Szabó Bence: Nem félmegoldást akartam, hanem megakadályozni egy választási csalást
A Szabó Bence volt rendőrszázados által kirobbantott titkosszolgálati botrány azután is hullámokat vert, hogy a leleplezés egyik központi figurája, Hrabóczki Dániel (Gundalf) a TISZA Párt váci fórumán a nyilvánosság elé lépett, cselekvésre buzdítva a fiatalokat. Szabó Bence most a HVG-nek adott interjúban elmondta, éppen a Hrabóczki és társa, „Buddha” ellen indított, általa jogszerűtlennek tartott eljárás volt az utolsó csepp a pohárban. A volt százados szerint a Nemzeti Nyomozó Irodán belül a kollégák nem árulónak, hanem hősnek tartják őt, az állományon belüli hangulatot pedig egy volt kollégája szerint jól jelezték az irodaajtókra ragasztott kormány- és Putyin-ellenes feliratok.
A 33 éves volt rendőrszázados elmondása szerint a legfontosabb értékeket a családjából hozta.
az édesanyámtól, aki a legjobb ember a világon, azt a példát, hogy mindenkivel méltányosnak kell lenni; anyai nagyapámtól pedig a munka becsületét és az önállóságot” – fogalmazott. A Tolnán felnőtt Szabó édesapja példáját követve jelentkezett a Rendőrtiszti Főiskolára, de végül pénzügyi nyomozó szakra került. Mint mondta, sosem vette túl komolyan a tanulást, nem volt magolós típus. A NAV-nál hat évet töltött, majd a Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözési főosztályára került, ahol főleg gyermekeket szexuálisan kizsákmányoló elkövetőket üldözött. Van egy lázadóbb oldala is, amit egy frissen, a tisztavatásra elkészült tetoválás is jelképezett, ami miatt attól tartott, hogy véres és tintás lesz az inge a friss tetoválástól az ünnepségen.
A hirtelen jött népszerűséget nagyon rosszul viseli, zavarban van, ha felismerik, ezért inkább kerüli a nyilvános helyeket. Állítása szerint nem tartja magát hősnek.
– jelentette ki.
Döntésébe egyedül rendőr édesapját vonta be, aki először megpróbálta lebeszélni, mert attól tartott, fia csak magának árt, és az ügy nem jut el az emberekhez.
Édesanyjának nem mert szólni, hogy ne aggódjon, és konspirációs okokból sem tartotta jó ötletnek. Apja a pályaválasztásában is példakép volt, aki nyomozóként dolgozott Szekszárdon. Később az ORFK-n lett főosztályvezető-helyettes, de mivel szóvá tette az értelmetlen statisztikagyártást, lefokozták, és sima beosztottként fejezte be a karrierjét.
Az utolsó csepp a pohárban szerinte az volt, amikor a Tisza Párt két aktivistáját, Buddhát és Gundalfot haditechnikai eszköz gyártásával gyanúsították meg. „Ráadásul
– idézte fel. Úgy érezte, lépnie kell, mert „nem nézhetem tétlenül, hogy megsérti az alapjogokat a titkosszolgálat, hogy megpróbálják bedönteni a választás előtt a legnagyobb ellenzéki pártot”.
Kibernyomozói tudását használva talált egy ismert, de elérhető személyt, aki összekötötte Laczó Adrienn ügyvéddel, majd bevonták a Direkt36-ot. A találkozókat rendkívül óvatosan szervezték, minden kommunikációt kerülve a személyes megbeszélések között. Az ő ötlete volt a videóinterjú is, az Edward Snowden-ügy mintájára. „Az én ötletem volt az is, hogy vegyük fel az interjút, mert annak nagyobb hatása van, ha a cikk utáni cáfolatokra megszólal maga a forrás” – magyarázta.
A négy hónapig tartó folyamat rendkívül megterhelő volt számára.
– mondta arról, hogyan élte meg, hogy vadászból üldözött lett. A felmondását jó előre benyújtotta, hogy ne keverje gyanúba a kollégáit és felkészüljön a jövőre. Talált is egy állást egy kriptóval kereskedő cégnél, de úgy véli, az átvilágítás után valószínűleg nem fogják felvenni. „Ha nem tűnik fel nekik, hogy mi van körülöttem, akkor elég rosszul végzik a munkájukat” – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy soha nem találkozott Magyar Péterrel a nyilvánosság elé lépése előtt. Arra a felvetésre, miért nem szivárogtatott név nélkül, azt válaszolta:
Szerinte az ügynek csak úgy lett súlya és hitele, hogy egy, az ügyre rálátó, pártokhoz nem kötődő, „patyolattiszta” múltú rendőrként állt ki vele. „Eszemben sem volt előtérbe tolni magam, elveszíteni a hivatásom, de ez volt az egyetlen megoldás, hogy hatása legyen” – állította.
Korábbi, NAV-os munkájáról elmondta, hogy a távozásának fő oka az volt, hogy
Bár szerinte közvetlen telefonos utasítások nem hozzájuk érkeztek, a NAV-ot nem véletlenül hívták „megszüntető gyárnak”. Ennek objektív okai is voltak, például a gazdasági bűncselekmények nehéz bizonyíthatósága és a hatalmas ügyteher, de úgy érezte, az akarat sem volt meg bizonyos ügyek végigvitelére.
A jövőjével kapcsolatban elmondta, ha a politikai helyzet nem változik, elképzelhető, hogy egy korábbi tervét valósítja meg, és kutyanapközit nyit. Az összegyűlt 280 millió forintos adományról úgy vélekedik, egy embernek nincs szüksége ennyi pénzre, ezért egy részét jótékony célra fordítja.
Esetleges politikai szerepvállalásáról azt mondta, bár a köz szolgálata fontos számára, a magánéletét is nagyra értékeli. „Nem biztos, hogy szeretnék egész életemben ablakban lenni” – zárta gondolatait.
A minap egy másik, Magyar Pétert és a titkosszolgálatokat érintő ügy is napvilágot látott. Akkor egy volt titkosszolga, Sebők Krisztián hozott nyilvánosságra egy hangfelvételt, amelyen állítása szerint egy ügynök próbál meg terhelő információkat szerezni a TISZA Párt vezetőjéről.