Trump tanácsadója üzent: a Krím elesett, a békére kell összpontosítani nem az elvett ukrajnai terület visszaszerzésére
Az újraválasztott amerikai elnök korábban többször is kijelentette, hogy egyetlen nap alatt képes lenne véget vetni a háborúnak, bár részleteket ezzel kapcsolatban nem közölt. Most munkatársa mondott pár dolgot.
Donald Trump tanácsadója, Bryan Lanza szerint a Trump-kormányzat az ukrajnai háborúban a béke megteremtésére kíván koncentrálni, nem pedig az elvesztett területek visszaszerzésére. A Republikánus Párt stratégája a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy Trump célja a háború lezárása, és egy reális béketerv kidolgozása, amelyre az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij is nyitott.
Lanza szerint az új kormányzat a békekötés kérdésében arra kíváncsi, hogy Zelenszkij miként látja a „reális béke” megvalósulását. Ha Zelenszkij azt mondja, hogy csak akkor lehet béke, ha a Krím visszakerül Ukrajnához, az Lanza szerint azt mutatja, hogy nem komolyak az ukrán elnök békés szándékai - írja a 444.hu.
„A Krím visszaszerzése irreális elvárás, és nem célja az Egyesült Államoknak”
– mondta Lanza.
A Krím-félszigetet 2014-ben annektálta Oroszország, majd 2022-ben teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen, és azóta az ország keleti részének jelentős részeit megszállta. Trump, aki korábban már beszélt Zelenszkijjel, többször is kijelentette, hogy egyetlen nap alatt képes lenne véget vetni a háborúnak, bár részleteket ezzel kapcsolatban nem közölt.
Az ukrán elnöki hivatal egy forrása szerint a Trump és Zelenszkij közötti beszélgetés „meleg és kellemes hangvételű” volt. Az ukrán fél azonban tart attól, hogy Trump béketerve Ukrajna érdekeinek figyelmen kívül hagyásával egyoldalúan csupán a háború lezárását szolgálhatja.
Lanza kijelentései szerint Trumpék nem támogatják Ukrajna területi követeléseit, különösen a Krím visszaszerzését, és az Egyesült Államok inkább a harcok befejezését és a béke megteremtését helyezné előtérbe.
„Ha Zelenszkij azt mondja, hogy a harcok csak akkor érhetnek véget, ha visszaszerzik a Krímet, akkor van egy hírünk számára: a Krímnek vége. Ha ez a prioritás, akkor Ukrajna magára marad”
– nyilatkozta Lanza.
A béke mellett kiálló republikánus bírálta a Biden-kormányzat és az európai országok támogatását Ukrajnának, mondván, hogy ezek nem biztosították Ukrajnának a szükséges fegyverzetet és támogatást a háború sikeres megvívásához. Lanza szerint a nyugati országok nem oldották fel a korlátozásokat időben ahhoz, hogy Ukrajna győzni tudjon, így Ukrajna jelenleg nem rendelkezik elegendő katonai erővel ahhoz, hogy visszafoglalja a megszállt területeket.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a hét elején gratulált Trump győzelméhez, és azt mondta, Trump kijelentése, miszerint képes lenne lezárni az ukrajnai háborút, figyelemre méltó. Ezzel Putyin is jelezte, hogy nyitott lenne egy olyan békekötésre, amely nem tartalmazza a megszállt területek visszaadását Ukrajnának.
A háború folytatásának és a béketárgyalásoknak kérdésében az amerikai politikai vita középpontjában áll az a kérdés, hogy folytatódjon-e az USA fegyverszállítmányai Ukrajnának, és azok milyen feltételekhez köttessenek. Egy májusi dokumentum szerint, amelyet Trump két volt nemzetbiztonsági tanácsadója írt, az USA továbbra is támogatná Ukrajnát, de csak akkor, ha Kijev hajlandó lenne tárgyalni Moszkvával.
Az ukrán fél azonban már korábban elutasította a területek feladását célzó kompromisszumot. Zelenszkij a közelmúltban ismertette győzelmi tervét, amely az ukrán területek és szuverenitás visszaszerzését irányozza elő, elutasítva bármilyen területi engedményt.
Trump szándékai a béketeremtésre irányulnak, de ellenfelei figyelmeztetnek arra, hogy megközelítése Európa biztonságát is veszélybe sodorhatja, mivel az Ukrajna érdekeit figyelmen kívül hagyó békekötés Oroszország megerősödéséhez és a konfliktus kiterjedéséhez vezethet.