HÍREK
A Rovatból

„Ne nyúlj hozzá!” – Több millióan tüntettek Trump és Elon Musk ellen az Egyesült Államokban és világszerte

A demonstrálók szerint a milliárdosok már mindent irányítanak. A tüntetők a jogfosztás, a megszorítások és a kormányzati leépítések ellen vonultak utcára.


Szombaton több millió ember vett részt Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk elleni tüntetéseken mind az 50 szövetségi államban és a világ számos országában. A megmozdulást egy demokráciapárti mozgalom szervezte válaszul arra, amit szerintük „ellenséges hatalomátvételnek” és az amerikai jogok és szabadságjogok elleni támadásnak tartanak - írta a CNN.

Egyesült Államok-szerte több mint 1400 „Ne nyúlj hozzá!” néven ismert tömegtüntetést tartottak állami parlamenteknél, szövetségi épületeknél, kongresszusi irodáknál, a Társadalombiztosítási Hivatal székházánál, parkokban és városházák előtt – bárhol, „ahol biztosítani tudjuk, hogy meghallják a hangunkat” – mondták a szervezők. A mozgalom célja, hogy „véget vessen a milliárdosok hatalomátvételének”.

A szórólapokon ez állt:

„Akár a demokráciánk elleni támadások, akár a munkahelyek megszüntetése, a magánélet megsértése vagy az alapvető szolgáltatások leépítése miatt csatlakozol – ez a pillanat érted van. Országos szintű, látványos elutasítást akarunk kifejezni a válsággal szemben.”

Az Indivisible nevű szervezet szerint közel 600 ezren regisztráltak az eseményekre, amelyek egyes részei olyan nagyvárosokban zajlottak, mint London és Párizs. A mozgalomban civil jogi szervezetek, veteránok, nőjogi csoportok, szakszervezetek és LGBTQ+ szervezetek is részt vettek.

A szervezők három fő követelést fogalmaztak meg:

legyen vége a Trump-adminisztráció milliárdosainak hatalomátvételének és korrupciójának; legyen vége a Medicaid, a társadalombiztosítás és más létfontosságú programok forrásmegvonásának; vessenek véget a bevándorlók, transznemű emberek és más közösségek elleni támadásoknak.

A washingtoni tüntetésen több politikus is beszédet mondott a Trump-adminisztrációval kapcsolatban. Jamie Raskin marylandi demokrata képviselő például úgy fogalmazott, hogy „nincs jövő egy olyan elnökkel, aki Mussolini politikáját és Herbert Hoover gazdaságát követi”.

„Alkotmányunk nem azzal kezdődik, hogy »Mi, a diktátorok«, hanem azzal, hogy »Mi, a nép«” – mondta Raskin a Washington-emlékműnél összegyűlt több ezres tömeg előtt. – „Egy erkölcsös ember nem akar olyan diktátort, aki mindennek tudja az árát, de semminek sem az értékét.”

Az ország minden részéről érkeztek tüntetők a fővárosba. A National Mall területén azt skandálták: „Hé-hó, Trump menjen már!” A tábláikon pedig ilyen feliratok szerepeltek: „Védjük meg az alkotmányt” és „Ne nyúljatok a jogainkhoz!”

Ilhan Omar minnesotai demokrata képviselő így fogalmazott:

„Ha egy olyan országban akarsz élni, ahol még számít a jog, harcolnunk kell érte. Ha olyan országot akarsz, ahol gondoskodunk a szomszédainkról, segítjük a szegényeket és a gyermekeink jövőjébe fektetünk, harcolnunk kell érte.”

Maxwell Frost, floridai képviselő pedig arra buzdította az embereket, hogy tiltakozzanak, támogassanak szolidaritási kezdeményezéseket, vegyenek részt közvetlen akciókban és koncentráljanak a törvényhozási eszközökre.

„A történelem során az önkényurak soha nem elégedtek meg a meglévő hatalmukkal – mindig próbára teszik a határokat, átlépik a szabályokat, majd figyelik, hogy az emberek csendben maradnak-e vagy hangosan tiltakoznak”

– mondta Frost.

