Vonatzokni: Egy finn legenda igaz története
Finnországban létezik egy különleges baba ruhadarab: a vonatzokni. A neve félrevezető, de ha megismered a történetét, akkor mindjárt érthetővé válik ez a fura szópárosítás.
Történt egyszer, még 1940 elején, a háborús időkben, hogy egy fiatalasszony a kisbabájával egy vonaton utazott Vaasaból Kauhajokiba. A háború elől menekülőket szállító vonatot azonban útközben megállították, mert a pályát előttük lebombázták.
Nagy volt a szegénység akkoriban, ezért a kicsi lába pucér volt, nem volt rajta semmi. A közelükben ült egy kézimunka-tanárnő, és látta, hogy a csöppségnek még zoknija sincsen. Nem volt nála fonal, csak kötőtű, így saját gyapjúpulóverének ujját bontotta le, és abból készített meleg zoknit a babának. A vonatút alatt az egyik zokni elkészült, a párja pedig félig lett kész, azt később az édesanya fejezte be.
Az anyuka, hálából maga is több száz vonatzoknit kötött, és ajándékozott el. A hagyományt a lánya, Terttu is folytatta, ő tíz éves volt, mikor az első pár zoknit elkészítette. A későbbiekben pedig szintén több száz junasukkát kötött babáknak.
A történet igaz, hiszen az első pár zokni még most is megvan. A kisbabát Tuula-nak hívták, sajnos ő tíz éve meghalt. De a zokniját a mai napi őrzi a testvére, a ma már 73 éves Terttu Latvala.

A gyapjúzokni népszerű
A finnekről szokták azt is mondani, hogy az ezer gyapjúzokni országa, hiszen itt mindenki szívesen hordja ezt a meleg darabot. Az első gyapjú harisnyákat az 1600 években készítették, fehér színűek voltak, az elején piros csíkokkal. Manapság már ezerféle színnel, mintával készülnek.
Finnországban nagy hagyománya van a gyapjúzokni kötésének, nagyon népszerű manapság is. A sokáig kitartó hideg télben és a hűvös nyárban is jó szolgálatot tesz.
Ráadásul a finnek
nem mennek be cipőben a lakásba, ezért szívesen használják a meleg zoknit.
Sőt, ha vendégségbe mennek, akkor a háziasszony már veszi is elő a gyapjúzoknikat. De még például az iskolákban is leveszik a gyerekek és a tanárok is a cipőt. Vagy az irodában, az íróasztal alatt lehet zokniban ülni, és akár a repülőn is a cipőt levéve, zoknira váltanak.
A fázós lábúak Finnországon kívül is nagy hívei a jó meleg, vastag zokninak. Aztán a sícipőbe, gumicsizmába, bakancsba is kiváló szolgálatot tesz. A zoknit viselők szeretik, mert a gyapjú "lélegzik", nem izzad bele a láb.
Kötött zokni készítése babáknak
Ha te is szívesen készítenél vonatzoknit, akkor kövesd Timaffy Lilla, a finnorszag-unkari blog szerzőjének leírását.
Kisbabáknak érdemes gyapjúból kötni a zoknit és a kesztyűt érzékeny bőrük miatt. De köthetjük 75% gyapjú‒25% műszálas fonalból is, mert egyszerűbb mosni, nem megy össze.


100 g = 200‒250 méteres fonalakat használtam, 3-as, 4-es kötőtűvel kötöttem. 32, 36, 40 szemmel kezdtem, függően a fonal vastagságától és a zokni méretétől. Öt darabos, zoknikötőtűket használtam. A kezdés után 12 sort kötöttem 2 sima, 2 fordítottal. Ez után 4 sor fordított, 4 sor sima, majd 4 sor fordított következik. Itt lehet variálni a színekkel: vagy a sima, vagy a fordított készüljön a kiegészítő színekből. Ismétlés következik: 12 sor 2 sima, 2 fordított. Majd az előbbi színkombinációban a 4 sor fordított, 4 sor sima, majd 4 sor fordított. Végül a sarok előtt újra: 12 sor 2 sima, 2 fordított.
A sarkot az alábbi két videó alapján kötöttem. A sarok elején 12 sort kötöttem, utána kezdtem el a szemek fölszedését. Miután újra annyi szem van a tűkön, mint a kezdésnél volt, újra a bordás rész következik. Itt is 4-4-4 sorokat kötöttem, azzal a különbséggel, hogy a lábfej felső részénél fordított sorokat kötöttem, amíg alul végig simákat, hogy a talp egyenletes sima legyen.
Ha nagyobb zoknit készítünk, akkor itt többször is jöhet a 4-4 soros fordított-sima kötés. Attól függően, mekkora a kisbaba lába még néhány sor sima következik, utána a zokni orra jön, ehhez ismét videókat ajánlok.
Az egyik legfontosabb állati eredetű textilipari nyersanyag. Leginkább a ruházkodásban és a lakástextíliák készítésében használják, mert melegtartó, puha, rugalmas és kellemes tapintású.
A legfinomabb a merinó fajták gyapja, a leghosszabb szálú gyapjúja a cheviot fajtáknak van, míg a durva gyapjú például a racka fajtákra jellemző.
A gyapjútermékek védjegyet kapnak, így például a nemzetközi Woolmark Szövetség engedélyezheti a védjegy alkalmazását olyan gyapjútermékeken, amelyek megfelelnek a szövetség által támasztott szigorú követelményeknek, és ezeket rendszeresen ellenőrzik is. A gyapjú-védjegynek többféle változata van. Eltérő ábrákat használnak a tiszta élőgyapjúból és a különböző gyapjú tartalmú keverékekből készült termékeknek. A „tiszta élőgyapjú” jelölést csak azok a termékek kapják meg, amelyek kizárólag élő állatról lenyírt, új (tehát nem újrahasznosított) és semmiféle, a gyapjúszálakra nézve káros kezelést nem kapott gyapjúból készülnek.
Forrás: Timaffy Lilla, finnorszag-unkari.hu
Képek forrása: www.kodinkuvalehti.fi, http://finnorszag-unkari.hu