Political Capital: Magyarországra is ömlik az orosz háborús propaganda
A Political Capital kutatóintézet egy részletes gyűjtéssel mutat rá, hogy az orosz dezinformációs kampány brutális méreteket öltött a magyarországi online térben – írja a Telex. Egy tudatos és szervezett stratégiát követnek, amellyel igyekeznek a magyar közvéleményt formálni az orosz-ukrán háború kapcsán. Ugyanis annak ellenére, hogy Oroszország tölti be az agresszor szerepét ebben a háborúban, minden elérhető eszközzel azt próbálják sugallni, hogy ennek az ellenkezője igaz.
Az egyik példa, hogy egy online kommunikációs kampányban olyan féligazságokat, illetve hazugságokat szajkóznak – számtalan platformon –, mint például hogy a zsidó származású ukrán elnök, Vologyimir Zselenszkij valójában náci. De ilyen az is, hogy a Majdan után népirtás zajlott Ukrajnában vagy hogy Ukrajna atomfegyvert akar.
Ebben a kampányban az oroszok óriási segítséget kapnak a fideszes médiabirodalomtól. Ott van például Bende Balázs, aki az M1-en többek között arról beszélt, hogy az orosz lakosság háromnegyede támogatja Vlagyimir Putyin háborúját bár az adatokat semmivel sem támasztotta alá. Emellett a Híradó honlapján megjelent cikkekben nagyon sokáig nem háborúként vagy megszállásként hivatkoztak a konfliktusra, hanem az oroszok kifejezését átvéve, „különleges katonai hadműveletként”, amelyre az ukrán területeken élő oroszok védelmében van szükség.
„A kormányoldalon a jelen helyzetben egyre inkább az látszik, hogy létezik egy »központi«, nagyrészt Ukrajna mellett álló narratíva a politikai elit részéről, a tárgyilagos tájékoztatás is jelen van a kormánypárti médiában, míg a Kremlpárti, ukránellenes narratívák közvetítését »kiszervezik« Fidesz körül csoportosuló szakembereknek, véleményvezéreknek – aztán ezek a vélemények, elemzések tűnnek fel a kormányzati irányítású sajtó hasábjain. Ebben a tekintetben tehát a magyar kormánypárt hintapolitikája nem szűnt meg” – írják.
Létezik például egy Orosz Hírek nevű, 80 ezer Facebook-követős portál – ez kezdte el itthon a leglendületesebben ömleszteni a Kreml narratíváját. Az egyik ilyen posztjuk önálló életre kelt: brutális mennyiségű megosztást és interakciót kapott. A posztban ugyanazt a narratívát ismétlik el, ami a kormánymédiában is gyakran visszatérő elem a háborúval kapcsolatban: az ukránok oroszok tízezreit lőtték halomra Donbasszban, 2014 óta folyamatosan ágyúzzák őket,
Oroszország valójában humanitárius segélyt nyújt a donbassziaknak, illetve Ukrajna nem hagyja a kárpátaljaiakat magyarul tanulni és beszélni. A poszt szövege azóta számtalan híroldal kommentszekciójában megjelent és több helyen is szerepel bejegyzésként. A posztolók elsősorban hamis profilok lehetnek – pár ismerőssel, profilkép nélkül, csak orosz propagandát megosztva.
A lap rámutat, hogy később már olyan gyanúsan kommentelő profilok is feltűntek, akik egy az egyben kezdtek el fideszes közleményeket bemásolni a kommentfolyamokba. Ezzel pedig újra összeér az orosz és a magyar kormánypropaganda módszertana – ahogy azt 2018-as magyarországi választások előtt is tapasztalni lehetett a közösségi felületeken.