HÍREK
A Rovatból

Szijjártó Péter a CNN-en: A jogállamisági eljárás zsarolás Magyarországgal szemben

A külügyminiszter szerint a brüsszeli liberális mainstream nem képes megemészteni a Fidesz választási győzelmét.


Megint a CNN vendége volt Szijjártó Péter, a magyar külgazdasági- és külügyminisztert ezúttal Richard Quest kérdezte. Ahogy a beszélgetés elején fogalmazott: nem akar olyan társalgást folytatni, „ahol én ezt mondom, Ön pedig azt, hogy ez nem igaz, és így tovább, a dolog lényegére vagyok kíváncsi”.

Quest a gázszállítások kérdésével kezdte az interjút. Szerinte miközben Európa többi része vonakodik, vagy ellenzi azt, hogy orosz gázt és olajat vásároljon, „addig Önök – úgy tűnik – készségesen követik Vlagymir Putyin Gazprom-bank féle tervét”.

Szijjártó erre úgy reagált, hogy egy ország gázellátása, illetve olajellátása nem filozófia, kommunikációs, ideológiai vagy politikai kérdés, hanem fizikai.

"Az infrastruktúra határoz meg minket: a gázellátásunk 85 százaléka, az olajellátásunk 65 százaléka érkezik Oroszországból"

- mondta Szijjártó, aki azt is hozzátette, hogy nem szórakozásból van ez így, nem mi választottuk, „egyszerűen ez a fizikai helyzet Közép-Európában”.

A miniszter szerint nincsenek alternatív gázforrások, nincsenek alternatív szállítási útvonalak, amelyek lehetővé tennék, hogy megszabaduljunk az orosz gáztól és olajtól a következő években. Szijjártó úgy vélte, hogy sokat tettünk a diverzifikáció érdekében, erre példaként említette, hogy a hét szomszédos országból hattal kiépítették a gázösszekötőt.

Quest ezután arról beszélt, hogy

"van egy érzés, egy percepció, amely szerint Magyarország álláspontja nincs olyan összhangban az EU-val, mint más országoké,

vagy akár a NATO-val." A műsorvezető példaként említette a fegyverszállítások ügyét.

Szijjártó erre azt mondta, hogy ez valóban csak egy érzet, de a valóság nem ez. Válaszában megint elismételte, hogy Magyarország eddig mind az öt uniós szankciócsomagot elfogadta Oroszország ellen. A fegyverszállítások ügyében a miniszter azzal kezdte válaszát, hogy az ország eddig több mint 600 ezer menekültet fogadott be Ukrajnából, akiket ellátunk, majd megismételte a közvetlen fegyverszállítások elutasításának kormányzati érveit.

Erre a műsorvezető közbevágott, hogy de

az ukránok pont, hogy fegyvereket kérnek, erre van szükségük, és "Önök pont ezt nem akarják megadni".

Szijjártó erre úgy reagált, hogy nem minden EU-, illetve NATO-tagállam szállít fegyvereket Ukrajnának, a kormány legfontosabb feladata pedig, hogy garantálja a magyar emberek és Magyarország biztonságát, és el akarják kerülni, hogy az ország belesodródjon a konfliktusba.

Moldova kapcsán a műsorvezető azt kérdezte a magyar külügyminisztertől, hogy elhiszi-e azt, hogy Putyin minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy a lehető legtöbb békétlenséget, zűrzavart ás káoszt idézze elő Európában jelen pillanatban? A konkrét felvetésre a magyar külügyminiszter nem reagált, válaszában arról beszélt, hogy elítélik az orosz támadást és hogy kiállnak mind Ukrajna, mind Moldova területi integritása és szuverenitása mellett.

"Reméljük nem éri támadás Moldovát, és nagyon reméljük, a lehető leghamarabb véget ér ez a háború"

– mondta Szijjártó.

Ezt követően Richard Quest áttért a jogállamisági eljárás kérdésére, amiről a miniszter azt mondta, hogy ez egy politikai vita, illetve hogy ez zsarolás Magyarországgal szemben. Szijjártó szerint a vádak hamisak, „a brüsszeli liberális mainstream nem képes megemészteni”, hogy elsöprő győzelmet arattak az április 3-i választáson.

Végül Quest kitért Orbán Viktor győzelmi beszédére is, amelyben a magyar kormányfő az ellenfeli között említette Volodomir Zelenszkij ukrán elnököt is.

Helyénvaló Zelenkszkijt ellenfélnek nevezni, miközben egy olyan háborút vív Oroszország ellen, amit Önök is elítélnek? – kérdezte a műsorvezető. Válaszában Szijjártó arról beszélt, hogy egy-két héttel a választások előtt "egyes szereplők megpróbáltak beavatkozni a magyarországi választásokba", és hogy helytelenek voltak Zelenszkij a kampány utolsó heteiben tett nyilatkozatai. "Ezeket nem kellett volna megtennie" – vélte Szijjártó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Húsz év után lemond egy fideszes képviselő – ezt üzente Orbán Viktornak
Riz Gábor húsz év után adta át az ózdi választókerület vezetését. Utódjának már sok sikert kívánt, de képviselőként még folytatja a munkát a 2026-os választásokig.


Riz Gábor húsz év után jelentette be, hogy lemond az ózdi központú borsodi választókerület elnöki tisztségéről – szúrta ki az ATV. A hírt a Facebook-oldalán tette közzé, ahol azzal kezdte bejegyzését: „Ne kergesd az időt, ha kell, úgyis eljön.”

A politikus arról írt, hogy húsz évvel ezelőtt Orbán Viktortól, a Fidesz elnökétől vette át a választókerület vezetésére szóló megbízólevelet, amely azóta már 71 települést foglal magába Nyugat-Borsodban.

„Benyújtottam Elnök úrnak – akitől húsz éve azt átvettem – lemondásom a választókerületi elnökségi kinevezésemről”

– közölte, hozzátéve, hogy utódjának, Dr. Csuzda Gábornak sok sikert kíván a feladathoz.

Riz Gábor köszönetet mondott azoknak, akikkel együtt dolgozott az elmúlt években: a helyi szervezeti tagoknak, polgármestereknek és aktivistáknak. Mint írta, velük együtt építették a keresztény-konzervatív értékközösséget, és közös munkájuknak köszönhetően kiváló eredményeket értek el az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választásokon.

A bejegyzésben utódjának is üzent:

„Őrizze meg a közbizalmat értékeink iránt, tartsa egyben azt a sikeres csapatot, akikre mindenben számíthattam és akik segítsége nélkül nincs eredményes politikai munka.”

A képviselő arról is beszámolt, hogy parlamenti munkáját a 2026-os választásokig tovább folytatja. Kiemelte, hogy választói támogatása nélkül nem sikerült volna közel 60 százalékos eredményt elérnie a legutóbbi választáson.

Riz Gábor jelezte, hogy amikor kijelölik utódját az országgyűlési munkára is, minden segítséget megad majd neki. Bejegyzését azzal zárta:

„Elnök úr! Köszönöm a húszévi bizalmat!”

A Szabad Európa közben arról számolt be, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy korábbi fórumon jelezte: várhatóan a képviselőjelöltek harmadát lecserélik 2026-ra. A lap szerint több ismert politikus, köztük Németh Zsolt, Lázár János, Simicskó István és Fürjes Balázs sem indul újra egyéniben. Budapesten pedig Dunai Mónika kivételével minden választókerületi elnök személye megváltozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond
A Mandínernek adott interjúban az MNB-alapítványok ügyéről és a feljelentésről is szó volt. Gulyás szerint, ha a vádak igaznak bizonyulnak, felelősségre kell vonni az érintetteket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Gulyás Gergely videós interjút adott a Mandiner Reakció című műsorában. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az interjúban több témát is érintett, köztük Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét is, vette észre a Telex.

A beszélgetés során Gulyás azt mondta, hogy szerinte Magyar Péter pszichés állapota miatt sem alkalmas arra, hogy közhatalmat gyakoroljon. Hozzátette:

„Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, akkor sok mindenben volt vele vitám, de abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond.”

A miniszter kitért arra a hangfelvételre is, amelyen Varga Judit hallható. A felvételen az akkor még igazságügyi miniszterként dolgozó politikus 2023-ban beszélgetett volt férjével, Magyar Péterrel a Völner–Schadl-ügyről. A hanganyagot Magyar Péter hozta nyilvánosságra, majd az ügyészségnek is átadta. Gulyás ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: ilyet „a náci házmesterek és a kommunista besúgók csináltak.”

Az interjúban szóba került az Állami Számvevőszék feljelentése is, amely az MNB-alapítványokat érinti. Gulyás Gergely szerint a kormánynak nem volt, és nem is lehet köze a jegybank működéséhez. Úgy fogalmazott, hogy amikor ezek az állítólagos cselekmények történtek, a balliberális sajtó úgy mutatta be a jegybank vezetését, mint amely a kormánnyal szemben állva alternatív gazdaságpolitikát képvisel. Hozzátette: az ügyet ki kell vizsgálni, és ha a vádak egy büntetőper során beigazolódnak, a felelősöket felelősségre kell vonni.

A teljes interjút itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Trump bepöccent: az Egyesült Államok nem közvetít tovább Oroszország és Ukrajna között
Tammy Bruce szerint Trump csalódott, mert a háborús felek nem tesznek valódi lépéseket a béke irányába.


Az Egyesült Államok a jövőben nem vállal közvetítő szerepet az orosz–ukrán béketárgyalásokban – erről május 1-jén beszélt Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. Azt mondta:

„Nem fogjuk körbe repkedni a világot, hogy közvetítsünk a felek között”.

A szóvivő kijelentette, hogy Washington „nem lesz közvetítő”, és hozzátette, Donald Trump elnök csalódott amiatt, hogy sem Ukrajna, sem Oroszország nem tesz olyan lépéseket, amelyek a megoldás irányába mutatnának. Szerinte eljött az ideje annak, hogy a felek nyíltan elmondják, milyen elképzeléseik vannak a háború lezárásáról.

Tammy Bruce hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok nem oldja fel a jelenleg is érvényben lévő szankciókat Oroszországgal szemben.

A szóvivő Marco Rubio külügyminiszter álláspontját is ismertette: a miniszter úgy döntött, hogy az Egyesült Államok változtat a hozzáállásán és szerepvállalásán. Bár a jövőben is támogatják majd a békefolyamatot, közvetíteni nem fognak Ukrajna és Oroszország között.

Korábban J.D. Vance amerikai alelnök egy interjúban úgy fogalmazott, hogy szerinte a konfliktus nem ér véget egyhamar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter üzent a Fidesznek: Megint hazudtatok, megint lebuktatok
A politikus cáfolta, hogy pártja EP-képviselői megszavazták volna az Európai Néppárt állásfoglalását Ukrajna gyorsított csatlakozásáról.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



A Tisza Párt EP-képviselői nem vettek részt az Európai Néppárt valenciai kongresszusán, ahol elfogadták a Szolidaritás Ukrajnával című állásfoglalást, derül ki Magyar Péter péntek esti posztjából. Ez az a dokumentum, ami az ukrán EU-csatlakozás tárgyalások felgyorsítását sürgeti, és amiről a kormányközeli Mandíner azt állította, hogy a tiszások is megszavazták.

„A miniszterelnök és a teljes propaganda szokás szerint végig hazudta az utóbbi két napot. Az hazudták többek között, hogy a TISZA képviselői megszavazták az Európai Néppárt valenciai kongresszusának határozatát, amely kiáll Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása mellett. A többi hazugságot inkább le se írom” - fogalmazott a bejegyzés elején Magyar Péter.

„A fideszes hazugságban a bibi csak annyi, hogy a TISZA EP képviselői nem vettek részt a néppárti kongresszuson, így a határozatot sem fogadták el”

- írta a folytatásban a pártelnök.

Magyar ezután leszögezte, hogy pártja „már többször jelezte, hogy amennyiben minden feltétel ismert és Ukrajna uniós csatlakozása időszerű kérdéssé válik, akkor ügydöntő, jogi kötőerővel bíró népszavazás kiírását kezdeményezi”.

„A TISZA a néppárti állásfoglalás több pontjával, így a gyorsított uniós csatlakozással sem ért egyet. Két okból sem. Ukrajna jelenleg háborúban álló ország és szinte semmilyen csatlakozási feltételnek nem felel meg és minden tagjelölt ország egyenlő elbánásban kell, hogy részesüljön. Kedves fideszes elvtársak, megint hazudtatok, megint lebuktatok” - olvasható Magyar Péter posztjában.

A bejegyzést azzal zárja, hogy állítása szerint „a néppárti kollegák jót nevettek azon, ahogy Orbán propagandistái azon vergődtek Valenciaban, hogy sikerüljön valami lejárató anyagot összeütni”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: