Testileg és lelkileg is csupaszra vetkőzött a sikerért – Az 50 éves Angelina Jolie 10 legfontosabb filmje
Hollywood egyik legnagyobb sztárja volt a 2000-es években, s bár már ritkábban látni a vásznon (mivel főként a rendezői karrierjére összpontosít), a neve továbbra is tömegeket vonz a mozikba, vagy a képernyők elé. A showbiznisz adott volt a számára, hiszen édesapja, Jon Voight Oscar-díjas színész, aki már Angelina születése előtt olyan filmekben tűnt fel, mint az Éjféli cowboy, A 22-es csapdája, a Gyilkos túra vagy Az Odessa ügyirat. S mivel Voight „becsempészte” az akkor hétéves kislányát 1982-es Lookin’ to Get Out című vígjátékába, Jolie is belekóstolhatott a szakmába. A később csodaszép nővé érő lányt először videóklipekben használták (Lenny Kravitz, Antonello Venditti, Meat Loaf, The Lemonheads stb.), majd a nyilvánvaló tehetsége révén sikerült megvetnie a lábát a játékfilmek világában is, sőt igen gyorsan a csúcsra ért. Nem mindennapos karrierje 10 legfontosabb állomását gyűjtöttük össze.
Kifutó a semmibe (1998)
Bár korábban már szerepelt néhány filmben (pl. Adatrablók, Kis tüzek, Istent játszva), mégis ez a tévéfilm indította el igazán a pályáját. Nem véletlenül, hiszen Michael Cristofer rendező a szupermodell Gia Carangiról szóló életrajzi drámájában Jolie csodálatos alakítást mutatott be, pedig nem volt könnyű dolga. A drogfüggő, leszbikus és fiatalon elhunyt Giáról szóló film meztelenkedést, merész szexjeleneteket és mély drámai alakítást követeltek tőle, Angelina pedig testileg és lelkileg is csupaszra vetkőzött, hogy a közönség elé tárhassa egy sebzett ember személyiségét és démonait. Alakítását Emmy-jelöléssel és Golden Globe-díjjal jutalmazták (bár ekkor már volt egy Golden Globe-jelölése, méghozzá az 1998-as, George Wallace című minisorozat mellékszerepéért).
A csontember (1999)
Az első nagyobb mozis főszerep. A Kifutó a semmibe minden bizonnyal Phillip Noyce krimi-thrillerjének alkotóit is lenyűgözte, mivel felkérték Jolie-t, hogy játssza el Denzel Washington partnereként A csontember női főszerepét. Ez a film mutatta őt be a szélesebb közönségnek először, amely ráadásul később szert tett némi kultstátuszra is. Szolid siker volt a mozikban, de arra mindenképpen jó volt, hogy Angie elinduljon az A-liga felé vezető úton.
Észvesztő (1999)
Nem is kellett sokat várni a még nagyobb szakmai dobásra. James Mangold drámájában a céltalan tinédzser, Susanna (Winona Ryder) egy öngyilkossági kísérlet után a Claymoore nevű elmegyógyintézetbe kerül, ahol megismerkedik egy problémás nőkből álló csoporttal, akik erős hatást gyakorolnak az életére. Angelina játssza a szociopata Lisa Rowe-t, aki a többi beteget írányítja, és pokollá teszi az ápolók életét. Az alakítása pedig annyira lenyűgözte az újságírókat és a szakmát egyaránt, hogy 2000 márciusában, mindössze 24 évesen megkapta a legjobb női mellékszereplőnek járó Golden Globe mellett az Oscar-díjat is. (Mondjuk az átadón egy kisebb botrányt okozott azzal, amikor a köszönőbeszédében azt mondta: "Nagyon szerelmes vagyok most a fivérembe.") Innentől viszont nem volt megállás.
Lara Croft: Tomb Raider (2001)
Válogatásunkba természetesen nem azért került be Simon West Tomb Raidere, mert olyan jó film lenne (nem az), hanem mert igen fontos állomása volt Jolie karrierjének. 26 évesen ráosztották ugyanis a kultikus videójáték alapján készült, és az év egyik legnagyobb hollywoodi blockbusterének szánt film főszerepét. S bár manapság nem készül úgy videójáték-adaptáció, hogy a rajongók ne hisztiznének a szerintük rossz casting miatt, Angelina kiválasztása okán nem nagyon lehetett hallani berzenkedőket. Bár 2000-ben Nicolas Cage oldalán már kaszált a Tolvajtempóval, de a Tomb Raider csinált belőle akciósztárt, amely szerepkört a későbbiekben többször is a magáévá tette: pl. Wanted, Salt ügynök, Akik az életemre törnek.
Mr. és Mrs. Smith (2005)
A fenti akciófilmes felsorolásból természetesen kihagytuk a legfontosabbat, a 2005-ös Mr. és Mrs. Smith-t, amely több szót érdemel, hiszen több szempontból is fontos volt Jolie-nak. Egyrészt néhány év sikertelenség után ismét egy széles körben népszerűvé váló filmmel tudott kasszasikert aratni, másrészt a forgatás összehozta őt Brad Pitt-tel, akivel aztán több mint 11 éven keresztül Hollywood legcsillogóbb sztárpárja voltak. A válásuk sem volt semmi, de az már egy másik történet. Mindenesetre a Mr. és Mrs. Smith sokak kedvence lett, amelyből 2024-ben készült egy kiváló sorozatverzió is.
Elcserélt életek (2008)
Angelinát az évek során érték olyan vádak, hogy az Észvesztőért kapott Oscar-díja csak a csillagok ritka együttállásának, vagy egy szerencsés véletlennek köszönhető, és igazából ő nem is jó színésznő. Azóta csak az akciófilmjeivel és a bulvársztorijaival tudta felhívni magára a figyelmet, nem pedig az alakításaival. No, ezekre a hangokra cáfolt rá Angie 2008-ban, amikor kijött Clint Eastwood rendezése, az Elcserélt életek, amely egy olyan, Christine nevű nőről szólt, akinek a kisfia eltűnik, a rendőrség azonban egy másik gyereket próbál rátukmálni, hogy csillapítsák a közvéleményt. Christine persze nem hajlandó elfogadni az álgyereket, és folytatja a kutatást az igazi után. A később kemény thrillerbe hajló krimi-dráma egyrészt filmként is Jolie egyik legjobbja, másrészt megkapta érte a második Oscar-jelölését 2009-ben. Ezúttal viszont nem ő lett a befutó, a díjat végül Kate Winslet vihette haza A felolvasóért.
Demóna (2014)
Az Elcserélt életek (és az ugyanabban az évben készült Wanted) után Jolie kezdett eltávolodni a színészkedéstől (öt év alatt csupán két filmet forgatott le, a Salt ügynököt és Az utazót), és inkább az induló rendezői karrierjére koncentrált. 2011-ben jött ki a direktori debütje, a Magyarországon forgatott A vér és méz földjén, amely nem talált hátba veregetésre semmilyen fronton. 2014-ben így Jolie visszatért színészként (is), méghozzá az év egyik és a karrierjének legnagyobb sikerfilmjében, a Disney Hamupipőkéjének látványos spin-offjában, a Demónában, amely majd’ 760 millió dollárt gyűjtött a mozikból. Úgy tűnt, megvan még Jolie star powerje.
Rendíthetetlen (2014)
2014-ben azonban nemcsak színészként, hanem direktorként is nagyot gurított, a csalódást keltő A vér és méz földjén után ugyanis második rendezését, a Rendíthetetlen című háborús filmet már a vállára emelte a szakma. A valós történeten alapuló sztori főhőse az olimpikon Louis Zamperini, aki a II. világháborúban egy majdnem halálos repülőgép-szerencsétlenség után két társával együtt 47 napot töltött egy tutajon, mielőtt a japán haditengerészet elfogta, és egy hadifogolytáborba szállította. A Rendíthetetlent három Oscar-díjra jelölték, és számos más prominens filmes díjat kapott, ráadásul a mozikban is sikeres volt: 115,6 milliót kaszált csak az Egyesült Államokban.
First They Killed My Father (2017)
2015-ben jött ki Jolie harmadik rendezése, A tengernél, amelyben ő és a férje, Brad Pitt alakították a főszerepeket. A kamaradráma-szerűség azonban ismét csalódást keltő volt, ráadásul egy évvel később szakítottak Pitt-tel, amely után Angie ismét évekig nem vállalt el színészi szerepet, szóval nem ez az időszak volt a legboldogabb a számára. 2017-ben azonban kijött a First They Killed My Father című félig életrajzi drámával, amelyben a kambodzsai író és emberi jogi aktivista Loung Ung elmeséli a gyerekkorában a Vörös Khmer rezsim alatt elszenvedett borzalmakat, és ami ismét sokat javított a rendezői renoméján. Például idegen nyelvű filmként jelölték a 2018-as Golden Globe-on, BAFTA-n és Critics Choice-on is.
Maria (2024)
Bár négy év kihagyás után, 2019 és 2021 között újra aktív volt színészként (Demóna – A sötétség úrnője, Jöjj velem, Akik az életemre törnek), az Örökkévalókkal pedig jó nagyot szippantott a Marvel Mozis Univerzumból is, ezután újfent három évre kivonta magát a forgalomból, hogy 2024-ben ismét egyszerre térjen vissza rendezőként (a Without Blood című háborús drámája Salma Hayekkel állítólag nem sikerült rosszul) és színészként is, utóbbi kapcsán Pablo Larraín híres nőkről szóló életrajzi trilógiájának (Jackie, Spencer) harmadik darabjában alakította az operaénekes Maria Callast. S bár az Oscar-jelöltek közé végül nem került be idén, megkapta érte a hetedik Golden Globe-jelölését (a fent felsoroltakon kívül a 2007-es Hatalmas szívért, az Elcserélt életekért és a 2010-es Az utazóért is nominálták) a legjobb drámai női főszereplők közt. Legközelebb pedig Alice Winocour (Ígérem, hogy visszatérek) francia-amerikai koprodukcióban készülő drámájában (Couture) láthatjuk, illetve erősen rebesgetik a Demóna 3-at is…