Trump tanácsadója beleszállt az EU-ba – A magyar kormánynak is nagyon fájhatnak az új követelések
Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója a CNBC-nek adott interjúban védte Donald Trump elnök vámpolitikáját, és közölte: az Európai Uniótól nem egyszerű vámcsökkentést, hanem alacsonyabb áfát is vár, valamint azt, hogy vonják vissza a génmódosított amerikai hústermékekre vonatkozó korlátozásokat.
Navarro szerint a múlt héten bejelentett intézkedéseket az indokolja, hogy az Egyesült Államok „vészhelyzetben van, amit a rendszerszinten magasabb vámok és a nem vámjellegű korlátozások okozta hatalmas, krónikus kereskedelmi hiány” idézett elő.
Trump tanácsadója az interjúban rámutatott: a stratégiájuk az ipari termelés újraszervezését szolgálja, mert szeretnének eljutni oda, hogy „Amerika újra termeljen, a reálbérek emelkedjenek, a nyereségek pedig nőni kezdjenek”.
„Minden létező módon meglopjátok az amerikai népet. Szóval ne csak azt mondjátok, hogy csökkentitek a vámokat” – üzente az EU-nak.
Az uniónak már a nulla százalékos vám is megfelelne
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen hétfő délután bejelentette, hogy az Unió ajánlatot tett az Egyesült Államoknak, de ha a tárgyalások kudarcot vallanak, az EU hajlandó megtorló lépéseket is tenni Donald Trump kereskedelmi politikájával szemben.
„Készen állunk a tárgyalásra az Egyesült Államokkal. Az ipari termékekre nulla százalékos vámot ajánlottunk, ahogy ezt más kereskedelmi partnerekkel is sikerrel megtettük már” – idézi von der Leyent az Euronews.
Az EB elnöke Trump intézkedését „sorsfordítónak” nevezte az Egyesült Államok számára, amely „hatalmas költségekkel jár” az amerikai fogyasztók és vállalkozások számára, de „óriási ütést” jelent majd a világgazdaságnak is. Washington ugyan kölcsönösnek nevezte a vámtarifát, de Brüsszel ezt „sem megalapozottnak, sem igazolhatónak” nem tartja.
Ursula von der Leyen attól is tart, hogy az ázsiai országokra kivetett magasabb vámok miatt az USÁ-ból kiszoruló termékek Európába kezdenek áramlani. Kína különösen aggasztja az EU-t, mivel már most is komoly kritikák érik, amiért olcsó, államilag támogatott termékekkel árasztja el a nyugati piacot. Éppen ezért az EB elnöke bejelentette egy új munkacsoport felállítását, a globális kereskedelem változásainak megfigyelésére.