HÍREK
A Rovatból

Zaklatás, táplálkozási zavar- és öngyilkosság-propaganda: íme az Instagram első évtizedének sötét oldala

Rengeteg olyan oldal született rajta, amelyek nyomán anorexiások, bulimiások találkoztak és adták tovább beteges szemléletüket. És ez csak egy példa.


Mindössze tíz éve működik az Instagram, de a nagy fotó- és videómegosztó közösségi portál már sokszor került a támadások kereszttűzébe. Egyfelől azért, mert szereplői gyakran kínálnak olyan hamis valóságot, amit a felhasználók követendő példaként élnek meg, másrészt pedig azért, mert az oldalon megjelent tartalmak nyomán nem kevesen kerültek már kellemetlen, kiszolgáltatott helyzetbe, sőt életveszélybe is.

Az Instagram 2010. október 6-án indult el, két éven belül már 30 millió aktív felhasználója volt havonta. Ma ez a szám már egymilliárd felett van. Több mint 50 milliárd fotót töltöttek fel, naponta 100 millió új poszt jelenik meg rajta. És bár rengeteg spontán közösség alakult ki általa, egyúttal a sötétebb tartalmak melegágyává is vált – írja a Metro.

Rengeteg olyan oldal született rajta, amelyek nyomán anorexiások, bulimiások találkoztak és adták tovább beteges szemléletüket, de ugyanígy átcsúsztak mindenféle szűrön az öngyilkosság-hirdetők, a mások zaklatását, megalázását, nemi erőszakot hirdető közvetlen üzenetek.

Hét évvel indulása után az Instagramot már a legveszélyesebb közösségi médiának tekintették, miután egy 14-24 éveseket megszólaltató felmérésből kiderült: a platformnak komoly hatása van a fiatalok testimázsára, ösztönzi a zaklatásokat, és ezek által szorongást, depressziót vált ki e sérülékeny korosztályban. Még ugyanebben az évben dobta el magától az életet egy 14 éves kislány, Molly Russell, miután olyanok posztjait látta, akik kárt tettek magukban.

Molly családja éveken át az élen járt azok között, akik nagyobb felelősségvállalást követeltek a közösségi média tulajdonosaitól és irányítóitól a technológia potenciális ártalmainak elhárításában. 2019-ben az Instagram bejelentette, hogy 834 ezer posztot töröltek, ennek állítólag a 77%-át a felhasználók kifogásolták. Ennek ellenére az idén márciusban egy BBC-riportból az derült ki, hogy a táplálkozási zavarokkal kapcsolatos tartalmak minden ellenőrzés nélkül árasztják el az oldalt. Azóta az Instagram új szabályozókat vezetett be a fogyókúrás eszközök és plasztikai sebészet hirdetésére, és ezeket csak 18 éven felüliek számára teszi a jövőben hozzáférhetővé. A súlycsökkentő „csodaszereket” pedig végleg kitiltják.

A káros hatások persze nemcsak az ilyen végzetes önpusztításokban merülnek ki. Számos példa van arra is, hogy valakinél egy közösségi oldal használata rögeszmévé válik, és élete egy idő után nem szól másról, minthogy elkészítse a tökéletes Instagram-felvételt.

A koronavírus-járvány új oldalát mutatta meg az Instagram-függőknek: a karantén alatt is bizonyítani akarták aktivitásukat, pozitív életszemléletüket, voltak, akik a nap 24 órájában jelen akartak lenni.

Hanna Shevans Stewart újságírónőnek szintén elborzasztó tapasztalatai voltak. Amikor feltette az oldalra néhány korábban született párkapcsolati témájú cikkét, egymás után kapta különböző férfiaktól a hol nevetséges, hol perverz kommenteket. Egy másik fiatal lány, aki leírta, hogy miként erőszakolta őt meg tizenéves korában egy tanára, akit ezért soha nem ítéltek el, jószerével csak szitkokat és zaklatásokat kapott, sőt, voltak, akik egyszerűen hazugnak nevezték.

Az Instagram illetékesei augusztusban elismerték, hogy a gyűlöletbeszédet kiszűrő és eltávolító technológiájuk, bár sokat javult, még távolról sem tökéletes.

Mindemellett tény, hogy közel félmillió globális influencer az Instagramot használja, miként az amerikai marketing-cégek 69% is erre az oldalra fordítja költségvetése nagy részét, tehát sikere megkérdőjelezhetetlen, főleg a fiatalok körében. Ezt mutatja, hogy a jelenlegi felhasználok 75%-a 18 és 24 év közötti, és 90% 35 év alatti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor egy rövid mondattal üzent Sulyok Tamásnak a vasárnapi szimpátiatüntetés után
A volt miniszterelnök a közösségi oldalán osztott meg egy fotót az eseményről, melyhez csak egy rövid üzenetet írt a köztársasági elnöknek címezve. Sulyok Tamást korábban Magyar Péter szólította fel arra, hogy mondjon le a tisztségéről.


Orbán Viktor is reagált a vasárnap délután megtartott szimpátiatüntetésre, melyen Sulyok Tamás és más állami vezetők mellett álltak ki a szervezők, miután Magyar Péter korábban távozásra szólította fel őket.

A volt miniszterelnök a közösségi oldalán egy rövid üzenetet írt:

"Veled vagyunk, Elnök úr!"

A rendezvényt szervezők kiálltak a köztársasági elnök mellett. A párszáz fős tömeg a beszédek közben többször is bekiabált, Magyar Péter nevét hallva azt skandálták: "Hazaáruló". Majd Puzsér neve hallatán pfujolni kezdtek. Ugyanakkor többször is felhangzott a "Viktor-Viktor".

A megmozdulásra Magyar Péter is reagált, azt üzente Sulyok Tamásnak, hogy "Elnök úr, Ön is tudja, hogy vége van. Még mindig nem késő távozni".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Jámbor András: 17 pontban a Fidesz brutálisan kínos tüntetéséről
Jámbor András volt országgyűlési képviselő elemezte a Sulyok Tamás mellett kiálló vasárnapi tüntetést. Szerinte a 16 éve kormányzó Fidesz egy kínos, az ellenzék leggyengébb produkcióit is alulmúló demonstrációt tartott.


Jámbor András, volt országgyűlési képviselő a közösségi oldalán 17 pontban szedte össze, miért tartja „brutálisan kínosnak” a Sulyok Tamás köztársasági elnök mellett vasárnap tartott, civil szervezők által meghirdetett, a Fidesz által támogatott szimpátiatüntetést.

„Nagyon rég nem láttam annyira kellemetlen közéleti teljesítményt, mint ez a Sulyok Tamás melletti fideszes tüntetés, úgyhogy csak felsorolom a legkellemetlenebb pillanatokat. Ha esetleg felfedeztek hasonlóságot az elmúlt 16 év kellemetlen ellenzéki tüntetéseivel, az nem a véletlen műve” – írja bevezetőjében. Majd több számára problémás dolgot is felsorol. Jámbor szerint többek között

kínos „a 16 évig teljhatalommal kormányzó párt tüntetésén felmenni a színpadra és örülni, hogy sokan vagyunk egy max. 2000 fős tüntetésen”.

A résztvevők számával és a felszólalók ezt méltató szavaival is foglalkozik. Kiemeli Huth Gergelyt, „aki úgy lelkesít, hogy ‘ti nem is látjátok, mekkora a tömeg, az egykor szebb napokat látott Karmelitáig ér’, a szomszéd épületig”.

Egy másik felszólalót is idéz, aki „véletlenül bemondja, hogy ‘mi vagyunk a kevesek’, miután mindenki azt tolja milyen sokan vagyunk”.

A képviselő a történelmi párhuzamokat is bírálta, így azt, hogy a felszólalók diktatúráztak és a tanácsköztársasághoz, illetve az '56-os megtorlásokhoz hasonlították azt, hogy a miniszterelnök a kétharmados felhatalmazásával akarja leváltani a köztársasági elnököt.

Írt arról is, hogy a tüntetésen elhangzottak olyan túlzó állítások is, mint a „Kádár János óta soha nem látott Magyar Péter-i hatalomkoncentrációról beszélni 16 év Orbán-rendszer után”, de azt is felemlíti, hogy a kormányt Rákosihoz és a Lenin-fiúkhoz hasonlították.

Jámbor a tömeg reakcióit és a rendezvény hangulatát is kritizálja. Azt írja: „Amikor Skrabski Fruzsina megemlíti Puzsér Róbertet, fütyülni, amikor újra megemlíti, három percig folyamatosan fütyülni Fruzsina beszéde végéig.”

Kiemelte azt is:

"Folyamatosan hazaárulózni, diktátorozni a színpadról és a tömegből. A tömegből a miniszterelnök halálát kívánni. Közben pedig a megbékélésről beszélni és a szeretetről a színpadon".

A képviselő szerint ironikus volt az is, hogy "Fideszesek beszélnek a hatalmi visszaélésekről és a fékek és ellensúlyok rendszerének fontosságáról".

A felsorolást végül azzal zárja: "Lejátszatni a végén a Tavaszi szelet, mert vissza kell szerezni a Tiszától.”

A teljes lista ITT olvasható.

Jámbor András a végén üzen is: „Kedves fideszesek, szedjétek már össze magatokat, mert a baráti csetünkben komoly vita lett abból, hogy ez a 2010 utáni ellenzék melyik gyenge produkcióját nem tudja alulmúlni!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter reagált az ellenzéki tüntetésre: Elnök úr, Ön is tudja, hogy vége van. Még mindig nem késő távozni
A miniszterelnök a közösségi oldalán üzent. Szerinte a vasárnapi megmozduláson megjelentek száma is mutatja, hogy a Fidesz gyűlöletpropagandája csak párszáz embert tudott mozgósítani.


Magyar Péter a közösségi oldalán reagált a vasárnap délután a Sándor Palota elé szervezett ellenzéki tüntetésre.

A demonstráció szervezői "Ne féljetek - Szimpátiatüntetés Magyarország állami intézmény vezetői mellett" címmel hirdettek megmozdulást a Várba. A céljuk, hogy kifejezzék szolidaritásukat az állami vezetőkkel, akiket Magyar Péter felszólított arra, hogy legkésőbb május 31-ig mondjanak le, különben eltávolítja őket a hivatalukból.

A délutáni tüntetésen többszázan jelentek meg zászlókkal, táblákkal, miközben a szónokok a TISZA-kormányt bírálták.

A demonstrációra reagált Magyar Péter is. A miniszterelnök azt írta, hogy a TISZA Párt megígérte, hogy egyesíti a nemzetet, és ehhez már jó úton haladnak. Szerinte ezt mutatja az is, hogy "ma már csak 400 embert tudott mozgósítani a Fidesz gyűlöletpropagandája".

Majd üzent Sulyok Tamásnak is: "Elnök úr, Ön is tudja, hogy vége van. Még mindig nem késő távozni. Talán emlékszik arra, amikor legutóbb decemberben a Sándor Palotánál demonstráltunk több ezer magára hagyott gyermek tönkretétele miatt. Akkor a hidegben százezer honfitársunk volt kint velünk, követelve, hogy védje meg a gyerekeket és kérjen elnézést az áldozatoktól".

Hozzátette, hogy ő már megtette, és bocsánatot kért a kormány nevében, de Sulyok Tamás még mindig adós ezzel.

Végül annyit írt: "Pozícióféltés versus a magyar nemzet egysége. Tessék választani!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Többszázan vettek részt a Sulyok Tamás mellett kiálló tüntetésen – Képgaléria: Ilyen volt az ellenzéki demonstráció a Sándor Palotánál
A megmozduláson több jobboldali politikus is megjelent. Az egyik felszólaló szerint ők a jogállamiságot akarják védeni. A tömeg Magyar Péter nevének hallatán azt skandálta, hogy „hazaáruló”, majd Puzsér nevét hallva egy részük pfujolni kezdett.


Többszáz tüntető jelent meg vasárnap dálután Budapesten a Sándor Palota előtt. A szervezők célja az volt, hogy demonstráljanak és kiálljanak az állami vezetők mellett, akiket Magyar Péter korábban távozásra szólított fel.

Az eseményre a miniszterelnök is reagált. Azt írta, hogy a résztvevők számából is látható, hogy a Fidesz gyűlöletpropagandája csak párszáz embert tudott mozgósítani. Ugyanakkor újra felszólította a köztársasági elnököt, hogy még nem késő távoznia.

A tüntetésen több jobboldali politikus és közszereplő is megjelent, és felszólalt. Ott volt többek között Gulyás Gergely is, a Fidesz frakcióvezetőjét taps fogadta - írja az Index. De ott volt például Bóka János országgyűlési képviselő és Pócs János fideszes parlamenti képviselő is. A résztvevők zászlókat lengettek és például „100 000-en az alkotmányosság mellett” felíratú táblákat tartottak. Magyar Péter nevének hallatán azt kiabálták, hogy "hazaáruló". De többször felhangzott a "Viktor-Viktor" is.

Képgaléria: A tüntetés érdekes pillanatai

A felszólalók között volt Renge Zsolt, a Fidesz budapesti alelnöke, aki szerint a „bolsevizmus visszatérése” tapasztalható, amikor közjogi méltóságok eltávolítását vetik fel. Szerinte a tüntetéssel a jogállamiságot kívánják védeni.

A CitizenGo vezetője, Teleki Béla a demonstrálókhoz szólva azt mondta: „Ti azt választottátok, hogy kiálltok az igazatok mellett”. Magyar Péter nevét hallva a tömeg „hazaáruló” skandálásba kezdett, amire Teleki így reagált: „Innen üzenjük önnek: foglalkozzon a kormányzással, és keressen magának másik ellenséget”.

Mónus Benjámin, a Jövőépítő Fiatalok DPK vezetője a kormányfőnek címezve szavait a politikai feszültség eszkalálódására figyelmeztetett. „Ki kardot ránt, kard által vész el. Tegye vissza a kardját miniszterelnök úr, és viselkedjen államférfiként” – üzente.

Huth Gergely, a Pesti Srácok főszerkesztője a kormány több miniszterét is név szerint bírálta. Görög Márta igazságügyi miniszternek azt üzente: „Innen kívánom Görög Mártának, hogy szakmai megsemmisülés és örök megvetés legyen hátralévő életében.” Magyar Pétert, Tarr Zoltánt és Ruff Bálintot pedig "Kádár apró dögeinek" nevezte.

Skrabski Fruzsina dokumentumfilmes a civilek szerepének fontosságáról beszélt. Kisebb feszültséget okozott, amikor Puzsér Róbert nevét említette - mint a barátját -, amire a tömeg egy része pfujolni kezdett.

Kurucz Dániel, a Köztér műsorvezetője szerint a közjogi méltóságok eltávolításának felvetése „vörös vonal”. A műsorvezető kijelentette: „ami most történik, az nem politizálás, hanem lincselés.”

Az esemény végén a résztvevők a magukkal hozott virágokat a palota előtt helyezték el.


Link másolása
KÖVESS MINKET: