UTAZZ
A Rovatból

Te ismered Tunézia igazi arcát? – Helyek, amikért megéri elhagyni a szállodai szobát

A szállodában ülve egy csomó dologról lemarad az ember, pedig Tunézia izgalmas és sokszínű úti cél.

Link másolása

Az európai utazások is sok izgalmat tartogatnak, de Tunézia azért teljesen más világ. Ha nevét halljuk, gyakran az “all inclusive” szállodák jutnak eszünkbe, és valóban kényelmes és költséghatékony tengerpart melletti nyaralást hozhatunk ki így magunknak.

A last minute ajánlatok már 130.000 - 150.000 forinttól indulnak. És ezekben az ajánlatokban benne van az all inclusive ellátás és a repülőjegy.

Ugyanakkor ha már Afrikában járunk, érdemes megismerni a kontinens igazi arcát, és felfedezni a rejtett kincseket, kulturális különbségeket. Sokkal tartalmasabb lehet a nyaralás, ha kicsit kimozdítjuk magunkat a komfortzónánkból, és megnézzük a luxus golfpályát, de a nyüzsgő piacot is.

Tunisz

Ha csak egy várost tervezel felfedezni, akkor Tunisz legyen az. Bár a város neve valószínűleg a berber eredetű "eltölteni az éjszakát" kifejezésből származik, abszolút nem egyéjszakás kaland.

Piacozz az óvárosban

Durva kulturális sokként éri az embert az első piacozás élménye, de nagyon könnyű rákapni az ízére. Szűk sikátorok, hangos (de abszolút nem agresszív!) árusok, illatos fűszerek, aranyak és színes kelmék gabalyodnak itt egymásba. Ha van kedved alkudni, itt ezt a szenvedélyedet is kiélheted, de találni olyan üzletet is, ahol hagynak nyugodtan válogatni, és még kártyával is fizethet az ember.

Nekünk az egyik legjobb élményünk egy teljesen véletlenül alakult program volt. Egy férfi meglátta, hogy a szőnyeget készítő alkalmazottját bámuljuk, és behívott minket magához.

Felvitt a tetőre, teával kínált, és elmagyarázta az összes létező szőnyegkészítési technikát.

Terrace El Bey néven keressétek a kávézóját, és ha szerencsétek van, nektek is tart egy gyorstalpalót. De ha vele pont nem találkoztok, akkor is érdemes nyitottnak lenni az emberek felé. Franciául vígan megértethetjük magunkat, de sokan beszélnek annyit angolul vagy németül is, hogy el lehessen igazodni. És tényleg mindenki nagyon kedves, barátságos.

Miután az ember látta a legszegényebb sikátort is, izgalmas kontraszt felmenni egy butikhotel teraszára, és inni egy jó török kávét.

A Dar El Medina hotelt kifejezetten ajánlom e célra. Majd szintén meglepő élmény két árus között besurranni egy ajtón, ami egy csodaszép belsőudvaros étterembe vezet (Fondouk El Attarine), ahol az evés mellett gyönyörű kézműves tárgyakat is vehetünk, kulturált körülmények között.

Séta Karthágó romjainál

Ha Tunisz környékén barangolunk, akkor Karthágó kötelező. I. e. 814-ben a föníciai Türosz városából érkező telepesek alapították, és az i. e. 5. század kezdetére már Karthágó vált a régió kereskedelmi centrumává; ez egészen addig tartott, amíg a várost Róma meg nem hódította.

Érdemes előre felkészülni a helyből, vagy útikönyvet vinni magunkkal, mert a történelem darabjai itt kézzel foghatóak, és nagyon erősen hathatnak ránk, de sajnos a romoknál nincs kint túl sok tájékoztató tábla.

Sidi Bou Said

Ez a falu egyértelműen a legelragadóbb környék Tunisz mellett.

Fehér falak, kék ajtók és ablakok, mozaikok, virágok.

Itt abszolút nem bánja az ember, hogy nem európai a hangulat és az ellátás, mert pontosan így bájos, ahogy van.

Érdemes olyan helyen vacsorázni, ahonnan a naplemente örök élmény maradhat, például a La Villa Bleue terasza ilyen.

Zaghouan

Ha hajlandóak vagytok egy órát kocsikázni (az utazás akár külön taxival is megoldható, és nem is túl drága), vagy éppen Hammamet, esetleg Monasztir irányába tartotok, akkor Zaghouant is útba ejthetitek.

Zaghouan a Dorsale-hegység hegygerincén található, és régen a vízvezeték innen egészen Karthágóba vitte a vizet.

De a legizgalmasabb program itt egy ökofarm (Dar Zaghouan), ahol meg is lehet szállni, de egy egész napos programra is be lehet nézni hozzájuk. Lehet itt enni, inni, medencében fürdeni vagy állatokat simogatni, de akár quadozni is.

Monasztir vagy Sousse?

A másik környék, amit jó szívvel ajánlok, az Monasztir és Sousse kettőse.

Sousse a felkapottabb és mozgalmasabb, Monasztir a nyugisabb, így mindenképpen érdemes a kettő kombinációját élvezni.

Az egyik legjobb hotelélményünk Monasztirban volt. A Royal Thalassa Monastir az általános szolgáltatások mellett (tengerpart, medence, étterem, bár) egy spa részleggel is büszkélkedhet, és itt aztán tényleg van a masszázstól az aromaszobáig minden, amitől el lehet lazulni. Az egyik kedvencünk a tengervízzel töltött benti medence volt. Amikor kint rossz az idő vagy túl meleg van, itt bent lehet élvezni a sós víz jótékony hatását. Ráadásul vannak náluk olyan lakosztályok, amikhez saját jakuzzi is jár, és onnan élvezni a tenger morajlást, tényleg a legjobb program.

Sousse piaci része szintén erőteljes élményt nyújt.

Van itt a szűk utcák rengetegében egy nagyon kék kávézó, ami állítólag a legrégebbi.

Itt fantasztikus a hangulat, a kávé, és a tulajdonos is rendkívül szívélyes. Keressétek meg, ha erre jártok!

A legjobb múzeum élményünk is Sousse-hoz köthető, a Sousse Archaeological Museumban a mozaikok mellett végre korrekt, angol leírásokat is találtunk, így nem csak csodálhattuk őket, de értettük is, hogy mit nézünk.

A mozaikok amúgy egész Tunéziára jellemzőek. Érdemes az árusoknál egyet vásárolni szuvenír gyanánt.

Ha pedig valaki egy nem túl “tunéziás”, de extra élményre vágyik, El Kantaoui-ban a golfot is kipróbálhatja (Golf El Kantaoui). Mi csak száguldoztunk egy picit a panoráma pályán, de még így is megragadt bennünk a program.

A legjobb étterembe is Sousse mellett, El Kantaoui kikötő részén futottunk bele, de ezt majd meghagyom egy következő részre, amiben csak a gasztronómiával foglalkozom...

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: