HÍREK
A Rovatból

Lassan visszatér Vuhanba a normális élet, de a veszély nem múlt el

A 11 milliós kínai nagyváros kezd magához térni a koronavírus-járvány és a hónapokig tartó vesztegzár után. A kínai kormányt azonban még mindig sok kritika éri a járványkezelés miatt.


Vuhanban - amelynek neve vélhetően hosszú időre összeforrt a koronavírus-járvánnyal - a lakosság a tavasz beköszöntével fedezi fel újra a kintlétet a szabad levegőn egy ismerős, mégis furcsa világban.

Ezt a hangulatot ragadja meg a Telegraph riportja: az emberek örülnek, hogy ismét közelről láthatják és megölelhetik egymást, a parkokban virágokat ültetnek, miközben körülöttük még ott vannak az utcákat fertőtlenítő teherautók. És miközben általános a megkönnyebbülés abban a hitben, hogy túl vannak a nehezén, meglehetősen vegyesen ítélik meg a kormány járványkezelését.

„Az egyszerű emberek soha nem fogják megtudni az igazságot” – mondja egy 30 éves asszony, akinek az anyósa hetekig súlyos beteg volt. – „A járvány egyre jobban terjedt, mert szerintem az elején rosszul kezelték. Ha kezdettől fogva jobban odafigyeltek volna, a helyzet nem fajult volna idáig”.

Kína hivatalosan 83 ezer fertőzöttről és több mint 3300 halottról számolt be. Hszi csin-ping elnök immár a vírus elleni népi háború győzelméről beszél. Kedden január óta először nem volt hír országos szinten halálesetről. Ugyanakkor elég sok kétely látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy ezek a számadatok valóban tükrözik-e a járvány méreteit, tekintettel a túlterhelt kórházakra, a megbetegedések számolásának többszörös módosítására és nem utolsósorban azoknak az elnémítására, akik a járvány veszélyeire figyelmeztettek.

Azokat az elhunytakat például, akikkel az orvosok szerint a koronavírus végzett, de nem tesztelték őket, nem vették bele a hivatalos statisztikába.

Egy krematóriumi munkás elmondta, hogy a járvány csúcspontján 5000 holttest várt sürgős hamvasztásra Vuhan nyolc krematóriumának egyikében, míg korábban legfeljebb két tucat volt naponta. Neki is az a véleménye, hogy legfeljebb néhány kórház és temetkezési vállalat ismerheti a valóságos fertőzési rátát.

A betegek és áldozatok számáról készült jelentéseket a kórházi dolgozók sem láthatták át. A koronavírusos pácienseket kezelő egyik nővér elmondta, hogy több tucat orvos és ápolónő fertőződött meg az ő kórházukban.

A kínai hatóságok kezdettől fogva megszűrték a járvánnyal kapcsolatos információkat, azt állították, hogy ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet, és ahelyett, hogy óvatosságra intették volna a lakosságot, hagyták, hogy több száz fős összejöveteleket tartsanak.

Ugyanakkor február végén a közbiztonsági minisztérium bejelentette, hogy több mint 5000 ember ellen indítottak eljárást rémhír-terjesztés címén. Az elmúlt három hónapban közel 900 embert büntettek meg azért, mert a vírussal kapcsolatos információkat osztottak meg az interneten. Egy kínai jogvédő szerint voltak, akiket letartóztattak, másokat eltüntettek, vallomásra kényszerítettek, vagy átnevelő táborba küldtek.

Így járt például a 30 éves Kao Fej, akit 8 napig tartott fogva a rendőrség, miután maszkadományozást szervezett a közösségi médiában, hogy enyhítsen a hiányon, ezért pánikkeltéssel vádolták. Egy ellenzékiként is ismert nagyvállalkozó, Zsen Csi-kiang ellen bírósági eljárás indult, miután a pártelnök-államfőt „hataloméhes bohócnak” nevezte és úgy vélekedett, hogy a cenzúra csak súlyosbította a járványt.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Sokkoló videó: leszakadt a Szegedi Egyetem többtonnás tetőszerkezete a viharban – lakóházra hullottak a darabok
Elképesztően veszélyes helyzet alakult ki az orkán szerű szélben. Ennek ellenére a hírek szerint sérülés nem történt.


Az orkán erejű szél letépte a Szegedi Tudományegyetem egyik épületének tetőszerkezetét – a több tonnányi fém- és fatörmelék a szomszédos Derkovits fasor 13/A. alatti társasházra hullott, valószínűleg jelentős károkat okozva, írja a Szegeder.hu helyi hírportál.

A felvételek tanúsága szerint az SZTE épületének teljes födémszerkezete leszakadt, és a keletkezett törmelék szinte teljes egészében a szomszédos lakóépületre zúdult, a fatörmelék, bádoglemezek és egyéb építőanyagok egy része pedig az udvarra zuhant. A történtek kapcsán egyelőre nem érkezett hír személyi sérülésről.

A hatóságok azóta megkezdték a kár felmérését és a terület biztosítását.

Videón a döbbenetes eset:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Brutális károkat szenvedtek a balatoni vitorlások is – több Kékszalag-induló hajó is súlyosan megrongálódott
A Balatonra lecsapó óriási vihar nem kímélte a kikötőben horgonyzó hajókat. Többek indulása is veszélybe került a legendás versenyen.


[sz]Malinovszki András / Fotó:

Ahogy arról korábban írtunk, a Balatonnál különösen nagy károkat okozott a Nyugat-Magyarországot letaroló vihar. A helyenként 130 kilométer/órás szél nem kímélte a kikötőkben lévő hajókat sem.

A Principessa Sailing Team a Facebookon azt írta:

„Sajnos mi sem úsztuk meg... Fájó szívvel osztjuk meg veletek, hogy a Principessa ma súlyos sérüléseket szenvedett – a parton tomboló szél felborította a hajónkat. A Principessa most egy kis pihenőre kényszerül... de visszatérünk”

– szúrta ki az Index.

A helyzet azért is különösen súlyos, mert a megrongálódott hajók közül több indulna a csütörtökön rajtoló legendás Kékszalag Raiffeisen Nagydíjon is.

A kamaszokból álló Raffica csapat hajója szintén nem úszta meg károk nélkül a vihart:

„Orkánerejű szél tombolt végig Balatonfüreden… Sajnos mindkét hajónkat felborította, a károk felmérése következik. Sajnos nem csak mi jártunk így…”

– írják.

Így járt a LISA501 is: „Sajnos a 150-170 km/h széllel érkező front minket sem kímélt. LISA-t állványostul döntötte fel, a parthoz való lekötések ellenére. Árbócunk 3 darabban. A károk felmérése következik. Szomorúak vagyunk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: „Ez valami krimi?” – így reagált Matolcsy György és az alapítványok ügyeire a miniszterelnök
A volt jegybankelnök és a miniszterelnök nem sokkal az ÁSZ feljelentése után egyeztetett. Orbán szerint Matolcsyval nem beszéltek a nyomozásról, de szívesen látja őt bármikor.


Matolcsy György és Orbán Viktor néhány nappal az után találkozott, hogy az Állami Számvevőszék feljelentést tett az ügyészségnél a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása miatt, és közzétette a jelentését. A találkozóról a Telex számolt be.

Hétfőn a lap újságírói megpróbálták kérdezni Orbán Viktort a Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ óbudai székháza előtt. Azt akarták megtudni tőle, hogy mit ajánlott Matolcsy György a szabad eltávozásért cserébe.

Orbán erre így válaszolt: „Ez valami krimi?”

Később arról beszélt, hogy Matolcsyt személyesen sokra tartja, de az MNB alapítványait érintő nyomozásról nem egyeztettek, mert szerinte az nem tartozik a kormányra. Azt mondta, a volt jegybankelnökkel monetáris és költségvetési kérdésekről egyeztetett az elmúlt évek során, jogi ügyben nem.

Orbán azt is elmondta, hogy Matolcsy távozása előtt és után is találkoztak, és „ha bekopogna holnap reggel, akkor is szívesen látná”. Bízik benne, hogy Matolcsy meg tudja védeni magát az alapítványi ügyben.

A miniszterelnököt kérdezték volna az öccse, Orbán Áron gyanús vízumügyeiről is, de ekkor már csak ennyit mondott a furgonjából:

„Másik krimi!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár: Soha nem látott vihar bénította meg a vasúti közlekedést – fegyverszünetet kért a miniszter
Országszerte fák dőltek a sínekre, leszakadtak a vezetékek, a MÁV buszokkal próbálja menteni a helyzetet. Lázár János szerint napokig is eltarthat a károk helyreállítása.


Több videós poszttal is jelentkezett a hétfői vihar után Lázár János. Ahogy arról korábban írtunk, az országon végigsöprő zivatar akkora károkat okozott, hogy a MÁV arra kérte az utasokat, ha tehetik, még kedden is inkább a Volán buszjáratait vegyék igényben az utazáshoz, vagy halasszák el azt.

A közlekedési miniszter szerint jelenleg nincs olyan vasúti fővonal Magyarországon, amit ne ért volna kár. Lázár a többek között MÁV-Volán-csoport Havária Központjából jelentkezett be, ahol folyamatosan dolgoznak a viharkárok elhárításán és a közlekedés helyreállításán.

A politikus elmondta, hogy elsőként a fővonalakat próbálják felszabadítani, de a vasúti közlekedés helyreállítása napokat is igénybe vehet. Kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szabad autóbuszt mozgósítottak, jelenleg 200 busz segíti a MÁV-os közlekedést az országban.

Lázár hangsúlyozta, hogy senki nem sérült meg a közlekedési vonalakon, de minden közlekedési eszközt és pályát érintett a baj. A legtöbb gondot a sínekre dőlt fák és a leszakadt villamosvezetékek okozzák.

„A politikustársaimtól és a közélet résztvevőitől fegyverszünetet kérek és javaslok, tekintettel arra, hogy most arra van szükség, hogy mindenki támogassa a MÁV-nál és Volánnál dolgozókat”

– mondta.

A miniszter arra kérte az embereket, hogy mielőtt elindulnának, tájékozódjanak arról, milyen eszközzel tudnak célba érni. Hozzátette, hogy újabb viharzóna közelít Magyarország felé, és a következő napokban is erős viharokra kell számítani.

„A mai a MÁV történetének egyik legnehezebb napja: soha nem látott vihar tarolta le Magyarország nyugati, majd keleti részét”

– fogalmazott Lázár. „Senkit nem hagynak az út szélén, mindenkit el fognak szállítani, ám ezzel együtt türelmet kér.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk