„Ukrajna nincs egyedül” – Nemzetközi konferencián ígértek európai támogatást az újjáépítéshez, Orbán egyik szövetségese is a kezdeményezés élére állt
Több mint hetven ország képviselői, valamint cégek és civil szervezetek gyűltek össze Rómában, hogy közösen keressenek megoldást Ukrajna újjáépítésére. A konferencián a résztvevők megerősítették elköteleződésüket Ukrajna mellett, és arra biztatták a vállalatokat, hogy fektessenek be az ország jövőjébe – írja a The Guardian.
A rendezvényt Antonio Tajani olasz külügyminiszter nyitotta meg, aki világossá tette:
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt, aki szerint a mindennapos orosz légicsapások már terrorcselekménynek számítanak. Úgy fogalmazott, hogy Vlagyimir Putyin célja az, hogy minél több szenvedést okozzon az ukrán embereknek, és elűzze őket az otthonukból. Zelenszkij arra kérte a résztvevőket, hogy támogassák Ukrajna újjáépítését, fektessenek be az országba, és említést tett arról is, hogy megerősítenék a légvédelmet, valamint visszahoznák az Oroszországba hurcolt gyerekeket. Az EU vezetőit arra kérte, hogy a befagyasztott orosz vagyonból finanszírozzák a helyreállítást. Hozzátette ugyanakkor, hogy csak baráti országoknak engedik, hogy Ukrajna újjáépítésében részt vegyenek.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Orbán Viktor korábbi szoros szövetségese szerint a konferencia résztvevői közül sokan készek aláírni egy gazdaságélénkítő megállapodást, és olyan nagy olasz vállalatok is részt vesznek a folyamatban, mint az Enel vagy a Leonardo. Beszédében hangsúlyozta: „Túl akarunk látni azon az elviselhetetlen igazságtalanságon, amelyet az elmúlt három évben az ukrán népnek el kellett viselnie. El kell képzelnünk egy újjáépített, szabad és virágzó Ukrajnát.”
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arról beszélt, hogy az EU már a háború első napjától Ukrajna mellett áll, és ezt a támogatást tovább erősítik.
Bejelentette egy olyan tőkealap létrehozását is, amely kifejezetten Ukrajna újjáépítésére jött létre. A kezdeményezéshez több uniós ország – köztük Olaszország, Németország, Franciaország és Lengyelország – is csatlakozott, valamint az Európai Beruházási Bank.
Von der Leyen arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság kész megtenni a csatlakozási tárgyalások első lépését, és megnyitni az első körös egyeztetéseket Ukrajna EU-tagságáról.
Friedrich Merz német kancellár a második világháború utáni európai újjáépítést hozta példának. Azt mondta: „Nem akarok félrevezető történelmi összehasonlításokba bocsátkozni, de az akkoriban alkalmazott receptek egy része ma is hasznunkra válhat.” Egyúttal arra kérte Donald Trump amerikai elnököt, hogy álljon az európaiak oldalára.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint nem lehet újjáépítésről beszélni a győzelem nélkül. Úgy fogalmazott, hogy ez egy olyan háború, amely a civilizáció és a barbárság között zajlik, és az egész kontinens biztonsága múlik azon, hogy Ukrajna győzni tudjon.