, mint segít. A kutatók szerint ugyanis azok a fiókák, amelyeknek cigarettacsikkekkel ágyaztak meg, nagyobb valószínűséggel jönnek világra kromoszómarendellenességgel.

10. Erjedt gyümölcs

Tudósok gyümölcslegyeket vizsgáltak 2012-ben, hogy közelebb kerüljenek a jelenség megértéséhez. Alkoholos és alkoholmentes folyadékot kínáltak fel a gyümölcslegyeknek, hogy megnézzék, melyikből isznak többet.

Azt találták, hogy azok a legyek, akik nem rég estek túl a párzási időszakon, nem érdeklődtek az alkoholos ital iránt, azok viszont, akik még nem párosodtak, a kísérlet megkezdése előtt jobban preferálták az alkoholt, mintha csak alkoholba fojtották volna a magányukat.

A Sivatagi Show című legendás film vonatkozó jelenete :)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Mészáros Lőrinc Magyar Péter esetleges győzelméről: Mindig a körülményekhez alkalmazkodunk
Azt is elmondta, hogy Magyar Péterrel való ismeretsége elég egyoldalú volt. „ő szeretett volna engem ismerni, én viszont őt nem” - fogalmazott.


Nem zavarja, hogy Magyar Péter a kampányában gyakran emlegeti a nevét, és nem is követi a munkásságát - ezt mondta a Tisza Párt elnökével kapcsolatos kérdésre Mészáros Lőrinc az Indexnek.

„Én gazdasági szereplő vagyok, a dolgom az, hogy vállalatokat irányítsak. A politikát természetesen figyelem, de csak annyira, amennyire szükséges – az energiám túlnyomó részét a munkám köti le” - jegyezte meg az üzletember, aki azt is elmondta, biztosan találkozott már korábban Magyar Péterrel.

„Az ismeretségünk elég egyoldalú: ő szeretett volna engem ismerni, én viszont őt nem. Ennyi legyen elég a kapcsolatunkról. Én gazdasági szereplő vagyok, ő pedig politikai szereplő szeretne lenni”

- fogalmazott Mészáros.

Azt is elmondta, hogy Magyar Péter MBH felügyelőbizottságából való távozásának ügyét a tavaszi nyílt levelével lezártnak tekinti.

Egy esetleges kormányváltás és az azzal járó elszámoltatás lehetőségére úgy reagált, hogy nem gondolkodik azon, „mi lesz, ha”.

„Még nagyon messze vagyunk attól, hogy a választási eredményekről beszéljünk. A választó a fülke csendjében dönti majd el, mit szeretne, és ehhez mindenkinek alkalmazkodnia kell. A Mészáros Csoport egy erős, sok lábon álló vállalatcsoport, ami minden fontos ágazatban jelen van”

- mondta Mészáros

„A jövőt senki sem tudja megjósolni, mi pedig mindig a körülményekhez alkalmazkodunk. Ez a hosszú távú siker kulcsa: egy igazi tulajdonos csak úgy tud talpon maradni, ha minden helyzethez képes igazodni”

- tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Pikó András: A többség nemet mondott a Fidesz és hozzá csatlakozott levitézlett álellenzéki pártok gyűlöletkeltő politikájára
Hatalmas volt a tét a Losonci negyedben, a polgármester többsége múlott a választáson. A drogbotrányba kevert politikus a győzelmi beszédében alig jutott szóhoz a meghatottságtól.


A józsefvárosi időközi választás győztese, Horváth Alexander a választási eredmények után arról beszélt, hogy boldogan mondhatja ki a győzelmet. A politikus köszönetet mondott a Losonci negyed lakosainak a bizalomért.

„Vállalom, hogy ezt erős és hálás munkával fogom meghálálni önöknek. Tényleg néha eláll a szavam attól a gondolattól, hogy újra győztem” – mondta Horváth, aki hozzátette, még egyszer nagyon szépen köszöni a támogatást.

A győztes jelölt után Jámbor András országgyűlési képviselő is felszólalt, aki szerint egy „nagyon durva kampány” végén vannak. Állítása szerint a kampány során „a pártállam rendőröket küldött Alexander lakására teljesen törvénytelenül, aztán egy kutyás rendőrcsapat is megjelent”. Jámbor úgy véli, lejáratások, hazugságok, kamujelöltek és a Magyar Nemzet, valamint a Metropol által lehozott kamusztorik jellemezték az elmúlt időszakot.

Mindezek ellenére is 15 százalékponttal verték meg a Fideszt.

Pikó András, Józsefváros polgármestere is köszönetet mondott a választóknak a részvételért, és csodálatos dolognak nevezte a körülbelül 30 százalékos részvételi arányt. Szerinte ezzel ismét példát mutattak az országnak, mert időközi választásokon nem szoktak ennyien elmenni szavazni. A polgármester úgy fogalmazott, a tét nagyon nagy voltm számára egy kicsit az is, hogy „egy ártatlanul megvádolt, megzsarolt, fiatal és tehetséges politikus folytathassa a pályáját”.

„Ezt a fiatalembert az elmúlt hónapokban minden elképzelhető eszközzel próbálták tönkretenni. Zsarolták, hazug lejárató kampányt folytattak ellene, rendőrökkel próbálták megfélemlíteni, de ő a választóihoz fordult, akik megerősítették a számára 2024-ben megszavazott bizalmat. Nem is kaphat ennél jobb visszaigazolást a munkájára egy képviselő” - fogalmazott

Pikó hozzátette, az önkormányzat most már nyugodtan folytathatja annak a programnak a megvalósítását, amely Józsefváros jólétéről és fejlődéséről szól.

„Jó hír Józsefvárosnak az is, hogy a többség nemet mondott a Fidesz és hozzá csatlakozott levitézlett álellenzéki pártok gyűlöletkeltő politikájára. Nekik azt üzenték a választók, hogy dolgozzanak végre Józsefvárosért, ne saját magukért! ”

Az időközi választást azért kellett kiírni a VIII. kerület 8. számú választókerületében, mert az azt korábban megnyerő Horváth Alexander lemondott mandátumáról, miután nyilvánosságra került róla egy évekkel korábbi videófelvétel, amin a képviselő mögött valaki épp kábítószert fogyasztott. A politikus szerint ő nem drogozott, de ennek ellenére lemondott, majdbejelentette, hogy újra elindul a posztért.

A kampányidőszak rendkívül feszült volt. Október 20-án hajnalban a rendőrség házkutatást tartott Horváth Alexander otthonában, ahol telefonját és laptopját is lefoglalták, az eljárás eredménye szerint azonban a drogtesztje negatív lett. Pikóék azzal vádolták a Fideszt, hogy tiszásnak tüntet fel egy jelöltet szórólapokon, hogy javítsa az esélyeit, és szerintük az, hogy az MSZP és a DK is állított saját jelöltet, szintén a kormánypárt esélyeit növelte. A Fidesz ellenben azt állította, Pikó és Horváth nem mondtak igazat a videó keletkezésének idejéről, az ugyanis mindössze néhány hónapja készülhetett.

A választás tétje a kerületi közgyűlési többség megőrzése volt Pikó András számára; a Fidesz győzelme esetén a testületben a két MSZP-s képviselő válhatott volna a mérleg nyelvévé, ami megnehezítette volna a városvezetést.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kiderült, mennyi lesz idén a kedvezményes menü a budapesti karácsonyi vásárban
Az is kiderült, hogy a Bazilikánál és a Vörösmarty téren lévő karácsonyi vásárokat rendező, kormányközeli cég ismét százmilliós kedvezményt kaphatott az V. kerületi fideszes önkormányzattól.


Ismét százmilliós kedvezményt kaphatott az V. kerületi fideszes önkormányzattól a kormányközeli AVB Rendezvényszervező Kft., amely idén is a Bazilikánál és a Vörösmarty téren tartja a főváros két nagy karácsonyi vásárát – írja a Népszava.

A lap szerint a cég 2022-ben 90, 2023-ban 80 százalékos közterület-használati díjkedvezményben részesült, és idén is hasonló mértékű engedményről lehet szó, ami több mint 200 millió forint elengedését jelentheti.

Az AVB idén 39,5 millió forintot fizet a területhasználatért, miközben a bevétele négy év alatt 273 millióról 1,33 milliárd forintra nőtt.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint a cég több vállalást is tett. Ezek között szerepel, hogy emelt szintű közterület-tisztántartást rendel a kerület cégétől, vállalja a Vörösmarty-szobor téli takarítását, és ideiglenes jelzős gyalogátkelőhelyet épít ki. A vásárokban ingyenes kisvasút, kulturális programok és koncertek lesznek, idén is megtartják az ünnepi fényfestést a bazilikán, valamint betlehemi jászolt és karácsonyfát is állítanak.

Ezeken felül pedig

idén is mindennap lesz egy-egy fix menü, kedvezményes, 1600 forintos áron.

Arra a kérdésre azonban, hogy a standok bérlői mennyit fizetnek, a cég üzleti titokra hivatkozva nem válaszolt. Két évvel ezelőtt a hírek egymillió forint körüli helypénzről szóltak a kisebb standok esetében, a nagyobbak ennél többet fizetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Mészáros Lőrinc: Nem hiszem, hogy a kormány belemászott a gazdaságba, minden magyar cégnek segített
Szerinte neki nincs miért magyarázkodnia, ugyanis a rendszerváltás után lett vállalkozó, és közel 25 év alatt építette fel birodalmát.


Mészáros Lőrinc exkluzív interjút adott az Indexnek, amelyben beszélt a Mészáros Csoport válságkezeléséről, politikai és közéleti kérdésekről, valamint a magyar gazdaság helyzetéről.

„Nem hiszem, hogy a politika belemászott volna a gazdaságba, vagy a gazdaság a politikába”

- fogalmazott az üzletember, aki szerint a nagyvállalatok mindenhol a világon együttműködnek az aktuális kormánnyal, egyeztetnek stratégiai kérdésekről, „ez így normális”. Ami viszont Mészáros szerint nem normális az az újságírás átpolitizálódása.

Arra a felvetésre, hogy sikereit a politikai kapcsolatainak köszönheti, azt válaszolta, hogy a 2010-es kormányváltás valóban nagy hatással volt a magyar gazdaságra, mivel a kormány célja a nemzeti tőke megerősítése volt.

„A miniszterelnök célja az volt, hogy a magyar vállalkozók fejlődhessenek, lehetőséghez jussanak, és megerősödjön a nemzeti tőke. Ez egy bátor, merész döntés volt, és működött is. De nem hiszem, hogy létezik „baloldali” vagy „jobboldali” vállalkozó. A kormány minden magyar cégnek segített abban, hogy a hazai gazdaság stabilabb legyen, és ne csak a multinacionális vállalatok kapjanak teret”

- mondta Mészáros, aki hozzátette: neki nincs miért magyarázkodnia, ugyanis a rendszerváltás után lett vállalkozó, és közel 25 év alatt építette fel birodalmát.

„Ma hatvanezer embernek adunk munkát, és közel ötszáz cég tartozik a csoporthoz. Ezek tények, és nem igényelnek magyarázatot”

- jegyezte meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk