4 tipp arra az esetre, ha a párodnak gyereke van
3. Ne akarj a gyerek pótszülője lenni!
Általában a gyerek ellenérzését már az kiváltja, hogy a szülője új partnert talált. Ha az új társ ezt még azzal is tetézi, hogy pótszülői szerepbe helyezi magát, és meg akarja "nevelni" a gyereket, az durva veszekedésekhez fog vezetni.
A szülőszerepre nem törekvő, tapintatos felnőttet a gyerek könnyebben elfogadja. A mozaikcsaládok összecsiszolódásában nagy szerepe van az időnek és a tapintatnak.
A szerelem kezdeti szakaszában általában mindenkinek jobb, ha nem erőltetik a közös együttléteket, és a szülő-gyerek illetve a szerelmi kapcsolatot elkülönítve kezeli a szülő. Persze nem arról van szó, hogy el kellene titkolni az új kapcsolatot. Az rendjén van, ha a gyerek megismerkedik a szülő új társával, de nem kell rögtön egy hetes nyaralásra indulni vagy összeköltözni. A fokozatosság elvének betartásával az új partner megismerkedhet, kapcsolatba kerülhet a gyerekkel.
4. Számíts a nehézségekre az összeköltözés után!
Fontos, hogy új partnerként számíts arra, hogy az összeköltözés nem megy zökkenőmentesen még gyerektelen párok esetében sem, hát még akkor, ha a párodnak már van egy gyermeke. Ha számítasz a nehézségekre, akkor nem érnek váratlanul az első konfliktusok, és nem fogsz akkorát csalódni.

Gyakori konfliktusforrás a friss mozaikcsaládokban a gyerekkel kapcsolatos teendők és a házimunkák végzése. A legtöbb apuka a párjától azonnal szülői funkciókat vár el, de az is előfordul, hogy az új partner veti bele magát nagy elánnal a háziasszony és anyaszerepbe. Csakhogy a gyerek gyakran átnéz rajtuk, cselédnek, használati tárgynak tekinti az új partnert. Az pedig nem mer a saját érdekeire hivatkozni, mert azt önzésnek érzi, ezért inkább "nevelés" címszóval a gyereket izélgeti. Ilyenkor a legfontosabb az őszinteség.
Tisztességes kompromisszumot csak úgy lehet kötni, ha az új partnernek nem kell az érzéseit elhallgatni, és bátran meri képviselni a saját érdekeit. Ehhez minden joga megvan, de jobb, ha a gyerek "neveléséből" kimarad.