HÍREK
A Rovatból

Videón, ahogy tornádó kavarog Óbuda felett

Az Időkép szerint kedd este negyed kilenc körül alakult ki Óbuda felett a tornádó. Látványos fotók és videók készültek róla.

Link másolása

Látványos fotókon és videókon rögzítették, ahogy Óbuda felett megjelenik a földet súroló felhőtölcsér.

Az Időkép szerint úgynevezett "nem mezociklonális" tornádóról van szó, ami az Aranyhegy felett alakult ki az egyik zivatarfelhőből.

Videón a budapesti tornádó

A Magyarországon különlegesnek számító jelenség csak néhány másodpercig tartott, és semmilyen kárt nem okozott.

Ez volt idén a második tornádó hazánkban, az elsőt két hete Kétegyháza közelében érzékelték.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


HÍREK
Orbán Viktor elszámolta magát a nyugdíjemelés kapcsán
Egy átlagnyugdíj mellett 78 384 forintos többlettel számolhatnak a nyugdíjasok. Ez 37 százaléka egy átlagnyugdíjnak, Orbán viszont ennél többről beszélt.

Link másolása

A kormány a nyugdíjemeléssel a nagyrabecsülését fejezi ki a nyugdíjasok felé, és abban bízik, hogy ez segítség egy olyan évben, amikor ugyan sikerült féken tartani a rezsiköltségeket a családok számára, de az élelmiszerárak emelkedése jelentős - mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján, Budapesten.

A tárcavezető kifejtette:

a nyugdíjas fogyasztói kosár figyelembevételével számolt infláció várhatóan 18,5 százalék lesz, ami azt jelenti, hogy a korábbi 15 százalékos nyugdíjemelést ki kell egészíteni 3,5 százalékkal.

Ez a matematika sajátosságai miatt a már megemelt 15 százalékos nyugdíjhoz képest 3,1 százalékos emelést jelent - mondta.

Közölte: egy átlagos nyugdíj esetén, ami eddig 210 700 forint volt, a havi nyugdíjemelés összege 6532 forint. Novemberben visszamenőlegesen is kifizetik a nyugdíjasoknak az emelést, egy átlagnyugdíj mellett 78 384 forintos többlettel számolhatnak a nyugdíjasok - ismertette a miniszter. (ez a 37 százaléka egy átlagnyugdíjnak) Hozzátette: ez éves szinten azt eredményezi, hogy csaknem 85 ezer forinttal kapnak többet a nyugdíjasok.

Gulyás Gergely elmondta, hogy ez a mintegy 2,5 millió nyugdíjas esetén a költségvetésnek 190 milliárd forintos kiadást jelent.

A Gulyás által említett 78 384 forintos többlet a 37 százaléka egy átlagnyugdíjnak. Azonban Orbán Viktor csütörtöki Facebook-bejegyzésében azt írta: a kompenzáció átlagosan fél havi extrapénzt jelent a nyugdíjasoknak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kihagytak egy vesszőt a gyermekvédelmi jogszabályból, emiatt bukhat a kormány a bíróságon
A Fővárosi Kormányhivatal 12 millió forintra büntette nyáron a Lírát. A cég bíróságra viszi ügyet, szerintük egy vesszőhiba miatt nem követtek el jogsértést.

Link másolása

Vesszőhiba miatt bukhat a bíróságon a kormány, rosszul írták meg a gyermekvédelmi jogszabályt – írja a Válaszonline a Líra-könyvesbolthálózat keresetlevele alapján.

A Lírára július közepén 12 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Fővárosi Kormányhivatal, miután megvizsgálták, hogy a Heartstopper – Fülig Beléd Zúgtam (Szívdobbanás) című kiadvány „forgalmazási körülményeit”. Vagyis hogy az megfelel-e a gyermekvédelmi törvénynek.

Sára Botond főispán hivatala pedig megállapította, hogy

„az érintett könyvek homoszexualitást jelenítenek meg, ennek ellenére a gyermekeknek szóló, ifjúsági irodalom körébe sorolt könyvek között helyezték ki azokat, és forgalmazásuk sem zárt csomagolásban történt”.

Nyáry Krisztián, a Líra kreatív igazgatója akkor úgy fogalmazott, hogy minden rendelkezésükre álló jogérvényesítési eszközt megpróbálunk igénybe venni a határozat ellen, és ez valószínűleg a bírósági út lesz.

A Kormányhivatal a kiadót a Kereskedelmi Rendelet 20/A. § (3) bekezdésére hivatkozva marasztalta el. A Válaszonline szerint azonban a rendelet szövege a Magyar Közlönyben megjelent, hiteles formában a következő:

a „termék a többi terméktől elkülönítve csak zárt csomagolásban forgalmazható”.

Csakhogy, ha az „elkülönítve szó után nincs vessző, akkor ez így azt jelenti: ha a többitől elkülönítve teszi ki, akkor zárt csomagolásban kell kihelyezni. Viszont így nem ír elő semmit arra az esetre, ha nem elkülönítve helyezik el a homoszexualitást megjelenítő könyvet.

A Líra szerint tehát nem követtek el semmiféle jogsértés, hiszen a könyvespolcokon volt a kifogásolt kiadvány a többi könyv között.

A cég keresetlevele tartalmazza Lázár Armand Péter, az ELTE adjunktusának magánszakértői szakvéleményét is.

Ez megerősíti, hogy „a vessző nélküli változat annyit jelent, hogy ahol/amikor a termékek nem külön vannak tárolva, ott/akkor nem kell őket zárt csomagolással ellátni”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Levágja a magyar vonatokat az európai hálózatról az osztrák vasúttársaság
Budapestről Münchenig egy ideig csak bécsi átszállással lehet eljutni. Az intézkedést az osztrák vasút a menetrendi pontatlanságokkal indokolta.
Fotó: Rajta, Pixabay - szmo.hu
2023. szeptember 29.


Link másolása

Az osztrák szövetségi vasút közlése szerint

október 2 és 26 között nem jár a Railjet Budapest és München között,

ebben az időszakban a magyar fővárosból induló szerelvények végállomása Bécs, így a német városba csak átszállással lehet majd eljutni.

Ahogy a HVG megírta, a győri vasúti fővonal felújítása miatt sok MÁV-járat kiesett, így jelentős növekedés várható a Railjettel utazók számában. Továbbá, mivel a Budapest–Szentgotthárd–Graz vonalon mindkét irányban vonatpótló buszokat indítanak, melyek Kelenföldön és Tatabányán is megállnak, a közúti közlekedés miatt itt is késések várhatók. A MÁV építési munkálatai miatt a Budapest–Bécs vonalon, szeptember 18. óta

mindkét irányban minimum 20-30 perces késésekkel kell számolni.

A hírre Vitézy Dávid is reagált közösségi oldalán.

Ahogy írja: „Mivel a nemzetközi vonatokon kívül minden más vonatot buszok pótolnak ezen a szakaszon,

felfoghatatlan számomra, hogy az osztrákok jelzései után hogy nem sikerült a vonatokat olyan időpontban indítani Budapestről

akár a menetrendet módosítva, hogy időben menetrend szerint odaérjenek Bécsbe. (...) Az, hogy ez mégis így történik, egyet mutat: lényegében az intézményes szakmai kontroll megszűnt a MÁV működése fölött.”

Dorner Lajos, a VEKE elnöke ezzel kapcsolatban a következőket mondta el lapunknak: „Normál esetben, általában évente kétszer van menetrendi változás Európában, június elején és december elején. A köztes időszakban folyamatosan mennek a tárgyalások, hol vannak pályafelújítások, például a cseh és a szlovák határon is van már nagyon régóta vágányzár, de ezeket bejelentik előre, hogy ezt a munkát ott el akarják végezni, és akkor ehhez tervezik a menetrendeket is.

Itt most viszont arról van szó, hogy a megtervezett rendszerbe valaki egyszer csak belenyúlt értesítés nélkül. A már kiosztott menetvonalakat kell lemondani, ami nyilvánvalóan sérti azoknak az érdekét, akik itt fuvarozni akartak.

Ez Magyarország becsületének a kérdése, kultúrország ilyet nem csinál.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Éjszakába nyúlóan túlóráztattak fiatalkorúakat a zánkai Erzsébet-táborban
Az üdülőkomplexum boltjában 16-17 éves diákok is dolgoztak, akár napi több mint nyolc órát. A jelenléti ív és a beosztás eltért egymástól.

Link másolása

Kiskorúakat túlóráztattak éjszakába nyúlóan a zánkai Erzsébet-táborban – írja a Népszava. A lapnak több érintett is megszólalt, a történetüket pedig az idősebb dolgozók is megerősítették.

A Népszava szerint

az üdülőkomplexum boltjában 16-17 éves diákok is dolgoztak, akiket egy ideig napi nyolc óránál hosszabb munkavégzésre is igénybe vettek, olykor este tíz után is.

Azonban mindkettő szabálytalan, ahogy a délutáni műszakot követő délelőtti is, mivel így nem biztosított a 12 órás pihenőidő.

Az érintettek szerint, hogy papíron minden rendben legyen, a beosztás és a jelenléti ív eltért egymástól.

„A délutáni műszak 13.40 perckor kezdődött és 22.00 óráig tartott, ám a boltfeltöltést-takarítást ezt követően kellett elvégeznünk, vagyis esetenként 1,5-2 órával tovább dolgoztunk” – mondta a lapnak az egyik érintett. Azt is hozzátette, hogy a rendkívüli éjszakai munkáért bért nem kaptak, de munkaidő-kompenzációt, szabadidőt is csak ritkán.

„Egyszer délutánra kellett cserélnem egy műszakot, és miután éjjel fél tizenkettőkor végeztem, másnap elaludtam. Késtem húsz percet, és ezért 2,5 órát kellett túlóráznom”

– mondta egy másik megszólaló a lapnak.

Ő szóban panaszt is tett emiatt, ezután a délutáni műszak kezdetét 15 órára módosították, 23 óra utáni zárással. Azonban július 31-én, a műszakja végén a részlegvezetője közölte, hogy nem szeretne vele dolgozni többet.

A Népszava az ügyben a kérdéseit elküldte az Erzsébet Gyermektáborok sajtóosztályára. ŐK az üzemeltetéssel összefüggő személyi kérdésekben illetékes Kft.-hez irányították őket, de választ végül onnan sem kaptak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk