ÉLET-STÍLUS

10-ből négyen minden hónapban túlköltekezünk vagy felesleges dolgokat veszünk - miért ne tegyük ezt?

Egy friss kutatásból gyűjtöttünk össze 5 beszédes tényt, és annak is utánajártunk egy szakértőnél, hogyan kerülhetjük el a túlfogyasztást és túlköltekezést.

Link másolása

Veled is előfordult már, hogy megvettél egy ruhadarabot, mert a leértékelésnél azon az áron képtelenség volt otthagyni, aztán mégis a szekrényed mélyére került? Vagy az, hogy elindultál a drogériába fogkrémet venni, de végül a kosárba került mondjuk néhány dekorkozmetikum is, mert hirtelen olyan jó ötletnek tűnt bővíteni a sminkkollekciót?

Nem vagy egyedül ezzel. Egy friss kutatásból kiderült, hogy a magyarok 42%-a havi szinten elköveti ezt a hibát. Így a mindenféle kuponnapok után, karácsonyi vásárlási láz előtt érdemes mélyebben is utánajárnunk, hogyan is állunk a túlfogyasztással, és mit tehetünk, hogy kikerüljük az ide vezető helyzeteket.

Az OTP Bank megbízásából a magyar internetező felnőttek körében készített kutatásból összegyűjtöttünk 5 meglepő tényt, amik egyben tanulságként is szolgálnak. És hogy valóban alakíthassunk is a szokásainkon, megkérdeztünk egy szakértőt is, mi lenne a teendő.

1. Évente legalább egyszer a magyarok 80%-a túlköltekezik

Vagyis bár tudja, hogy bizonyos dolgokat épp nem engedhetne meg magának, nem férnek bele a havi költségvetésbe, mégis költ rájuk. Vagy amikor vásárolni megy, hiába van nála bevásárlólista, esetleg csak szilárd elképzelés a fejben, hogy épp mire van szüksége, akkor is könnyedén választ valamilyen teljesen más terméket (is). Pláne, ha melléteszik az „akció” táblát.

Miért veszélyes ez? Mert így könnyedén felhalmozhatsz olyan dolgokat, amikre igazából nincs szükséged, feleslegesek, csak pillanatnyilag jó ötletnek tűnt beszerezni őket.

Ezzel rosszat teszel a pénztárcádnak is, de a környezetet is terheled – főleg, ha a legtöbb nem használt cucc a végén a szemétbe kerül.

2. Hideg élelmiszerből veszünk a leggyakrabban túl sokat

Ugye veled is előfordult már, hogy ki kellett dobnod valamit a hűtőből, mert már lejárt a szavatossága? Az élelmiszerpazarlás Magyarországon óriási méreteket ölt: évente 1,8 millió tonna (!) élelmiszert dobunk ki – csak 2000 tonna kerül belőle a rászorulóhoz. Ezt a hatalmas mennyiséget semmiképp sem lenne jó tovább gyarapítani, helyette érdemes tudatosan vásárolni.

Megfontoltabbnak kell lennünk a ruhák, cipók vásárlásakor is – ezek állnak a lista 2. helyén, ha arról van szó, miből veszünk rendszerint túl sokat. A harmadik helyre pedig a szépségápolási cikkek kerültek.

Mit tanácsol a szakértő?

Az OTP Bank a kutatási eredményei kapcsán megkérdezte dr. Szondy Máté pszichológust, milyen tippeket adna a túlfogyasztás elkerüléséhez.

1. Ismerd a veszélyforrásokat!

Hol és mikor szoktál ellenállhatatlan vágyat érezni a vásárlásra? A kedvenc cipőboltodban, a műszaki osztályon vagy a különböző webshopokban? Munka után? Hétvégén? Az ünnepek előtt? Ha ismered a leggyakoribb kiváltó okokat, könnyebben tudod kezelni őket.

2. Tudd, milyen állapotban nagy a kísértés!

Vannak helyzetek, amikor különösen nehezen tudunk ellenállni a kísértéseknek – ilyenek az éhség, a düh, a magány és a fáradtság. Ne vásárolj sem pozitív, sem negatív intenzív érzelmi állapotban! Kerüld a boltokat, ha szakítottál, ha előléptettek, vagy ha felbosszantottak a munkahelyeden.

3. Leplezd le a boltokat!

Vegyél észre minél több módszert, amivel a boltok mindenképp megpróbálnak rábírni a vásárlásra. Tudatosítsd magadban, hogy az áruk elhelyezése, a napi akciókra figyelmeztető megoldások hogyan próbálják kikapcsolni a tudatos döntésekért felelős agyterületeket.

4. Kezeld a vészhelyzeteket!

Adj magadnak időt a tudatos döntésre. Mielőtt a kassza felé indulnál, tereld el a figyelmed valamilyen kellemes élménnyel – a kutatások szerint már 5 perc tetrisezés is drasztikusan csökkenti a sóvárgást. Még jobb, ha hosszabb gondolkodási időt adsz magadnak. Ha megkívánsz valamit, aludj rá egyet (vagy többet).

További hasznos tanácsokért és bővebb információért kattints ide!

3. Önjutalmazással indokoljuk leginkább, hogy túlköltekezünk

Mert megérdemlem. Ugye milyen könnyű megmagyarázni, hogy miért jár nekünk a harmadik féle parfüm vagy a negyedik pöttyös ruha is? De van még a tarsolyban az indokokból: leárazás volt a boltban, vagy jött egy hirtelen ötlet, esetleg csak másnak akartunk örömet szerezni, vagy a vásárlásba fojtottuk bánatunkat és ez az új szerzemény csak vigasztalás.

Bármelyik népszerű magyarázattal is takaróznál, a végeredmény ugyanaz: legtöbb esetben beszerzel egy olyan cuccot, amire igazából nincs szükséged, kár kiadnod rá a pénzt.

4. Minden második magyar vásárló megbánja a túlfogyasztást

Mármint utólag. Mikor már ki kellett dobni a hűtőből az olyan jó ötletnek tűnő beszerzéseket.

Vagy amikor a fiók mélyén lapul a leárazáson ereklyeként megszerzett ruhadarab. Sajnos ilyenkor már csak a kármentés marad – meg a tanulság, hogy legközelebb talán okosabban járhatunk el.

5. A nők szívesebben adományozzák oda nem használt dolgaikat, a fiatalabbak inkább eladják vagy elcserélik

Hogy egy pozitívabb fejleményt tartogassunk a végére: van megoldás arra is, ha valaki felismerte, egy-két bevásárolt dologra talán még sincs szüksége. Ha te is így járnál, tarthatsz például ruhabörzét vagy garázsvásárt a barátnőkkel, hogy elcseréld a megunt holmikat. De úgy is dönthetsz, hogy felajánlod a nem használt, de még jó állapotú dolgaidat egy jótékonysági szervezetnek . Ezt a mintát amúgy is leginkább a nők követik Magyarországon a felmérés tanúsága szerint. A fiatalok pedig inkább túladnak a nem használt cuccokon, vagy elcserélik őket valami másra.

A kutatás forrása: NRC Omnibusz kutatás, 2019. szeptember 13-24., n=1000 fő, 18+ éves internetezők. A felmérés az OTP Bank Nyrt. megbízásából készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET: