HÍREK
A Rovatból

Trump nem viccel: 20 milliárd dollárra perli a Wall Street Journalt az obszcén rajzáról szóló cikkük miatt

A lap korábban azt állította, hogy az elnök korábban meztelen nőről készült rajzolt küldött a súlyos szexuális visszaélésekkel vádolt Jeffrey Epsteinnek. A CNN-nek nyilatkozó jogászok nem emlékeznek olyan esetre, amikor hivatalban lévő elnök perelt volna újságot egy cikk miatt.


Ahogy arról korábban írtunk, egyre nagyobb bajba keveredik Donald Trump Jeffrey Espteinnel való kapcsolata miatt. Korábban Elon Musk borított nagyot, mikor az elnökkel való látványos szakítása után megvádolta Trumpot, hogy azért nem hozza nyilvánosságra – ígéretével ellentétben – az Epstein-aktákat, mert azokban ő is vastagon érintett. Az ügy az elnök legbelsőbb támogatói körében is törést eredményezett.

Nemrég pedig a Wall Street Journal nyilvánosságra hozta, hogy Trump Epstein 50. születésnapjára egy személyes hangú levelet küldött, nem is akármilyet. A lap információi szerint a későbbi elnök egy gépelt szöveget küldött, azt pedig egy filctollal rajzolt, meztelen női alak keretezi. Az aláírás pedig olyan formát kapott, amely a rajzolt figura szeméremszőrzetére emlékeztet.

Most azonban az elnök bekeményített: sajtópert indított a Wall Street Journal ellen. Szerinte a lap megsértette a becsületét, amikor közölte, hogy az Epsteinnek szánt pikáns üzenetek között az övé is szerepelt.

Trump tagadja, hogy ilyen levelet írt volna. Egy 18 oldalas jogi beadványban az áll, hogy az újság megszegte az újságírói etika és pontosság szabályait.

A dokumentum azt is kiemeli, hogy a Wall Street Journal nem közölte sem a rajzot, sem a levelet, amit Trumpnak tulajdonítottak. A volt elnök szerint ez azért van, mert a szóban forgó rajz és levél nem létezik.

Trump a per előtt állítólag szólt is a lapnak. Azt írta: „a Wall Street Journalt és (annak tulajdonosát) Rupert Murdochot személyesen is figyelmeztette, hogy a neki tulajdonított levél FAKE, és ha lehozzák a cikket, be lesznek perelve”. Trump szerint Murdoch erre azt mondta, „majd ő intézkedik”, de „nyilvánvalóan nem volt meg a hatalma hozzá”.

A WSJ anyavállalata, a Dow Jones azt közölte, hogy teljes mértékben megbíznak a cikk pontosságában, és keményen meg fogják védeni azt bármilyen peres eljárásban. A cikket jegyző két újságíró, Khadeeja Safdar és Joe Palazzolo is alperesek lettek. A pert Miamiban, egy szövetségi bíróságon indították el.

A CNN-nek nyilatkozó jogászok nem emlékeznek olyan esetre, amikor hivatalban lévő elnök perelt volna újságot egy cikk miatt. A CNN és az Axios szerint Trump 20 milliárd dollárt követel, a Reuters szerint legalább 10 milliárd dollárról van szó. 20 milliárd dollár egyébként jelenleg 6 858 863 460 000, azaz több mint 6,8 billió magyar forint.

Eközben Trump igazságügyi minisztériuma próbálja elérni, hogy nyilvánosságra kerüljenek az Epstein elleni per vádesküdtszéki iratai. A vádesküdtszék civilekből áll, és azt vizsgálja, hogy van-e elég bizonyíték a vádemeléshez.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Pankotai Lili válaszolt Orbán Balázsnak: Az egyetemi sportnapon nagyon szívesen kihívlak
Lábteniszmeccsre hívta az ismert kormánykritikus aktivista a miniszterelnök politikai igazgatóját. Orbán korábban köszöntötte a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen továbbtanuló Pankotait.


Pankotai Lili szeptembertől a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karán folytatja tanulmányait; erről saját közösségi oldalán számolt be. A hírre Orbán Balázs külön posztban reagált, és azt írta: „Örülünk, hogy az NKE-t választottad tanulmányaid folytatásához! Kiváló közösséghez csatlakoztál, amelynek nagyon fontos a hazafias értékek tisztelete és a nemzet szolgálata!” A miniszterelnök politikai igazgatója hozzátette, hogy a tanórák mellett Pankotai minisztériumoknál és más állami, hon- és rendvédelmi szerveknél is szerezhet tapasztalatot, és ha szeretne, a tudományos munkába is bekapcsolódhat.

Pankotai ezt követően bejegyzést tett közzé: „Kezdődik…”

„Orbán Balázs, Orbán Viktor politikai igazgatója, valamint a Fidesz nemrég kinevezett kampányfőnöke a 2026-os választásokra, személyemhez címzett üzenetben a Facebookon „köszöntött” engem, amiért az NKE hallgatója lettem, és felhívta a figyelmemet a hazafiasság tiszteletére, a nemzet szolgálatára és a hon- és rendvédelmi szerveknél szerezhető tapasztalatokra. Mindezt egy olyan képpel csatolta, ahol rendőrsorfal előtt állok egy tüntetésen, ahol a diákok gumibotot és könnygázt kaptak…” – írta a diák.

„Van egy olyan érzésem, hogy Orbán Balázs elképzelése a hazafias értékek tiszteletéről és a nemzet szolgálatáról egészen más, mint az enyém”.

„Szerintem a nemzet szolgálata nem egyenlő a hatalom szolgálatával, sőt: a hatalommal szembemenni a köz érdekében jelenti a valódi hazafiasságot”

– tette hozzá az aktivista.

„Megvédeni a hazát, a nemzetet, a közösséget abban az esetben, amikor kiskirályok, elnyomók, zsarnokok támadják meg őket és telepednek a nyakukra — akár a saját egzisztenciád és életed árán is —, ez jelenti a hazafiasságot” – fogalmazott Pankotai.

Ezután egy szokatlan ajánlattal is előállt:

„Kedves Balázs! Tudom, hogy szeretsz focizni, úgyhogy még mielőtt nagyon rátaposnátok a kampánygázra, az egyetemi sportnapon nagyon szívesen kihívlak — szigorúan csak egy lábteniszre. Ugyanis úgy hallottam, nem szeretsz védekezni, én viszont szeretem a fair játékot.”

Pankotait 2022-ben ismerte meg az ország: október 23-án a Szent Gellért téren egy kormánykritikus verset adott elő, amely helyenként obszcén kifejezéseket tartalmazott. A fellépés után kormánypárti médiumok és közszereplők a pécsi gimnazista kirúgását követelték; a Ciszterci Rend Pécsi Nagy Lajos Gimnáziumának igazgatója másnap közleményben elhatárolódott. Pankotai ezt követően távozott az iskolából, és 2022 decemberétől a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban folytatta tanulmányait.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Mészáros Lőrinc magánrepülője Brac szigetén volt, ahol Orbán Viktorral is találkozott
A leggazdagabb magyart és a miniszterelnököt egy ismerősük vette észre. Mikor rákérdezett, hogy érkezett a szigetre Mészáros, akkor nem kapott rá választ. A repülőgép később Botswanába repült tovább.


Dénes Balázs, a Civil Liberties Union for Europe nevű jogvédő szervezet vezetője egy horvátországi nyaralás során, augusztus 28-án dél körül találkozott Orbán Viktorral és Mészáros Lőrinccel Brac szigetén. Mint elmondta, épp kikötött a hajójával ebédidőben, amikor összefutott a miniszterelnökkel és a leggazdagabb magyarral Bobovišća na Moru településen.

Dénes azt is elárulta, hogy beszélgetni kezdtek, és még közös képek is készültek, de ezeket nem hozza nyilvánosságra. A Tilos Rádióban és az Átlátszónak is úgy fogalmazott: „Nem engedhetem meg magamnak, hogy ezekkel az urakkal szerepeljek egy képen a nyilvánosság előtt.”

Azt is hozzátette, hogy a találkozás szürreális élmény volt. Elmondása szerint Mészáros nem luxusjachton érkezett, de amikor erről kérdezte, nem kapott választ. Úgy látta, Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc külön érkezhettek, és csak a helyszínen futottak össze egy közös ebédre.

Ugyanezen a napon, augusztus 28-án délután 17:41-kor két ember felszállt egy OE-LOT lajstromjelű Bombardier Global 6500 típusú magángépre a braci repülőtéren. A repülőt az útvonalakat rögzítő alkalmazásokkal követték, és a mozgást webkamera is rögzítette. A gép előző nap érkezett, és az éjszakát is ott töltötte - írja a 444.hu.

A repólőgépről az Átlátszó korábban megírta, hogy 2024-ben gyártották, ára 56 millió dollár (körülbelül 22 milliárd 120 millió forint). A lap szerint több jel is arra utal, hogy a gép nem bérelt, hanem saját tulajdonként használt jármű, amelyhez már többször kapcsolódott a Mészáros Lőrinchez köthető helikopter is. Mészáros elismerte, hogy van köze a magángéphez.

A repülő augusztus 31-én Botswanába repült tovább, és a mauni repülőtéren szállt le. Ez a város az afrikai luxusvadászat egyik ismert központja.

A repülőtérről készült felvétel ITT látható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Állami pénzből lett bankóriás, de nem az államé lett: így szerezte meg Mészáros Lőrinc az MBH többségét
Hiába fektetett be az állam 136 milliárdot, semmit nem kapott vissza. A pénz Matolcsyék és Mészáros köreihez került – állítja a Válasz Online.


A Válasz Online szerint Mészáros Lőrinchez köthető cégek ma már közel 70 százalékos befolyással rendelkeznek az MBH Bankban, amely több mint 2 millió ügyfelet és több száz bankfiókot szolgál ki országszerte. Az állam ezzel szemben mára csak 20 százalékos tulajdonrészt tart meg a pénzintézetben – derült ki a lap elemzéséből.

Az MBH Bank nem a semmiből jött létre. 2020-ban indult el az MKB, a Budapest Bank és a Takarék-csoport összeolvadása, aminek eredményeként megalapították a Magyar Bankholding Zrt.-t. A tulajdonosok ebbe a társaságba helyezték át a banki részvényeiket.

A Takarék-csoport óriási tőkével szállt be a holdingba. Ez nagyrészt abból a 136 milliárd forintból származott, amit a kormány még 2013-ban biztosított a szétaprózódott takarékszövetkezeti rendszer egységesítésére. Az összeg nagyrészt állampapírban pihent, és a kamatokkal együtt 2020-ra 188 milliárdra nőtt. Ez adta a Takarék-csoport értékének jelentős részét, aminek köszönhetően 37,69 százalékos részesedést kapott az MBH elődjében.

Az állam azonban ezért a befektetésért nem kapott tulajdonrészt.

Csak a Budapest Bank után került hozzá 30,35 százalék, így a Takarék-csoport mögötti közpénz után nem járt részesedés. Pedig ha a Takarék-csoporthoz tartozó pénz után is megillette volna az államot tulajdonrész, akkor most körülbelül 55 százalékos állami tulajdonról beszélhetnénk.

A Válasz Online szerint a megoldás az volt, hogy a 188 milliárd forintot nem részesedésként, hanem kötvényként kezelték. A 2021-es törvénymódosítás kötelezte a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetét, hogy a nála lévő összeget a Magyar Bankholding által kibocsátott, 2042-ben lejáró kötvényekbe fektesse.

Ez azt jelentette, hogy az állam nem kapott tulajdonrészt, hanem csak egy hosszú távú pénzügyi kötelezettségvállalás maradt nála – miközben a Mészáros Lőrinchez köthető cégek többségi irányítást szereztek az MBH Bankban.

A Válasz Online-nak nyilatkozó pénzügyi szakértő szerint viszont lenne lehetőség arra, hogy az állam visszaszerezze a pénzt. Szerinte ha módosítanák a vonatkozó jogszabályokat, a takarékintegrációra szánt támogatás újra az államhoz kerülhetne, mivel az eredeti cél, az integráció időközben teljesült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:





Link másolása
KÖVESS MINKET: