Törvénytelennek tartják a kamatstopot, az Alkotmánybírósághoz fordult az OTP és több nagybank
Az OTP Bank Nyrt., az OTP Jelzálogbank Zrt., az Erste Bank Hungary Zrt., a K&H Bank Zrt. és a Raiffeisen Bank Zrt. az Alkotmánybírósághoz fordult, mert szerintük a lakossági kamatstop és annak meghosszabbítása ellentétes az Alaptörvénnyel – derült ki a Magyar Bankszövetség közleményéből.
A rendelet szerint a változó kamatozású lakossági jelzáloghiteleknél a bankok legfeljebb a 2021. október 27-én érvényes 3 hónapos BUBOR-nak megfelelő, 2,02 százalékos kamatot számíthatnak fel. A szabályozás független a már megkötött szerződések tartalmától, és a bankok a kamatkülönbözetet később sem érvényesíthetik.
A veszélyhelyzet megszűnése után is érvényben maradt az intézkedés. A kormány előbb 2024. december 31-ig hosszabbította meg a kamatstopot, majd – annak ellenére, hogy az irányadó kamat 18 százalékról 6,5 százalékra csökkent – 2025. június 30-ig ismét érvényben hagyta.
Hozzátették: „a bankok – a szabályozó és felügyeleti szervek előírása alapján – többször tájékoztatták ügyfeleiket írásban a változó kamatozású jelzáloghitel kamatkockázatáról, és felajánlották a fixesítés lehetőségét, amellyel az ügyfelek egy része élt is”.
A közlemény szerint a rendelet és annak meghosszabbítása „a magánjogi jogviszonyokba avatkozik be alkotmányossági megalapozottság nélkül utólag, szükségtelenül és aránytalanul”, ezért fordult több tagbank is az Alkotmánybírósághoz.
(via Telex)