Von der Leyen: Ha a magyar kormánynak problémái vannak a jogállamisági feltételekkel, forduljon bírósághoz
Magyarországról is szó esett az Európai Tanács december 10-11-i csúcstalálkozójáról szóló vitában. Ursula von der Leyen a Brexit és a koronavírus mellett a jogállamiság elvével kapcsolatos politikai feltételrendszer elleni, magyar és lengyel fellépésről is beszélt.
Az Európai Bizottság elnöke úgy vélekedett, hogy a jogállamisági feltételrendszerrel kapcsolatban elért megállapodás szükséges, megfelelő és arányos.
Arra emlékeztetett, hogy az Európai Tanács júliusi tanácskozásán megegyezés született az unió hosszú távú költségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alapról, valamint a hozzá kapcsolódó feltételrendszerekről. Az EP továbbfejlesztett feltételrendszereivel összefüggésben azonban Magyarország és Lengyelország a kételyét jelezte.
Szavai szerint "nehezen képzelhető el", hogy a megállapodással kapcsolatban bárkinek Európában kivetnivalója lenne.
Akiknek mégis kételyei vannak, egyértelmű út áll rendelkezésükre: az Európai Unió Bíróságához fordulhatnak, és ellenőriztethetik az új szabályokat.
Kiemelte, a jogi nézeteltérések tisztázásának a helyszíne az uniós bíróság. Nem engedhető meg, hogy a segítségre szoruló európaiak milliói válasz és megoldás nélkül maradjanak. Az Európai Uniónak azokért is cselekednie kell, akik féltik a munkahelyeiket, beleértve Magyarországot és Lengyelországot is - mondta.
Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő felszólalásában kijelentette, a Fidesz-KDNP képviselőcsoportja egyetért az Európai Néppárt vezető politikusainak azzal az álláspontjával, amellyel egyértelműen és határozottan elutasítják a jogállamisági feltételesség politikai zsarolóeszközét.
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője szerint azonban megfelelő mechanizmus jött létre az által, hogy az EP kijavította a júliusi csúcstalálkozó nem megfelelő ajánlásainak hibáit.
Magyarország és Lengyelország vétója ezért szerinte felelőtlen. Az Európai Parlament semmit sem enged a mechanizmusból - húzta alá.
Az ellenzéki képviselők közül Cseh Katalin (Momentum), Gyöngyösi Márton (Jobbik) és Ujhelyi István (MSZP) is elítélte a magyar kormány kérdésben felvett pozícióját.