HÍREK
A Rovatból

Szijjártó Péter: David Pressman diktálta a magyarországi korrupciót elítélő amerikai jelentést

A külügyminiszter szerint az Unió tehetetlenül nézi Trump vámháborúját. A magyar kormány inkább nyugalmat javasol, szerinte nem szabad bosszút állni, mert az csak még több kárt okozna.


Külgazdasági miniszterek tanácsülése volt hétfőn Luxembourgban - erről Szijjártó Péter számolt be a közösségi oldalán közvetített tájékoztatóban.

A magyar külügyminiszter szerint az Európai Bizottság hibázott, amikor nem tett időben lépéseket az Egyesült Államok vámintézkedéseinek megelőzésére. Azt mondta, hónapokkal ezelőtt is lehetett tudni, hogy Donald Trump a vámokat „patrióta gazdaságpolitikája részeként” kezeli. Úgy látja, az uniós intézmények nem tudnak hatékonyan reagálni a nehéz helyzetekre.

A tárcavezető szerint a testület már jó ideje tisztában volt a közelgő lépésekkel, de mégsem tudtak felkészülni rá. A magyar kormány korábban azt javasolta, hogy az Európai Unió csökkentse az amerikai elektromos autókra kivetett vámokat 10-ről 2,5 százalékra. Szijjártó szerint ezzel lehetőség nyílt volna a vámok elkerülésére, de az Európai Bizottság ezt nem használta ki. Azt is hozzátette: „azt várjuk el, hogy sikeres, eredményes tárgyalásokat” folytassanak, azonban szerinte nem került komolyan vehető javaslat az asztalra.

Elismerte, hogy az Európai Bizottság folytatott tárgyalásokat az amerikai kormánnyal, de szerinte ezek nem hoztak eredményt.

A külügyminiszter azt is mondta, hogy

a magyar kormány nem támogatja az ellenvámokat, mert „stratégiai nyugalom” szükséges ahhoz, hogy ne keletkezzenek még nagyobb károk. Emiatt Magyarország nemmel szavaz az ilyen lépésekre.

Az ülésen Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa hangsúlyozta, hogy az autók és az ipari termékek esetében „nullát nulláért” ajánlottak. Készen állnak a tárgyalásokra, ha az Egyesült Államok is nyitott erre, de – mint fogalmazott – „nem fogunk a végtelenségig várni”.

A kereskedelemért felelős uniós miniszterek a „világkereskedelemben kialakuló”, „vámok formájában megjelent” feszültségről tárgyaltak. Az USA által kiadott lista közel 60 országot és területet érint, a vámokat az Egyesült Államok árukereskedelmi deficitje és az import aránya alapján állapították meg. Az Európai Unió esetében ez 25 százalékos vámot jelent, míg más országoknál – amelyek nem szerepeltek a listán – 10 százalékos vámot vetnek ki.

Szijjártó ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:

„nem szabad bosszút állni”, mert az csak még több kárt okozna.

Arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság korábban vámokat vezetett be a kínai autókra, amit öt tagállam – köztük Magyarország – nem támogatott. A miniszter szerint az uniós zöld átállás nem lehet sikeres kínai együttműködés nélkül. Közölte, hogy több nagy kínai cég emiatt pert indított, és a magyar kormány úgy döntött, csatlakozik ezekhez az eljárásokhoz, és a kínai vállalatok oldalán lép fel az Európai Bizottság ellen. A miniszter szerint nem véletlenül léptek a kínai vállalatok jogi útra, és a magyar kormány támogatja őket ebben az ügyben.

A Válasz Online korábban arról írt, hogy az Egyesült Államok az Európai Unióra kivetett vámokat többek között a magyar közbeszerzési rendszer magas korrupciós kockázatával is indokolta. Szijjártó ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a jelentés 1974 óta évente jelenik meg, a legutóbbi még Joe Biden elnöksége alatt készült.

A külügyminiszter szerint „a Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta”, aki „gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként viselkedett”.

A miniszter azt is hozzátette, hogy a jelentés észrevételeit még Trump megválasztása előtt, 2024 októberéig lehetett benyújtani. Az információk pedig az amerikai nagykövetségektől származtak.

Úgy vélte, hogy egy éves, a Biden-adminisztráció alatt készült jelentést hazugság elnöki rendeletként bemutatni. Szijjártó hozzátette, hogy ő más hangulatú találkozókat folytatott az USA kormánytagjaival, és a jövőben szerinte nem fognak hasonló „hamis állításokkal, alaptalan vádakkal és rágalmakkal” találkozni.

A külügyminiszter azt mondta, a mostani dokumentumot március végén adták ki, tehát még Trump beiktatása előtt, és úgy véli, ezt az amerikai elnöki rendelethez kötni megtévesztő.

Az uniós ellenintézkedések listáját hétfőn küldik ki a tagállamoknak. A szavazásra szerdán kerül sor, az első intézkedések jövő kedden lépnek életbe, a többi május közepén. A cél, hogy az Európai Unió megvédje érdekeit, új egyezményekkel színesítse a kereskedelmet. Valamint megelőzze azt, hogy más országok - korábban az USA felé irányuló - exportja az EU piacát áraszthassa el.

VIDEÓ: Szijjártó Péter tájékoztatója

Forrás: Telex, 444.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Durva változások a magyar nyugdíjrendszerben: két lépés, amin egész Európa ledöbben
A magyar férfiaknak már nincs lehetőségük korkedvezményes vagy rokkantsági nyugdíjra. Szakértők szerint ez súlyos következményekkel járhat több százezer emberre nézve.


Egyedi magyar vonás, hogy a hazai nyugdíjrendszerben jelenleg nincs lehetőség sem korkedvezményes, sem rokkantsági nyugdíjra – áll Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelében, amit a férfiaknak címzett, és megjegyzi: ez korábban nem így volt.

Farkas emlékeztet rá, hogy 2010-ben és 2011-ben négy jelentős változtatás ment végbe a nyugdíjrendszerben, amelyek érezhetően befolyásolták annak fenntarthatóságát. A nyugdíjkorhatárt a korábbi 62-ről 65 évre emelték, a magánnyugdíjpénztári rendszert 2010 szeptemberében gyakorlatilag visszaállamosították, majd 2012. január 1-jétől megszűntek a korhatár előtti nyugdíjak és a rokkantsági nyugdíjak.

Ezzel párhuzamosan a nők valamivel jobban jártak: 2011. január 1-jével bevezették számukra a kedvezményes nyugdíjformát, a Nők40 programot.

Farkas András szerint bár más országokban is előfordulhat, hogy nincs külön tőkefedezeti pillér, és több helyen is emelkedik a nyugdíjkorhatár, Magyarország ebből a szempontból unikum. Nálunk például az egészségre ártalmas vagy veszélyes munkakörökben sem lehet korkedvezményt szerezni, és a rokkantsági nyugdíjakat teljesen kivezették a rendszerből.

A szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy a 2011 végén megszűnt korhatár előtti, szolgálati és rokkantsági nyugdíjak évente átlagosan a GDP 0,4 százalékával javították a nyugdíjkassza egyenlegét, de ezt az összeget túlszárnyalja a Nők40 program költsége, amely évente a GDP 0,57 százalékával rontja a mérleget.

Farkas András szerint a jövőbeni nyugdíjreform egyik központi kérdése lehet a Nők40 program. Emellett fontosnak tartja annak lehetővé tételét, hogy a férfiak újra igénybe vehessenek rugalmas nyugdíjba vonulási lehetőségeket.

Az OECD korábban javasolt is ilyen irányú változtatásokat, de a magyar kormány nem támogatta őket.

A szakértő szerint a rugalmas nyugdíjra való jogosultság egyik feltétele lehetne, hogy a korhatár előtt megigényelt nyugdíjakat levonás terhelje. A levonás mértéke attól függne, hány évvel korábban igényli valaki az ellátást. Mindeközben a nők esetében az Alaptörvényben rögzített pozitív diszkrimináció miatt a levonás kisebb mértékű lehetne.

Farkas külön felhívta a figyelmet arra is, hogy a 65. életévüket betöltött magyar férfiak várható élettartama több mint négy évvel marad el az EU-átlagtól, a gazdagabb államok átlagához képest pedig a különbség meghaladja a hat évet is.

A 65 éves korban egészségben várható élettartam a férfiaknál alig haladja meg a négy évet.

(24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben
A TISZA Párt vezetője szerint: „Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt.”


Magyar Péter a közösségi oldalán reagált Orbán Viktor kijelentésére. A magyar miniszterelnök ugyanis május 1-én egy videót tett közzé, melyhez azt írta: "Ne hagyjuk, hogy Brüsszel a Tisza pártot felhasználva beavatkozzon a magyar választásokba!".

Erre válaszul a TISZA Párt vezetője azt írta:

"Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben.

A miniszterelnök 15 éves kormányzás után most épp nemzeti ellenállást hirdetett. Természetesen nem az ipari méretű korrupció, vagy a családja és az oligarchái urizálása, vagy a Nemzeti Bank kirablása ellen, hanem az általuk kreált, képzelt ellenségek ellen.

Orbán szerint a TISZA Párt felhasználásával akarnak beavatkozni a választásokba. Jól látja: a magyar emberek a TISZA segítségével fognak beavatkozni a választásokba, veszik kézbe a saját sorsukat és vissza a hazájukat.

És tegyük tisztába még valamit miniszterelnök elvtárs! Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt."


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Fotók: „Szabad járdát” – a Karmelitába vonuló Momentumot a rendőrök feltartóztatták a Szabadság hídnál, pedig csak a járdán akartak tovább menni
A Kossuth téri demonstráció után a momentumosok bejelentették, hogy egy Európai Uniós zászlót szeretnének a Karmelitánál elhelyezni. A rendőrség azonban nem engedte őket, ezért a Belügyminisztériumhoz vonultak és ott tűzték ki a zászlót.


A május 1-i Kossuth téri tüntetés után a szervező Hadházy Ákos a Margit-szigetre hívta az embereket, ahol a pedagógus szakszervezt sátrát látogatják meg. Kifejezve ezzel is szolidaritásukat mellettük.

A Momentum Mozgalom pedig bejelentette, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás 21. évfordulója alkalmából a Karmelita-kolostor volnulnak, hogy ott egy uniós zászlót helyezzenek el. Ezzel is üzenni akarnak a kormánynak, hogy továbbra is Európa és az uniós részei akarnak maradni.

A tömeget azonban a Szabadság-hídnál a rendőrök sorfala fogadta. A rendőrség a híd mindkét oldalát lezárta és senkit nem enged át. A tüntetők többször is elmondták, hogy nem akarnak az úttesten haladni, csak a járdán. Elhangzott az is: "Szabad járdát".

A helyszíni beszámolók szerint a turisták sem jutnak át, így egyre nagyobb tömeg gyűlik a híd két oldalán. A rendőrök pedig azt tanácsolják, hogy aki át akar jutni a túlpartra, az másik hidat válasszon. A videós közvetítés szerint egy babakocsis családot a tömeg átengedett, majd az ő skandálásuk után a rendőrök is engedték, hogy távozzanak.

Este fél 7-kor a helyzet nem változott, a tiltakozók és a rendőrök egymással szemben állnak, és várnak. A rendőrség vezetői azt közölték Bedő Dáviddal, hogy nem engedik fel a tömeget a Várba. A bejelentés után a tömeg sakndálni kezdte: "gyülekezés alapjog".

Bedő végül azt közölte, hogy mivel nem mehetnek tovább, ezért a Belügyminisztériumhoz mennek, és ott teszik ki az uniós zászlót. Elmondásuk szerint nem akarnak balhét, nem akarnak a rendőrökkel összetűzni, csak a zászlót szeretnék elhelyezni.

A tömeget azonban a pesti oldalon is rendőrök várják, akik megkezdték az igazoltatást is. A tüntetők végül lejutottak a hídról és a Belügyminisztérium rácsos oldalára felkötötték az uniós zászlókat. Ezt követően páran még maradtak és a köztévé egyik riporterével szálltak vitába.

A Momentum legközelebb kedden tüntet, ahogy Hadházy Ákos is közölte, hogy minden kedden ott lesz a Ferencziek terén.

Képgaléria: Tömeg a hídnál


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Én tényleg nem akartam hidat zárni, de a rendőrök megtették – Fotók
A politikus a Margitszigetre indult a tüntetők tömegével, hogy ott a pedagógus szakszervezet sátránál fejezzék ki szolidaritásukat. Nem akartak lezárást, de rendőrsorfal várta őket.


Hadházy Ákos a Kossuth térre szervezett demonstráció végén azt kérte az egybegyűltektől, hogy békésen sétáljanak el a Margitszigetre, hogy ott meglátogassák a pedagógus szakszervezet sátrát.

Azt is elmondta, hogy nem szeretne hídlezárást, és nem akar balhét. Bejelentette azt is, hogy nem hagyják abba a tüntetést, és ezentúl minden kedden a Ferenciek terén fog békésen demonstrálni, bízva abban, hogy sokan csatlakoznak hozzá.

A beszéd után megindult a tömeg a szigetre. A hídon azonban rendőrök zárták le az utat, így jutottak be a Margitszigetre. A kordonról fotókat is megosztott a politikus:

A Kossuth térről a Momentum Mozgalom a Várba indult el, hogy ott a Karmelita kolostornál kitűzzék az uniós zászlót. A vonulókat azonban a rendőrség sorfala nem engedte át a Szabadság hídon. Ezért most a Belügyminisztériumhoz mennek. Fotókon az eddigi események:


Link másolása
KÖVESS MINKET: