ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Félsz a történelem érettségitől? A jó töri esszé 5 titka

Érettségi előtt állók figyelem! Mielőtt kétségbe estek az írásbeli miatt, olvassátok el ezeket a tippeket!

Link másolása

A történelemkönyvek mindig csak a nagy csatákról, háborúkról és a híres emberek tetteiről szólnak. Pedig az elmúlt korok hétköznapi élete legalább ilyen érdekes. Ez a blog arról szól, ami a történelemkönyvekből kimaradt.

A töri írásbeli pontszámainak jó részét az esszékre kapott pontok adják. Sajnos sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a töri esszének komoly szabályai vannak. Nem elég tehát jól írni, ezeket a szabályokat készség szintjén kell tudni alkalmazni.

A készülés során sokan beleesnek abba a hibába, hogy csak tanulnak, tanulnak, de nem szánnak időt arra, hogy gyakorolják az esszéírást. "Á, én jól írok, magyarból is mindig ötösöm volt, menni fog ez." Nos, nem fog menni gyakorlás nélkül! Nézzük tehát a legfontosabb szabályokat.

1. A feladatról kell írni

Gyakran javítok olyan esszét, ami vagy nem a megadott témáról szól – mert az írója úgy gondolta, hogy majd írok valamit, aztán biztos kapok rá pár pontot. Sajnos nem fog kapni. Ha nem a feladatban megadott témáról írsz, nulla pontot kapsz az esszédre. Gyakori hiba az is, hogy a vizsgázó messziről indítja a téma kifejtését, és ezzel a rendelkezésre álló hely nagy részét ki is tölti. Ezzel két baj is van. Egyrészt a feladatmegértés részpontszámnál pontlevonás jár érte, másrészt elhasználtál egy csomó helyet, és túl fogod lépni a feladatlapban megadott sormennyiséget. Amit a vizsgáztató át fog húzni, és nem értékel. Rövid esszénél két-három, hosszú és komplex esszénél négy-öt sorral írhatsz többet. A lényeg tehát: nagyon figyelmesen olvasd el a feladatot, és csak arról írjál, amire ott kérnek.

2. Tér-idő megjelölése

Érdemes az esszét a tér-idő meghatározással kezdeni. Legyen ez a nyitómondatod! Például: “A Római Birodalom az i.e. I. századra világbirodalommá vált.” Magyarország esetében kicsit nehezebb a helyzet. Ugyanis nem elég, ha leírod, hogy a 19. században Magyarországon ez és ez történt. Fontos, hogy belődd a korszakhatárokat. Ha például a dualizmusról írsz, nem elég, ha a 19. század második felét emlegeted. Muszáj leírni, hogy az 1867-1918-ig tartó időszakról van szó.

Amikor Magyarországról van szó, különösen fontos, hogy hangsúlyozzuk, hogy Mo. éppen melyik államnak a része, vagy melyik érdekszférához tartozik. Például ha a Monarchiáról írsz esszét, akkor érdemes minden esetben ezzel a mondattal kezdeni: "1867-1918 között Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia része". Ha az 1945 utáni Magyarországról írsz, akkor ez a nyitómondat: "Magyarország 1945-1989 között a szovjet hatalmi szférába tartozott."

3. Minden forrást elemezni kell!

Rengeteg pontot lehet veszíteni azzal, ha nem csinálsz semmit a forrásokkal. Hidd el, a forrásokat nem dísznek teszik oda! A forráselemzésnél figyelj arra, hogy az összes forrásról kell írnod valamit. Mindegy, hogy szöveges forrás, kép, térkép, karikatúra – mindegyikről írjál valamit! Na, de mit? Például azt, amit kiolvasol belőle, majd abból vonjál le valamilyen következtetést! Soha, de soha ne idézz a forrásból! Azért nem jár pont! Azért jár pont, ha a saját szavaiddal össze tudod foglalni, hogy mit olvastál ki a táblázatból, szövegből, majd abból levontál egy következtetést. Segítesz a tanárnak azzal, ha a forráselemzős mondatodat így kezded: "ahogy az első forrásban olvassuk...". A tanár tudni fogja, hogy a forráselemzésnél keresse neked a pontokat, és jó eséllyel meg is fogja találni.

4. A nagyobb összefüggésekre koncentrálj!

Emelt szinten nem, vagy csak alig adnak pontot arra, ha nagyon részletesen leírod az eseménytörténetet. Ha például az a feladatod, hogy bemutasd a török elleni harcokat, és ez egy korszakokon átívelő komplex esszé, akkor nem érdemes 8-10 soron keresztül ecsetelni a nándorfehérvári csata eseményeit, mert sok helyet elvesz, és nem jár érte plusz pont. Törekedj arra, hogy tömören írj, a nagyobb összefüggésekre koncentrálj! Hasznos lehet, ha készítesz egy vázlatot, leírod a témával kapcsolatos fontosabb összefüggéseket, majd ezeket beépíted az esszédbe.

5. Helyesírás, nyelvhelyesség

A 2017-es érettségi óta a pocsék helyesírással már csak két részpontot veszíthetsz esszénként, de emelt szinten ez négy esszé esetében már 8 pont. Szóval azt javaslom, hogy ha megírtad az esszédet, olvasd át többször, és az egyik átolvasás során keresd a helyesírási, nyelvhelyességi, stilisztikai hibákat! Minden vizsgateremben lesznek bent helyesírási szótárak. Ha bizonytalan vagy, sétálj ki érte, és ellenőrizd magadat!

Igazán jó esszét írni nem könnyű, de nem is lehetetlen. Gyakorlás kérdése az egész. Ami azt jelenti, hogy a felkészülés időszakában érdemes legalább hetente egy esszét megírni, és szaktanárral kijavíttatni. A hibáidból tanulsz a legtöbbet. (heti egy esszéírás már nem fér bele az időbe, de akik nem idén érettségiznek, még jól jöhet az ötlet. - szerk.)

Az Emelt töri érettségi blogon nem csak az írásbeli, hanem a szóbeli érettségihez is találsz segítséget

Címkép: Mervai Márk

További fotó: pxhere.com

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: