„Ez hadüzenet az Európai Unió ellen is” – Tineke Strik, az EP magyar jogállamisági jelentéstevője a nagytakarítási törvényről
„Orbán Viktor totális háborút indít a civil társadalom ellen az új törvénnyel” – mondta a Népszavának Tineke Strik holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, aki az Európai Parlamentben a magyar jogállamiság témájának jelentéstevője.
Tineke Strik a nagytakarítási törvényt komoly figyelmeztetésként értékelte. Szerinte a jogszabály ellehetetleníti a civil szervezetek működését, amelyek a magyar állampolgárok jogaiért és egy nyitott, szabad társadalomért dolgoznak.
mert az összes olyan uniós támogatást, amely nem a kormánynak jut, külföldi beavatkozásként kezeli. Strik szerint ez „nagy lépés az autokrácia bebetonozása felé”.
A politikus a lap kérdésére azt is elmondta, hogy
Ezen az ülésen elvileg akár továbbléphetnek a 7. cikkely szerinti eljárásban is, amelynek végén Magyarország szavazati jogának felfüggesztése is szóba kerülhet.
Orbán Viktor március 15-i beszédében beszélt arról, hogy „felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat”. A miniszterelnök szerint „ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében pénzért a birodalom szekerét tolják”. Hozzátette: „túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt, túl sokszor váltottak már köpönyeget”.
Ahogy már hírt adtunk róla, kedden, nem sokkal éjfél előtt, kedden Halász János fideszes képviselő benyújtotta a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot. A tervezet alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal – Lánczi Tamás vezetésével – javaslatot tehet arra, hogy a kormány listázza a külföldről támogatott magyarországi szervezeteket. A javaslat indoklása szerint ezek a szervezetek veszélyeztetik az ország szuverenitását, ha sértik vagy negatív színben tüntetik fel többek között
– Magyarország független, demokratikus jogállami jellegét,
– a nemzet egységét és a határon túli magyarokért való felelősséget,
– a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét,
– a békét, biztonságot és az együttműködést más országokkal,
– az ország alkotmányos önazonosságát és keresztény kultúráját.
A törvényjavaslat értelmében az érintett szervezetek nem gyűjthetnek egyszázalékos adófelajánlásokat. Minden támogatás esetén nyilatkozniuk kell arról, hogy a támogatás nem külföldről származik, és ezt teljes bizonyító erejű magánokiratban kell rögzíteni. Amennyiben mégis felmerül, hogy külföldi támogatást fogadtak el, a pénzmosás elleni szerv a támogatás huszonötszörösét szabhatja ki bírságként, amelyet 15 napon belül kell kifizetni.