HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor számára Putyin nem háborús bűnös, Ukrajna pedig már nem szuverén nemzet

A magyar miniszterelnök hosszú interjút adott a Bildnek, amiben többek között arról is beszélt, hogy Ukrajna nem nyerhet. A lap ukrajnai riporterének egyik kérdését provokációnak minősítette.

Link másolása

Számára Putyin nem háborús bűnös, Prigozsin lázadása nem fontos, Ukrajna pedig már nem szuverén nemzet és nem nyerheti meg a háborút - többek között erről beszélt Orbán Viktor a Bildnek adott exkluzív interjújában. A magyar miniszterelnököt Paul Ronzheimer kérdezte, aki a német lap ukrajnai riportere is.

Az interjú elején Orbánt Prigozsin hétvégi akciójáról kérdezték. A magyar kormányfő erre kifejtette, hogy

ennek nincs nagy jelentősége, mert a magyar hírszerzés, amely „minden másnál megbízhatóbb”, azt mondta neki, hogy ez nem fontos.

Arra a kérdésre, hogy szerinte Putyin meggyengül-e ezután, Orbán azt mondta, az, hogy ez megtörténhetett egyértelműen a gyengeség jele. Azonban az, hogy 24 óra alatt rendezni tudták a helyzetet, az erő jele.

„Putyin Oroszország elnöke. Ha valaki úgy gondolja, hogy ő kudarcot vallhat, vagy leválthatják, akkor nem érti az orosz népet és az orosz hatalmi struktúrát” - fejtette ki Orbán arra a kérdésre, hogy erősnek véli-e az orosz elnököt. Szerinte Prigozsin akciójának vége, és a háború folytatódik tovább.

„Ez nem olyan esemény, amely a békéhez vezet minket, én mindig a béke szempontjából tekintek a háborúra, mert úgy hiszem, a legfontosabb az, hogy elérjünk egy fegyverszünetet, és valahogy békét kössenek a felek. Ez az esemény ebből a szempontból irreleváns.”

Arról is kérdezték Orbánt, hogy szerinte Putyin lesz-e az elnök 2024-ben is. Orbán szerint igen, „ez a valóság”. Ronzheimer itt visszautalt Prigozsin-lázadására, amikor szerinte az orosz elnök néhány órára gyengének tűnt, mert azt ígérte megbünteti Prigozsint, aki végül távozhatott Fehéroroszországba.

Orbán szerint azonban Oroszországban a hatalmi szerkezet még mindig nagyon stabil,

és ez egy másfajta, katonai irányultságú ország.

„Oroszország nem olyan, mint Németország vagy Magyarország. Ez egy más világ. Tehát ha a mi logikánk alapján akarjuk megérteni a működését, akkor tévedni fogunk” – mondta Orbán Viktor.

Ronzheimer ezután felidézte, hogy Orbán 1989-ben „bátor beszédet” mondott, amelyben a szovjet csapatok kivonását követelte. Azt kérdezte Orbántól, hogy évtizedekkel később miért helyezte az országát Oroszország mellé, és miért tartják Putyin barátjának Európában?

Erre a miniszterelnök visszakérdezett:

„Provokál engem ezzel a kérdéssel?”

Orbán szerint, ha azt mondják, hogy a magyarok oroszpártiak vagy az oroszok barátai, az ellenkezik a történelmi tapasztalatunkkal.

„Én Magyarországért küzdök. Engem nem érdekel Putyin. Nem érdekel Oroszország. Magyarország érdekel. Amit én teszek, azok olyan cselekedetek, amelyek Magyarország javát szolgálják. És mindaz, ami most Oroszország és Ukrajna közt történik, rossz a magyaroknak. Veszélyes a magyarokra.”

Orbán arról is beszélt, hogy szerinte az ukránok nem nyerhetik meg a háborút, illetve hogy a nyugat és az Ukrajna közötti együttműködés kudarc.

„Szerintem az, ahogy az ukránok harcolnak a fronton, és mi anyagilag, információval és eszközökkel támogatjuk őket, és háborút nyerhetnek Oroszország ellen, a helyzet félreértése. Az lehetetlen”

- fejtette ki. Orbán szerint az a baj, hogy az ukránok hamarabb fogynak ki katonákból, mint az oroszok, és ez lesz a döntő a végén.

„Nem akarom befolyásolni az ukránokat, de mindig csak a békéért, a békéért és a békéért könyörgök. Máskülönben rendkívül sok pénzt és életet fognak veszíteni, hatalmas pusztítás fog történni. A béke az egyetlen megoldás jelenleg. A békéhez pedig azonnali fegyverszünet kell.”

Orbán ezután arról is beszélt, hogy szerinte Ukrajna már nem szuverén ország, nincs pénzük, nincs fegyverük, „csak azért tudnak harcolni, mert támogatjuk őket”.

„Tehát ha az amerikaiak úgy döntenek, hogy békét akarnak, akkor béke lesz.”

A magyar miniszterelnök azt mondta, hogy utoljára az orosz invázió kezdete előtti hetekben beszélt Putyinnal, amikor találkoztak is. Akkor az orosz elnök beszélt neki a problémáikról, és azt mondta: az ukrán hadsereg erős, jól felszerelt, a katonáik pedig jól képzettek. Ezért ha lesz konfliktus, az hosszú lesz. Orbánban azonban elmondása szerint Putyin azt a benyomást keltette, hogy az idő az oroszok oldalán áll.

Arra a kérdésre, hogy Putyin esetleges magyarországi látogatása esetén letartóztatnák-e a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa értelmében, Orbán azt mondta, hogy az orosz elnök nem tervez ilyen utat, így erről legfeljebb csak hipotetikusan lehet beszélni. Paul Ronzheimer ekkor rákérdezett a magyar kormányfőnél, hogy ő személy szerint háborús bűnösnek tartja-e Putyint?

„Nem, számomra nem az.”

Orbán kifejtette, azért nem tartja annak, mert háborúban állunk.

„Háborús bűnökről a háború után lehet beszélni. Ha fegyverszünetet akarunk, és tárgyalást, akkor meg kell győznünk a konfliktus részvevőit, hogy üljenek le az asztalhoz” - mondta. Szerinte ezekről a jogi és büntetőjogi következményekről legfeljebb a békekötés után vagy a béke részeként beszélhetünk - most teljesen értelmetlen.

Forrás: index.hu)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Ez hidegzuhany volt” – több száz dolgozót rúgtak ki az iváncsai akkumulátorgyárból
„Sajnos az a magyar iparpolitika, ami az összeszerelő üzemmé tette ezt az iparágat, ez most megbosszulja magát, mert a kockázat az Magyarországon van” – mondta Bod Péter Ákos.

Link másolása

Több száz dolgozót küldtek el pénteken az iváncsai akkumulátorgyárból – mondta el az RTL-nek egy dolgozó. A gyárban még csak tesztüzemmódban, de működnek a gyártósorok. Beszámolója szerint a műszak közepén szóltak nekik, hogy pakoljanak össze, mert ki vannak rúgva. A szakszervezet úgy tudja, hogy kölcsönzött munkaerőt és elsősorban vendégmunkásokat küldtek el.

Több száz embert elküldtek, egyikük azt írta a Híradónak:

"Délután kettőkor jött a műszakvezetőnk. Kiabált, hogy jöjjön mindenki ide, mert baj van".

Ekkor közölték velük, hogy ki vannak rúgva.

„Ez hidegzuhany volt”

– mondta egy másik iváncsai dolgozó. Többen elmondták, hogy lehetett már hallani pletykákat a leépítésről.

"Voltak előzetes információk, hogy elbocsátások várhatók, viszont erre így senki nem volt felkészülve, hogy ilyen hirtelen és ilyen sok ember"

- mondta egyikük.

A Magyar Vegyipari Dolgozók Szakszervezeti szövetségének elnöke szerint másfél hete tárgyaltak a céggel a bérekről. Végül nem sikerült megegyezni, csak annyit értek el, hogy a saját dolgozókat nem küldik el. A szakszervezet elnöke szerint több mint ezer, kizárólag kölcsönzött munkavállalót küldtek most el.

„Értesüléseink szerint a magyar vezetőség jelenleg is lobbizik azért, hogy magyar munkavállalók ne legyenek elküldve, most az első körben az összes kirgiz kollégát bocsájtották el” – tudta meg a Híradó az egyik ott dolgozótól.

Bod Péter Ákos közgazdász szerint a kirúgásonak az lehet az oka, hogy a korábbi tervekhez képest sokkal kevesebb elektromos autót adnak el Európában. „Emiatt sajnos az összeszerelő fázisban a munkaerőigény csökken” – mondta. Ha megy a termelés akkor hirtelen sok ember kell, ha csökken, akkor pedig elbocsátások vannak - tette hozzá.

"Sajnos az a magyar iparpolitika, ami az összeszerelő üzemmé tette ezt az iparágat, ez most megbosszulja magát, mert a kockázat az Magyarországon van"

– tette hozzá Bod Péter Ákos.

A dolgozók úgy tudják, hogy hétfőn újabb elbocsátások várhatók.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kiderült, miben állapodott meg Kínával Orbán Viktor – Tompos Márton a kínai sajtóban találta meg, hogy miről szól a kínai-magyar megállapodás
„Nonszensz, hogy ezt a kínai sajtóból kell megtudnunk. Az a minimum, hogy a kormány tájékoztatja az embereket egy ilyen horderejű ügyről, ezért a külügyi bizottságban kezdeményeztem Szijjártó Péter rendkívüli meghallgatását” - írta a Momentum politikusa.

Link másolása

Tompos Márton, a Momentum alelnöke a közösségi oldalán írta meg annak a 18 megállapodásnak a címét, amelyeket Hszi Csin-ping budapesti látogatása során kötött Magyarország a Kínai Népköztársasággal.

A teljes listát a kínai sajtóban találta meg és ezt fordították le magyarra. Ez egy közös nyilatkozat, ami 18, mindkét fél által aláírt vagy elfogadott együttműködési dokumentum, ami inkább szándéknyilatkozat, mint szerződés, így kevés tényleges, kézzelfogható eredményről lehet tehát beszámolni - írja a hvg.hu.

Szijjártó Péter külügyminiszter a találkozó után példátlan sikernek minősítette, hogy ennyi mindenről sikerült megegyeznie a két félnek:

A 18 pontos lista:

1. “A kulcsfontosságú együttműködési projektek és ügyek listája a Kína-Magyarország közös “Öv és út” harmadik fordulójában”

2. “Egyetértési megállapodás a Kínai Népköztársaság Tudományos és Technológiai Minisztériuma és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium között egy közös laboratórium felépítéséről”

3. “Egyetértési megállapodás a Kínai Népköztársaság Pénzügyminisztériuma és a Magyar Pénzügyminisztérium között a pénzügyi együttműködés erősítéséről”

4. “Egyetértési nyilatkozat a Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma és a Magyar Nemzetgazdasági Minisztérium között a gazdasági és kereskedelmi együttműködési övezetek színvonalas fejlesztésének előmozdításáról”

5. “Egyetértési megállapodás a Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma és a Magyar Energiaügyi Minisztérium között a befektetési együttműködés elősegítéséről a zöld fejlesztés terén”

6. “A Kínai Népköztársaság Kereskedelmi Minisztériuma és a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium közötti egyetértési nyilatkozat a Kína-Magyarország Beruházási Együttműködési Bizottság létrehozásáról”

7. “Kulturális együttműködési terv 2025-2029 között a Kínai Népköztársaság Kulturális és Idegenforgalmi Minisztériuma és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium között”

8. “Közös közlemény a Kínai Népköztársaság Kulturális és Idegenforgalmi Minisztériuma és a Magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium között a budapesti Kínai Kulturális Központ működésének megkezdéséről”

9. “Egyetértési nyilatkozat a Kínai Atomenergia Ügynökség és a Magyar Külügyminisztérium és a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium között az atomenergia békés felhasználása érdekében folytatott együttműködésről”

10. “Egyetértési nyilatkozat a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatása és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium között az állatok és növények be- és kilépési karanténjában való együttműködésről”

11. “Jegyzőkönyv a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatása és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium között a szarvasmarhasperma Magyarországról történő kínai behozatalára vonatkozó karantén- és egészségügyi követelményekről”

12. “Jegyzőkönyv a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatása és a Magyar Földművelésügyi Minisztérium között a Kínába exportált magyar friss cseresznye növény-egészségügyi követelményeiről”

13. “A Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács és a Magyar Külügyminisztérium és a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium közötti egyetértési nyilatkozat a kínai és magyar vállalkozások ellátási láncban való együttműködésének előmozdításáról”

14. “Egyetértési nyilatkozat a Kínai Nemzeti Filmhivatal és a Miniszterelnöki Hivatal és a Magyar Kabinet között a filmes együttműködésről”

15. “Hírcsere- és együttműködési megállapodás a Kínai Népköztársaság Xinhua Hírügynöksége és a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, valamint a Magyar Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Társaság között”

16. “Egyetértési nyilatkozat a Kínai Központi Rádió és Televízió és a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap együttműködésének elmélyítéséről”

17. “Stratégiai együttműködési megállapodás a Kínai Központi Rádió és Televízió és a Magyar Turisztikai Hivatal között”

18. “Kínai Népköztársasági Népi Napilap és a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kétoldalú együttműködési megállapodása”.

Tompos Márton a posztjában még hozzáfűzte:

"1) Nonszensz, hogy ezt a kínai sajtóból kell megtudnunk. Az a minimum, hogy a kormány tájékoztatja az embereket egy ilyen horderejű ügyről, ezért a külügyi bizottságban kezdeményeztem Szijjártó Péter rendkívüli meghallgatását!

2) A megállapodások kínai szempontból is jelentősek, ezért is titulálták Magyarországot "négy évszakos" ("all weather") partnernek. Hazánk a hatodik ilyen ország, előttünk csak Pakisztán, Belarusz, Etiópia, Venezuela és Üzbegisztán kapta meg ezt a kétes címet. Nem pont az a klub, ahova tartoznunk kellene...

3) A megállapodások listáját találod meg itt, a posztban, míg kommentben lent lesz a forrása, illetve egy közös nyilatkozat is. Minden kínairól lett magyarra fordítva.

4) Szerintünk lenne alternatíva. Ott van Tajvan, Dél-Korea, Japán, az EU-s és NATO szövetségeseinkről nem is beszélve. Mi inkább Európát választanánk. Válaszd te is Európát, válaszd a Momentumot június 9-én!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Toroczkai László is feltételhez kötötte, hogy elmegy-e a köztévés vitára
A Mi Hazánk pártelnöke szerint: „Nyilvánvaló, hogy a közvélemény-kutatásokat manipulálják, egyes kutatások között óriási eltérések vannak, és 2022-ben is úgy jutottunk a parlamentbe, hogy a közvélemény-kutatók 1-3 százalékos pártnak hazudtak minket”.

Link másolása

Miután az MTVA közölte, hogy vitát szerveznek a köztévében a választások előtt, Magyar Péter azonnal reagált: "a TISZA Párt nem fogadja el, ha nem élőben, vagy nem főműsoridőben kerül sor a vitára. Ahogy az sem elfogadható, ha egyszerre akarják leültetni mind a 11 listát állító párt listavezetőjét, hiszen úgy semmilyen érdemi vita nem folytatható és nem is tükrözné a pártok támogatottságának mértékét".

Toroczkai László, a Mi Hazánk pártelnök az X-en közölte, hogy ő is csak bizonyos feltételekkel vesz részt a közmédiában szervezett vitán.

Mint írja:

"Mi természetesen azonnal válaszoltunk a köztelevízió megkeresésére, és jeleztük, hogy a Mi Hazánk ott lesz az EP-listavezetők vitáján. Az is egyértelmű, hogy

élőben, főműsoridőben kell megrendezni egy ilyen vitát.

Látva azonban a trükközést, és azt, hogy megdöbbentő módon szinte a teljes média elhallgatta a tegnapi sokezer fős demonstrációnkat, miközben címlapokon számolnak be arról, ha más pártok politikusai megtekintenek egy üres mezőt, vagy egy faluban üvöltöznek, a következőt tartjuk fontosnak közölni: Az egyetlen parlamenti párt vagyunk, amely önállóan jutott be az Országgyűlésbe. Azon három párt közé tartozunk, amely az ország minden vármegyéjében és Budapesten is képes volt listát állítani, de az egyetlen párt, amely ezt nem pártszövetségben, hanem önállóan érte el.

Amennyiben az összes EP-listavezető nem egyszerre venne részt a vitán, meg se próbáljanak minket parlamenten kívüli, valós szervezettség és társadalmi támogatottság nélküli pártok mellé ültetni!

Ebben az esetben nem fogunk részt venni a vitán" - írta a politikus. Majd hozzátette:

"Nyilvánvaló, hogy a közvélemény-kutatásokat manipulálják, egyes kutatások között óriási eltérések vannak, és 2022-ben is úgy jutottunk a parlamentbe, hogy a közvélemény-kutatók 1-3 százalékos pártnak hazudtak minket".

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Eltűntek a Novák Katalin látogatásáról készült fotók
Nem indokolta meg a poszt írója, hogy miért nem érhető már el a bejegyezése, amelyben Magyarország korábbi köztársaságielnöke volt látható Spanyolország egyik lovasiskolájában.

Link másolása

Törölték azt a Facebook-posztot, amelyen Magyarország volt köztársasági elnöke, Novák Katalin szerepelt egy híres spanyol lovasiskolában - szúrta ki a 24.hu. A poszt feltöltője nem indokolta meg, miért tűnt el a bejegyzés.

Korábban lapunk is megírta, hogy lefotózták Novák Katalint, volt államfőt az Andalúziai Királyi Lovasiskolában, ám a posztot leszedték az internetről.

Korábban a bejegyzésben azt írták:

Tegnap látogatást tett nálunk Novák Katalin, Magyarország korábbi elnöke és Ignacio Rosales de Salamanca ezredes, a spanyol honvédelem andalúziai küldöttségének megbízottja.

Egyelőre nincs arról információ, miért távolították el a látogatáson készült fotókat.

Link másolása
KÖVESS MINKET: