HÍREK
A Rovatból

Márki Zay-Péter a Financial Timesnak: 12 év „orbáni agymosás” után is 40 százalék esélyem van a győzelemre

Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt a brit lapnak adott interjúban azt is elárulta, mikor ábrándult ki a Fideszből: „Azt mondták, hogy felszámolják a korrupciót. Ehelyett a korrupció nagyobb, mint valaha.”


"Véget ér az Orbán-korszak?" címmel jelent meg a The Rachman Review podcast legújabb epizódja csütörtökön. A Financial Times vezető külpolitikai elemzőjének vendége ezúttal Márki-Zay-Péter volt. Gideon Rachman többek között a korrupcióról, Orbán moszkvai látogatásáról, a magyar média helyzetéről és a választási esélyekről kérdezte az ellenzéki miniszterelnök-jelöltet.

A beszélgetés elején Rachman felvázolja, hogy április 3-án választást tartanak Magyarországon, mely sorsdöntő lehet a Merkel visszavonulás után az Európai Unió leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnöke számára. Orbán Viktort "egy kis ország" vezetőjének írja le, aki mégis "nagy nemzetközi profilt" alakított ki. A riporter Orbánt az illiberális demokrácia "világbajnokának" és a Trump-párti amerikai jobboldal hősének nevezi, akinek hatalmát egy kisváros polgármestere, Márki-Zay Péter döntheti meg idén.

A bevezetőben Rachman kitér még a Fox News Budapesten forgatott műsorára, valamint Orbán moszkvai látogatására is. Utóbbiról azt mondja, hogy bár a magyar miniszterelnök azt a látszatott igyekezett kelteni, hogy az EU nevében tárgyal Putyinnal, valójában komoly ellentétek húzódnak a háttérben az Európai Bizottsággal, mely a jogállamiság leépítésével vádolja az Orbán-kormányt.

A felvezetés után első kérdésében rögtön a választási esélyekről kérdezi Márki-Zayt a műsorvezető. Az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje 40 százalékra becsüli a kormányváltás esélyét, ami egybevág a londoni elemzők véleményével.

Márki-Zay nyomatékosítja, hogy annak ellenére lát esélyt a győzelemre, hogy 12 év "orbáni agymosás", a média, az igazságszolgáltatás és választókerületek átrajzolása nehezíti az ellenzéki pártok és a választópolgárok dolgát. Éppen ezek miatt a politikus szerint nem lesz szabad és tisztességes az április 3-i választás.

Szóba kerül Márki-Zay váratlan 2018-as győzelme a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson. Ekkor bizonyították szerinte először az ellenzéki pártok, hogy összefogással legyőzhető a Fidesz. Ráadásul négy évvel ezelőtt Márki-Zay személyében egy "korábbi Fidesz-szavazó, konzervatív és katolikus" független jelölt győzött. Talán ez lehet most is a siker titka, jegyzi meg Márki-Zay, mivel véleménye szerint jól láthatóan Orbánnak 12 év után először nincs olyan narratívája, ami biztosíthatná a győzelmét.

Amikor Rachman a magyar média kiegyensúlyozottságáról kérdezi, a Mindenki Magyarországa Mozgalom alapítója az előválasztást hozza fel példaként. A politikus megjegyzi, hogy hiába vette összesen 1,3 millió ember a fáradságot, hogy leadja szavazatát, az országos közszolgálati média az eseményt teljesen figyelmen kívül hagyta. Őt pedig az októberi győzelme óta egyetlen egyszer sem hívta meg az adófizetők pénzéből fenntartott köztévé. Üzenetei éppen ezért jórészt a közösségi médián keresztül juthatnak el az emberekhez, amit elképesztő mennyiségű hirdetéssel szintén ural a Fidesz.

"Magyarországon nem lehet úgy YouTube-videót nézni, hogy ne szakítsa meg hárompercenként egy propaganda-hirdetés" -jegyzi meg Márki-Zay Péter. A miniszterelnök-jelölt hozzáteszi: a kormánypárt a Facebookon is meglehetősen aktív. A rengeteg hirdetés mellett valódi és kamuprofilokkal kritizálják és támadják ellenfeleiket, de az álhírek terjesztésétől sem riadnak vissza.

Rachman szerint mindezeket figyelembe véve "egyfajta csoda", hogy Márki-Zay mégis 40 százalékra teszi győzelmi esélyeit. A politikus szerint minden erőforrásra szükség lesz a sikerhez, és a társadalomban méréseik szerint meglévő 53 százalékos támogatottságot maximálisan ki kell használni. Úgy látja: a Fidesz mindent megtesz, hogy távol tartsa az ellenzéki szavazókat az urnáktól, vagy hogy lebeszélje az embereket az ellenzéki összefogás listájáról.

Szóba kerül az oltásellenes kampányt folytató Mi Hazánk Mozgalom is. Gideon Rachman megjegyzi, hogy a Márki-Zay mögött összeállt pártszövetség egyik tagja az a Jobbik, ami korábban ugyancsak nyíltan szélsőjobboldali eszméket vallott. A miniszterelnök-jelölt elismeri, hogy a Jobbik korábban valóban szélsőséges párt volt, mely Oroszországgal is kapcsolatban állt, mára azonban nyomokban sem emlékeztetnek korábbi önmagukra.

"Szociálisan konzervatív, gazdaságilag liberális, jobbközép politikus vagyok" - feleli Márki-Zay arra a kérdésre, hogy hogyan írná le magát valakinek, aki semmit nem tud róla. A korábban közismerten Fidesz-szavazó hétgyerekes családapa megnevezi azt a pillanatot is, amikor kiábrándult Orbán politikájából:

"Azt mondták, hogy felszámolják a korrupciót. Ehelyett a korrupció nagyobb, mint valaha" - mondja Márki-Zay, majd példaként hozza fel a 30 milliárd forintos vagyonával 30. leggazdagabb magyarnak számító Tiborcz Istvánt, Orbán Viktor vejét.

"Nagyon tehetséges politikus, könyörtelen, szemérmetlen és opportunista, populista vezető" - válaszolja Márki-Zay arra a kérdésre, hogy mit gondol Orbán Viktorról. Hozzáteszi: a 2015-ös migrációs válság idején a magyar miniszterelnök jó döntést hozott a határmenti kerítés építésével, és valójában Európának is ezt kellett volna tennie.

Az interjú záró szakaszában Márki-Zay kitér arra, hogy megválasztása esetén Magyarország csatlakozna az Európai Ügyészséghez, és felszámolná a korrupciót. Nyilvánossá tenné az ügynökaktákat azért, hogy "senkit ne lehessen zsarolni a kommunista múltjával".

A húszperces beszélgetés leirata azonos címmel jelent meg a brit pénzügyi napilap honlapján is. A teljes, angol nyelvű beszélgetést itt lehet meghallgatni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kunetz Zsombor kiakadt: „Kevés idiótább ötlet van ennél!” – Központi raktárból látnák el a kórházakat, mint a hipermarketek
A belügyminisztérium új rendelettervezete szerint egyetlen központi raktárból látnák el az összes kórházat. Kunetz Zsombor szerint ez beláthatatlan következményekkel járhat.


Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő a Facebookon osztotta meg véleményét egy friss kormányzati rendelettervezetről, amely szerint központi raktárból látnák el a kórházakat.

„Mindig van újabb és újabb ötlet arra, hogy még nyomorultabbá tegyék az egészségügyi ellátást” – írta posztjában. Szerinte ez a központosítás brutálisan lassítani fogja az ellátást, mert nem lesz képes olyan gyors kiszolgálást biztosítani, mint egy régiós raktár vagy a mostani szállítók.

Hozzátette, hogy a rendszer nem lesz rugalmas, mivel a mérete ezt nem teszi lehetővé. A költségek is nőni fognak, mert 30–50 ezer terméket kell majd tárolni, köztük sokat külön hőmérsékleten és szabályozás szerint.

Szerinte az informatikai rendszer sincs olyan állapotban, hogy ez a logisztika működőképes és a betegbiztonságot szolgáló szolgáltatással rendelkezzen. Úgy véli, ez a modell sehol a világon nem működik az egészségügyben.

Felvetette azt is, hogy egy ilyen logisztikai rendszer rendkívül sérülékeny. Példaként egy raktártüzet említett, és azt kérdezte, hogy ennek milyen következményei lennének a betegellátásra.

„Összegezve, kevés idiótább ötletet láttam az utóbbi időkben, mint ezt. És tulajdonképpen az értelmét sem találom, a katonai, kontrollmániás gondolkodás kivételével. Éppen ellenkezőleg, nagyon költségigényes, nehezen megvalósítható és felesleges is”

– írta Kunetz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Így gyülekeztek a résztvevők Hadházy Ákos legújabb tüntetésére – sorozatban a nyolcadikra
Ezúttal ismét a Ferenciek terére hívta híveit a politikus, akit kitiltottak a Parlamentből. Szerinte nem üresedtek még ki a tüntetések, és legközelebb is kinn lesz az utcán.


Zsinórban nyolcadik alkalommal is tüntet Hadházy Ákos és néhány híve Budapesten. A május 1-jei, Kossuth téri megmozdulás után a helyszín ezúttal is a Ferenciek tere, ahova korábban nem engedélyezték a demonstrációt.

Színpad ezen a héten nincs, csak egy hangszóró. Hadházy Ákos ezúttal egy Szabad választást, szabad hazát! feliratú molinóval érkezett.

Arról egyelőre nincs információ, hogy a tüntetés kezdetén pár száz fő körülire becsült tömeg mit tervez a későbbiekben. Két hete szerették volna elfoglalni a Szabad sajtó út-Kossuth Lajos utcai úttestet, ám ezt a rendőrség nem engedte. Ehelyett néhány tucatnyian körülbelül egy órán át blokkolták a Szabadság híd forgalmát, mielőtt a rendőrök feloszlatták volna a tömeget.

A Szeretlek Magyarország képei a helyszínről (a képre kattintva galéria nyílik):


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Minden magyar földgázfelhasználót érinteni fog az Európai Bizottság kemény döntése
Szijjártó Péter közölte: a magyar kormány nem hajlandó önként lemondani az orosz energiáról. Brüsszel ezért akár súlyos büntetéseket is kiszabhat Magyarországra.


Az Európai Bizottság kedden bejelentette, hogy 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot. A tagállamoknak még az év végéig kötelező érvényű nemzeti leválási terveket kell készíteniük. A részletes jogi csomagot június elején terjeszti be a Bizottság – írta meg a Portfolio.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán reagált a brüsszeli tervre. Szerinte az orosz energiahordozók „erőszakos, mesterséges és ideológiai” kizárása súlyos következményekkel járhat az energiaárakra, az ellátásbiztonságra és az európai versenyképességre.

A miniszter azt mondta:

„Ez az európai bizottsági döntés súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátásának biztonságát is, mert az energiaellátás kérdése az nem politikai ügy, hanem egy kőkemény fizikai kérdés. Onnan lehet földgázt és onnan lehet kőolajat vásárolni, ahonnan vezetékek jönnek ide.”

Szijjártó szerint az új intézkedések mögött nem energiapolitikai megfontolás áll, hanem az Ukrajnának nyújtott támogatás költségeinek áthárítása. Úgy fogalmazott, hogy ezt „az észszerűen működő” országokkal, például Magyarországgal akarja Brüsszel megfizettetni.

A brüsszeli javaslat kétlépcsős rendszerben vezetné ki az orosz gázt. 2025-től tiltanák az új szerződéseken alapuló beszerzéseket, 2027 végétől pedig minden hosszú távú vezetékes és cseppfolyósított földgázszerződés megszűnne.

Brüsszel hangsúlyozta, hogy a hosszú távú gázszerződésekből való kilépés jogi védelmet élvez majd. A cégek a vis maior elvére hivatkozva jogi következmények nélkül léphetnek ki a meglévő szerződésekből.

A Bizottság szerint az orosz gázimport 2025-ben várhatóan 37 milliárd köbmétert tesz majd ki. A növekvő LNG-kapacitások és a csökkenő uniós gázkereslet ezt fokozatosan helyettesítheti. Dan Jörgensen uniós biztos úgy fogalmazott: emiatt nem várható általános áremelkedés, de elismerte, hogy egyes tagállamok – például Magyarország – nehezebb helyzetben lesznek.

Az EU szerint a tagállamoknak az év végéig saját leválási tervet kell készíteniük az orosz energiahordozókról. Ha ezt nem teljesítik, az uniós szabályrendszer alapján eljárás indulhat, és súlyos pénzbüntetésre számíthatnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Polt Péterről: Orbán Viktor haladéktalanul valljon színt!
A TISZA párt szerint Polt Péternek nincs helye az Alkotmánybíróság élén. Magyar Péter szerint az ügyész eddig csak fedezte a Fidesz embereit.


Ahogy arról nemrég írtunk, Polt Péter jelenlegi legfőbb ügyész lehet az Alkotmánybíróság elnöke – a 24.hu értesülései szerint.

Magyar Péter szerint Orbán Viktornak haladéktalanul színt kellene vallania arról, valóban azt tervezi-e, hogy Polt Pétert, „a világ legnagyobb bankrablását végigasszisztáló” legfőbb ügyészt ülteti a fideszes bábként jellemzett Alkotmánybíróság élére – írta a Facebookon a Tisza Párt elnöke.

Úgy véli, elfogadhatatlan lenne, ha egy olyan „bukott legfőbb ügyész” kerülne az egyik legfontosabb intézmény élére, aki hivatalban töltött ideje alatt – állítása szerint – egyetlen fideszes politikus letartóztatását sem kezdeményezte, viszont azon dolgozott, hogy az ügyészség „ne emeljen vádat Rogán Antal ellen a végrehajtó maffia ügyében”.

Szerinte az sem megmagyarázható, hogyan vezethetné az Alkotmánybíróságot egy olyan személy,

„aki nyugodtan végignézte, hogy a világ legnagyobb bankrablásának elkövetői lelépjenek Magyarországról magukkal víve a lopott szajrét”.

Magyar hangsúlyozta, hogy a TISZA párt a leghatározottabban tiltakozik az ellen, hogy az Alkotmánybíróság és a Legfőbb Ügyészség élére „újabb Orbán-janicsárokat” nevezzenek ki. Hozzátette: a TISZA biztosít minden magyar állampolgárt arról, hogy a választások után „nem maradhatnak Orbán-bábok a legfontosabb nemzeti intézményeink élén”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: