Többet várnak a kormánytól a magyarok, ha klímavédelemről van szó – derült ki egy friss felmérésből
A Publicus Intézet kutatása szerint a magyarok túlnyomó többsége, 87 százaléka közvetlenül érzi a klímaváltozás negatív hatásait, mint például a forró nyarakat és a szélsőséges időjárást, és aggasztja őket az erre való kormányzati reakció hiánya – írja a Népszava.
A mérések szerint csak a Fidesz-szavazók többsége, 54 százalék elégedett az eddigi intézkedésekkel. Az ellenzéki szavazók több mint 94 százaléka viszont elégedetlen.
Az emberek 93 százaléka szerint a kormánynak több forrást kellene biztosítania az intézmények, például kórházak klimatizálására, 5 százalék szerint nincs erre szükség. A lap szerint ehhez hasonló eredmények születtek abban a kérdésben is, hogy vajon szükséges lenne-e, hogy a kormány több forrást biztosítson az energetikailag elavult, pazarló lakóépületek szigetelésére, például pályázati források biztosításával: a válaszolók 91 százaléka értene egyet egy ilyen kormányzati programmal
A kutatás arra is rákérdezett, hogy fontosnak tartanák-e, hogy olyan beruházások (víztározók, csatornák építése) induljanak, amelyek képesek az országban tartani a vizet, hogy azt öntözésre lehessen használni, enyhítve az aszályok, az elsivatagosodás mezőgazdaságra gyakorolt hatását. 90 százalék szerint szükség lenne ilyen beruházásokra, és csupán 2 százalék vélekedik ellenkezőképpen.
A felmérés eredményei szerint a magyarok több mint háromnegyede ‒ 78 százaléka ‒ szerint a klímaváltozás valóban létezik és nagy aggodalomra ad okot, míg 17 százalék nyilatkozott úgy, hogy létezik, de a hozzá kapcsolódó félelem túlzó. A felmérés szerint a magyarok körében elenyésző, 2 százalék azoknak az aránya, akik szerint a klímaváltozás nem létezik.