@clipsofkamala insane!!? #protests #handsoff ♬ original sound - 

Los Angelesben a tüntetők végigvonultak egy körülbelül másfél kilométeres körön a városháza felé, miközben azt skandálták: „A hatalom a népé!”, és olyan táblákat tartottak, mint „Ne nyúlj az oktatáshoz!” és „Állj ellen!”

Trump hivatalba lépése óta kormánya folyamatosan a szövetségi kiadások csökkentését hangoztatja. Ennek részeként több ezer szövetségi alkalmazottat bocsátottak el vagy értesítettek azonnali elbocsátásról. Elon Musk, aki a kormányzati hatékonyságért felelős hivatal vezetője, szintén a kiadások csökkentésére törekedett, miközben többször is félrevezető nyilatkozatokat tett az állami költekezésről.

Musk korábban azzal dicsekedett, hogy az USAID – az egyik legnagyobb humanitárius segélyszervezet – „a darálóba került”.

A kormányzat felszámolta több külföldi segélyprogramját, amelyek instabil demokráciákat támogattak, valamint fizetés nélküli szabadságra küldött több olyan munkavállalót, akik az amerikai választások biztonságáért feleltek.

A Társadalombiztosítási Hivatal működése is megingott, miután átszervezések miatt több ezer dolgozót elbocsátottak.

A Trump-kormányzat emellett rendkívüli intézkedéseket hozott a bevándorlás visszaszorítására: növelték az ICE-ra nehezedő nyomást, tömeges kitoloncolásokat terveztek, miközben több hibát is elkövettek – például véletlenül kitoloncoltak egy salvadori férfit.

Frost képviselő erre reagálva ezt mondta: „Azt mondják, a bevándorlók elviszik a munkánkat, miközben ők külföldre telepítik a munkahelyeket, és céges ügyvédekkel szétverik a szakszervezeteket.”

„Azt mondják, a transznemű emberek veszélyt jelentenek a gyerekekre, miközben ők bontják le a közoktatást. Ők azok, akik tagadják a klímaválságot, mérgezik a bolygót, és semmit sem tesznek a fegyveres erőszak okozta közegészségügyi válság ellen.”

Trump kormánya gyakran kétségbe vonja a klímatudományt, és visszavonásra készül több fontos környezetvédelmi szabályozást, például a járművekre és erőművekre vonatkozó szennyezéscsökkentési előírásokat. Emellett utasította a szövetségi kormányt, hogy vizsgálja felül a fegyvertartás korlátozását célzó pereket és politikákat.

Frost úgy fogalmazott:

„Az autoriter hatalomgyakorlás alattomos terjedése zajlik, korrupt milliárdosokkal és óriáscégekkel, akik úgy gondolják, joguk van beleszólni mindenbe, beleértve a szólásszabadságot is.”

Felháborodást váltott ki Mahmoud Khalil palesztin menekült esete is, akinek zöldkártyáját visszavonták a Columbia Egyetemen folytatott tiltakozásai miatt – sokan emiatt megkérdőjelezik, valóban érvényesül-e még az Alkotmány biztosította véleménynyilvánítás szabadsága.

„Közösségeink fizetik meg az árát, miközben Trumpék és Muskék kasszíroznak” – írták a szervezők. – „Ez nemcsak a pénzről szól, hanem a hatalomról. Ez a kormányzat mindenkit célba vesz, aki nem tartozik az elit 1%-ba – veteránokat, gyerekeket, időseket, gazdákat, bevándorlókat, transznemű embereket és politikai ellenfeleket.”

Bár a tüntetések túlnyomórészt békések voltak, az indianai Lafayette városában egy férfi fegyvert vett elő autójából és elindult a tömeg felé. A rendőrség szerint a férfit megakadályozták abban, hogy szabályosan kanyarodjon, emiatt összetűzés alakult ki, amely során egy tüntető fejjel lefejelte. Ezután a férfi visszament a járművéhez, kivett belőle egy fegyvert, majd később visszatette azt. A rendőrök őrizetbe vették, de miután megállapították, hogy nem szegezte senkire a fegyvert, elengedték.

Két szövetségi dolgozókat képviselő szakszervezet vezetője is beszédet mondott Washingtonban. Randy Erwin, a Szövetségi Alkalmazottak Nemzeti Szövetségének elnöke így fogalmazott: „A Trump-kormányzat tönkreteszi a közszolgáltatásokat ebben az országban. Azt állítják, hogy hatékonyabbá teszik az államot – ez egy kegyetlen vicc.”

A NFFE és az Amerikai Kormányzati Dolgozók Szövetsége pert indított San Franciscóban a kollektív alkujogok megszüntetése ellen.

„Azt hitték, könnyű célpontok vagyunk. De engedjétek meg, hogy mondjak valamit: mi, szakszervezeti tagok és veteránok, nem hagyjuk magunkat. Én magam is veterán vagyok. Nem hallgatunk el. Nem hajolunk meg. Azt mondjuk: le a kezekkel a szakszervezetünkről. Le a kezekkel a szerződésünkről” – mondta Everett Kelley, az AFGE elnöke.

Erwin „az eddigi legsúlyosabb támadásnak” nevezte a kollektív alkufolyamat ellen, amit az ország valaha látott.

Kelley hozzátette:

„Ott vagyunk a bíróságon, a médiában, a Kongresszusban és veletek együtt az utcán is. És nemcsak ott vagyunk, de nyerésre is állunk.”

Trump hivatalba lépése után megszüntette a kormányzati távmunka lehetőségét, és útmutatót adott az ügynökségeknek, hogyan írhatják felül a szakszervezeti megállapodásokat a távmunka terén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Húsz év után lemond egy fideszes képviselő – ezt üzente Orbán Viktornak
Riz Gábor húsz év után adta át az ózdi választókerület vezetését. Utódjának már sok sikert kívánt, de képviselőként még folytatja a munkát a 2026-os választásokig.


Riz Gábor húsz év után jelentette be, hogy lemond az ózdi központú borsodi választókerület elnöki tisztségéről – szúrta ki az ATV. A hírt a Facebook-oldalán tette közzé, ahol azzal kezdte bejegyzését: „Ne kergesd az időt, ha kell, úgyis eljön.”

A politikus arról írt, hogy húsz évvel ezelőtt Orbán Viktortól, a Fidesz elnökétől vette át a választókerület vezetésére szóló megbízólevelet, amely azóta már 71 települést foglal magába Nyugat-Borsodban.

„Benyújtottam Elnök úrnak – akitől húsz éve azt átvettem – lemondásom a választókerületi elnökségi kinevezésemről”

– közölte, hozzátéve, hogy utódjának, Dr. Csuzda Gábornak sok sikert kíván a feladathoz.

Riz Gábor köszönetet mondott azoknak, akikkel együtt dolgozott az elmúlt években: a helyi szervezeti tagoknak, polgármestereknek és aktivistáknak. Mint írta, velük együtt építették a keresztény-konzervatív értékközösséget, és közös munkájuknak köszönhetően kiváló eredményeket értek el az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választásokon.

A bejegyzésben utódjának is üzent:

„Őrizze meg a közbizalmat értékeink iránt, tartsa egyben azt a sikeres csapatot, akikre mindenben számíthattam és akik segítsége nélkül nincs eredményes politikai munka.”

A képviselő arról is beszámolt, hogy parlamenti munkáját a 2026-os választásokig tovább folytatja. Kiemelte, hogy választói támogatása nélkül nem sikerült volna közel 60 százalékos eredményt elérnie a legutóbbi választáson.

Riz Gábor jelezte, hogy amikor kijelölik utódját az országgyűlési munkára is, minden segítséget megad majd neki. Bejegyzését azzal zárta:

„Elnök úr! Köszönöm a húszévi bizalmat!”

A Szabad Európa közben arról számolt be, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy korábbi fórumon jelezte: várhatóan a képviselőjelöltek harmadát lecserélik 2026-ra. A lap szerint több ismert politikus, köztük Németh Zsolt, Lázár János, Simicskó István és Fürjes Balázs sem indul újra egyéniben. Budapesten pedig Dunai Mónika kivételével minden választókerületi elnök személye megváltozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond
A Mandínernek adott interjúban az MNB-alapítványok ügyéről és a feljelentésről is szó volt. Gulyás szerint, ha a vádak igaznak bizonyulnak, felelősségre kell vonni az érintetteket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Gulyás Gergely videós interjút adott a Mandiner Reakció című műsorában. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az interjúban több témát is érintett, köztük Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét is, vette észre a Telex.

A beszélgetés során Gulyás azt mondta, hogy szerinte Magyar Péter pszichés állapota miatt sem alkalmas arra, hogy közhatalmat gyakoroljon. Hozzátette:

„Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, akkor sok mindenben volt vele vitám, de abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond.”

A miniszter kitért arra a hangfelvételre is, amelyen Varga Judit hallható. A felvételen az akkor még igazságügyi miniszterként dolgozó politikus 2023-ban beszélgetett volt férjével, Magyar Péterrel a Völner–Schadl-ügyről. A hanganyagot Magyar Péter hozta nyilvánosságra, majd az ügyészségnek is átadta. Gulyás ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: ilyet „a náci házmesterek és a kommunista besúgók csináltak.”

Az interjúban szóba került az Állami Számvevőszék feljelentése is, amely az MNB-alapítványokat érinti. Gulyás Gergely szerint a kormánynak nem volt, és nem is lehet köze a jegybank működéséhez. Úgy fogalmazott, hogy amikor ezek az állítólagos cselekmények történtek, a balliberális sajtó úgy mutatta be a jegybank vezetését, mint amely a kormánnyal szemben állva alternatív gazdaságpolitikát képvisel. Hozzátette: az ügyet ki kell vizsgálni, és ha a vádak egy büntetőper során beigazolódnak, a felelősöket felelősségre kell vonni.

A teljes interjút itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Trump bepöccent: az Egyesült Államok nem közvetít tovább Oroszország és Ukrajna között
Tammy Bruce szerint Trump csalódott, mert a háborús felek nem tesznek valódi lépéseket a béke irányába.


Az Egyesült Államok a jövőben nem vállal közvetítő szerepet az orosz–ukrán béketárgyalásokban – erről május 1-jén beszélt Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. Azt mondta:

„Nem fogjuk körbe repkedni a világot, hogy közvetítsünk a felek között”.

A szóvivő kijelentette, hogy Washington „nem lesz közvetítő”, és hozzátette, Donald Trump elnök csalódott amiatt, hogy sem Ukrajna, sem Oroszország nem tesz olyan lépéseket, amelyek a megoldás irányába mutatnának. Szerinte eljött az ideje annak, hogy a felek nyíltan elmondják, milyen elképzeléseik vannak a háború lezárásáról.

Tammy Bruce hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok nem oldja fel a jelenleg is érvényben lévő szankciókat Oroszországgal szemben.

A szóvivő Marco Rubio külügyminiszter álláspontját is ismertette: a miniszter úgy döntött, hogy az Egyesült Államok változtat a hozzáállásán és szerepvállalásán. Bár a jövőben is támogatják majd a békefolyamatot, közvetíteni nem fognak Ukrajna és Oroszország között.

Korábban J.D. Vance amerikai alelnök egy interjúban úgy fogalmazott, hogy szerinte a konfliktus nem ér véget egyhamar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Drámai döntés: alkotmányellenesnek nyilvánították Németország legnagyobb ellenzéki pártját
A német titkosszolgálat szerint az AfD veszélyt jelent a demokratikus rendre. Már lehallgatásokra és besúgók beépítésére is joguk van a hatóságoknak.


A német Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól hivatalosan is alkotmányellenes pártnak minősítette az Alternatíva Németországért pártot, vagyis az AfD-t – számolt be róla a Spiegel.

Ez a döntés azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok könnyebben kérhetnek engedélyt a párt és tagjai megfigyelésére, például telefonlehallgatásra, lehallgatók telepítésére vagy informátorok beépítésére.

Korábban csak három tartományi szervezetet – a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet – minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak „gyanúsan” szélsőségesként kezelték. A hivatal most „bizonyítottan szélsőséges” minősítést adott a pártnak.

A döntést egy több mint ezer oldalas jelentéssel támasztották alá, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztériumnak nyújtott be.

A dokumentumban számos példával és bizonyítékkal mutatják be, hogy az AfD nézetei szembemennek a német alkotmányos renddel.

A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt „etnikai alapon” értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez „nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel”.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.

A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU–CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: