A Rovatból

Egymillió forintot ér egy parlagi vipera és egy kerecsensólyom

Végignéztük a fokozottan védett hazai fajok listáját, hogy tudd, melyik állat élete mennyit ér.


Sokszor előfordul, hogy óvatlanságból, félelemből vagy éppen szeretetből ártunk bizonyos állatoknak. Az 1996. évi LIII. törvény szerint „tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.”

Ugyanakkor a minisztériumi rendelet azt is szabályozza, hogy védettségük ellenére mikor lehet ritkítani vagy elriasztani őket. Az egyes védett fajok eszmei értékét ötezer forinttól egymillió forintig árazta be a kormány egy terjedelmes listában, amelyet mi alaposan áttanulmányoztunk.

Ha folyópartnál, kertes övezetben vagy családi házban laksz, esetleg gyakran kirándulsz, akkor többé-kevésbé rendszeresen találkozol állatokkal is.

Mielőtt undorodva lecsapnád a bulvármagazinnal az arcod elé ereszkedő óriás-keresztespókot, gondolj rá, hogy egyrészt értékes, védett állatról van szó (ez a mutatvány a törvény szemében 5000 forintodba fájna), másrészt valószínűleg te jobban félsz tőle, mint ő tőled.

Keresztespók. Forrás: Wikipedia

Ugyanennyi vérdíja van például a kerti csigának, az imádkozó sáskának és a dunai heringnek is.

Egy méretes szarvasbogár, zöld varangy vagy levelibéka már a dupláját éri, 10 ezer forintot, de a mókus, a vízisikló, az ezüstsirály, a nagy fakopáncs, a kék cinege vagy a vakond már a 25 ezer forintos kategóriába esik, azaz ennyi büntetést kellene kifizetned azért, ha miattad bántódása esik egy példánynak.

Az amerikai költő, Edgar Allan Poe kedvence, a holló – ahogyan a gazdák ellensége, a vetési varjú is – 50 ezer forintnyi öntudattal repked a mezők felett, de ekkora összeget tűztek ki a mocsári teknős, a kis hattyú és az erdei sikló védelme érdekében is.

A látványosan fészkelő fehér gólya és a dongófajhoz tartozó óriás poszméh már 100 ezer forintot érnek, de Arany Laci nimbuszát rombolandó, egy ürge ellen elkövetett sérelem nem kevesebb, mint 250 ezer forinttal rövidítené meg a pénztárcánkat.

Ugyanennyibe kerül, ha valaki elejt mondjuk egy  keresztes viperát, egy farkast, egy barna medvét vagy egy vadmacskát.

A két legértékesebb kategóriába a félmillió és egymillió forintos eszmei értékkel bíró állatok esnek. Előbbibe tartozik például a haragos sikló, a kanalas gém, a kis héja, a fekete sas, a vándorsólyom, az uhu, az óriás koraidenevér, az északi pocok vagy a hiúz.

Fekete sas. Forrás: PxHere

De olyan – Harry Potter legendás világát idéző – furcsa madarak is 500 ezer forintot érnek, mint a reznek, a libebíbic, a kerti sármány, a feketeszárnyú székicsér vagy a tarka szalakóta. Aminek ilyen aranyos neve van, arra csak vigyázni lehet, ugye?

Jöjjön végül a szupervédett, aranyozott VIP csoportba tartozó elit. Akit ebből az egymilliósok köréből mindenki ismer – bár valószínűleg csak a hírneve miatt, személyesen nem gyakran ad autogrammot –, az a parlagi vipera, amely egy félméteres, gyenge mérgű kígyó.

Parlagi vipera. Forrás: Wikipedia

Jónéhány madár is ide tartozik, ilyen a kerecsensólyom, amelyből idén már csak 30 egyedet találtak az országban a számlálás során. A fokozottan védett madarak között található még a békászó-, parlagi- és rétisas, utóbbi szárnyfesztávolsága elérheti akár a tekintélyt parancsoló két és fél métert is.

A lenyűgöző zuhanórepüléséről híres kígyászölyv is vöröslistás bandatag, az ő különcsége abban rejlik, hogy amíg az elejtett kígyó elejét emészti, addig a vége még sokáig kilóg a szájából. Az egy méter magas túzoknak Magyarországon van a legnagyobb egybefüggő európai udvarló- és fészkelőhelye. Ennek a meglepően gyorsan repülő, pulykaszerű madárnak a dürgés a szuperképessége, ami a flörtöléshez szükséges mozdulatsoruk (fej hátra, faroktollak fel, szárnyak kifordítva és torokzacskó felfújva, és már készen is van a násztánc).

A vörösnyakú lúd olyan, akár egy fekete-fehér-barna színekben pompázó absztrakt festmény, nem csoda, hogy az egyiptomi fáraók korában is előszeretettel ábrázolták. A récefélékbe tartozó kis lilik vándorcsapatokban mozog, és a bandatagok „hág” kiáltásokkal üzennek egymásnak. A széki lile súlya egy fél tábla csokival vetekszik, bájos fekete nyaksávja könnyen felismerhetővé teszi.

A csíkosfejű nádiposzáta a verébalakúak rendjébe tartozik, és állítólag nem monogám típus (biztos azzal magyarázzák ki otthon a fészekben az affért, hogy „különben kihalnánk, drágám”).

A vékonycsőrú póling a világ egyik legritkább madárfaja, ezért súlyosan veszélyeztetett, a világon körülbelül összesen 50 darab él még belőle. Az egyik utolsó észlelése pont Magyarországon történt.

A rágcsálók szaporák, ezért meglepő, hogy a csíkos szöcskeegér is vöröslistás. Ez a rafinált kis éjszakai jószág nem dől be a csapdáknak, ezért leginkább bagolyköpetekből tudunk róla többet.

Földalatti járatokban bolyong a szerencsétlenségi különdíjas nyugati földikutya, amely tényleg úgy néz ki, mint egy szőrös krumpli. Csökevényes szeme csak a fényt érzékeli, de képes érzékelni a Föld mágneses terét és így tájékozódik.

Ha a fenti állatokba botlasz, ne babráld vagy ejtsd túszul őket (szerencsére nem úgy működik, hogy bemész vele a zaciba és odaadják az árát), hanem óvd a természeti értékeket és élővilágot! Remélhetőleg a következő generációk nem csak fényképről fogják ismerni ezeket a csodálatos teremtményeket.

Forrás: Jogtar.hu, Wikipedia


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Lemond a TISZA Párt fővárosi frakciójának vezetője a közgyűlési mandátumáról
A döntésről a közösségi oldalán számolt be a TISZA Párt. Dr. Ordas Eszter lemondása mögött családi okok állnak.


„A TISZA fővárosi frakciójának vezetője, dr. Ordas Eszter családi okból július 15-ével lemond a közgyűlési mandátumáról. A TISZA elnöksége és a budapesti frakció tudomásul vette frakcióvezető asszony döntését” – írta Facebook-oldalán a párt budapesti szervezete.

A megüresedő képviselői mandátumot Gerzsenyi Gabriella veszi át. „A TISZA fővárosi frakciója jövő héten választ új vezetőt” – emlékeztetett a párt. „A TISZA teljes közössége nevében köszönjük Eszter eddigi munkáját, és további szakmai sikereket és jó egészséget kívánunk neki” – írták a közösségi oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: A holdudvart etető rendszer válságba jutott, mert az EU nem küld tovább szabadon ellopható pénzeket
A független országgyűlési képviselő szerint a szekszárdi borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.


Hadházy egy fotót is mellékelt a Facebook-bejegyzéshez, amin Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helikoptere látható egy szekszárdi borászat istállójának karámján belül, „mert a külügyminiszternek derogált autópályán leutazni 150 kilométerre egy protokoll gyárlátogatásra és egy ebédre a borászat éttermében”.

„A borász esete, illetve a körülötte kialakult gazdasági hálózat jól mutatja, hogy a Fidesz-rendszer sokkal kiterjedtebb, mint azt manapság gondolni szokás.

Sok tízezer, sőt, százezer ember él ilyen vagy olyan módon abból, hogy jóban van valakivel, neki politikai szolgálatokat tesz, amiért állást, állami megrendelést, uniós pályázati forrást remél. Ha egyszer elkezdenénk komolyan felgöngyölíteni ezeket a dolgokat, nem is lenne elég egy új börtönt építeni, kettőt-hármat simán meg lehetne tölteni csak a fontosabb szereplőkkel” – fogalmazott a független országgyűlési képviselő, aki jó hírekről is beszámolt.

„A jó hír az, hogy ez a holdudvart etető rendszer válságba jutott, mivel a sajtó és néhány ellenzéki szereplő kitartó munkával elérte, hogy az EU ne küldjön tovább szabadon ellopható pénzeket. Külső finanszírozás nélkül pedig az eddigi "gazdasági modell" összezuhant, hiszen nem képes kitermelni annyit, amennyire a csókosok igényt tartanának

(meg ami egy szerény életszínvonal-emelkedéshez kellene). Lent a végeken iszonyú harag gyűlik a nagykutyákkal szemben, akik a maradék forrásokat magukhoz terelik, a falusi polgármestereknek meg csak annyit mondanak: oldjátok meg!” – zárult a bejegyzés.

A Blikk szerint több mint három és fél milliárdos csalással gyanúsítják a szekszárdi borászt, aki a hatóságok szerint fiktív önrészekkel és túlárazott számlákkal csapta be a pályázati rendszert.

A cég 2012 és 2022 között összesen közel 5 milliárd forint vissza nem térítendő állami és uniós támogatást kapott. A nyomozás jelenlegi állása szerint a gyanúsított ezek közül egyes összegekhez jogtalanul jutott hozzá.

Az ügyészség közlése szerint a férfi egyeztetett egy dunaújvárosi cég ügyvezetőjével, aki a piaci árnál jóval magasabb árajánlatokat adott. A számlákon szereplő összegek egy részét visszajuttatták a borász érdekeltségébe tartozó társaságoknak, így formálisan teljesítették a pályázatban előírt 50 százalékos önrészt. A nyomozók szerint ezzel a módszerrel a férfi és társai megtévesztették a pályázatért felelős hatóságot, és összesen mintegy 3,6 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak. Az eljárásban jelenleg tíz bűntársa ellen is folyik nyomozás, legtöbbjük szintén szekszárdi borász.

A jogi végzettségű B. I. korábban a Tolna megyei adóhatóság nyomozó osztályának vezetője volt. Korábban maga is hasonló típusú bűncselekmények ügyében nyomozott. A családja által működtetett pincészet több generáció óta jelen van a szekszárdi borvidéken, boraik országosan is ismertek, és nagy élelmiszerláncok polcain is megtalálhatók, írta a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Beszólós” pólóban fogadták Lázár Jánost a múzeumi dolgozók, amikor műtárgyakat válogatott náluk
A dolgozók különféle feliratú pólókkal fejezték ki véleményüket, miközben Lázár János műtárgyakat válogatott a Karmelitába. A miniszter végül meghallgatta panaszaikat is.


Fekete pólóban várták az Iparművészeti Múzeum dolgozói Lázár János építési és közlekedési minisztert a Jászberényi úti átmeneti telephelyen. A miniszter azért ment az intézménybe, hogy személyesen válasszon ki műtárgy bútorokat, amelyekkel a Miniszterelnökség Karmelita épületének reprezentatív helyiségeit akarják berendezni, írta a 24.hu.

Több munkatárs olyan pólót viselt, amelyen a „műtárgy nem használati tárgy” felirat szerepelt.

Mások „El a kezekkel a műtárgyakról” feliratú pólót húztak, voltak, akik a bérhelyzetükre utalva „mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére” szöveget viselték a ruhájukon.

A KKDSZ Kulturális Szakszervezet így számolt be az esetről: „Az üzenetek megfogalmazására kivételes alkalmat szolgáltatott, hogy erre épp egy olyan helyzetben kerülhetett sor, amikor közvetlenül a kormányzat tart igényt (horribile dictu: szorul rá) a múzeumi alkalmazottak munkájára.”

A szakszervezet azt írta, hogy

„bár eredeti terveink között ez nem szerepelt, a miniszter úr – némi bizonytalankodást követően – végül vállalkozott rá, hogy rövid látogatása végén személyesen is meghallgassa a jelenlévő múzeumi kollégákat, és megfogalmazott panaszaik jogos voltát maga is kénytelen volt elismerni”.

A KKDSZ szerint ez a történet azt mutatja, hogy „már a kormányzat legfelsőbb szintjein is felfigyelhettek Lázár János műtárgyakhoz fűződő ismereteire, és ezt igénybe is veszik.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elképesztő felvétel: vörös lidércet kapott lencsevégre Kapu Tibor társa a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
A különleges elektromos kisülés Mexikó felett villant fel egy vihar során. A jelenség szabad szemmel nem látható, csak speciális kamerával rögzíthető.


A Nemzetközi Űrállomás éppen Mexikó és az Egyesült Államok fölött haladt el, amikor a térségben viharok alakultak ki. A fedélzeten tartózkodó Nichole Ayers asztronautának sikerült megörökítenie egy különleges légköri jelenséget: egy vörös lidércet, azaz red sprite-ot. Az Időkép szerint az ilyen ritka elektromos kisülések megfigyelése Kapu Tibor magyar űrhajós kutatási programjában is szerepel.

A vörös lidércek olyan magaslégköri ködfénykisülések, amelyeket zivatarokban kialakuló intenzív elektromos tevékenység vált ki.

Ezek a jelenségek mindössze a másodperc töredékéig láthatók, így szabad szemmel nem érzékelhetők. A megfelelő elektromos térerősség rövid időre jöhet létre nagyobb villámkisülések után, a viharfelhő és az ionoszféra alsó határrétege között, körülbelül 100 kilométeres magasságban.

Az Időkép kiemelte, hogy

a vörös lidércek 80 kilométer magasan a legfényesebbek, ahol a légnyomás mindössze a tengerszinten mért érték százezred része.

Ezek a jelenségek horizontálisan meghaladhatják az 50 kilométeres kiterjedést, magasságuk pedig elérheti a 60 kilométert.

Nichole Ayers március óta teljesít szolgálatot a Nemzetközi Űrállomáson, és várhatóan fél évig marad. A legénységhez múlt csütörtökön csatlakozott Kapu Tibor is, akinek kutatásai között szerepel az ilyen légköri jelenségek vizsgálata.

(via Portfolio)


Link másolása
KÖVESS MINKET: